BUITENLAN ÜSCHE BERICHTEN. werd een voorstel, dat de leden van het bestunr vergoeding kunnen ont vangen wegens reis- en verblijfkosten, onder goedkeuring van het be stuur. [Leeuw. Ct.) Donderdag is te 's Bosch voor het gerecht geweest de vrouw tegen wie voor eenigen tijd door den wachtmeester te Osch proces-verbaal werd opgemaakt, omdat zij hare twee kinderen mishandelde. Met een grooten toeloop van volk werd het wanschepsel van het spoor gehaald. De officier van justitie vond het gedrag der ontaarde vrouw niet minder afschuwelijk dan vroeger hare buren, en eischte eene gevangenisstraf van vijf jaren. Over acht dagen uitspraak. Uit Bergen op Zoom schrijft men aan de N. Ii. Ct. omtrent een te Moerstraten, gemeente Wouw, vermoedelijk gepleegden moord: J. v. T., arbeider, ongeveer 40 jaar oud, leefde sedert geruimen tijd met zijne vrouw, van gelijken leeftijd, in hoogst onaangename verstandhouding. Zondag morgen werd door hem aangifte gedaandat hij bij zijne tehuiskomst zijne vrouw geworgd had zien hangen en onmiddellijk hoewel te laat het koord had afgesneden. Bij onderzoek bleek dat de plaats, waar de verwor- ging zou hebben plaats gehad, weinig of geen gelegenheid aanbood om dat booze plan ten uitvoer te brengen, terwijl v. T. daarenboven niet wist waar hij bet afgesneden koord had gelaten. Noch in de woning, noch in den omtrek daarvan, is een koord of touw aangetroffen. Naar men wil zijn er nog tal van gegevens om v. T. voor den vermoedelijken moordenaar zijner vrouw te houden. De justitie stelt een nauwkeurig onderzoek in, terwijl gisteren tevens eene lijkschouwing plaats had. Hoewel v. T. alle schuld blijft ontkennen, is hij Zondag middag geboeid tusschen twee maréchausséesnaar hier overgebracht en gisteren morgen per eerste gelegenheid naar Breda ver voerd. 's GRAVENHAGË, 30 October. Door Z. M. zijn benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw: tot grootkruis: de hh. Li-Fong-Pao, buitengew. gezant en gevolm. minister van China; markies D'Arcicollar, buitengew. gezant en gevolm. minister van Spanje, beiden regeerings-commissaris bij de tentoonstelling; tot commandeurs: de hh. I. D'Andrimont, DietzMonnin, A. Sergpantowsky, de drie laatsten respcctivelijk voorzitters der Belgische, Fransche en Russi sche regeerings-commissie bij de tentoonstelling; jhr. C. Hartsen, staatsraad in buitengewonen dienst, voorzitter van de internationale jury voor de toe kenning der bekroningen op de tentoonstelling te Amsterdam, en mr. G. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, eerevoorzitter van het be stunr dier tentoonstelling; tot ridders: de hh. F. G. Van Bloemen Waanders, minister van koloniën; D. Cordes, voorzitter, en mr. J. Kappeyne van de Coppello, secretaris van het comité van uitvoering der tentoonstelling; E. Agostini, commissaris- generaal; M. P. Pels, voorzitter van de koloniale afdeeling; Eugéne Rombaut, ingenieur-inspecteur bij het ministerie van binnenlandsche zaken; L. J. A. Hoyack, te Amsterdam; graaf De St. Foix, te Amsterdam; Tchikayoshi Sakurada, zaakgelastigde ad interim van Japan; Ch. Baeckmann, te St. Pe tersburg; J. Closon, te Tunis: II. Hoeylaerts, te Brussel; Alexander De Berndt, te Amsterdam; ridder G. De Tliaa, te Pestb; dr. L. J. Wahlstedt, hoogleeraar te Christianstad, H. P. Wurfbain, te Amsterdam; G. Maddelena, te Amsterdam; 0. F. Oberg, te Stockholm, respectivelijk regeerings-commis saris voor de tentoonstelling van België, Duitschland, Frankrijk, Japan Rusland, Tunis, Haïti, Oostenrijk-Hongarije voor Oostenrijk, Oostenrijk- Hongarije voor Hongarije, Zweden, Brazilië, Italië, Turkije; Alex. Daniels, G. Bordiaux, te Brussel; C. Isambert, te Mannheim; Ch. Lauth, allen voor zitter eener groeps-jury; M. Bourdon Debruyne, te Gent; J. Deprez, te St, Lambert; De Nayer, te Willebroek; Hovini, te Marchiennc au Pont; Felix Tasson, te Brussel; A. Stevens, te Brussel; Vicomte de S. Clemente, Bra zilië; Ho Kwang Yung, te Shanghai; H. R. Seebohmbij Saarbriicken; Ernst Kaps, te Dresden; Freiherr Von Tucher, te Neurenberg: Karl Kaestner, te Leipzig; J. H. Kesselkaul, te Aken; F. Barbedienne, te Parijs; Bouillet, deelgenoot van het huis Chrislophle te Parijs; Froment Meurice, te Parijs; Marinoni, te Parijs; Leon Bonnat, te Parijs; Jules Lefebvre, te Parijs; dr. A. Salviati, te Venetië; Francisco Cirio, te Turijn; Saigo Tokaki, te Kioto: Hicohitsi Musematsu, te Aitsiten: Heinrich Klingcr, te Weenen: Josef Griin- wald. te Weenen; Eugène De Fischer, te Rotis (Hongarije); Wladimir Gri- goi'ievitch Sapojnikoff, te Moscou; Michel Ivanoviich Chlebnikoff, teMoscou: K. Th. Woerfcl, te St. Petersburg; Don Sebastian Vidal y Soler, Spanje: Don Felipe Poey, hoogleeraar tc Havana; Don Placido Zuluaga, Spanje; Tuhir Bey, Turkije; staatsraad Ehrenheim, te Stockholm; J. N. Jacobscn, te FrederikstadJ. J. Beynes, te Haarlem; W. Hovy, firma Van Vollenhovcn en C°, te Amsterdam; L. Lhoest, te Maastricht; I. C. Van Marken, te Delft; F. J. W. H. Schmitz, firma Wijnand Fockink, te Amsterdam; H. B. Swa- gemakers van Alphen, te Tilburg; I. B. L. De Haas, te Brussel; J. J. Van de Sande Bakhuyzen, te 's Gravenhagedr. M. Treub. directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg; jhr. C. H. A. Van der Wijck, resident vanTagal; Pangeran Adipati Ario Praboe Prang Wedono, hoofd van het Mangkoe Negorosche huis op Java. Door Z. M. is benoemd tot ridder vierde klasse van den Gouden Leeuw van Nassau, de heer Enschedé, lioold der firm'' Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Door Z. M. is, als blijk van Zr. M». goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Z. M. besluit van 22 September 1855 n°. 64, toegekend aan B. Van Velthovcn, te Kat wijk, wegens zijn prijzenswaardig gedrag bij de verpleging en verzorging van aan pokziekle lijdende personen. Door Z. M. is de luit.-kolonel der infanterie N. E. Pereboom, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De minister van marine zal op 2 November a. s. geen audiëntie verlecncn. H. K. II. prinses Hendrik vertoefde heden wederom te Amsterdam van waar zij heden avond in de residentie terugkeerde. Z. Exc. de gezant van China bij het Nederl. hof Li Fong-Pao is, ver gezeld van den secretaris-tolk dr. Kreyer, in het Hotel den Ouden Doelen aangekomen. Honderd zestien kleinhandelaars in sterken drank hebben een adres aan den gemeenteraad ingediend met verzoek om het alhier geheven vergun ningsrecht te verminderen tot op 10 van iedere 100 huurwaarde. Naar het huis van arrest is overgebracht de koopman S.uit het Ach terom, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Door de Haagsche politie is aangehouden eene dienstbode, die zich heelt schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende voorwerpen van eene familie in de Celebesstraat aldaar. Te Scheveningen aangekomen schippers klagen zeer over het weder, dat zij de laatste dagen ondervonden en waardoor zij een deel der netten verloren; doch het verlies zou niet zoo groot zijn, ware het niet dat Engelsche visschers zich niet ontzien de netten en reepen stuk te zeilen. Zoo is er eene schuit aan, die 40 netten verloor, welke door een Engelschen visscher werden afgezeild. BELCflEa De kroonprins van Portugal is gisteren namiddag ten ruim 4 ure tt Brussel aangekomen. Hij] werd aan het station begroet door den koning van België, den Portugeeschen gezant, andere hooge autoriteiten en door eene eerewacht. De kroonprins werd in een hofrijtuig naar het koninklijk paleis gebracht. ENGELAN». Uit Kaapstad wordt aan Daily News gemeld, dat de Boadicea, een Britsch oorlogsvaartuig, bevel heeft gekregen naar Angra Pequena te ver trekken, dewijl moeielijkheden verwacht worden tusschen de Duitschers aldaar en de koloniale koopliedendie er handel drijven en eigendommen hebben. De Chineesche gezant te Washington ontving eene depêche uit Lima, volgens welke Arequipa door Montero aan de Chileenen is overgegeven zon der gevecht. Iglesias is nu eindelijk te Lima tot president uitgeroepen. Het fonds van de Amerikaansche Irisch World ter verdediging vanl O'Donnell bedraagt thans 17,776 dollars. De uitgever zegt, dat hij reedsdriel wissels van 5000 dollars naar zijne verdedigers heeft overgemaakt. De internationale gezondheidscommissie te Alexandrië heeft gisteren bt-| sloten op 7 November e. k. de quarantaine op te heflen voor schepen vaal Bombay. De vertegenwoordigers van Duitschland, Oosienrijk, Rusland, Frank-I rijk en Turkije onthielden zich daarbij van stemming. Die van de anderel mogendheden stemden voor de opheffing. De cholera is te Mekka uitgebroken. Men heeft daar de gewone qua-l rantaine-bepalingen uitgeschreven. Door de opgestane bergstammen tusschen Soeakim en Rassala zijn 151)1 Iman Egyptische troepen in eene hinderlaag verrast en afgemaakt geworden,I I FRANKBMH. Het Journal officiel deelt mededat verscheidene Franschen wegen! hunne inzendingen op de Amsterdamsche tentoonstelling benoemd zijn toll ridder van het Legioen van Eer. De kamer van afgevaardigden nam de artikelen van het wetsontweij| betrekkelijk de inrichting der gemeentelijke besturen met geringe wijziginga| aan tot art. 137. Terwijl de heeren Ferry en Granet ter zitting kwamen el talrijke depêches werden ontvangen, ontstond sensatie. De heer Brisson lil daarop hel verzoek voor van den heer Granet om eene interpellatie in zahl Tongkin te mogen houden. De minister nam dit aan voor heden, waarna» zitting werd opgeheven. In de couloirs der kamer werd verzekerd, dat de heer Granet, in a!-| wachting van nieuwe bescheiden, in overeenstemming met den minister Ferr«| de interpellatie betreffende Tongkin tot heden heelt uitgesteld. Met bet ooi| op deze interpellatie heeft de radicale linkerzijde den tekst opgesteld ra| eene resolutie, strekkende om meer volledige mededeelingen te verlangen! dan in het Gele Boek vervat staan. De regeering heeft bij de kamer een wetsontwerp ingediend, waartojl zij gemachtigd wordt om ter belooning van militairen en zeelieden, die zich in Tongkin met roem onderscheiden hebben, het bij de wet bepaalde aanlil benoemingen of bevorderingen jin de orde van het Legioen van Eer en toil kenningen van de militaire medaille te overschrijden. De regeering vraagtl de beschikking over 1 groot-officierskruis, over 2 kommandeurs-, 6 officier>-| en 30 ridderkruisen en over 100 militaire medailles. Men vestigd er de aandacht opdat onder de openbaargemaakte diplo| matieke documenten, in zake Tongkin adressen voorkomen, rechtstreek! door den gezant Tseng aan Tsingliyamen gericht, waarvan der Fransche ril geering niets bekend was. -- De Jgence Ilavas heeft berichten uit Hanoi, loopende tot 4 Septeml ber. De Fransche troepen in Tongkin waren slaags geweest zonder veel ge| volg. Zij hebben zich meester gemaakt van eenige verschansingen rondoil Phong, maar de voornaamste sterkte, het dorp, hebben zij, ondanks eal lievig bombardement, niet kunnen bemachtigen. De Franschen vielen de bajonet aan, en zij namen dc eerste liniën, maar de daaropvolgendeliniöl waren zoo sterk en de Franschen waren zoo afgemat, dat de generaal Ml noodig heeft geoordeeld terug te trekken. De berichtgever zegt verder, dif de Chineezcn goed gewapend zijn, goed aangevoerd worden en goed veckl ten, terwijl wij, Iaat hij er op volgen, alles legen ons hadden: het terrein» den regen, de zon, en wij zijn 1 tegen 10. Het gevecht heeft den Franf schen gekost aan dooden 25 man en aan gewonden 52. Het verlies der Cbi|

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2