EEN ALGEMEENEN VIJAND. PER TELEGRAAF. toestand sedert 1878 noodzakelijk zijn geworden, maar verklaarde zich te vens overtuigd, dat het evenwicht op het budget spoedig zou hersteld wor den. De heer Buffet noemde deze bewering optimistisch, De heer Tirard erkende, dat inkrimping der uilgaven noodig is, maar verzekerde, dat het tegenwoordig budget op goede grondslagen gevestigd is. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over het wets-ontwerp op het lager onderwijs hervat. De heer Ferry antwoordde, op eene vraag van den heer Lanessandat de beraadslaging over het budget niet mag vertraagd worden, want hoofdstuk II van het ontwerp op het lager onderwjjs staat met de quaestie van het budget in verband. Een dooi den heer Lanessan voorgesteld amendement werd met 357 tegen 75 stem men verworpen. In de couloirs der kamer van algevaardigden werd gisteren verzekerd, dat de commissie voor het Tongkin-crediet door de afdeelingen is be noemd. Onder de leden dezer commissie telt men drie voorstanders van het beschermheerschap over Tongkin, en twee die zich wenschen te bepalen tot het inbezithouden der Delta; niettemin zijn zij voor de verleening van het crediet en zelfs voor eene verhooging daarvan, nadat de regeering op helderingen zal gegeven hebben. Verscheidene leden, o. a. de heer Rivière, verlangen categorische verklaringen. Een van de leden der commissie is voornemens een votum van afkeuring voor Ie stellen, indien de verklarin gen der regeering onvoldoende mochten zijn. Een der leden is tegen elk crediet gestemd. De heer Lasteyrie, lid van den senaat, is overleden. De Chineesche gezant Tseng is te Parijs teruggekeerd. Hij zal de onderhandelingen met Frankrijk hervatten. Het heet dat de Fransche regee- ring enkel onderhandelen wil op voorwaarde, dat China de vestingen in de delta der Roode Rivier, met inbegrip van Bac-Ninh, prijs geeft. De Franschen, die ingezonden hebben naar de tentoonstelling te Am sterdam, hebben den minister van Koophandel, in het hotel Continental een feestmaal aangeboden, 318 personen waren aan den disch vereenigd. De mi nister heeft den inzenders zijn dank betuigd voor de eervolle wijze, waarop zij de Fransche handel en nijverheid te Amsterdam vertegenwoordigd hebben. Volgens de Gaulois zal Victor Napoleon, na een bezoek aan zijne moe der te Moncalieri en aan de ex-keizerin Eugènie dienst nemen bij, het Zweedsche leger. Markies De la Ferté-Mon, dezer dagen van zijne landgoederen te Parijs teruggekeerd, ondekle dal zijne meubels waren opengebroken en eene waarde van 40000 fr. gestolen. Tijdens zijne afwezigheid was de dienstbode van een in hetzelfde huis wonenden huurder door een open raam binnengeklommen en had de diefstal gepleegd. De Rassegna meldt, dat de Duitsche kroonprins, op zijne reis naar Ge nua, te Monza door den koning van Italië zal begroet worden. niiiTSCHLAivn. De Russische minister Giers is gisteren van Hamburg naar Montreux vertrokken. De Köln. Zeit. zegt naar aanleiding van de reis van den kroonprins naar Spanje, dat het volstrekt niet de meening is deze reis als eene de monstratie tegen Frankrijk te doen gelden. De Duitsche kroonprins vervult laardoor een beleefdheidsplicht welken hij volstrekt niet mocht nalaten. De goede betrekkingen tusschen Duitschland en Spanje, die uit het sluiten van het handelstraclaal en uit de reis van den kroonprins blijkengeven Duitsch land zoowel als Spanje zelfvoldoening, terwijl de Franschen zich daarover ergeren en hunne ontevredenheid lucht geven op eene wijze, welke litin de goede naam van beleefdheid, welken zij door de grove beleediging van ko ning Alfousus verloren hebbenvooreerst niet zal doen herwinnen. OOSTEKRIJ K. De Wiener Zeitung maakt een eigenhandigen brief des keizers aan den minister-president Taaffe openbaar. Volgens dit schrijven wordt de rijks dag tegen 4 December a. s. bijeengeroepen. Er wordt te Weenen ernstig gedacht aan het houden aldaar in 1884 van eene internationale hygiënische tentoonstelling. Uit Belgrado wordt gemeld, dat een onrustbarend telegram omtrent eene revolutie te Alexinats Dinsdag den ministerraad aanleiding gaf om 's avonds twee bataljons, met cavalerie en geschut af te zenden. Deze troepen werden per stoomboot naar Semendria gebracht, en van daar naar Jagodin aan de Morawa per spoor verder getransporteerdwaar zij eergisteren voorloopig ble ven. Het gebeurde te Alexinats heelt zich als volgt toegedragen: Eene met geweren en knuppels gewapende hoop boeren heeft «lexiuats overvallen, de gevangenis bestormd en Stanko Petrovic, die voor eenige maanden beschul digd werd van valschheid in geschrifte en in de gevangenis zal, bevrijd. De troep boeren heeft voorts de plaatselijke overheid afgezet, haar achter slot en grendel gebracht en zich het bestuur der stad toegeëigend. Het is nog aan een telegrafist gelukt het oproer te lelegrafeeren naar Belgrado en Nisch. In den loop van den dag kwam kolonel Benilzky, die met zijne familie op reis was, te Alexinats. De opstandelingen herkenden hem en wilden hem tot hunnen bevelhebber hebben. Benitzky sloeg dit van de hand en maande de oproerlingen aan hun verzet te staken en rustig naar huis terug te keeren. De kolonel spoedde zich naar Nischvond daar twee naar de oproerlingen afgezondene compagniën soldaten, joeg den hoop uileen en herstelde de rust en orde, terwijl Petrovic weer naar de gevangenis gebracht werd. De regce- ring heeft bekend gemaakt, dat het oogenblikkelijk rustig is in het geheele gebied, waar de opstand zich geopenbaard heeft. (/V. R. Cl.) Volgens een bericht uit Constantinopel zijn de Kurdische roovers, die onlangs bij Erzerum een Armenische karavaan plunderden, thans gevangen genomen. Of het de geheele bende, die uit 60 man bestond, of wel een gedeelte daarvan is, wordt niet vermeld. de in omloop gebraehte geruchten, zijn bedoelde raadslieden van een geheel tegenovergestelde gevoelen van hetgeen den heer De Lesseps aankleeft blijkens de door hem gedane eischen. reclames. Beschouwt men het verschrikkelijk aantal ziekten, waaraan wij in onzen levensloop voortdurend blootstaan, dan begrijpt men lichtelijk dat men niet voorzichtig genoeg zijn kan de zoo kostbare gezondheid te behouden. Daar gestoorde spijsvertering (verstopping) de hoofdoorzaak is van de meestendeels voorkomende chronische ziekten; zoo kan men niet genoeg aanbevelen om, zoodra men de eerste verschijnselen daarvan waarneemt, de bekende Zwit- sersche Pillen van den Apotheker Rich. Brandt aan te wenden, welke eene snelle en zekere genezing aanbrengen. Hierdoor voorkomt men zekere ziekten, welke slechts hierdoor zoo veel vuldig ontstaandoordat men bij de eerste verschijnselen er van te lichtzin nig was. INGEZlilNDEN. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Uw geachte correspondent uit is volgens zijne mededeelingen in uw geëerd blad van eergisteren omtrent den vooruitgang van de badplaats alhier zeer slecht op de hoogte, en daardoor wel wat hard in zijne oordeelvellin gen: onbekend maakt onbemind, blijkt wel uit zijne oordeelvelling. Ik weet niet of hij behebt is met jalousie de metier of dergelijke andere ondeugd, doch wat ik niet hoop; zijne opmerking intusschen als zou hier ook al de lust doorgedrongen zijn om inrichtingen daar te stellen, zonder kans op winst, geeft daarvan groote blijken. Ik geloof gaarne, dat er menschcn gevonden worden die uit concurrentiezucht liever geen meerdere gebouwen hier zagen verschijnen en alles alleen behielden, doch die hier een ;omer doorbracht ol hier woont, kan er beter over oordeelen of niet meerdere geschikte kamers, vooral het uitzicht op zee verleenende, hier hoogst noodzakelijk zijn. Dat er hier zoowel als te Scheveningen midden in den zomer kamers te huur hangen is om gelegenheid aan te toonen dat als de tegenwoordige huurders vertrokken zijn er gelegenheid is om dien te huren, alle beschikbare kamers tot zelfs de slechtsten waren dezen zomer hier verhuurd. Met geld van maatschappijen wordt hier niet gewerkt, het is eigen kapitaal, dus een gezonde zaak. Hoe dankbaar dus ook zijnde voor den raad van uwen geachten correspondent, kan deze niet worden geaccepteerd. Als een ieder zich wat meer bij zijn eigen zaken hield zou dat wel wat verstandiger zijn. Voorheen werd hier ook over het slechte zakwater uit de duinen en over het gebrekkige riolenstelsel geklaagd, daaruit is gelukkig met opoffering van vele kosten een gezonderen en aangenameren toestand geboren. Familiën die in Rotterdam, Utrecht, Amsterdam enz. tegenwoordig zuiver drinkwater bezitten mag men vooral geen minder qualiteit voorzetten; dat men dit thans hier niet zonder veel kosten bezit, dat men zich daarin ver heugt en zich daarop verheft is begrijpelijk en kan niemand die hart heeft voor de goede zaak anders dan op prijs stellen. Het is mij aangenaam op deze quaestie eens te hebben mogen wijzen, ik hond mij aanbevolen voor het vervolg, want ik heb er waarlijk genoegen in om anderen te mogen toonen hoe hier op gezonden grondslag en met veel moed gearbeid wordt aan de goede toekomst der badplaats, ten einde met der tijd ook Leidens ingezetenen te kunnen gevenwat haar billijker wijze toekomt. Hoogachtend Katwijk aan Zee, 15 Nov. 1883. H. d. K. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Ileeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 16 November. Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Het lleerenhuis, genaamd rCredeslust", metStal, Koetsierswoning, Koets huis. Oranjerie. Lustplaats met Bosch en MoezerijKoepel. Warmoeziersland, Tuinmanswoning met Bosch en Boomgaard, alsmede Schuur en Schuitenhuis, alles bij elkander gelegen aan den Rijn onder en nabij de gemeente Koude kerk; bij combinatie in bod op 18000. Niet verkocht. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 16 November. verkochte hoeveelheid. BERLIJN, 16 November. De kroonprins heeft heden namiddag, voor hij zich op reis naar Spanje begeeft, afscheid genomen van den keizer, die nog heden vertrekt naar Springe, bij llanover, om aldaar deel te nemen aan eene jachtpartij. CAIRO, 16 November. De Egyptische regeering heeft op confidentieele wijze aan de rechtsgeleerde raadslieden der kroon de volgende rechtsquaestie ter beantwoording voorgelegd: Is de Suez-kanaalmaatschappij bevoegd een tweede banaal te graven, het bestaande te verbreeden of op andere manier te wij zigen zonder daartoe de vergunning van dej regeering te hebben erlangd? Het gevraagde antwoord is hierop nog niet gereed, maar te oordeelen naar Paarden Veuleus Ossen Slieren Melkkoeien Kalikoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) r (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 995 22 136 50 111 490 23 18 186 183 725 - 46.— f148.— *172.- «145.— »165.— 32.- 9.- 23.- 15. 23.- *165. "254.— «270.- »248.— »298.— 76.— 16- 60.- 23.— 46.— 42 I 14.- I 32 258 I 5.— I 15. runderen, 41 kalveren, 908 schapen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 45 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag zijn gewogen 31 partijen, te zamen 1152 stuks, wegende 7177 KG. Besteed werd voor: Goudsche Derby Leidsche Edammer kaasvan 20.— 29.-- de 150 KG. 45.- lot 32.-. 30. 63.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3