LEIDSCHE COIiRAN 188* V. 264. DONDERDAG 8 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. •J» Z)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 November. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 126 kinderen, als: 63 zoons en 63 dochters; waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorteoverleden: 66 personen, waaronder 6 elders woonachtig, als: 10 mannen, 14 vrouwen, 24 zoons en 18 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 29 paren. De heer mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek, gepens. O.-l. hoofdambte naar alhier, die zich zeer beijverde bij de internationale tentoonstelling te Amsterdam, o. a. eene prachtige collectie van zg. Paradijs-vogels ten toon stelde en daarvoor dan ook de onderscheiding van eene ridderorde genoot, is heden morgen overleden. Onlangs benoemd lot directeur van het op te richten koloniaal museum van nijverheid te Amsterdam, werd deze nog zoo krachtvolle man door eene ernstige ziekte aangetast, die nog plotseling een einde aan zijn leven maakte. Bij het heden gehouden acte-examen zijn toegelaten tot onderwijzeres mej. M. T. Oudshoorn en G. H. J. J. Vlaanderen, beide van Leiden. Gisterennacht is in het kantoor der stoomhoutzagerij van Gebrs. Van i. ingebroken; na door het overklimmen van een hek en hel verbreken van een zijraampje zich toegang verschaft te hebben, heeft men lessenaars en eene kast opengebroken en de inhoud van een spaarpot, ten bedrage van ongeveer 20 cents, medegenomen. De dader is men nog niet op het spoor, doch de politie doet ijverig onderzoek. Heden voormiddag is aan het Levendaal ten huize van L. B., tijdens de bewoonster afwezig was, een begin van brand ontstaan, doordien men eene lest met vuur in de bedstede had geplaatst om het beddegoed te droogen. Een veêren bed met matras zijn verbrand. Niets was geassureerd. gisteren werd de rij der talrijke amusementen, die ons deze week ten deel vallen, geopend met het goede en degelijke café-chantant-gezelschap van den heer D. Van Wijk. Aan alle leden, zoowel wat het vrouwelijk als het mannelijk personeel aangaat, kunnen wij een woord van lof niet onthouden. Miss Lilly Bell met hare Engelsche liederen en Fraulein F. Reyman met hare Duitsche chansonnetlen werden beide zeer toegejuicht. De ons reeds van vroe ger zoo gunstig bekende gymnasten de gebroeders Thonodoro deden ook thans knne kracht en de sierlijkheid, waarmede de sterkste toeren door hun werden volbracht, door allen aanwezigen bewonderen. De heer Kievit, uit Rotterdameen onzer beste komieken, vergastte ons op een aantal aar dige eoupletten, die, zooals bleek uit de talrijke bijvalsbetuigingen die hem steeds ten deel vielen, ongetwijfeld aller goedkeuring mochten wegdra gen. Nooit zagen wij eene zoo buitengewone vaardigheid in het vclocipède- rijden als ons gisteren door den heer Mr. Mauria en miss Jessie werd ver toond. De zekerheid waarmede hij te midden van een aantal flesschen, zijn voertuig bestuurde, de sierlijkheid van zijn rijden, de elegante poses, die beiden ons deden aanschouwendit alles was bepaald bewonderenswaardig. De heer Aza toonde door het als het ware spelen met zware gewichten een ware Hercules te zijn, wiens krachten niet spoedig hun wederga zullen vinden. M. Villards gaf ons met eene goede zuivere in omvangrijke bariton-stem eenige liederen ten beste, die, evenals de Aria uit de Hernani, door mad. Arabella met eene heldere sopraan-stem ten gehoore gebracht, zich in aller goedkeu ring mochten verheugen. De tour de forces en de sauts-périlleux van de ge broeders Revelles voldeden ingelijks. Als pièce de resistance van het eerste gedeelte vertoonde miss Rose ons hare verschillende poses de marbre. Als zoodanig zagen wij een Hebé, Diana en meerdere Grieksche mythologische personen, eindigende met eene de banier zwaaiende Hollandschc maagd. Met het volkslied, door het goed bezette concert hierbij aangeheven, werd door alle aanwezigen staande en met ongedekte hoofd ingestemd. Resu- meeren wij, dan kunnen wij niet anders dan met genoegen denken aan belgeen ons gisteren is vertoond en ongetwijfeld kunnen wij onzen lezers een bezoek aan het gezelschap van den heer Van Wijk, bij een wederoplre- den, ten zeerste aanbevelen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 1 tot 7 dezer zijn alhier aangekomen: schipper J. Dubbelaar, reedcr G. Verdoes, met 102 kantjes pekelharing en 24600 stuks steurharing; schipper H. Plug, reeder N. Haas noot, met 205 kantjes pekelharing en 46400 stuks steurharing; schipper 11. Van der Plas, reeder N. Haasnoot, met 140 kantjes pekelharing en 28200 stuks steurharing; schipper IJ. Plokker, reeder I. Den Breem, met 152 kantjes pekelharing en 25600 stuks steurharing. Besteed werd voor pekel haring 23 a 23.20 per ton, voor volle steurharing ƒ17 a f20 per ton, 'oor ijle steurharing f 14 a 16 per ton. Thans is aan de vertegenwoordiging ingediend een ontwerp tot goed keuring van de toetreding van Nederland tot de op 3 November 1881 te bern gesloten internationale overeenkomst tot wering der druifluis (phyl loxera), welke toetreding noodig is geworden nu de Nederl. tuinbouwvoort- brengselen door de verbonden staten ongunstiger worden behandeld dan de bit de toegetreden landen afkomstige planten, waardoor de uitvoer van een belangrijk gedeelte der voortbrengselen van Nederlandsche kweekerijen en bloementeelt is gestremd. Bij afzonderlijk wetsontwerp is door de regeering machtigiug gevraagd #m uit hoofdstuk VI voor 1882 te verevenen twee gedane betalingen, een tan 720 voor het gebruik vau de sleepboot Hercules tot opsporing van het stoomschip Willem Barendsz, na stormweder in October 1882 en een van ƒ300 voor bijdrage in reis- en verblijfkosten en feestgave aan minge- goede gewezen verdedigers der citadel van Antwerpen bij gelegenheid van het 50-jarig herinneringsfeest op 3 November 1882. Beide posten weigerde de algem. rekenkamer te verevenen op den post onvoorziene uitgaven, den eersten post omdat zij dien niet als staatsuitgaaf kon aanmerken, den twee den omdat zij dien uit den post gratificatiën wilde gekweten zien, waar tegen de minister van marine bezwaar had met 't oog op het karakter der bijdrage. In het Staatsblad n°. 152 is opgenomen een kon. besluit van den 4e0 November 1883, houdende machtiging tot uitgifte van ƒ5,000.000 in schat kistpromessen, volgens de wet van den 5d£° December 1881 Staatsblad n» 185). Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Z'. Ms. schroefsloomschip Bali in den namiddag van den 5del1 dezer van Point de Galle vertrokken. Stc Volgens bericht van Zr. M«. gezant te Berlijn is door den regeerings- president te Dusseldorf de beperking van den invoer van schapen uit Ne derland, welke aanvankelijk tot 1 November verlengd was, tot nader order bestendigd. [Stc.) Het stoomschip Conrad vertrok van Batavia naar Amsterdam 7 Nov.) Bij de te 's Hage gehouden acte-examens voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz., zijn geëxamineerd 1 candi- daat voor landbouwkunde, middelbaar onderwijs. Toegelaten de heer R. II. Rijkens, van Wageningen. 2 candidaten voor landbouwkunde, lager onder wijs. Toegelaten de heer K. De Vrieze, van Stadskanaal. De kamer van koophandel te Schiedam heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewend om aan te dringen op verwerping van de voorgestelde invoerrechten op het graan en van de verhooging van den accijns op het ge distilleerd. De kamer betoogt, dat bedoelde belastingen niet alleen ongun stig zouden werken op de speciale Schiedamsche industrie, maar ook op lal van takken van nijverheid, welke daarmede in verband staan. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuidhollandsche stoom tramweg-maatschappij bedroeg in de maand October ƒ4645.59, zijnde 5.35% per dagkilometer. De opbrengst van de Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij in de maand October jl. heeft bedragen 578,070.90%en sedert 1 Januari 11. f 4,993,586.40% Het volgende schrijven is door het bestuur van de hier te lande be slaande Zuid-Afrikaansche vereeniging verzonden: "De Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche vereeniging, wier afgevaardigde nog on langs te Pretoria zoo voorkomend weid ontvangen, stelt er prijs op, reeds voor uwe komst hier te lande, u een hartelijk welkom in Europa toe te roepen en hare warme hulde aan te bieden. Zij verheugt zich in het hoofd der deputatie tevens het hoofd van een stamverwanten en bevrienden staat te mogen begroeten, die door deugden en daden de liefde en bewondering van oud-Ilolland heelt verworven. Zij verheugt zich niet minder over het doel der deputatie, die bij hare Hollandsche broeders hulp en steun komt zoeken en drukt den innigeu wensch uit dat zij in hare pogingen zal slagen en duurzame banden tus- schen beide landen zal vlechten. Ai keerig van ijdel vertoon en vrij van elk eigenbelang acht de Neder- landsch-Zuid-Afrikaansche vereeniging het haar duren plicht alleen in het waarachtig belang der Zuid-Alrikaansche republiek werkzaam te zijn. In dien zin zal zij zich gelukkig achten het streven der deputatie naar vermogen te ondersteunen. Voorloopig verklaart zij zich daarom gaarne be reid tot het geven van alle inlichtingen, die de deputatie bij hare moeilijke en gewichtige taak van dienst kunnen zijn, en stelt zich daartoe op dien tijd en op die plaats beschikbaar, waar dit door de deputatie mocht wor den verlangd". Men deelt aan de iV. R. Ct. mede: De maand October ving aan met zeer nat weder; de eerste zes dagen eiken dag regen; op den 7en was er reeds 95 mM. gevallen, terwijl dit getal in de geheele maand September 97.6 mM. bedroeg. Van den 7eD tot den 14tn droogte met tamelijk hoogen barometerstand. Den 15en was deze weder 0 en viel er meer regen. De volgende dagen waren ruw en buiig; nu en dan stormachtig, vooral de IS118. In de geheele maand viel er 125.9 mM. regen, dat is: 12 duizend 590 Heet. op de Hectare. Er kwamen 15 regendagen voor, zoodat er gemiddeld per dag 839 Heet. per HA. viel. Meestal was de wind Zuid, ZW. en W., slechts zelden NW. en NO. Onweders kwamen weinig voor. Op 1 October op een afstand in het ZO.; den 31sun in het NW. en VV. In October 1882 viel er 77.6 mM. regen of 7760 Heet. op de HA., derhalve deze maand October 7 duizend 760 HL. per HA. meer. till. KK. HH prins en prinses Von Wied zijn van Amsterdam naar Neuwied teruggekeerd. De zoogenaamde "Engelschman", die een paar weken geleden aan het spoorwegstation te Haarlem werd gearresteerd, als degeen die bij verschil lende winkeliers horloges, armbanden, enz. had ontvreemd, is gebleken een echte Amsterdammer te zijn. Zijn naam trouwens scheen dit al dadelijk aan te duiden. Voor het hof te Arnhem werd gisteren in appel de laatste phase be-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1