mus mi; COURANT. 1883. WOENSDAG 31 OCTOBER. 257. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 October. Ter verduidelijking van ons bericht van gisteren, vermelden wij, dat door Z. M. zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw onze stadgenooten de hk. P. L. C. Driessen (firma De lleyder C0.), F. De Stop pelaar (firma E. J. Brill) en mr. S. C. J. W. Van Musschen broek, voorzitter eener groeps-jury voor de tentoonstelling te Amsterdam. In de laatste weken neemt de dienstneming als jongen bij Zr. Ms. zee dienst aanmerkelijk toe. De wintercursus bij de kweekschool voor zeevaart alkier, die 1°. October jl. met een aantal van 117 begon, heeft thans 182 kweekelingen. Gisterenavond gaf de Leidsche Dilettanten-club hare eerste voorstelling in dit seisoen in het lokaal Ephraïm. Die uitvoering werd vereerd door de tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden. Door den voorzitter werd den aanwezigen het welkom toegeroepen, met de wensch, dat door allen een aangenamen avond mocht worden doorgebracht en mogelijke feilen in het spel welwillend zouden worden ten goede gehouden. Spreker gal dc verzekering, dat, mochten velen zich aanmelden om als lid te worden inge schreven, hel streven van de vereeniging zou steeds zijn vooruitgang op de baan der kunst. Alsnu had de opvoering plaats van //Lazaro de veehoeder of misdaad en wraak", tooneelspel in vier bedrijven. Die keuze mocht voor dilettanten wel cenigzins gewaagd heeten, uithoofde de moeielijkheden aan eene goede uitvoering verbonden. Desniettegenstaande wist men op flinke wijze vele van die moeielijkheden te overwinnen en liep de uitvoeriug dan ook goed van stapel. De overtuiging dat ieder het zijne toedroeg tol wel slagen van het geheel, weerhoudt ons namen te noemen, echter ontveinzen wjj niet dat enkele vertooners zich op meesterlijke wijze van hunne taak kweten. Het ensemble getuigde van degelijke studie. Dat men over het algemeen tevreden was getuigde een daverend en herhaald applaus. liet nastukje «Klaveren vrouw" deed de lachspieren losbreken en menig treurig tooneel vergeten in het eerste stuk aanschouwd. Eerst lang na middernacht was het programma afgeloopen en wijdde men nog eenigen tijd aan den dans, welk genot zeker door vele met ongeduld was verbeid. De vereeniging, steeds getrouw aan hare traditie het nuttige met het aan gename te paren en alzoo wanneer zij feest viert een offer op het altaar der liefde te brengen ten behoeve van ongelukkige natuurgenooten, wilde ook no niet achterblijven en werd, na eene opwekkende rede van den pen ningmeester, eene collecte gehouden ten behoeve van eene weduwe met vier jeugdige kinderen, wier echtgenoot onlangs, door van eene schuit te vallen, in het water zijn dood vond. Die inzameling bedroeg ƒ19.72 waarvoor namens die weduwe dank werd betHigd. Het is gebleken dat de zich genoemd hebbende luitenant De J., die bij eenen winkelier in deze gemeente een ring met juweel ontvreemd heelt, dezelfde persoon is, die eenige dagen geleden te Haarlem is aangehouden, als hebbende zich te Amsterdam schuldig gemaakt aan diefstal en oplichting 'an gouden sieraden. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. V. die als knecht bij eenen hoMogemaker alhier ten diens nadeele zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden en zilveren horloge. Naar men ons uit Zoeterwoude meldt, zouden de drie sleepbooten Anna, Leidschendam I en Leidschendam II, die met April van het 'orige jaar in den Vliet werden gebracht, eerlang verkocht worden. Hoe- "d de scheepvaart bijna uitsluitend van die booten gebruik maakte, moet de onderneming echter geen rekening geven om in het onderhoud te kunnen voorzien. Worden de booten verkocht zoodat de onderneming, waarmede deschippers zeer gediend waren, niet meer wordt voortgezet, dan keert de 'Öd terug dat de twistzieke schuiteujagcrs, die nu van het jaagpad verban nen waren en waarvan men zich verlost rekende, aan den Leidschendam en aan de Neksluis te Leiden, weder vrij spel hebben, waartoe de jagersstal ajn die sluis, met zijne landloopers, welke aldaar nachtverblijf vinden in d® paardenbakhet zijne bijdraagt. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende om 11 behoud der vacariegoederen zooveel mogelijk te verzekeren totdat de We|gevervoorgelicht door dc ingestelde staatscommissie, de zaak blijvend Ia' hebben geregeld. Daarbij wordt de toestemming van het staatsgezag ge acht als onmisbare voorwaarde voor vervreemding of verzwaring van vica- riegoederen. De koning moet in elk geval toestemming geven en de voor waarden vaststellen op verbeurte van nietigheid. Naar de N. R. C. verneemt is de komst van HH. MM. de koning en koningin op het landgoed Oranje-Nassau's-oord, die was bepaald in Februari a. s.voor onbepaalden tijd uitgesteld. Z. K. H. de prins van Oranje zal, naar de iV. R. Ct. verneemt, eerst daags naar het zuiden van Frankrijk vertrekken. De minister van financien maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank ƒ1,501,101.69% en bij de betaalmeesters ƒ4,241,517.53, te zamen 5,742,619.22%. Volgens de 26'" lijsj. van de Standaard, heeft de in Augustus 11. ge houden vijlde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel opgebracht 107,184, dat is ruim ƒ2600 meer dan die van het vorige jaar. In November geeft de Standaard de laatste lijst. Het stoomschip boord-Rollandvan Rotterdam naar Java, vertrok gis teren van Suez. De Prins Bendrik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille den 30stfn October. De Samarang, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Aden. Naar de Amst. met zekerheid verneemt zullen in het volgend jaar geen belangrijke garnizoensveranderingen plaats hebben en deze alleen be staan in enkele onderlinge verplaatsingen van compagniën vesting-artillerie en de gewone jaarlijksche aflossingen van gedetacheerde troepengedeelten. Als het langdurig verblijf van zwaluwen soms een voorteeken is van een zachten winter, dan hebben wij geen harden te wachten, want in de omstreken van Tiel zijn zij nog in grooten getale aanwezig en fladderen zjj nog even vrolijk en vlug als midden in den zomer. ArnhC.) Naar het Bbl. verneemt zal de heer X. Brau de Saint—Pol Lias, te Parijs, de belangwekkende verzameling van 117 photographieëndie met zijne inzen ding van velerlei merkwaardige voorwerpenuit Atjehde Bataklanden enz. een zoo goed figuur hebben gemaakt in de afdeeling Nederlandsche koloniën op de tentoonstelling te Amsterdam hel rijk ten geschenke aanbieden.' Aan de landswerf te Amsterdam werd eergisteren een bezoek gebracht door de commissie, aan welke is opgedragen den minister voor te lichten betreffende de beantwoording der vraag over reorganisatie der werven, ver eenvoudiging en bezuiniging. In eene Zaterdag II. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Ned. harddraverij- en renvereeniging is, overeenkomstig het gevoelen van het bestuur, niet voldaan aan een voorstel tot verhooging der contributie, en deze ook voor 1884 vastgesteld zooals zij tot nu toe was. De aftredende bestuursleden, de hecren jhr. W. A. L. Mock en J. Peter sen, werden herkozen, en in de plaats van W. baron Van Nagell, die zich, wegens drukke beroepsbezigheden, niet herkiesbaar gesteld had, werd de heer Prévinaire benoemd. Het gewijzigde harddraverij-reglement werd goedgekeurd. Vrijdagavond jl. vervoegde zich in de Govert Flinckstraat te Amsterdam een man bij zijne schoonzuster, aldaar woonachtig. Na korte woordenwisse ling haalde hij uit zijn jas een revolver te voorschijn en legde dien aan. Een vriendin der vrouw wist hem het wapen afhandig te maken, waarna de dader het hazenpad koos. Hij werd spoedig door de politie opgespoord en naar de cellulaire gevangenis vervoerd, waaruit hij eerst sedert eenige dagen was ontslagen. Volgens ofRciëele mededeeling liep gisterennamiddag te Bussem een ledige zandtreiu achter tegen een stilstaanden goederentreinwaardoor de machine en drie wagens ontspoorden. Beide sporen werden versperd, zoo dat de reizigers in wcderzijdsche treinen moesten overstappen. Persoon lijke ongelukken vonden niet plaats. Verleden Zaterdag is te Leeuwarden, onder voorzitting van den heer mr. S. Salverda, de jaarlijksche vergadering van den Ned. schaatsrijders-bond gehouden. Vertegenwoordigd waren 8 IJsclubs, als: de Amsterdamsche Skating-Club«Thialf" van Heerenveen, de Leeuwarder, Amsterdamsche, Tielsche en Kralingsche Clubs en de IJsvereeniging te Sneek en Groningen. De rekening over het afgeloopen dienstjaar, sluitende met een voordeelig saldo van 752 73werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren m'. J. Waller, van de Amsterdamsche Skating-Club, J, van But- tingha Wiehers van dc Leidsche Studentenclub en Jakob J. van Vol- leuhoven, van de IJsclub te Kralingen. Tot eereleden werden benoemd de commissarissen d^es konings in de provinciën, de burgemeesters van de provinciale hoofdsteden en van Amsterdam en Rotterdam. Er is besloten, de volgende algemeene vergadering te Rotterdam te houden. Aangenomen

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1