overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, m bet geheel derhalve 450,000. In het Algemeen Politieblad is gesignaleerd: Nathan Szkolnijbankier te Inowraslaw, oud 55 jaren, lang 166 meter, haar grijzend, aangezicht geschoren, wenkbrauwen bruin, oogen grijs, heeft een glazen oog, twee valsche tanden in den onderkaak, draagt een blauwen bril, stottert, heeft een langzamen gang en kromme beenen. De Pruisische regecring heeft zijne uitlevering aangevraagd wegens bedriegelijke bankbreuken en valschheid in geschrifte. Hij is voortvluchtig met een bedrag van 200,000 mark, verkre gen door wisselvervalsching. Zijne schuldeischers stellen op zijne aanhouding eene belooning van 15 pCt. van de nog in bezit zijnde gelden. Deze gesig naleerde op te sporen, aan te houden en de bij hem gevonden gelden en effecten in beslag te nemenen daarvan onmiddellijk bericht te geven aan het departement van justitie, wordt verzocht. Luidens een particulier telegram is Zr. Mr. schroefstoomschip Leeuwarden op 10 dezer te St. Vincent aangekomen. Alles wel. Tot hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onderwjjs te Katwijk aan Zee is benoemd de heer G. L. Walter, 1' onderwijzer aan de openbare lagere scholen te Amsterdam. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Monster d'. J. W. Van der Konwen, te Hazerswoude. Eergisterenochtend te half 12 uur had eene botsing plaats tusschen de stoom boot. Zierikzee, die aan het Groolhoofd te Dordrecht lag te lossen, en de salonboot Merwede I, welke, van Gorinchem komende, daar moest aanleggen. Beide booten bekwamen cenige schade, doch konden hunne reis voortzetten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. - Een heer schreef gisteren ochtend in de vestibule van het postkantoor te Amsterdam eene briefkaart. Een gouden ring met een kostbaren steen hin derde hem hierbij. Hij legde het lastige sieraad even voor zich op een lesse naartje, schreef zijne briefkaart af en haastte zich, om die nog tijdig in de bus te werpen. Hij vergat den ring en bespeurde dit een paar minuten later. Doch het was te laat, een ander had zich over het kleinood ontfermd. De vereeniging tot verbetering van het paardenras in deNcder-Veluwe. te Wageningen, is ontbonden wegens gebrek aan medewerking van de zijde der landbouwers. De fraaie hengst Sultan, die op tal van tentoonstellingen bekroond werd. is voor 850 verkocht aan jhr. Repelaer. van Dubbeldam bij Dordreeht.' ArnhCt De regeering, de aigeraeene beschouwingen over de staatsbegrooting van de afdeelingen der tweede kamer beantwoordende, neemt de mogelijkheid aan dat een ministerie, voortkomende uit den boezem eener meerderheid in de stalen-generaal, in de toekomst ligt, hoewel zoodanige oplossing in 1879, 1882 en 1883 te vergeefs is beproefd, maar aanvaardt toch niet den naam «interimair kabinet", indien men daardoor wil verstaan een ministerie met een eenigermate beperkten lastbrief. Zoo lang of zoo kort als de tegenwoor dige ministers hunne plichten tegenover koning en volk te vervullen hebben maken zij aanspraak op het gezag en de verantwoordelijkheid van eene re geering. en zullen aan de volksvertegenwoordiging voordragen, wat zij nut tig en noodig achten, binnen de grenzen der mogelijkheid. De niet heussche tevens ongemotiveerde beoordeelmg over twee ministers wordt onbeantwoord gelaten, vermits het ministerie eendrachtig en solidair verantwoordelijk is voor de voorgedragen begrooting. Naar aanleiding van de klacht over den weg ten aanzien van grondwetsherziening ingeslagen, herinnert de regeering dat vorige grondwetsherzieningen herhaaldelijk door speciale commissiën zijn voorbereid en in de laatste jaren die weg ook voor andere punten van wetgeving meer malen is gevolgd. Bovendien was de grondwetscommissie reeds door de vorige regeering aangekondigd en heeft deze regeering de zijde der kamer gekozen bij" het verschil over de vraag of dat berzieningsonderzoek de prioriteit moest hebben, dan wel de kieswet. De voorstellen der regeering tot grondwetsher ziening, zullen in elk geval haar eigen overtuiging uitdrukken. De minister van binnenl. zaken verdedigt nader zijne waarschuwing tegen den aandrang om den gouv.-gen. te doen aftreden wegens een kamervotum met een beroep op art. 37 van het regeeringsreglement, dat uitdrukt, dat de gouv.-gen. staat kundig alleen aan den koning, niet aan de staten-generaal verantwoordelijk is. De min. van fin., die niet geschroomd heelt den ongunstigen toestand der financiën bloot te leggen, kan dien echter niet zoo ongunstig vinden als sommigen afschilderen. De uitgaven voor aanleg en verbetering van water wegen, kunnen niet anders dan door leening worden gevonden. Hij houdt vol da't mag gerekend worden dat 2 millioen op de voorgestelde uitgaven zullen vrijvallen. Erkennende dat de financiëele nood niet hoofdzakelijk aan de uitgave voor het lager onderwijs moet worden geweien, betoogt de regeering evenwel, dat de uitvoering der onderwijswet een groot deel heeft in de" stijging der normale uitgaven boven de gewone ontvangsten. De wet van 1878 heeft de rijksuitgaven met 6.255.154 dit jaar doen stijgen, wat een zeer belangrijk deel uitmaakt van het geraamde tekort van 7% millioen. Wat binnen de grenzen der wet kan geschieden om hare gevolgen voor de schatkist te temperen, wordt gedaan. Herziening der wet van 1878, werd niet door de regeering op haar program geplaatst. Wel wordt voorbereid wijziging van eenige bepalingen wier uitvoering bezwaar oplevert. Het beginsel" van vrijen handel bedoelt de regeering niet te laten varen. Het is als het eenig mogelijke voor Nederland reeds als van zelf aangewezen en ij del en in strijd met het algemeen belang ware het streven om door be schermende rechten aan onze fabrikanten ingang in den vreemde te verschaf fen of zelfs de alleenheerschappij op onze eigen markten te verzekeren. De ingediende voordracht tot lijdelijk herstel der rechten op granen en hout, beoogt dan ook uitsluitend versterking der middelen zonder eenige protecti onistische bijbedoeling. Dit sluit evenwel niet uit wijziging van ons douane tarief door 'invoerrecht te heffen tot een laag of matig bedrag van thans vrijgestelde artikelen, zoowel als door verbetering in de wijze van heffing. 's GRAVENHAGË, 12 November. Door Z. M. zijn benoemdtot? directeur van het hulphuis van arrest en van bewaring te Amsterdam, W. Colenbrander, thans adjunct-directeur van het rijksgesticht Ommerschans; den tijdelijk in dienst gestelden adjunct- directeur van het rijksgesticht Veenhuizen n°. 2, C. C. Van den Bosch, als zoodanig over te plaatsen naar hel rijksgesticht Ommerschans; den tijdelijk in dirnst gestelden adjunct-directeur van het rijksgesticht Veenhuizen n". 1, B. J. Beek, als zoodanig over te plaatsen naar het rijksgesticht Veenhui zen n°- 2, en te benoemen tot adjunct-directeur van het rijksgesticht Veen huizen n». 1, Z. Van Arnhem, thans directeur-hoofdonderwijzer van het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar. Door Z. M. is, met intrekking der benoeming van 21 Sept. 11. van S. W. Middelkoop, tot ontvanger der registratie en domeinen te Bolsward, dezen benoemd in dezelfde betrekking te Hoorn; te Bolsward, F. Fontein, thans te Steenwijk; te St. Oedenrode, J. Heshusius, thans te Rhenen. Nog is door Z. M. goedgekeurd de door de stalen der provincie Zuid- llolland den 24'" Juli jl. vastgestelde verordening op de stoomvaart in de boezemwateren. -- Door Z. M. zijn benoemd tot leden der commissie, die gednrende één jaar, ingegaan 1 Augnstns 1883, belast is met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Stbln°. 222), dr. J. E. Van der Meulen, lector aan de rijks universiteit te Utrecht, en dr. G. II. Van der Mey Jr.hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsvervangende leden dier commissie, en tot plaatsver vangend lid dr. G. P. Wesselinkte Utrecht. De luit. ter zee 2' kl. J. C. P. Ivraijenhoff van de Leur, dienende aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoordwordt met 15 dezer op non activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 15 November a. s. geen audiëntie verleenen. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren D. De Boer, onderwijzer, en M. Maassen, hoofdonderwijzer, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande, en zijn de hoofdon derwijzeressen mejuffrouwen P. A. M. Lange, T. Zijlstra, H. G. Kruseman en L. W. Ovink, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn de geloofs brieven van den heer lluber ingekomen. Eene suppletoire begrooting van binnenl. zaken is aangenomen na verwerping der verhooging van het trac- tcment van den hoogleeraar in de graveerkunst aan de rijks-akademie te Am sterdam. De minister verzekerde voorts dal buiten het spoelingsdistrict sedert maanden geen longziekte heerscht en de onjuiste berichten van de buitenl. pers bij de buitenl. regeeringen zijn tegengesproken. Nog is aangenomen een onteigeningsontwerp voor een lokaalspoorweg Winterswijk-Zevenaar, na aan neming van een amendement der commissie van rapporteurs, om de oude spelling voor de plaatsnamen te behouden lot na eene latere wettelijke voor ziening. Het onteigeningsontwerp voor de verdieping van het Scheur is aan genomen met 42 tegen 5 stemmen. In de heden gehouden zitting van den hoogenraad heeft de adv.-gen. mr. Polis zijne conclusie voorgedragen in de zaak van de somnambule G. C. De R. en haar echtgenoot den magnetiseur H. A. G. alhier, door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld ter zake van onbevoegde uitoefening van de geneeskunde en medeplichtigheid daaraan. Op grond van het in deze voor gedragen eerste cassatiemiddelbetreffende de niet opname in de dagvaarding van den inhoud van het door den inspecteurs van het geneeskundig staats toezicht in Zuidholland en- Zeeland opgemaakte processen-verbaal, strekte de conclusie tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. De uitspraak is bepaald op 10 December. H. K. H. prinses Hendrik is heden ochtend per trein van 8.39 van het Hollandsche spoor naar Amsterdam vertrokken, waar zij eenige weken zal vertoeven. Alhier is gisteren op het initiatief van den heer K. Enthoven Lzn. eene voorloopige bijeenkomst gehouden van een aantal aanzienlijke Israëlie ten om te spreken over de aanbieding van een huldeblijk namens de Ne- derlandsche Israëlieten aan sir Mozes Montefiore, die zijn 100' verjaardag is ingetreden. Aan eene commissie is opgedragen zich tot dat einde in be trekking te stellen met geloofsgenooten in de groote gemeenten des rijks. In de vorige week is de acte geteekend waarbij de vroegere zaak Ahercrontbiein bronzen en luxe-artikelen, is overgegaan aan eene naam- looze vennootschap "Compagnie des Bronzes", die in 't zelfde gebouw op den Kneuterdijk zal gevestigd zijn. Ten nadeele van een paar personen heeft een zoogenaamde horloge maker zich schuldig gemaakt aan verduistering van een paar hem ter repa ratie toevertrouwde horloges. De dader is op den loop. B U I T E N L A N D S C 11E B E R 1 C H TE N. BELG IE, De regeering zal eerstdaags aan een aantal personen wegens hunne verdiensten ten aanzien van de organisatie der Belgische afdeeling op de tentoonstelling te Amsterdam of wegens de wijze waarop zij daaraan heb ben deelgenomen, ridderkruisen of andere onderscheidingen toekennen. Het plan bestaat, dat deze onderscheidingen persoonlijk door den koning, ol door een der ministers namens hem, zullen worden uitgereikt in het //Palais des Beaux Arts" te Brussel; omtrent den datum dezer plechtigheid beslaat er echter in de Brusselsche pers geene eenstemmigheid, daar het eene blad i zegt dat zij op 25, het andere dat zij 27 November is bepaald. 85 IS Cf EI, AM». Overeenkomstig de afspraak met lord Derby zal de Transvaalsche depu tatie in het begin dezer week aan het departement van koloniën een uitvoe rig schriftelijk exposé toezenden. Dit exposé, in de Hollandsche taal opge- steld, gaat vergezeld van eene Engelsche vertaling en bevat eene opsomming van de bezwaren der boeren tegen de conventie van Pretoria, met opgaaf van de punten die naar hunne meening herziening vereischen. De hoofdstrek king van hel exposé is de eisch tot herstel van de volledige onafhankelijk heid der Transvaalsche republiek, anders gezegd: herstel van den //status quo ante bellum"-j (/V. R. Ct.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2