LEIDSCI1E €0 URANT. 1883, ZATERDAG 3 IVOYEMBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. W. 260. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- a/zonderlyke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. -1wftw- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der algemeene politie-verordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad n°. 4) houdende dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 November. In de aanstaande zitting der provinciale staten van Zuidholland zullen o. m. behandeld worden 1°. Een adres van het bestuur der vereeniging "de Praktische Ambachtsschool" te Leiden, om subsidie van /2000. Gedep. staten hebben daaromtrent ge adviseerd een subsidie te verleenen, maar slechts van ƒ1000. 2". Eene missive van ged. statenverslag uitbrengende omtrent het door hen verrichtte naar aanleiding van het besluit der staten van 24 Juli tot verbetering der watergemeenschap tusschen Rijn en Schie. Uit dat verslag blpt, dat de regeering zich nog niet verklaard heelt omtrent het verleenen van eeia rijkssubsidie, wat echter daaruit verklaard wordt, dat dit afhankelijk was van de beslissing van het gemeentebestuur van 'sGravenhage met het oog op den omvang van het werk. Gedep. staten stellen voor, naar aanleiding van het besluit van 's Gravenhagedat het graven van een nieuw kanaal in zuid-westelijke richting voorstaat, het door die gemeente gevraagd onderzoek naar die wijziging in dat plan aan gedeputeerden op te dragen en, indien ze technisch uitvoerbaar mocht bevonden worden en de gemeente zich verbinden wil de meerdere kosten te dragen, gedep. staten te machti gen die verbintenis aan te nemen en bij de voorbereidende werkzaamheden op die wijziging te letten als eene der hoofdtrekken van de door de provincie oil te voeren werken. Voorts stellen gedep. staten voor hen te machtigen met de gemeente Leiden eene schikking aan~ te gaan, ter verzekering der bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der doorvaart door haar territoir, over eenkomstig de verbintenis in het besluit van den raad van Leiden van 4 October vervat, met wjjziging echter van punt UI daarvan, in dien zin dat de gemeente Leiden op zich neme: Ten allen tijde te zorgen voor de beweegbaarheid van alle de over de vaart thans gelegen of later te leggen bruggen en hare voor doorvarende schepen koslelooze en vlugge bediening bij dag en bij nacht, zullende tot dat einde de bediening zóó ingericht zijn, dat bij dag de schepen bij het naderen van eene brug aldaar een brugwachter vindendie door tijdige ope ning der brug tegen oponthoudt waakten bij nacht minstens de brugwach tershuisjes bjj de meest oostelijke en de meest westelijke der bruggen voor- zien moeten zijn elk van twee brugwachters, om van daaruit achtereenvolgens alle bruggen te openen, terwijl, mocht zich de behoefte doen gevoelen aan vermeerdering van bedienend personeel of brugwachtershuisjeaan die be hoefte door Leiden zal worden voldaan. Bij de regeering is bericht ontvangen, dat Z. M. de koning der Bel len een jaarljjkschen prijs van 25000 fr. heeft uitgeloofd, lot aanmoedi ging van de uitgave van voortbrengselen van den geest. Deze prijs, bij den tweeden internationalen of gemengden wedstrijd, zal in 1885 toegewezen worden aan het beste werk over de middelen en maatregelen welke tot de verbreiding onder het volk van de studie der aardrijkskunde zijn aan te wenden, alsmede tot de ontwikkeling van het onderwijs in die weten schap aan de verschillende inrichtingen van onderwijs. Vreemdelingen, die aan dezen wedstrijd wenschcn deel te nemen, moeten hunne werken in druk °f in handschrilt inzenden voor 1 Januari 1885 aan het ministerie van bin- nenlandsche zaken te Brussel. Indien de prijs aan een handschrift wordt toegekend, zal het werk in den loop van het jaar volgende op dat waarin prijs is toegewezen, in druk moeten uitgegeven worden. De beoordeeling her ingekomen werken zal opgedragen worden aan eene door Z. M. den honing der Belgen benoemde jury, zamengesteld uit zeven leden, drie Bel gen en vier vreemdelingen van verschillende nationaliteit. Stc - Bljjkens mededeeling der Luxemburgsche regeering mogen niet tot den wijnstok behoorende gewassen, afkomstig uit kweekerijen, tuinen of broei kassen hier te lande, over het tolkantoor Luxemburg-station, in het groot hertogdom worden ingevoerd, onder gelijke voorwaarden als die vermeld in de Staatscourant van Dinsdag 8 Augustus 1882. Zijn de bedoelde plan ten van wortels voorzien, dan moet bovendien voor elke bezending aan het groothertogelijk bureel voor landbouwzaken vergunning tot invoer ge vraagd worden. {Stc.) Naar aanleiding van het besluit der jongste algemeene vergadering der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen om, ter gelegenheid van het aan staande eeuwfeest der maatschappij, medailles in goud, zilver en brons te doen slaan en die, tegen den kostenden prijs, voor de leden verkrijgbaar te stellen, heelt het hoofdbestuur dier maatschappij dezer dagen aan de ver schillende departementen eene circulaire gezonden, waarin het mededeelt, dat, blijkens ingesteld onderzoek, bij een minimum van 500 exemplaren: a. een goedkoopere, maar minder artistieke gedenkpenning in brons om streeks ƒ4.50 zal kosten, terwijl de prijs in zilver of goud ongeveer 13.50 of 163 bedragen zal; b. de prjjs der artistiek fraaiere, iets grooteremaar duurdere medaille in brons, zilver of goud respectievelijk op omstreeks ƒ7.50, 22 en 300 zal moeten worden gesteld. Tevens verzoekt het daarin aan de departementsbesturen om vóór 15 November a. s. op te geven, hoeveel medailles en welke soort door de leden van hun departement wor den verlangd. De heer J. H. Krelage deelt aan de R. C. mede, dat hij zich, zoodra de aansluiting van Nederland aan de conventie van Bern tot wering der druif- luis, van regeeringswege was medegedeeld, gewend heeft tot den onder-staats secretaris van het Duitsche rjjk Von Bötticher, om voor Nederland dispensatie te verkrijgen van het verbod van invoer der van wortels voorziene gewassen. Hij heeft daarop, onder datum van 28 Oct., ten antwoord ontvangen, dat er tot dusverre officieel nog niets bij de Duitsche rijksregeering bekend is ge worden van de reeds in staat van wijzeo gekomen toetreding (»iiber einen bereits vollzogenen Beitritt") der Nederlandsche regeering tot de internationale druifluiscouventie van 3 November 1881. Het verbod van invoer kan derhalve voorshands nog niet buiten werking gesteld worden. De heer Krelage teekend daarbij aan, dat uit dit schrijven van den minister Von Bötticher schijnt te blijken, dat eerst wanneer het officiëele bericht der aansluiting van Neder land aan de conventie door tusschenkomst van den hoogen Zwitserschen bondsraad, volgens art. 13 dier conventie, de Duitsche rijkskanselarij bereikt heeft, het geven van dispensatie voor invoer van met wortels voorziene planten uit Nederland in overweging kan genomen worden. Voor de akte als onderwijzeres werden in Den Haag van 30 Oct. 1 Nov. geëxamineerd 15 candidaten. Afgewezen werden 3 en toegelatenmej. N. Kleyn, L. F. C. Fleischacker en P. A. Heppenerte 's Gravenhage, E. VV. Kipp, J. J. A. Vierling en J. C. Pronk, te ScheveningenM. Mac Gilla- vry, D. A. E. Van Kaathoven, H. M. Du Croix, E. H. De Wal en M. S. Altmann te Leiden; en J. VV. P. Oolie te Allen. Het stoomschip Prinses Amaltavan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 1 November. De Prinses fFilhelminavan Batavia naar Am sterdam, passeerde Kaap St. Vincent 1 November. De Sumatra, van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Point de Galle en vertrok 1 November. Dr. Kuyper is op uiinoodiging van de Transvaalsche deputatie naar Londen vertrokken, om met haar over onderscheidene aangelegenheden te raadplegen. Men weet, dat het voorschrift omtrent het verplichte kerkgaan der cadets aan de kon. milit. akademie onlangs in dien zin gewijzigd is, dat op verzoek van ouders of voogden de cadets niet meer gedwongen zijn ter kerk te gaan, maar het aan hunne eigen verkiezing zal zijn overgelaten. Thans hebben sedert den aanvang van het tegenwoordig studiejaar reeds ruim honderdvijftig cadets, grootendeels van het 2e, 3e en 4e jaar, na verzoek van ouders of voegden, van de verleende vrijheid gebruik gemaakt, zoodat er van geen gedwongen kerkgaan aan de mil. akademie meer sprake kan zijn. Naar het zich laat aanzienzal het getal nog steeds toenemen. (/V. v. d. D.) Naar de N. R. C. verneemt zijn de statuten van het Adderfonds door Z. M. den koning goedgekeurd, en is dat lichaam als rechtspersoon erkend. De Amsterdammer meldde, dat de onderhandelingen tusschen den raad van administratie der Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij en den Nederlandschen centraal-spoorweg afgebroken waren. De V. Ct. verneemt van goederhand, dat dit bericht geheel onjuist is. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn in de maand September 1883 verongelukt 121 zeilschepen, waaronder 2 Nederlandsche. In dezelfde maand verongelukten 17 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsche.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1