LEID8U11E €01 KANT. 1883. 274. DINSDAG 20 NOVEMBER. 'STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 1.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 22 November 1883, des namiddags te twee uur. 1. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school 3de klasse n°. 3. (216) 2. Idem van eene derde onderwijzeres aan de school 4,le klasse n°. 1. (218) 3. Idem van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (223) 4. Verzoek van het Bestuur der Leidsche Broodfabriek, om een loozings- kanaal te leggen. (217) 5. Idem van P. Fontein, ter bekoming van grond bij de Zijlpoort. (219) 6. Voordracht tot intrekking van de aan de Bouwmaatschappij Vreewijk verleende vergunning tot het leggen van een brug over de Wittesingel- gracht. (220) 7. Verzoek van L. Sillevis, tot ontheffing van de betaling van recognitiën. (221) 8. Voordracht tot den verkoop van grond der gedempte Binnenvestgracht bij het Plantsoen. (222 en 227) 9. Idem lot het verleenen van eene personeele toelage aan de onderwijzeres Mej. J. G. Boon. (224 en 228) 10. Verzoek van Mej. E. A. Laneel, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse n°. 3. (225) 11. Idem van J. Leutner, om een brug te leggen over de Zoeterwoudsche Singelsloot. (226) 12. Idem van P. Van der Horstom een stoep te leggen aan den Witten Singel. (226) LEIDEN. 19 November. Door burg. en weth. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld, na ge hoord advies van den hoofdonderwijzer en de plaatselijke schoolcommissie, san mej. J. G. Boon, onderwijzeres der 3' kl. aan de openbare school der 2' kl. voor jongens en meisjes, eene personeele toelage te verleenen van 100 'sjaars. Ook stelt dit college voor, op haar verzoek, een eervol ont slag te verleenen aan mej. E. A. Lancel, mede onderwijzeres aan bovenge noemde school. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, ƒ18.50, ƒ3.90 en ƒ2, de laagste ƒ36, 18.503.70, en 1.95. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: Van 12 tot 17 dezer zijn aange komen: schipper W. Van der Plas. reeder L. Parlevliet, met 200 kantjes pekelharing en 28800 stuks steurharing; schipper J. Zwaan, reeder H. v. d. Marei, met 147 kantjes pekelharing en 6200 stuks steurharing; schipper H. De Jong, reeder N. Haasnoot, met 165 kantjes pekelharing en 30000 stuks steurharing; schipper J. Van der Plas, reeder D. Zwanenburg, met 143 kantjes pekelharing en 5200 stuks steurharing; schipper J. Van Duivenbode, reeder D. Ouwehand. is teruggekeerd met verlies van 20 netten wegens het wegzinken der breels. Met gunstig weer zullen nog drie bommen op de visscherij uitgaan. Tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 [Stil. n". 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoe ming tot officier van gezondheid 2' kl. bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht aan te nemen, zijn, gerekend van 1 Decem ber 1883, toegelaten de navolgende vier studenten in de geneeskunde, als: van de universiteit te Leiden, H. C. Knappert. C. C. Vermaas en J. Falkenburg; van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, C. H. Ter Laag; en zulks onder genot van premiën op den voet van het bepaalde bij art. 11 van het reglement, vastgesteld bij kon. besluit van 30 October 188Ö [Stbl. n°. 187), en gcwyzigd bij kon. besluit van 14 September 1883 (Stbl. n°. 135). Bij het afdeelingssnderzoek in de tweede kamer van het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting van de algemeene landsdrukkerij, dienst 1884, werd opgemerkt, dat het eindcijfer dezer begrooting wel is waar eenigzins lager is dan dat der begrooting van het loopende jaar, maar dat dit lager c|jfer moet worden toegeschreven aan de lagere prijzen van het papier en aiet aan een zuiniger beheer. Verhoogingen van verschillende artikelen worden daarentegen voorgestelddie geene algemeene instemming vonden. Naar aanleiding van de vermeerdering van uitgaven wegens den loenemenden omvang van het werk, vroeg men welke verhoogde inkomsten tegenover die meerdere uitgaven staan. De bij artt. 1 en 2 voorgestelde verhoogingen 'onden by vele leden bezwaar en werden niet voldoende gemotiveerd geacht. In ééne afdeeling werd de wensch geuit, dat de regeering, nu bezuiniging dringend noodig is, deze verhoogiugen zoude uitstellen tot een gunstiger 'ijdstip, terwijl eenige leden het loon der werklieden boven voldoende achtten. Vele leden achtten de verhooging van het maximum-pensioen van j 4 tot 6 te groot. Zij vroegen welke reden de regeering had om dit maximum op '6 te stellen. Z. M. heeft Hoogstdeszelfs zwager, Alexis, erfprins van Bentbeim bentheim, thans met zijne gemalin op 't Loo vertoevende, het Grootkruis geschonken van de orde van den Nederl. Leeuw. Aden-examens middelbaar onderwijs, 16 en 17 November. Voor boek houden: toegelaten 1 candidaat schoolonderwijs, de heer J. Blok. van Delft; 1 candidaat huisonderwijs, de heer G. S. Van Krieken, van Rotterdam. Voor aardrijkskunde, 1 candidaat niet opgekomen, 1 afgewezen. Voor ge schiedenis, 2 candidaten algewezen. Voor Nederlandsche taal- en letter kunde, 1 candidaat niet opgekomen, 1 afgewezen. Het stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Nov. des middags van Suez. De Padang is 17 dezer van Amsterdam te Batavia aangekomen. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Southampton 18 November. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 19 November. De Prins Alexander vertrok van Batavia naar Amsterdam 17 November. De Prinses Marievan Amster dam, arriveerde Ie jBatavia 16 November. De Samarang, van Rotterdam naar Java, arriveerde 17 dezer te Batavia. De Utrecht vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam. De Zeeland, van Java naar Rotterdam, vertrok hedenochtend van Port-Said. Een aantal eigenaren van koper-, lood-, zink- en ijzergieterijen hebben zich tot den koning gewend met een adres, waarin zy Z. M. verzoeken maatregelen te nemen ten einde «in verhouding tot de tegenwoordige buiten- landsche tariefwettenhet Nederlandsche tarief van invoerrechten te doen wijzigen, en wel zoodanig, dat bij den invoer hier te lande alle producten van vreemde njjverheid evenzoo mogen belast worden als zulks met die van Nederland in de omliggende landen het geval is." Op de algemeene vergadering van de Nederlandsche Juristen-vereeniging, in Augustus 1884 te Haarlem te houden, zullen behandeld worden de navol- volgende onderwerpenBurgerlijk recht. Is verandering wenschelijk in de bepalingen omtrent het wettelijk erfdeel? Praeadviseurs mr. C. Pijnacker Hordjjk, te 's Gravenhage, en mr. L. G. Verwer, te Leeuwarden. Handels recht. is wetteiyue regeling van het bedrijf der levensverzekering noodig? Zoo ja, in welke richting en op wctkc groujoia^on7 PraoaUvitpnpc mr Leo nard Wolterbeek Dzn., te Amsterdam, en m'. M. Th. Goudsmit, te Rotter dam. Strafrecht. Is vereenvoudiging van het strafgeding vo3r den kanton rechter wenschelijk? Zoo ja, in welken zin? Praeadviseurs prof. G. A. Van Hamel, te Amsterdam, en jhr. mr. P. J. Van Swinderen, te Groningen. Te 'sGravenhage zullen worden aanbesteed: 1°. Op 29 November aan het departement van marine: de levering van 2000 M. voeringbaai en 2200 wollen dekens; en 2°. op 3 December, aan het gebouw van het prov. bestuur: het bouwen van eene kweekkas in den Hortus Botanicus te Leiden. Gedurende het jaar 1882 stierven in Ned. Oost-Indië 3736 personen een onnatuurlijken dood. 342 werden slachtoffers van wilde dieren; 349 van den bliksem; 1176 personen verdronken, 197 begingen zelfmoord en 211 vielen door manslag. Door onderscheide ongelukken lieten 1461 men- schen het leven. Uit Maassluis wordt aan de TV. R. Ct. gemeld: Het Engelsch stoom schip Uymettus, gisterenavond in ballast naar Bilbao vertrokken, is door stormweder teruggestormd en heden ochtend 8 uur even benoorden den Nieuwen Waterweg gestrand; de sleepboot Zierikzee vertrok met de reddings boot van hier derwaarts. In den nacht van 15 op 16 Nov. heeft te Vreeswijk op de stoomboot Keulsche Paart Pil en II een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl op beide vaartuigen volk aan boord was, wist een onbekend persoon (wellicht waren er meer) de kajuiten binnen te dringen. Papieren en geldswaarden werden ontvreemd. De trommels, waarin ze gesloten waren, vond men des morgens opengebroken; de papieren werden in het water teruggevonden. De directie van de Noord- en Zuid-Hollandsche stoomtramweg-maatschappij (Haarlem-Leiden) heeft aan den Haarlemschen gemeenteraad vergunning ver zocht om eene telefonische geleiding op palen door den Hout te maken. In de jongste raadszitting staakten over de inwilliging van dit verzoek de stem men. Men hoopt echter, dat het niet zal worden toegestaan, daar de Hout, wiens fraaie lanen reeds vrij wel ontsierd zijn door de tramrails en wiens boomen niet weinig van de rook der machines te lijden hebben, zeker niet in schoonheid winnen zal als men er hier en daar telephoonpalen en stella ges gaat plaatsen. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, te houden op 1 December e. k.zal mach tiging worden gevraagd tot het aangaan eener overeenkomst met de Ned. Centraalspoorwegmaatschappij. Door den heer Leo Lippmann, voor eenige dagen overleden, is aan de algemeene armen te Amsterdam bij testamentaire beschikking besproken een legaat groot ƒ2000, vrij van successierechten en kosten. Uit IJmuiden meldt men aan de N.R.Ct., dat het stoomschip Condor, van Liverpool naar Amsterdam, heden morgen 3 uur op de Noordpier is ge strand. Het schip is geheel onder water. Van de equipage zijn twaalf man dadelijk bij het zinken van het schip verdronken. Van de lieu in het want gevluchten zijn acht man gered door middel van den vuurpijltoestel, terwijl twee man onderweg uit den zak gevallen zijn en verdronken. Het schip is weg; van de lading tracht men te bergen. Een paar balen wol en een vat olie zijn reeds aangebracht. Het schip stuurde niet by het binnenkomen en liep daardoor op de bestorting van de Noordpier. Naar de Ulr. Ct. verneemt, heelt jonkhr. 11. W. Bosch van Drakestein,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1