handlangster, cene zekere vrouw Lambrechts, maar al te goed is gelukt. Hey- stek zocht in den winkel van den heer N. J. Oostdam jr., Vlamingstraat al daar, een karpet, een looper en een viertal vloerkleedjes uit en verzocht die goederen aan zijn huis te doen bezorgen, waar ze contant zouden worden betaald. De heer Oostdam gaf een knecht mede, die het goed afgaf en het verzoek ontving mede naar een wijnhuis te gaan, om daar het geld te ont vangen. Buitengekomen, ontdekte de knecht, dat hij niet met den kooper, maar met een ander, waarschijnlijk een broer van Heystek, te doen had; hij keerde dus naar de woning in de Rijswijksche straat terug, waar hij eindelijk gehoor kreeg, doch van vrouw Lambrechts moest vernemen, //dat er niets lag boven". Natuurlijk, want de man was juist naar de kroeg getroond, opdat men de gekochte goederen zou kunnen verkoopen, De knecht nood zaakte vrouw Lambrechts mede naar zijn patroon te gaan, die haar vervol gens dwong, met hem een bezoek te brengen aan de politie. De commissaris moest echter verklaren, dat onder de tegenwoordige strafwet dergelijke op lichters als Heystek en vrouw Lambrechts c. s. vrij spel hebben. (Pad.) Zaterdag 11. is te Rotterdam het ijzeren droogdok leestelijk ingewijd. De ministers van binnenlandsche zaken en waterstaat enz. en de commissaris des konings waren aanwezig, en hebben per stoomboot den tocht naar den Hoek van Holland medegemaakt. De natuurkundige afdeeling der koninklijke akademie van wetenschap pen hield Zaterdag te Amsterdam eene vergadering in het Trippenhuis. De voorzitter, de heer Buys Ballot, heette bij den aanvang der vergadering den heer J. C. Bernelot Moens, directeur der gouvernements kina-onderne mingen op Java, die 25 jaar in Indië zijne beste krachten heeft gewijd aan de bevordering der wetenschap en zich in de geschiedenis der kinacultuur een naam heeft gemaakt, hartelijk welkom. Daarop ontvangt de secretaris, de heer C. A. J. A. Oudemans, het woord ter voorlezing van het tweede verslag der commissie, aan welke is opge dragen de wenschelijkheid en uitvoerbaarheid van het instellen eencr ge regelde waarneming van verschijnselen van aardbeving in Nederland te over wegen. De commissie heeft aan verschillende observatoriën geschreven en uit het antwoord is gebleken dat van vier plaatsen geen waarnemingen zijn te wachten; terwijl zes andere slechts zeer voorwaardelijk verklaarden mede te werken. Daar de heer Buys Ballot zijne medewerking afhankelijk stelde van den steun dien hij van andere plaatsen zou ontvangen, stelt de com missie voor om de verkregen resultaten aan den heer Buys Ballot op te zenden, met verzoek na te gaan of de in de antwoorden geopperde bezwa ren (de groote kosten der werktuigen en de dreuning van den grond der meeste observatoria) uit den weg te ruimen zijn; terwijl tevens de verdere beschikking in deze zaak aan den Buys Ballot wordt overgelaten. Op voorstel van de heeren Oudemans en Suringardie rapport uitbrachten over eene verhandeling des heeren dr. M. W. Beijerinckbesloot de vergade ring die verhandeling, behoudens eenige wijzigingen in den vorm, in de werken der akademie op te nemen. Hetzelfde besluit werd genomen ten opzichte van eene verhandeling van prof. C. Le Paige, waarover door de heeren Bierens de Haan en Van der Berg verslag was uitgebracht. Ten slotte sprak de heer De Vries over de aantrekking tusschen opgeloste stoffen en water in verdunde oplossing. (B.) De Surinaamsche vrouw, die bij het vertrek der inboorlingen door on gesteldheid gedwongen werd te Amsterdam te blijven, is thans zoo goed als hersteld en zal met man en kind in de volgende week naar West-Indië terugkeeren. Omtrent het zinken van de stoomboot Postiljon, varende tusschen Tiel en Nijmegen, meldt men nader, dat dit hel gevolg was van ccne aan varing met een sleepboot. Zoo geweldig was de schok, die de Postiljon in de zijde ontving, dat er een groot gat ontstond, vuren en lichten werden uitgebluscht en de reizigers slechts even den tijd hadden om uit de kajuiten naar boven te vluchten. Wegens de duisternis en de algemeene ontsteltenis, die aan boord heerschte, is het bijna een wonder, dat geen der opvarenden met de spoedig zinkende boot mee ten gronde ging. Allen werden opgenomen op de sleepboot en behouden aan wal gezet. Van bagagekoffers en goederen is echter niets kunnen gered worden, daar de Postiljon zoo spoedig vol water liep, dat zij in weinige oogenblikken in de diepte verdween. Uit Arnhem zendt men aan het /V. v. d. D. het volgende land- en tuinbouwberichtMet het natte weder begint het gras te krimpendoch voor de wijerei is er nog genoegzaam voorhanden. In den laalslen tijd is het na gras en nahooi redelijk binnengekomen, zoodal de prijzen lager zijn ge worden dan men aanvankelijk had gedacht. De aardappelenoogst is bijna afgeloopen. Er is een overvloedig beschot en de qualiteit is best. De prijzen varieeren van ƒ1.50 tot 2.50 per H. L. Zieken ziju er weinig, doch wel veel uitgewassen of zoogenaamd roesterig. De invoer van Duitsche zijde zal alzoo dit jaar onnoodig zijn. Appelen zijn mede in overvloed voorhanden en onge kend laag in prijs, doch peren, hoewel ook een goeden oogst opgeleverd hebbende, blijven prijshoudend. Inlandsche tarwe en rogge zijn flauw in prijs. De opbrengst was redelijk. In de noordelijke streken is de omzet iets williger. Met de zaaierij van het winterkoren wordt een begin gemaakt, doch op het hooge land duurt zulks tot Kerstmis toe. Gelukkig dat het water in de laatste etmalen te Keulen begint te vallen, daar men reeds nu ernstig bevreesd was dat de lage landerijen zouden onderloopen. Dat het Friesche vee, waar het ook komt, goed bevalt, bljjkt thans weer opnieuw. In den loop van dit jaar zijn twee bezendingen vee naar Italië gegaan, en naar men verneemt, heelt de heer IJ De Jong, van Huizum, Zondag eene conlerentie gehad met den consul-generaal van Italië te Genua die lijdelijk te Amsterdam vertoeft, om eene derde bezending van ongeveer 100 stuks gereed te maken. - In de Zaterdag gehouden vergadering van het Nederlandsch tooneelver- bond te Leeuwarden is besloten het tekort op de begrooting le trachten te dekken door vrijwillige bijdragen aan de afdeelingen te vragen. Als lid van hel hoofdbestuur is gekozen de heer W. A. Perk, te Amsterdam. Voor di volgende vergadering boden zich Utrecht en Den Haag aan. Ilct hoofdbe stuur zal eene keuze tusschen beide plaatsen doen. Eergistercnochtend werd een politieagent te Breda opmerkzaam ge. maakt op de vreemde handelwijze van een schrijnwerkersknecht, die in dt herberg buiten de voormalige Boschpoort met een pistool zat te spelen. Op het gezicht van den agent verwijderde zich de man, en schoot zich een kogel door liet hoofd. De oorzaak van deze zelfmoord is onbekend. Dei morgens had de man het graf van zijne vóór ruim vijf weken overleden vrouw bezocht. 's GRAVENHAGE, 29 October. Door Z. M. de koning-groothertog zijn benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de heer A. J. Van Vollenhoven, secretaris ter bureeleen voor. zitter van de jury der internationale koloniale uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam, en de heer Aubertlid der jury. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: binnen het arrond. Zwolle, tei standplaats de gemeente Zwolle, C. B. H. Roijer, candidaat-notaris aldaar; binnen het arrond. 'sGravenhage, ter standplaats de gemeente 'sGravenhage, P. C. L. Eikendal en L. T. J. M. Meylink, beiden candidaat-notaris aldaar. Door Z. M. is de heer H. J. Kessler, arts, benoemd tot officier van ge zondheid 2e kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de commissie aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijks kunde, staats- en handelswetenschappen eu schoonschrijvenvoor het jaar 1883, zitting zal houden te 'sGravenhage; en zijn benoemd: tot lid en voor zitter dier commissie dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; tot leden dr. W. Bisschop, directeur der H. B, te Delft; dr. 'J. Ten Brink, leeraar aan de 11. B. te 'sGravenhage; dr. A. E, J. Holwerda, leeraar aan de H. B. te Leiden; dr. E. Epkema, directeur dei 11. H. B. te Zalt-Bommel; A. W. Steil wagen, leeraar aan het gymnasium te 'sGravenhage; J. Brals, leeraar aan de R. H. B. le Assen; mr. C. M. I, Willeumier, oud-hoogleeraar van het athenaeum te Amsterdam; C. J. Theo- nisse, leeraar aan de H. B. van vijfjarigen cursus te Rotterdam; J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B. te Amersfoort; L, B. Fikkert, directeur der II. B. van driejarigen cursus te Groningen; mr. P. A. Tukker, leeraar aan de II. B. te Delft. Door den hoogen raad werd heden o. a. behandeld de cassatie-voor ziening van de somnambule G. C. De R. en haar echtgenoot de magnetiseur H. A. G. le dezer stede, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof tt 'sGravenhage, waarbij zij ieder tot eene geldboete zijn veroordeeld, de eersli wegens hel zonder bevoegdheid uitoefenen van de geneeskunde als bedrijf, de tweede ter zake van medeplichtigheid aan dit misdrijf. Het beroep werd uitvoerig toegelicht door den advocaat mp. J. J. Bergsma, die ten slotte concludeerde tot vernietiging van het veroordeelend arrest. Het openb. mio. zal den 12den November conclusie nemen. De heer mr. A. A. J. baron van Styrum heeft in de heden gehouden zit ting van het gerechtshof te 'sGravenhage den eed afgelegd als rechter iu de arrond.-rechtbank te Zierikzee. HH. KK. IIH. de prins en prinses Von Wied zijn gisterennamiddag alhier aangekomen en, na bij H. K. II. prinses Hendrik het middagmaalt! hebben gebruikt, des avonds naar Amsterdam teruggekeerd. Inmiddels begaf zich de vorst Von Wied naar het hotel den ouden Doelen ten einde eei bezoek af te leggen bij den Portugeeschen troonopvolger, waaraan Z. D. H. echter geen gevolg kon geven daar prins Karei zich op dit oogenblik niet hier ter stede bevond. Z. li. H, de kroonprins van Portugal heeft Zaterdagavond wederom ii 's konings loges de voorstelling bijgewoond van de opera //l'Africaine". De voorstelling ving geruimen lijd later aan dan het aangekondigde uur (half acht) tengevolge van het besluit der directie om eerst het gordijn omhoog te halen, nadat het Z. li. II. behaagd had den voor hem bestemden zetel iu te nemen. Zoowel bij aankomst als vertrek van den vorstelijken toeschouwt! werd het Portugeesche volkslied, onmiddellijk gevolgd door het Wien Nêer- landsch bloed door het opera-orchest gespeeld. Een en ander was oorzaak dat de voorstelling eerst tegen half één ure afliep, wat het publiek blijkbaar ontstemde, dat ook reeds in den aanvang leekenen van ongeduld aan dei dag legde. Evenals de vorige maal werden de prins en gevolg in hofrijtuigea heen en teruggebracht, terwijl een gas-iiluminatie den ingang tot het schouw burggebouw verlichte. Z. K. H. woonde gisteren de ochtend-godsdienstoefening in de S*. Anthonie- kerk aan den Boschkaut bij. Tegen den middag maakte hij een uitstapje naar Rotterdam, vergezeld van den gezant van Portugal. Alvorens de residentie te verlaten heeft de kroonprins van Portugal heden ten 12 ure een afscheidsbezoek gebracht aan II. K. II. prinses Hendrik. Met den trein van 1 u. 7 min. vertrok Z. K. H. naar Brussel, alwaar iijj een bezoek aan het Belgische hof zal afleggen. Met het oog op de officiëele ontvangst, welke den troonopvolger heden te Brussel wacht, had Z. K. U- de uniform van luitenant der lanciers, welken rang hij in hel Portugeesche leger bekleedt, aangetrokken en waren ook de leden van zijn gevolg ia groot costuum gekleed. Aan het lloll. spoorwegstation bevonden zich o. a. de stalmeester des konings, baron Bentinck, de adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, majoor Beijerman. Z. K. H. heeft vóór zijn vertrek persoonlijk zijne bijzondere tevredenheid kenbaar gemaakt aan den eigenaar van het Hotel den Ouden Doelen voor hel voortreffelijk verblijf tijdens zijne aanwezigheid in de residentie. De Japansche legatie aan ons hof geeft hedenavond in het Maison Cou- turiere te Amsterdam eene soirée dansante bij welke de leden van het diplo matieke corps, consulaire vertegenwoordigers van Japan, alsmede de gedele geerden en voornaamste inzenders bij de Japansche aldeeling ter koloniale tentoonstelling zijn genoodigd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2