LEIDSCHE COURANT. 1883. 268. DINSDAG 13 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDS CHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Oude Vest van de Mare tot de Lipbethsteeg of Korte Scheistraat voor rij- en voertuigen zal zijn afge sloten, op Dinsdag den 13en November a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leideh, 10 November 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 5, 1al. der wel van den 28 Juni 1881Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door B. M. DUYSER alhiereen ver zoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Aalmarkt n°. 17. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 12 November 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 November. In de verschillende Protestantsche kerken werd gisteren de 400,t! ge denkdag van Luther's geboorte (10 Nov. 1483) herdacht. De Evang. Luth. gemeente meende dit feit echter op meer feestelijke wijze te herdenken, en wel door het houden van een Lulherfeest aan den avond van dien dag. Dat dit plan met ingenomenheid was begroet bleek uit de talrijke opkomst, zoo dat in het kerkgebouw geen plaatsje was ledig gebleven. Nadat door die talrijke schare de woorden van Gez. 12vs. 1 en 2 waren aangeheven werd door een koor, bestaande uit ruim 80 zangeressen en zangers, en mej. K. Gripekoven en de heer A. Kuiper, als solisten, een feestouverture voor koor en orchest van Otto Nicolaivoorgedragen, waarna door d«. A. M. L.Rümke eene korte toespraak werd gehouden, waarin door spreker hoofdzakelijk een blik werd geworpen in het leven van den grooten hervormer. Na deze rede werd door den heer A. Kuiper de bas-aria "Gott sei mirGnadig", met orgel begeleiding van den heer Th. Enderle, ten gehoore gebracht en vervolgens het «Dettinger Te Deum", voor solo, koor en orchest, van G. F. Handel. Na de uitvoering van deze schoone toonwerkennam ds. C. A. Evelein het woord en betuigde hartelijken dank aan het koor. niet het minst aan den heer C. G. Loeher en aan allen die in meerdere of mindere mate hadden medege werkt tot welslagen van dit waarlijk schoone feest. Zeer eigenaardig was het voor spreker ook een harteljjk woord te kunnen richten tot den heer d'. Luther, van Voorschoten, een nazaat van hem wiens geboortedag zoo luisterrijk werd gevierd. Nadat ook een woord van dank was gebracht aan het hoofd van het gemeentebestuur voor zijne tegenwoordigheid aan deze plaats, werden ook de aankomende ledematen der gemeente, aan wien een toegangsbewijs voor deze gelegenheid was verstrekt, hartelijk toegesproken en vervolgens na een opwekkend woord tot de gemeente, eene alt-aria uit hel »Weinachts-Oratorium", van Joh. Seb. Bach door mej. K. Gripekoven voor gedragen, insgelijks met orgelbegeleiding als boven, terwijl deze feestvie ring besloten werd door de uitvoering van eene ouverture met koor van J. C. Boers. Voor de commissie aan wie de regeling van dit feest was opgedragenbe staande uit de hh. C. J. Heintz, G. A. Reimeringer, d". A. M. L. Rümke, d'. C. A. Evelein en D. W. Blote, moge het eene zekere zelfvoldoening zijn dat dit (eest aldus is geslaagd. Een woord van lof zij niet onverdiend voor de uitstekende regeling die was in acht genomen, waardoor de orde dan ook in niets werd gestoord. - Zaterdagavond werd door de Leidsche Tooneelvereeniging Jacob Cats eene openbare vergadering gehouden, waarbij zeer veel genoodigde aanwe- zig waren. De president herdacht bij dezen dag het negenjarig bestaan der 'ereeniging, welke dag tevens 306 jaar geleden de dag was, waarop de Groote dichter, aan wien deze vereeniging haren naam had ontleend, was geboren. Vervolgens werden eenige tooneelstukken door de leden van deze 'ereeniging opgevoerd en vooreerst: "John. Alman", oorspronkelijk drama, in 'ier bedrijven. Met ingenomenheid kunnen wij van deze uitvoering gewa gen allen zonder onderscheiding werkten mede tot het welslagen, maar voor zeker verdient John. Alman zelf in het bijzonder een woord van waardee ring voor de wijzewaarop hij zijne rol had opgevat. De smart, welke hem overmeesterde toen hij tot de ontdekking kwam dat zijn eenigst en dierbaar pand, hem door zijne overledene gade geschonken, ontstolen was, het ongeluk, waaronder hij steeds tengevolge hiervan gebukt ging, het ziele- lijden, welke hem steeds folterde, dit alles werd zeer natuurlijk door hem weergegeven; treffend vooral was de zamenspraak tusschen hem en Richard Brighton in de eerste akte en ongetwijfeld was dit gedeelte niet alleen een bewijs van veel studie, maar tevens ook van gevoel en talent. Ook Wil helm was als bediende van Brighton volkomen op zijne plaats, ook de wijze, waarop hij zijnen meester diens lage en huichelachtige handelingen verweet, was prijzenswaardig en ongetwijfeld waren de bijvalsbetuigingen, die hem ten deel vielen, ten volle verdiend. Het gevoel van meewarigheid, de melanko- lieke indruk, welke dit goed uitgevoerd drama op allen maakte, werd ech ter ten eenemale weggenomen door de hieropvolgende opvoering van: "Het Duel", oorspronkelijk blijspel met zang in een bedrijf; zoowel de nationale als komische coupletten, de geestige zetten van Iluib Lugtig en de pillen van gom van den apotheker Rolling verwekten bij allen een ongedwongen hilariteit. Volgens onze bescheidene meening waren deze pillen wel een weinig al te plakkerigzij deden ten minste plakken tot halfeen; 's nachts; dat zulks echter niet veel hinderde, bewees het geanimeerde bal, waarmede dit feest besloten werd. In den nacht van Zaterdag op Zondag had een treurig ongeval plaats. Twee werklieden, bezig zijnde de zoogenaamde waterschuit van de Zout keet van Katwijk naar hier te brengenwerden overvallen door ietwat on stuimig weder, tengevolge waarvan de mast nedersloeg en op het been van een der vervoerders, zekere L., terecht kwam. waardoor dat lichaamsdeel ernstig werd gekwetst. De ongelukkige, aanvankelijk in zijne woning ver pleegd, moest echter gisterenmorgen naar het akademisch ziekenhuis ter verdere behandeling worden overgebracht. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 38ƒ19 ƒ4 en ƒ195, de laagste ƒ3718.503.70, en 1.90. Met 1 Dec. a. s. keert de 2' luit. F. W. baron Van Randwijck, van het 3e reg. huzaren te 'sHage, thans gedetacheerd bij de rijschool te Venloo naar zijn corps terug. Hij wordt op dien datum overgeplaatst bij het depot des regiments te Leiden, terwijl de 1' luit. G. H. v. d. Mersch alsdan van het depot wordt overgeplaatst bij het 3' escadron te 's Ilage. Aan den minister van financiën is een zeer uitvoerig adres gezonden door een 2000-tal fabrikanten in leder, schoenen en laarzen, drijfriemen, rijtuigen en zadelmakerswerk, met het oog op eene mogelijke herziening van ons tarief van invoerrechten. Adressanten verwachten enkel verbetering van den achteruitgang der Nederlandsche lederindustrie van eene oordeelkun dige ondernomene tariefsherziening. De herziening zou moeten bestaan in eene zeer aanzienlijke verhooging der invoerrechten op gemaakte schoenen en leestklaar schoenwerk, alsmede op lederwerk. De invoerrechten op Ieder zouden zich moeten bepalen tot zoolleder, gewoon overleder, kalfs-, tuig-, paarden- en zeemleder en perkamenten f 25 per 100 kilogr. moeten bedragen. Bij het Zaterdag 11. te 's Hage gehouden acten-examen voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz., is geëxamineerd en toegelaten voor landbouwkunde, lager onderwijs, de heer C. Vrij, van Vier Polders bij Brielle. Een tweede candidaat was niet opgekomen. De examens voor landbouwkunde zijn hiermede afgeloopen. Voortzetting, met wiskunde, op 21 November. In de Leopoldsorde zijn benoemd: tot kommandeur, de commissarissen des konings in Gelderland en in Noordbrabant en jhr. Roëll, kapitein ter zee, adjudant des konings; tot officier, de burgemeester van Rotterdam; de heer John Knight, kolonel der Rotterdamsche schutterij; de heer Van Someren Brand, kolonel-kommandant der Amsterdamsche schutterij, en kolo nel Langlois van den Bergh, plaatselijk kommandant te 's Gravenhage: tot ridder, kapitein Cambier, van de mariniers; Matthes. kapitein der dd. schutterij te Amsterdam; kapitein De Lang Evertsen, van het 7e reg. inf., en W. T. Van Essen, kapitein der dd. schutterij te 'sHage. Het stoomschip Padang, van Amsterdam naar Java, arriveerde 9 dezer te Atjeh. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 10 November. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amster dam vertrok van Frioul (Marseille) 11 November. De Soendavan Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez en vertrok 11 November. De Sumatra, van Amsterdam, arriveerde te Batavia 11 November. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij is weder 20,000

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1