LEIDSCHE COURANT. 1883. 266. ZATERDAG 10 NOVEMBER. f BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 9 November. Het gunstig onthaal dat hel aan dieren gewijd bladuitgegeven door de hh. Halverhout O. te Soest, gedurende het korte tijdsbestek van zijn bestaan mocht ondervinden, deed de redactie besluiten naast het bestaande nog een weekblad het licht te doen zien ten gerieve voor vogelvrienden, kweekers en handelaars, en getiteld: Onze Vogels. De redactie stelt zich voor de be langen van liefhebbers en handelaren op het gebied van pluimvee in dit blad te behandelen. Zij zal aan vogelvrienden de meest belangrijke mededeelingen geven, zoowel op wetenschappelijk als op vakkundig gebied; in het uitgebreide zal zij een overzicht geven over het houden, de teelt en de verzorging van het pluimvee, eveneens omtrent den handel en den ruilhandel, omtrent fraaie en zeldzame exemplaren, omtrent de wedvluchten van postduiven en omtrent verdere merkwaardigheden en de geschiedenis van het pluimgedierte in onderscheidene landen. Bij genoegzame deelneming zal aan het weekblad de medewerking van specialiteiten op het gebied van scheikunde en van dierkun dige gezondheidsleer verbonden wordenwaarvoor de abonnés in de gelegen heid zullen gesteld worden inlichtingen te verkrijgen omtrent de oorzaken van ziekten hunner vogels, en op welke wijze de verspreiding van de kwaal moet voorkomen worden. Wij gelooven aan dit tijdschrift eene zekere toe komst te kunnen toezeggen, waarop het dan ook ten volle recht heeft. Ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Ned.-Indië zijn bij den min. van buitenl. zaken alsnog de volgende giften ingekomen: 1°. van V. M9. gezant te Brussel, door wien reeds vroeger aan de centralecommissie tot het inzamelen van bijdragen voor de slachtoffers rechtstreeks 3000 werd toegezonden, 2901.12% fr. 2". van Zr. M9. gezant te Berlijn, 80 Mk. 3". van l'. M9. gezantschap te St. Petersburg N. Ct. f290.95. 4'. van den heer Von Schmidt Pauli, consul-generaal der Nederlanden te Hamburg, als opbrengst der inzameling aldaar gehouden door eene commissie onder zijn voorzitterschap, N, Ct. ƒ2.847.97. 5n. van den cons.-gen. der Nederlanden te Stuttgart alsnog 10 mark. 6°. van den waarnemenden cons.-gen. der Nederlanden in Zwitser land, 1000 fr. 7°. van den Ned. consul te Port-Saïd alsnog nader //anonym" 1 Het voorstel van den heer Van Eek, betreffende de wijze van behandeling der troonrede, luidt: //De tweede kamer der staten-generaal is van oordeel, dat, hoewel de eerbied aan het hoofd van den staat verschuldigd medebrengt, dat, wanneer Z. M., de zitting der staten-generaal openende, tot de volks- reriegcnwoordiging het woord richt, daarop het stilzwijgen niet worde be waard, de tegenwoordige wijze van beantwoording eensdeels onnoodig een groot gedeelte van den tijd, die beter aan de behandeling van de algemeene belangen zou kunnen worden gewijd, daaraan ontrooft, en anderdeels niet noodzakelijk is om betuiging van hoogachting te geven aan den koning en zelf voor Z. M. belemmerend kan worden genoemd. Zij is daarom van meening, dat het in alle deelen passend kan worden geacht en levens in 's lands be lang, indien uit naam der beide kamers der staten-generaal onmiddellijk na het uitspreken der troonrede door den voorzitter der eerste kamer aan den koning de dank der staten-generaal worde toegebracht. Zij heeft de eer van deze hare meening mededeeling te doen aan de eerste kamer der staten- generaal, met uitnoodiging om namens de staten-generaal die taak te willen opdragen aan haren voorzitter." Ter uitvoering der bepalingen van de op 3 November 1881 te Bern gesloten internationale overeenkomst tot wering van de druifluis (Phylloxera), waarloc Nederland zich door zijne toetreding tot die overeenkomst verbonden heeft, moeten eenige voorschriften worden gegeven. Die voorschriften betref fen het houden van toezicht door de regeering, op de boomkweekerijen tuinen en alle inrichtingen, welke met het buitenland handel drijven in hoornen, planten, gewassen en voortbrengselen van land- en tuinbouw, het stellen van voorschriften ten opzichte van de wijze van vervoer en verpak king dier voorwerpen, en het toezicht op den in- en doorvoer van planten, gewassen enz. uit andere rijken afkomstig. Die voorschrilten zullen het best hij koninklijk besluit kunnen worden gegeven. Het tegenwoordig ontwerp 'an wet heeft ten doel daartoe de noodige machtiging te verleenen. Zr. M9. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, den November jl. te Lissabon binnengeloopen lot het evacueeren wegens typheuse koortsen van den matroos le klasse G. Van Schelt, zal de reis ten spoedigste vervolgen. Overigens aan boord alles wel. (Stc.) De kon. akademie van weienschappen (afdeeling taal- en letterkunde) aal op Maandag 12 Nov, te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het stoomschip Voorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, vertrok 'an Marseille 8 November. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Ba- tavia, arriveerde te Southampton 8 November. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurk. wetenschappen enz., is geëxamineerd 1 candidaat voor landbouwkunde, lager onderwijs, die werd afgewezen. Een tweede candidaat had zich voor den aanvang van het examen teruggetrokken. Voor de onderwijzersacte werden 7 en 8 November te 's Hage geëxa mineerd 18 candidaten. 10 werden afgewezen en 8 toegelaten, als: de hh. W. 11. Hoekwater, van Charlois; C. A. De Vos, van Noordwijk; J. W. Ilajtgrink, van Scheveningen; J. Smelik en L. C. Wijmer, van 'sGraven- hage; J. P. Van Dam, van Delft; H. Van Eyk en H. C. F. Oelmeijer, van Rotterdam. Deze examens zijn hiermede geëindigd. De commissaris van politie Strang te Rotterdam waarschuwt den han del opnieuw voor den bekenden koopman Willem Aalbert Van Dolder, die zich weder aldaar gevestigd heeft aan de Verlengde Hofkade n°. 23. Zijne vrouw is genaamd Grada Elisabeth Doesburg. Hij is dezelfde die in het vorig jaar te Rotterdam een kantoor had in de Schoolstraat, onder de firma Does burg O. en tegen welke firma toen door denzelfden commissaris van poli- tiè bij herhaling in de bladen is gewaarschuwd. Omtrent de gouvernementszending van den heer Van Delden Laerne naar Brazilië, ter bestudeering van de koffie-cultuur aldaar, leest men in de dagbladen van Rio-de-Janeiro: //Dezer dagen kwam alhier de heer Van Del den Laerne aan. die de dubbele qualiteit in zich vereenigt van grootplanter en hoog regeerings-ambtenaar in Nederlandsch-Indië, en die op last der Ne- derlandsche regeering onze koffieslreken komt bezoeken en bestudeeren, ten dienste der koffieplantages van den Nederlandschen staat in Indië. De heer Van Delden had reeds een lang onderhoud met het bestuur van het Centro da Lavoura e Commercio, dat hem tot honorair correspondent benoemde. Verscheiden spoorwegmaatschappijen boden het Centro da Lavoura vrij ver keer aan voor dezen reiziger van beteekenis, die het land vertegenwoordigt, dat na Brazilië de grootste koffieproducent is en waarmede wij ons op de innigste en meest vriendschappelijke wijze moeten verbinden. De heer Van Delden zal het binnenland bezoeken, zeer warm aanbevolen aan onze plan ters, die hem stellig eene uitstekende ontvangst zullen bereiden, geheel in overeenstemming met het loffelijk doel zijner zending." (£f.) Te Pernis, waar jaren lang gebrek aan visschers was, is thans over vloed. Het tekort was twee jaren geleden zóó groot dat voor één sloep zelfs niemand te krjjgen was, waarom deze dan ook met Middelharnissers •..emand werd; thans is er volk genoeg voor één sloep over, en hoopt men vurig, dat de reeders zoo spoedig mogelijk tot den aanbouw van een nieuw schip zullen besluiten. Van Zondag tot Dinsdag werd te Oud-Beierland van niet minder dan 24 gevallen van pokken aangifte gedaan, terwijl 6 aangetasten overleden. Niet zonder reden begint men zich ongerust te maken over verspreiding der ziekte naar de omliggende gemeenten. H. K. H. prinses Hendrik zal Maandag haar intrek nemen in het Am- stel-llöiel en gedurende eenige weken te Amsterdam vertoeven. Aan het Vad. wordt uit Amsterdam gemeld, dat er sprake is, dat, wanneer de Transvaalsche deputatie aldaar komt, de studenten der Vrije universiteit haar een eerewacht zullen aanbieden. Het gerucht loopt daar verder, dat de heer Schmiill voor de betrekking van consul-generaal der Transvaal in aanmerking komt. De substituut-officier van justitie te Amsterdam, m'. A. J. Karseboom, heeft in een proces betreffende het straatgeld eene conclusie voorgedragen ten gunste van de aangeslagenenop gronddat hij de heffing van straat geld in strijd met de gemeentewet acht te zjjn. Bij welwillende beschikking van Z. M. den koning is het paleis Oranje Nassau's Oord bij Wageningen voor belanghebbenden ter bezichtiging toegan kelijk gesteld. Aan de Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch en Nijmegen, is door wijlen den heer J. Veen Valck een legaat besproken, groot ƒ1000, vrij van het recht van successie. Te Venloo heeft men op het stadhuis eene schilderij ontdekt, die men voor een Rubens hield; uit ingewonnen informatiën is nu gebleken, dat men zich daarin inderdaad niet vergist heeft; zij is eene copie van de be roemde schilderij //La Bataille des Amazones" van Rubens, die zich in het museum te Munchcn bevindt. Het is jammer dat de copie beschadigd is. De aan de touristen welbekende villa van den heer Schoenmakers, ge legen tusschen Rothem en Meerssen. is Dinsdag door eene nog onbekende oorzaak eene prooi der vlammen geworden. Blijkens het sectie-verslag der tweede kamer omtrent hoofdstuk IV (Justitie) der staatsbegrooting werd o. a. aangedrongen op bespoediging der inzending van de ontwerpen, noodig voor de invoering van het nieuwe straf wetboek. De intrekking van het ontwerp Modderman op den kinderarbeid had eenigen bevreemd en werd door anderen goedgekeurd. Sommigen dron gen op nadere regeling aan, anderen vroegen enkel of de zaak in overweging bleef. Door velen werd over de toepassing der drankwet ongunstig geoor deeld, vooral omtrent het te vrijgevig gebruik dat gemaakt wordt van het verleenen van speciale vergunningen. Sommigen wenschten verlenging van den termijn van 1 Mei 1884, na welke geen drank en andere winkelnering meer gezamenlijk mag worden uitgeoefend. Velen wenschten dit verbod be perkt te zien tot het schenken van sterken drank. Ook scheen velen het eindcijfer der begrooting te hoog en achtten bezuiniging mogelijk, o. a. het personeel bij de rechtbanken en hoven zooveel mogelijk op het maximum te handhaven. Bij het afdeelings-onderzoek van hoofdstuk V (Binnenl. zaken) had het hooge eindcijfer (ly3 millioen meer dan verleden jaar) teleurstelling gewekt en aehten in het bijzonder de opdrijving van de kosten van onderwijs, die

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1