PER TELEGRAAF. voorstelling welke de vorige spreker daarvan geeft, waarop de heerClémen- ceau uitroept: //Het zijn uwe eigene bladen, welke die stukken hebben mede gedeeld!" De heer Granet verwijt aan de regeering dal. zij, na haar verzet tegen de suzereiniteit van China, is teruggekeerd tot het tractaat-Bourée, 't welk zij eerst verwierp. Een oorlog met China kan uit het conflict voort spruiten en het zenden van 15,000 man noodig worden. Hij acht het tegen woordig kabinet niet in staat, om de Tongkin-quaestie tot een goed einde te brengen, en zegt dat het behoort af te treden. Spreker eindigt met eene herinnering aan de woorden van Gambetta, dal men naar den kant derVo- geezcn moet blikken, voordat een besluit genomen wordt. De heer Challe- mel-Lacour, minister van buitenlandsche zaken, laakt de overdrijving, waar aan de heer Granet zich schuldig maakt, en welke slechts ten doel heeft om de openbare opinie op te zetten. Ook bij de expeditie naar Egypte werden dergelijke overdreven voorstellingen in omloop gebracht en geloofd. Deheeren Clémenceau en Cuneo d'Ornano komen tegen deze laatste bewering op. De minister, zijne rede vervolgende, houdt vol dat de handelingen der regeering jj overeenkomstig zijn met hare verplichtingen en met de besluiten der kamer. Indien de Anamicten den tegenstand volhouden, dan geschied dit zonder de toestemming van het gouvernement van Huë. De zitting wordt daarop voor eene poos geschorst. Bij de hervatting der zitting zet de heer Challemel-Lacour zijne rede voort. Bij verklaart, dat sedert den slag van 15 Aug. steeds voordeelen door de Franschen zjjn behaald en nog slechts twee vestingen in het bezit der "Zwarte vlaggen" zijn. Hij verklaart niet te weten, welke geheime aanmoediging China er toe dreef, om eenig voordeel te verwachten van de parlementaire discussie. Wat het tractaat-Bourée betreft, uit de diplomatieke met markies Tseng gewisselde stukken blijkt, dat het nimmer werd aangenomen. De minister wijst voorts op de tegenspraak in de verschillende ultimatums van China, welke eigenlijk uederkomen op de handhaving van het status quo van 1873, min de suzereiniteit van Frankrijk over Anam. Hij besluit zijne rede aldus: Men late aan de gebeurtenissen haren vrijen loop. Laat ons de afgebroken onderhandelingen hervattenen vraagt u zeiven niet af, of gij in ons vertrouwen stelt, maar of gij vertrouwen in u zeiven hebt." De heer Perin herneemt de stellingen van den heer Granet. Hij dringt aan op het jenden van voldoende strijdkrachten en op het toestaan van de noodige cre- dieten, maar met andere ministers dan de tegenwoordige. Het vervolg der discussie wordt daarna op heden bepaald. De regeering heelt een ontwerp ingediend, houdende toekenning van een jaargeld van 80,000 fr. aan de familie van wijlen Abd-el-Kader. Naar men verneemt zal generaal d'Andlau, senator, tot gezant te Pe tersburg, generaal Forgemol tot gezant te Madrid en de heer de Saint-Vallier tot gezant te Berlijn benoemd worden, ter vervanging respectievelijk van admiraal Jaurès, baron Des Michels en baron De Courcelles. Generaal Bouet heeft gisterenavond Marseille verlaten. Hij komt heden ochtend te Parijs en zal terstond bij den heer Peyron ontvangen worden. De akademie van schoone kunsten heeft tot buitenlandsch lid gekozen den heer Mercurj, graveur te Rome. Hij kreeg 27 van de 30 stemmen. Met hem stonden op de nominatie de hh. Monteverde, beeldhouwer te Rome; Hansen, architect te 's Gravenhage, en Joseph Geefs, beeldhouwer te Brussel. Zaterdag a. s. zal weder een buitenlandsch lid gekozen wordenuit eene voor dracht van vier candidaten: de hh. Da Silva, architect van den koning van PortngalMonteverde, Hansen en Joseph Geefs. De Fransche werktuigkundige Bréguet is overleden. Hij was bekend door zijne uurwerken voor de marine, lid van liet bureau graadmetingen, offictór van het Legioen van Eer en lid der akademie van weienschappen. Zaterdagochtend ontving het Crédit Lyonnais van een der eerste ban kiershuizen van Turijn een telegramwaarbij order gegeven werd tot uit betaling van 15000 frs. aan zekeren baron De Miskos. Daar de inhoud kwade vermoedens wekte, vroeg het Crédit inlichtingen bij het huis van Turijn, dat onmiddellijk antwoordde, dat het de depêche niet verzonden had. Terstond werden maatregelen genomen en de valsche baron liep in den val. DIJITSCHLANI». Naar verzekerd wordt zal de Pruisische landdag tegen 20 November en de Duitsche rijksdag tegen half Januari worden bijeengeroepen. Den 18<|en Januari zal waarschijnlijk de eersle-steen-legging van het nieuwe rijks daggebouw plaats hebben. Bij het wegruimen van hel puin in het politie-bureau te Frankfort a. Main, waar de ontploffing plaats had, heeft men op verscheidene plaatsen granaatvormige, met nitroglycerine gevulde kogels gevonden. Het onderzoek is in vollen gang. Er zijn verscheidene personen gevat. Donderdag werd te Rixdorf zekere vrouw YVintzer wegens moord en brandstichting ter dood veroordeeld. Onmiddellijk na de uitspraak besloot de jury echter gratie voor haar te vragen. Zij zelf weigerde hardnekkig daartoe een request tot den keizer te richten. In het groothertogdom Oldenburg werd jl. Zaterdag de krijgswet afge kondigd tengevolge van ongeregeldheden, die ontstaan waren door het op treden van een nieuwen militairen commandant. Majoor Steinemanneen Pruis, onlangs tot deze betrekking benoemd, had zich zeer impopulair ge maakt en moet, naar men zegt, de Oldenburgsche soldaten en burgers zóó schandelijk beleedigd hebben, dal kapitein Lippe, een Oldenburgsch officier, bem tot een tweegevecht uitdaagde. In het duel werd Lippe zwaar gewond, en toen viel hel grauw de woning van Steinemann aan. De woeste hoop plunderde én vernielde voor een deel het huis, en nam eene zoo dreigende houding aan, dat gewapende macht noodig was om de rustverstoorders uit een te jagen. 008T-I91UIE BATAVIA25 September. Uit Telok Betong schrijft men van 19 dezer aan het Alg. Dagbl. o. a. hel volgende: De Raté-baai is bereikbaar na doorgang van twee ringen puim steen; de baai zelf is vrij. Van de landingplaats Meningan af, waar kapt. Young met militairen bezig is de eerste hulp te verleenen, liggen 18 paal ver over de verwoeste streek de lijken nog langs den weg en in stilstaande wateren en moerassen, waar zij de lucht hoe langer hoe meer verpesten. Hoe dichter bij Telok Betong, hoe slechter de weg en het terrein worden. Te Tjanté en Kalianda moet men bij het voortgaan de lijken ontwijken welke den grond bedekken. Wij hebben groot gebrek aan vleesch, vis'ch, tabak, groenten en kruiderijen. Er is wel voldoende drinkwater, maar het moet ver gehaald worden om van de zuiverheid zeker te zijn. Vliegen en mus kieten hebben wij in overvloed. Aan het strand te Telok Betong liggen de lijken nog onbegraven, thans begint men er mee. Toko's en andere gele genheden voor het hekomen van de eerste huishoudelijke benoodigdheden bureaubehoeften en lijfgoed voor inlanders, zijn niet aanwezig. Iedereen loopt hier nog met dé verscheurde overblijfsels van de kleedingstukken welke men tijdens de ramp aan had. Schrijfbehoeften, waschmateriaal is niet te krijgen. Toezending van dit alles is dus hard noodig. Rijst is er voorloo- pig nog voor 3 a 4 weken volop genoeg; aardappelen ontbreken geheel. In den afgeloopen nacht van 15 September, eenige minuten over half één heeft te Padang door eene vrij sterke aardschudding eene opschudding plaats ge had. De beweging, die vertikaal schokkende n nogal hevig was, ging gepaard met een duidelijk waarneembaar onderaardsch gerommel en een geluid als dat van de alles overrompelende zee. De richting was van west naar oost. Niet alleen inlanders, maar ook Chineezen en zelfs Europeanen werden daardoor het bed en de deur uitgejaagd. De hemel was ons echter genadig na de aardbeving kregen wij wel water, doch slechts regenwater. (Sum. Ct.) Uit Soerabaia wordt dd. 19 September gemeld, dat er een hevige brand is uitgebarsten in de beruchte kampong Ivrambanganterwijl het grootste deel der mannelijke bevolking afwezig was om een overleden kampongbewoner de laatste eer te bewijzen. In korten tijd waren een honderd en twintig inlandsche woningen, waaronder vier onlangs gebouwde steenen huizen, in de asch gelegd. LOFDEN, 31 October. Op verschillende plaatsen van den ondergrondschen spoorweg in deze stad zijn twee ontploffingen ontstaan, die eenegrooteont steltenis veroorzaakten. Het verkeer over de baan is gestremd. Zes-en-dertig menschen hebben verwondingen bekomen. De oorzaak is onbekend. ISurgcrlijftc ^faub Van 25 tot en met 31 October 1§83. BEVALLENJ. C. Klein. geb. Karreman, Z. M. C. Montagne, geb. Brouwer, D. H. J. Laman, geb. Blom, Z. M. C. J. Loozen, geb. v. d. Steen, D. M. J. P. Schamper, geb. Peeters, Z. M. v. d. Huizen, geb. v. d. Blom, Z. P. J. Flippo, geb. Charité, D. M. Lablans, geb. Boot, D. D. Colpa, geb. Geben, Z. L. Roose, geb. llarland, L. M. A. v. d. Drift, geb. Meijer, D. A. Gans, geb. v. Vliet, Z. A. De Wit, geb. Hollebeek, Z. H. Pardon, geb. v. d. Berg, D. C. Crama, geb. Laterveer, D. W. Kruymel, geb. Verbiest, Z. C. C. Bink, geb. Vellckoop, D. C. v. Distel, geb. Stadelaar, D. T. C. Sloots, geb. v. Noord, D. S. W. v. Venetien. geb. Oostveen, Z. A. Regeer, geb. Dreef, D. H. J. Jansen, geb. Jasperse, D. A. De Heer, geb. Stoute, D. J. Epskamp, geb. Smit, D. OVERLEDENM. W. Van der Klogt, Z„ 5 m. - J. Gorree, Z„ 18 m. M. E. J. lvlaverwijden, D., 2 w. W. H. Duk, 62 j. A. Verhoeven, geb. Bekenes, wed. 58 j. T. Van der Laan, 18 j. M. J. Van de Wetering, D., 4 m. J. G. Kooreman, D., 2 w. C. Van Haasleren, geb. Van Haasteren. D. levenl. -- H. J. Zwaan, Z„ 3 m. C. C. Hofkes, D., 22 j. - M. Smits, geb. Van der Reyden, wed. 87 j. M. Burger, geb. Roosendaal, 60 j. J. Van Erkel, Z., 5 m. C. F. La terveer, geb. Van Steenwijk, wed. 75 j. J. Neuteboom, Z., 1 w. M. Van Dam, geb. Haverkamp, 48 j. - J. Van Rooijen. geb. Van der Laan, 74 j. A. M. De Roode, D., 19 j. GEHiJWD: P. Piket, jm. en J. C. Lens, jd. T. Ouwerkerk, jm. enJ. J. Mondt, wed. J. Zwaneweber, wedr. en B. Logger, jd. P. Galjaard, jm. en J. M. Van der Wegen, jd. S. Waterman, jm. en M. M. Baron, jd. C. J. Van Erkel, jm. en A. E. L. Franchimon, jd. j. J. Van Nijendaal, jm. en J. G. Nie- wold, jd. J. S. Jacobs, wedr. en H. Beuth, jd. POLITIE. De ingezetenen, vooral winkeliers, worden gewaarschuwd tegen juffrouw A, Van Meergeven, gehuwd met F, Bendeler, die er haar werk van maakt, om op zicht gehaalde ^goederen onmiddellijk te verkoopen om zoodoende aan geld te komen. ADVERTENT!E IN De Crediteuren in de faillissementen 1°. van PIETER VAN WETTE, destijds Tapper en Slijter, wonende te Leiden, en 2°. van CAROLU8 HENRICCS BERNARD, Soek- en Banketbakkerte dier tijde wo nende te Leidenworden opgeroepen tot het aanhooren der rekening en verantwoording van den Curator in beide faillissementen, welke zal worden afgelegd in het Gebouw der Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage op Zaterdag ÏO November, des morgens ten AOya uren. De Curator L. 11. J. LAMBERTS HURRELBRINCK. Bij akte, den 17den Juli 1883 voor Mr. H. L. A. OBREEN, Notaris te Leiden, verleden, tusschen de Heeren ERNST VOGELSANG, CORNELIS HENDRIK KRANTZ en ARNOLDUS JUSTUS KRANTZ te Leiden, is de Vennootschap onder de firma van „J. Jf. KRANTZ EN ZOON", ge vestigd te Leiden, ten doel hebbende het fabriceeren van lakens en andere wollen stollen, ontbonden, met recht aan de voormelde Heeren KRANTZ om de gezegde firma te blijven voeren. Geschiedende deze aankondiging ingevolge de artikelen 30 en 31 van het Wetboek van Koophandel. Blijkens akte, op den 31slt° October 1883 voor den Notaris Mr. H. L. A. OBREEN te Leiden verleden, is tusschen de Heeren ARNOLDUS JUSTUS KRANTZ en CORNELIS HENDRIK KRANTZ, aldaar, aangegaan eene Ven nootschap, onder de firma van ,,«P. «F. KRANTZ EN ZOON", ten doel hebbende het fabriceeren en verkoopen van lakens en andere wollen stoffen en hetgeen verder in den uitgebreidsten zin tot dezen tak van nijverheid kan gerekend worden. De Vennootschap is gevestigd te Leiden, zij is aangegaan voor onbe paalde» tijd en aangevangen den eersten Jfuli 1800 drie en tachtig, met bepaling dat wanneer door geen der Vennooten vóór den eersten Juli schriftelijke opzegging tegen ultimo December heelt plaats gehad, de Vennootschap zal geacht worden jaar in jaar uit op den bestaanden voet voortteduren. Ieder der Vennooten heeft de teekening der firma, behalve tot het voor eigen rekening opnemen van geldenhet verleenen van borgtocht of het aangaan van kanscoutracten. Deze bekendmaking geschiedt ter voldoening aan artikel 28 in verband met artikel 26 van het Wetboek van Koophandel.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3