BU1TBNLAN DSCHE BERICHTEN. Gisterenavond omstreeks 8 uur ontstond er een lievige brand in eene kurkenfabriek op den Singel te Amsterdam, van achter grenzende aan de universiteits-bibliotheek. Door het krachtig optreden der brandweer werd de brand tot het eene perceel beperkt en leed de bibliotheek zelve niet de minste schade. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men in het kantoor van den rijksontvanger te IJselmonde ingebroken. De dieven hebben zich mees ter gemaakt van eene geldkist en zich daarmede verwijderd, in de hoop op eene goede vangst. Aan den buitendijk werd de kist geopend, die echter bleek niets anders te bevatten dan eenige boeken. Op Zaterdag 27 dezer heeft de officiëele beproeving plaats gehad van de installatie op de telegraafdraden tusschen Amsterdam en Haarlem, vol gens het systeem van Rijsselberghe. Deze proefnemingen hadden plaats in tegenwoordigheid van de heeren W. A. C. Staring, hoofddirecteur van den rijkstelegraaf, J. M. Collette, inspecteur van den rijkstelegraaf, en dr. H. F. R. Hubrecht, directeur der Ned. Bell-telephoon-maatschappij. Volgens de voor waarden van het contractgesloten tusschen de regeering en den heer C. Langdon-Davies, eigenaar der patenten, moest deze installatie aan de vol gende voorwaarden voldoennl. liet gelijktijdig telegrapheren en telephoneren op alle draden van een der bestaande lijnen tusschen Amsterdam en Haar lem, en wel zoodanig dat het Centraal-bureau der Ned. Bell-telephoon-maat schappij te Amsterdam en het Centraal-bureau derzelfde maatschappij te Haarlem aan elkander direct mededeelingen zouden kunnen toezenden, en dat derhalve de geabonneerden van de telephoon-maatschappij te Amsterdam en Haarlem ook in directe gemeenschap met elkander kunnen gebracht wor den. Deze proefnemingen hebben bewezen, dat aan de gestelde voorwaar den volkomen is voldaan, waarna de installatie door de regeering werd goed gekeurd en aanvaard. Uit Utrecht meldt men aan de IV. R. C.\ Omtrent het overlijden van den knaap, van wien het gerucht zeide, dat hij, tengevolge van mishande lingen op de school van den ouderwijzer ondergaan, zou zijn gestorven, kan met zekerheid worden medegedeeld, dat er tusschen deze op hem toe gepaste lichte straf (een slag op den arm) en den dood geenerlei verband bestaat. Uit de gerechtelijke lijkschouwing is gebleken, dat de knaap lijdende was aan pneumonie, die als de oorzaak van zijn dood te beschou wen is. Met prijzenswaardigen ijver had overigens de politie in deze zaak reeds eene vervolging tegen den vermoedelijken dader ingesteld. Uit Nijkerk op de Veluwe Wordt gemeld, dat aldaar eergisteren- en gisterenavond ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen. Bij verschillende raadsleden en andere ingezetenen werden de glazen ingeworpen. Zooals men weet, is de bevolking verbitterd omdat de gemeenteraad het besluit nam, dat de stoomtram des Zondags niet op Nijkerksch grondgebied zal mogen rijden. Eergisterenochtend is de stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen, even voorbij Oosl-Souburg, gederailleerd, waardoor sommige passagiers lichte kneuzingen bekwamen en schade aan de wagens werd toegebracht. Een boom op den weg werd omvergeworpen. Gisterenavond werd in de zaal der Loge eene vergadering gehouden van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Ingekomen was een brief van den heer Van Nooten, van Batavia, naar aanleiding van eene inzending van bloemen van deze afdeeling op eene tentoonstelling gehouden te Buitenzorg, waarin schrij ver meldde, dat het ingezondene in de beste orde was aangekomen; verder schreef hij dat niettegenstaande de vreeselijke ramp, die onlangs Java zoo vreeselijk heeft geteisterd, niet geheel en al zonder invloed op de tentoon stelling geweest is, deze toch als volkomen geslaagd beschouwd mag worden. Vervolgens was het verslag der afgevaardigden ter algemeene vergadering over hetgeen daar behandeld en besproken was aan de orde. De heer Ivouwen- hoven, een der afgevaardigden, verklaarde zich bereid het verhandelde thans weer te geven, ofschoon hij van oordeel was, dat, na ai hetgeen de pers reeds hierover had uitgewijd, zulks niet geheel noodzakelijk was. De voorzitter vroeg hem welk besluit er genomen was omtrent de motie van de afdeeling Leiden en Omstreken op een voorstel van een der afdeelin- gen om namelijk ter gemoetkoming van bescherming der nuttige diersoorten gekleurde teekeningen dezer diersoorten uit te geven en welke motie strekte om niet alleen de teekeningen dezer diersoorten, maar eveneens van hunne eieren, voor zooveel vogels aangaat, uit te geven. De heer Kouwenhoven zeide dat deze motie met acclamatie was aangenomen. De heer Boursse Wils had gelezen dat de heer dr. Koster eene lange rede had gehouden over deze afdeeling, zonder dat hij echter had kunnen vinden wat spreker had gezegd. Gaarne zoude hij derhalve dit van den afgevaardigde verne men. Deze antwoordde dat de heer Koster het ontstaan en de verdere levensbloei van deze tienjarige afdeeling had geschetst. Hij had haar ver geleken bij een zaadje dat zich eerst ontwikkelt tot een teeder plantje, dat al grooter en grooter wordt en eindelijk zich had gevormd tot een krachtigen en sterken boom. Dat, niettegenstaande de afdeeling Leiden en Omstreken het tot stand komen van een officieel orgaan der maatschappij ten sterkste had ontraden, zulks toch door de vergadering was aangenomen, meende de heer Kouwenhoven te moeten wijten aan de krachtige en dringende verdedi ging van dit voorstel door dr. Cathie, uit Arnhem. Omtrent de wintercampagne deelde de voorzitter mede dat het bestuur zich moeite gegeven had om ook weer dit jaar eenige gezellige avonden aan de leden te kunnen aanbiedenwaarin het dan ook geslaagd was. Dientengevolge werd het volgend program in overweging gegeven. Eerste week van December, lezing van den heer Boursse Wils. Laatste week van December, lezing van dr. Cathie uit Arnhem. In Januari. Lezing van den heer Groenewegen en Maart lezing van den heer De Lange. Tévens j bestond er vooruitzicht op eene lezing van den assistent van dr. Schlegel, welke gedurende een geheele tijd in Liberia had vertoefd, terwijl de heer Witte zal pogen te bewerkstelligen dat de beroemde wandelaar de heer Dudok de Wit zijne prachtige collectie teekeningen ter bezichtiging zal afstaan aan deze afdeeling. In Maart zal, in navolging van verleden jaar, eene huishoudelijke tentoonstelling gehouden worden van bouquetten en tafelversieringen. Met acclamatie werd dit program aangenomen. Thans werd aan den heer Heenk de door de maatschappij hem toegekend certificaat 2de klasse voor de kweeking van zijne nieuwe pelorgoninm renale uitgereikt. De voorzitter noemde dit feit niet alleen een eer voor hem zel- ven, maar ook voor de afdeeling. Van de drie certificaten tot heden toe hiervoor uitgereikt waren twee aan leden van deze afdeeling te beurt ge vallen. De heer Van Lelyveld vernam gaarne het oordeel der vergadering omtrent de noodzakelijkheid van het al of niet dekken van stamrozen in den winter. Uit de discussie, die zich druk omtrent dit punt ontspon, bleek duidelijk dat er slechts enkele soorten van rozen waren, die niet gedekt behoefden te worden, wat de andere soorten betreft deze zijn zonder dekking onherroepelijk ver loren. Op de vraag van den heer Boursse Wils, wanneer men tot ontdekkiug der rozen moet overgaan, antwoordt de heer Beekman, dat men zulks geheel en al van de weersgesteldheid moet laten afhangen. Verder deelde de heer Boursse Wils nog mede, dat het gevoelen van den heer Witte, op een der vorige vergaderingen geuit, als zoude de hier in slooten zich vertoonende Azzolla Carolineana door den vorst gedurende den winter gedood worden, niet is bewaarheid geworden. Thans kan men datzelfde plantje nog in de omstreken van Leiden waarnemen, hetgeen door verschillende spre kers werd bevestigd. 's GRAVENHAGE, 31 October. Door Z. M. is aan den heer J. P. J. A. Travers, te Konstantinopel, ver gunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis IV« klasse der orde van Osmanie, hem door den Sultan van Turkije geschonken. Door Z. M. is D. T. Van der Zwaag, ontvanger der directe belastin gen, accijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zil veren werken te Schoonhoven c. a.benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Wildervank. Door Z. M. zijn benoemd tot commies ter inspectie der directe belas tingen enz.: te Rotterdam, H. Heetjans, thans boekhouder bjj gemeld dienst vak; te Zutfen, N. Kikke, thans commies-verificateur bij gemeld dienstvak; te Middelburg, P. C. H. Huvers, klerk ter prov. inspectie aldaar; te Eind hoven, C. F. G. Beekman, klerk ter prov. inspectie aldaar. Door Z. M. is, op hun daartoe gedaan verzoek, aan na te melden leden en secretaris der bij kon. besluit van 28 Februari 1880 n°. 8 ingestelde staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek, eervol ontslag verleend, als: aan mr. C. W. Opzoomer, hoogleeraar bij de rijks-universi teit te Utrecht, als lid en als voorzitter van de tweede afdeeling; aan m', L. J. Van Oppen, notaris te Gulpen, als lid; aan mr. A. E. J. Nysingli, kantonrechter te Meppel, als lid, en aan mr. W. J. Wintgens, commies bjj het departement van oorlog, als secretaris aan die commissie toege voegd, en zulks onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewe zen diensten. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige le luit. der in fanterie van het. leger in Nederlandsch-Indiê G. A. Van Leeuwen, wegens finale ongeschiktheid om den militairen dienst in Nederlandsch-Indië te gaan hervatten tengevolge van lichaamsgebreken, met ingang van 1 November 1883, eervol uit Zr. M\ militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Bij het van 29 tot 31 October alhier gehouden officiersexamen zijn geslaagd de sergeanten: De Roever, Rudolph, Van VlotenVosmaer, Jielof en Van der Zwaan van den hoofdcursus te Kampen; Wonnink en jhr. Van Suchtelen van de Haare van den hoofdcursus te 's Bosch. Naar wij vernemen is den heer B. De Vries de titel verleend van kan selier bij dc Portugeesche legatie alhier. De prinses Von Wied is heden uit Amsterdam weder herwaarts geko men en keerde des avonds naar de hoofdstad terug. ËKKIÜUANtl. Het laatste volksfeest op de terreinen van de Internationale Visscherij- tentoonslelling te Londen had Zaterdag plaats en werd bijgewoond door meer dan 60000 personen. Den dag te voren was de reeks van voordrach ten en vrije discussiën over al wat met de visscherij in betrekking siaat gesloten. Aan de laatste discussie, over de tegenwoordige spoorwegtarieven voor het vervoer van visch, nam ook de hertog van Edinburgh deel, die als zijne overtuiging uitsprak, dat het van groot belang zou zijn, en voorde visscherijen en voor den consument, wanneer in die tarieven vermindering kon worden gebracht. Hij drong er op aan, dat het hoofdbestuur van de Visscherij-tentoonstelling bij de betrokken spoorweg-maatschappijen op eene vrachtvermindering voor het vervoer van dit volksvoedsel zou aandringen. Het gerucht loopt, dat de heer Gladstone den winter te Cannes zo» gaan doorbrengen. In de nabijheid van Saint Paul zou reeds eene villa voor hem besteld zijn. Te Londen werd dezer dagen de eerste kerk, St. Matthew's Church, Brixton-road, door electriciteit verlicht volgens het stelsel van de »Fyfe- main-Company'', die ook bij gelegenheid van het aanstaande Lord-Mayors- banket (9 Nov.) de guildhall in de City zal verlichten. De kerk wordt ver licht door vier booglichten in het schip en zestig gloeilampjes in de overige deelen van het gebouw. Het resultaat was zeer bevredigend, daar de geheele ruimte in een zacht en fijn licht van groote vastheid straalde. Aan de Transvaalsche deputatie, gisteren te Plymouth geland, is door den heer Ersclin, student in het Nederlandsche recht, namens 53 Zuid-Afri- kaansche studenten te Edinburgh een adres aangeboden. De firma Morris Ranger te Liverpool, handelende in katoen, heelt hare betalingen gestaakt. Het passief wordt geraamd op ongeveer 500.000 t. Ook het huis Forman C°. heeft zijne betalingen gestaakt en andere fail lissementen worden verwacht. -- De nieuwe raad van state werd gisteren te Cairo door Cherif-pacha geopend. Uit Cairo wordt aan Daily News gemeld, dat de Arabieren den 18ta jl.op een afstand van twintig mijlen ten zuiden van Soeakim, twee officieren en 156 soldaten van het Egyptische leger hebben gedood. Deze troepen waren op weg Ier versterking van Tewfik Bey, den waarnemenden gouverneur van Soeakim, die nu op den weg lusschen Soeakim en Berber van alle kanten ingesloten is. Dit bericht werd in hoofdzaak bevestigd door den Franschen consul te Khartoem, die Zondag te Cairo kwam. Uit Hongkong wordt aan de Standard gemelddat de Chineezen de verdediging van Kanton ijverig voortzetten. Door kanonneerbooten worden ammunitie en wapenen daarheen overgebracht. Blijkens de berichten uit het binnenland neemt de agitatie tegen de vreemdelingen nog toe. Dc uitvoer van producten uit Amerika bedroeg in de afgeloopen week eene waarde van 6,673,000 FHAMKUU K. Bij den aanvang der zitting van de kamer der afgevaardigden heeft de heer Granet medegedeelddal hij aan de regeering inlichtingen wenschte te vragen betreflende hel doel der expeditie naar Tongkin, het programma en de bezwaren daarbij ontmoet. Hij verwijt de regeering dat zij niet heeft voor zien, dat China tusschenbeide zou komen; dat zij aan de kamer onjuiste in lichtingen heeft verstrekt; credieten aangevraagd, welke onvoldoende zijn ge weest, en dat er óf voordeelen zijn behaald zonder roem ófnadeelen zijn ge leden. De heer Granet verklaart dat hij door vaderlandsliefde wordt gedreven. Hij maakt in den verderen loop zijner rede eene toespeling op sommige der openbaar gemaakte diplomatieke stukken. De heer Ferry komt op tegen de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2