LEIDSCHE COURANT. 1883. ZATERDAG 17 NOVEMBER. Hi0. 272. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere j LEIDEN, 16 November. In de gisterenavond gehouden vergadering der leden van het departe ment Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad de heer A. Van Eek als spreker op. Als onderwerp zijner rede had hij gekozen het Oslracis- mus (verbanning.) Hij verhaalde zijne toehoorders hoe in het grijs verleden overal in het toen machtige Griekenland dit middel werd toegepast om al te grooten invloed, eene te groote heerschappij van enkele personen te voorko men. In de tegenwoordige maatschappelijke toestanden geloofde hij dat tot heil van den staat het ostracismus niet meer mocht aangewend worden; de verbanning der prinsen van Orleans uit het Fransche leger kon dan ook in zijne oogen geen goedkeuring vinden. De hechtste waarborg voor het behoud van den staat was volgens hem gelegen in het bestuur, hetwelk slechts moet bestaan uit vroede, verstandige en vrijheidslievende mannen. Na de pauze wijdde spreker eenige woorden aan de nagedachtenis van Slatius, de man, welke een aanslag op het leven van prins Maurits had ge waagd. De juiste naam had hij bij het te dier tijde ontbreken van registers tan den burgerlijken stand en tevens bij de voorliefde van geleerde theolo gen, om hunne namen te latiniseerenniet kunnen vinden. Spreker schetste ons dien man, zijne vlucht, gevangenneming, zijne lotgevallen en gedrag ge durende zijne straf en eindelijk zijn dood. Ofschoon zijne overblijfselenzoo eindigde spreker, in het nabijgelegen Warmond zijn begraven, kan hij nie mand zijner toehoorders tot eene bedevaart daarheen aansporenwanneer tij velen het verlangen zich voordoet de beeltenis van dien man te zien trien verleene hem alsdan eene plaats in het panopticummaar in alle geval op de bovenkamer. Aanst. Dinsdag zal de tweede vergadering van de prov. staten worden gehouden. Reeds zijn de rapporten der commissiën, in wier handen ingeko men stukken zjjn gesteld, ontvangen en aan de leden rondgedeeld, waarin o. a. het volgende voorkomt: Nopens de aanvrage van het bestuur der vereeniging »de practische am bachtsschool" te Leiden, adviseert de commissie om de gevraagde jaarlijksche toelage van 2000 te verleenen, mits dat de beperkende bepaling van art. 25 der statuten, om als leerling dier school te kunnen worden aangenomen, wegvalt. Ten aanzien van het met de gemeente Leiden gerezen geschil stelt de commissie voor gedep. staten te machtigen om, zoo de gemeenteraad van Lei ben zijn besluit van 4 October jl. mocht herzien en er eene wijziging ge bracht worden in de verbintenis wat punt 3 betreft, de alzoo gewijzigde verbintenis der gemeente Leiden, namens de provinciale staten ten behoeve der provincie aan te nemen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissiën die gedurende één en een half jaar, eindigende 31 December 1883, belast zijn met het afnemen van de examens van apo thekersbediende, zullen zitting houden te Rampen op Maandag 26 November, en te Utrecht op Dinsdag 27 November e. k., en de volgende dagen. -• De minister van koloniën heeft eene commissie benoemd lot het doen van een voorstel tot verdeeling der gouvernements-inzendingen op de Amster- damsche tentoonstelling ouder de verschillende instellingen en musea. Naar men verneemt, zal een belangrijk gedeelte ten goede komen aan het koloniaal museum van de Maatschappij van nijverheid te Haarlem, zoodat deze instel ling bij haar 12%-jarig bestaan in Januari 1884 een nieuw tijdperk van bloei belooft in te treden. (V. D.) Bij het aldeelingsonderzoek in de tweede kamer van het ontwerp van wet tot goedkeuring der toetreding van Nederland tot de op 3 Nov. 1881 te Bern gesloten internationale overeenkomst tot wering Jer druifluis (phyl loxera) werd vrij algemeen hulde gebracht aan de regeering over hare toe treding tot de conventie, waaraan het, met het oog op de belangen van onzen tuinbouw, moeielijk viel zich te onttrekken. De vraag, of de ver meerdering van staatstoezicht, welke van die toetreding het gevolg zal zijn, niet bedenkelijk moet geacht worden, werd uitgesteld tot bij het onderzoek van het wets-ontwerp tot uitvoering der internationale overeenkomst tot Wering der druifluis (phylloxera). Nog werd de meening vernomen, dat onze deelneming aan de conventie wellicht niet al de gunstige gevolgen zal hebbenwelke men er van verwacht. Volgens De Amst. wordt de aanbieding van de hit. Groll en Maarschalk tot het overnemen van deft staat van eenige spoorweglijnen iu Ned.-Indië gesteund door eene combinatie van vijf of zes invloedrijke bankiers in de hoofdstad. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. ;el meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Het voorstel luidt, dat de staat de lijnen van Probolingo tot Solo, van Ban- gil naar Malang, van Sidoardjo naar Soerabaia en van Kertesono naar Bli- tar, van Djocjo naar Tjilatjap en van Djocjo naar Magelang, van Tjilatjap naar Buitenzorg met zijtak naar Garoet zal aanleggen. De thans in exploi tatie zijnde spoorlijnen zouden bij geheele lijnen binnen enkele maanden worden overgedragen; die welke nog in aanleg zijn, alsmede de ontworpen lijn van Djocjo naar Magelang, nadat zij gereed gekomen zijn, en de overige binnen 15 jaren worden overgedragen. De staat zou het recht hebben, 15 jaar na de levering, en alle 5 jaren na één jaar te voren te hebben kennis gegeven van zijn voornemen, al het geleverde weer in te koopen tegen bij contract te bepalen voorwaarden. Er zou een maximum-tarief en classifica tie worden ingesteld. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen heeft benoemd tot ridder der kon. Wasa-orde den heer J. P. Dudok van Heel, directeur der Gooiscbe beelwortelsuikerfabriek te Naarden. Naar gemeld wordt, hebben de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland te Roermond eelt: conferentie gehouden, over de invoering op de seminariën van het scholastieke stelsel van den 11. Thomas van Aquino. Dr. A. Kuyper keerde gisterenmorgen van zijn bezoek aan de Trans- vaalsche deputatie te Londen, te Vlissingen terug, en zette onmiddellijk de reis naar Amsterdam voort. Het stoomschip Zuidholland, van Java naar Rotterdam, is 15 Novem ber van Colombo vertrokken. De Koningin Emma vertrok 15 November van Aden naar Amsterdam. De C. Fellinger, van Java naar Amsterdam, passeerde 15 November Aden. De Gelderland, van Rotterdam naar Java, vertrok gisterenavond van Southampton. Weder zijn van het instructie-bataillon te Kampen 42 korporaals naar de verschillende regimenten infanterie verzonden. Door de rijksveldwacht is proces-verbaal opgemaakt tegen C. v. V., ver dacht van diefstal van een bloedkralen halsketting met gouden slot ten nadeele van zijne zuster, gehuwd met J. v. d. K. te Slompwjjk. De ketting werd vermoedelijk ontvreemd terwijl v. d. K. met zijne vrouw in de kerk waren en is te Delft bij een goudsmid verkocht. Willem Visser, opzichter op het terrein der tentoonstelling, werd giste ren door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, ter zake van diefstal van twee flesschen likeur uit de Russische afdeeling, tot eene celstraf van drie maanden veroordeeld. Te Millingen werd in het jaar 1837 bij het albreken van een zijaltaar in de oude R. K. kerk een steen gevonden van een afgodenaltaar, toegewijd, volgens het opschrift, aan de godin Rufia en waarop jaarlijks driemaal een ofïer moest worden opgedragen, volgens hetzelfde opschrift. Deze steen werd destijds aangekocht door den heer Janssenbewaarder van het mnseum te Leiden, waar hij thans bewaard wordt. Bij het afbreken nu van het oude priesterkoor dier kerk is in de grondslagen van het koor andermaal een steen ontdekt, die zeker bij dit altaar heeft behoord. Hij schijnt tot blok gediend te hebben, waarop het ofler werd geplengd. Het is een soort bak, van de zelfde soort steen als de in 1837 gevondene. De overlevering, dat op de plaats, waar thans de R K. kerk staat, vroeger een Heidensche tempel zou geslaan hebben, schijnt dus gegrond. Genoemde steen is in het bezit van het kerk bestuur. Trouwens dal Millingen zeer oud en reeds door de Romeinen be zocht is, blijkt uit de vele Romeinsche oudheden, die daar gevonden zijn en nog gevonden worden. [Rbl.) De procureur-generaal bij het hof te Arnhem heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest, waarbij de heer A. Roland Holst jr., bij de aenklacht van eedsweigeringvan rechtsvervolging is ontslagen. Door wijlen tnej. de wed. C. M. Dieben is aan hel R. K. parochiaal kerkbestuur van den H. Walburgis te Arnhem een legaat besproken groot ƒ4000. Gisterennacht ontstond er brand in de boerenbehitiziug van E. S. Ie Wild-Dullen, die in weinig tijd zoo in hevigheid toenam, dat het geheele huis met inboedel, het boerenbeslag en de levende have, behalve een paard en een varken, eene prooi der vlammen werden. Overigens is niets gered. Een landbouwer te Miedumdie 5 moest ontvangen van een visscher* man, werd door dezen betaald met een bon voor 60 sigaren, waarvoor hij 55 teruggaf. Eenige uren later werd echter de visscherman, die zich ter stond verwijderd had, door de Leeuwarder politie gearresteerd, zoodat de landbouwer kans heeft zijne onoplettendheid niet al te duur te betalen. Te Groningen is overleden dr. C. De Gavere, laatst directeur der hoo- gere burgerschool te Soerabaia. De overledene stond als geleerde, vooral

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1