^BUITENLANDSClie berichten. PER TELEGRAAF. het verhooren van de drie overige beschuldigden werd door adv.-gen. mr. Bij- leveld requisitoir genomen en o. a. voornamelijk betoogd dat het door ge tuigen voldoende bewezen wasdat er geen sprake kon zijn dat Jaantje de juweelen had gekocht. Dat zij ze van Bosch had ontvangen stond echter vast. Ten slotte requireerde ZHEg. voor Jaantje 5 jaar gevangenisstraf en 3 geldboeten a ƒ100; voor Van Zutphen 3 jaren in plaats van 2 jaar ge vangenisstraf; voor Van der Heem 1 jaar gevangenisstraf in plaats van vrij spraak en voor Consenheim 1 jaar gevangenisstraf. Adv. De Haas pleitte vrijspraak, daar oplichting in rechtskundigen zin niet bestond. -- In eene gisteren gehouden algemeene vergadering van de arrond.-recht- bank alhier is de heer mr. Ph. W. Van Ileusde geïnstalleerd als rechter in dat collegie, in tegenwoordigheid o. a. van eenige rechterlijke ambtenaren, waaronder de voormalige president der rechtbank jhr. mr. De Jonge, alsmede van onderscheidene leden der balie. Z. K. H. de kroonprins van Portugal bracht gisterenmiddag ook een bezoek aan den heer Van der Does de Willebois, minister van buitenland- sche zaken. De kroonprins van Portugal bracht heden het museum (Mauritshuis), de Trèveszaal, de vergaderlocalen van de eerste en tweede kamer der staten- generaal en andere bezienswaardige instellingen van kunst, historie of weten schap een bezoek. In het Hotel den Ouden Doelen vereenigde heden de kroonprins van Portugal eenige autoriteiten aan zijne tafel. Na afloop van het diner zou l. K. H. de voorstelling in de opera bijwonen. Hij is voornemens Maan dag a. s. de residentie te verlaten. De directie van de stoomvaartmaatschappij Rotterdamsche Lloyd meldt aan het Museum Prins Hendrik te 's Gravenhage, dat, volgens rapport van kapitein Sikemeier, gezagvoerder van het stoomschip Samarang, de Sea Messenger van den heer Lefèbre, inhoudende eene estafette, op Dinsdag 9 October jl.des namiddags te 1 uur, op 37° 20' N. B. en 9° 12' W. L. (tusschen de Azoren en Madeira) over boord werd geworpen; aankomst of vondts tot hiertoe nog onbekend. Naar wij vernemen is tot ingenieur-directeur van de Haagsche tramway- maatschappij benoemd en als zoodanig reeds opgetreden de heer Biellen, uit Brussel. Gisterenavond werd door de Vereeniging tot wering van schoolver zuim aan een duizendtal leerlingen, zoowel van openbare als bijzondere scholen, een aangenaam feest bereid. De heer Okhuizen, van Rotterdam, hield de blijde jeugd aangenaam bezig, terwijl ook eene athleet proeven zijner vlugheid gaf. Ook de kinderen toonden hunne vaardigheid bij het gebruik van de ververschingenhun op onbekrompen wijze toegediend. SS W «f E I- A K Het bezoek van de visscherij-tentoonstelling te Londen neemt tegen dat de dag van sluiting nadert eer toe dan af. Zaterdag bedroeg het aan tal bezoekers nog 56422, waardoor het totaal alleen van de vorige week klom tot 166,162. Sedert de opening zijn er 2,368,143 bezoekers geweest. In 1884 zal te Edinburgh eene internationale tentoonstelling gehouden worden van alles, wat op de houtcultuur betrekking heeft. Eene commissie zal den tijd van inzending der voorwerpen nader bekend maken. Tentoon- stellers van machines, waarbij gas of stoom of water noodig is, moeten op gave doen van de hoeveelheid, die zij behoeven. Volgens de Scotsman ver wacht men in de machine-afdeeling een nieuw soort van machines, waarmee hout tot papier bereid wordtalsmede modellen van Noorsche zaagmolens, sluizenenz. benevens illustratiën van het houtvlotten op de rivieren van Noorwegen en Zweden. Naar de Times verneemt, zal nog in den loop van November de helft der in Egypte gestationeerde Britsche troepen teruggeroepen worden. De kuststreken van de Middellandsche zee zijn in de laatste dagen her haaldelijk door aardbevingen getroffen geworden. De schok op het eiland Gi braltar. in den nacht van 19 op 20 dezer, waarvan de telegraaf gewag heeft gemaakt, was wel niet bijzonder sterk, maar strekte zich toch uit over de geheele zuidelijke helft van het schiereiland der Pyreneeën en zelfs tot de tegenoverliggende kust van Afrika. Op Gibraltar werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag kort na middernacht drie stooten en Zaterdagochtend een vierde waargenomen. In denzelfden nacht bespeurde men het natuurver schijnsel te Huelva, Cadix, Medina, Sidonia en Xeres, alzoo langs de geheele kust van Andaluzië. Te Tanger (Marokko) had Zaterdagochtend te 1% uur een drie seconden durende aardbeving plaats en te Lissabon werd wat later hetzelfde waargenomen. Nergens is groote schade aangericht, hoewel te Cadix de schok zoo sterk was, dat vele deuren opensprongen, de vensters rammel den en de klokken vanzelf luidden. Hit Alexandrie wordt bericht, dat generaal Hicks in Soudan eene be slissende overwinning behaald heeft. De Mahdi zou totaal geslagen zijn. Uil Haipong verneemt een correspondent der New-York Herald, dat de zeerooverswier aanval ieder oogenblik wordt te gemoet gezien, die zijn, welke door de Fransche kanonneerbooten van de kust zijn verdreven en zich daarop hebben gevoegd bij de rivier-vrijbuiters en nu in de Olifantsbergen g reeds bijna 1500 man sterk zijn. Haipong is bijna zonder verdedigers. Het g weer is nu betrekkelijk koel en de grond is droog genoeg, om wegen te g kunnen maken en kanonnen te vervoeren. Met de 3000 man, die worden verwacht, zullen de Franschen 7000 man sterk zrjn, hetgeen voldoende wordt geacht om te slagen. Admiraal Courbet heeft het bevel op zich genomen. De New-York Herald deelt de volgende bijzonderheden mede van zijn correspondent te Hongkongover het onderhoud met den Chineeschen gene raal Mesny. De generaal is zeer op de hoogte van de Chineesche zaken, daar hij gedurende 25 jaren in Chineeschen dienst is en 15 jaren lang belast was met zendingen in het binnenland. Thans is hij van Mongolië gestuurd naar Yunnan, de grensprovincie van Tongkin, om den onderkoning ter zijde te staan, daar hij volkomen op de hoogte is van de Fransche taal. Ofschoon Europeaan, heeft, hij de Chineesche kleeding en gewoonten aangenomen, zelfs den staart, liij heeft zelf een onderhoud gehad met den aanvoerder der Zwarte vlaggen, die officier van het Chineesche leger is. Generaal Mesny zegt, dat vechten tegen deze zoogenaamde rooverbenden hetzelfde is als vechten tegen het eigenlijke leger, daar hunne gelederen voortdurend versterkt en aangevuld worden en zij wapens, levensmiddelen en munitie ontvangen van het Chineesche gouvernement. Oorspronkelijk was hun aantal niet zoo groot, maar de Chineezen hebben van de vrees der Franschen gebruik ge maakt, om de macht der Zwarte vlaggen te vergrooten. Dezen hebben over dreven berichten ontvangen omtrent het aantal gesneuvelde Franschen. De generaal acht den strijd van Frankrijk in Tongkin een wanhopige. De krijgs gevangenen die in handen der Chineezen vallen, worden gemarteld. Den Amerikaan Ch. Fontaine in Cincinnati moet het gelukt zijn een werktuig tot het vermenigvuldigen van photographiëen te vervaardigen. Het heeft eenige overeenkomst met de bekende omdraaiende dagbladpersen. Ech ter treedt hier liet zonnelicht in de plaats van den boekdrukkersinkt. Het werktuig zou bij kleine negatieven 200 photographiëen in de minuut opleveren. Vrij algemeen werd lot nu toe aangenomen, dat de aardappel zijn vaderland heeft in Peru. vanwaar Drake hem het eerst zou hebben mede genomen. De Californische botanist Lemmon heeft nu echter uitgemaakt, dat het ware land van oorsprong de staat Arizona is (in Noord-Amerika), waar het nu zoo algemeen verbreid voedingsmiddel nog op de bergen op groote schaal in het wild groeit. Deze ontdekking zou ter bevestiging kun nen strekken van de stelling, dat sir Walter Raleigh in 1586 voor het eerst den aardappel in Europa heeft gebracht, en dat wel uit den staat Virginia (eveneens in Noord-Amerika). FEj&SKKIJË. De meerderheid der radicale linkerzijde heeft besloten elke interpellatie in de kamer over de zaken van Tongkin uit te stellen. De luit. ter zee Viauddie onder den naam van Pierre Loti in Figaro een relaas heeft gegeven van de barbaarschhedendoor de Franschen bij de inneming van Hué gepleegd, is uit 'slands dienst ontslagen. Uit Engelsche bron zijn te Parijs de volgende tijdingen uit Tamatave (Madagascar) van 11 Oct. ontvangen: //Het Fransche adviesjacht Vaudrewil heeft de reede verlaten. Zijne bestemming is onbekend, maar men wil dat het Naharnarco en de havens der zuidkust gaat bombardeeren. De Hovas hebben een uitvoer van voortbrengselen, die aan Engelsche onderdanen toebe- hooren, verboden. In de wateren van Madagascar bevinden zich thans vier schepen: de Na/iade, de Nièvrede Boursain en de Beautemps-Beaupré. Een der bekendste Fransche sportsmen, graaf Adalbert De Breuil, gleed bij het beklimmen van den pic du Lormont uit en stortte in den afgrond, waar hij den dood vond. IPAHJE. La Gazeta bevat de kon. besluiten, waarbij maatregelen vastgesteld worden om begunstiging in den dienst van het ieger te doen ophouden en de billijkheid te herstellen. In den Dinsdag gehouden ministerraad heeft de minister van buitenl. zaken aan zijne collega's inzage gegeven van de vertrouwelijke circulaire, die hij aan Spanje's vertegenwoordigers in het buitenland zal zenden. Deze circulaire is in zeer verzoeningsgezinde bewoordingen geschreven. Het gerucht houdt aan, dat de Cortes tegen 1 Decemberbjjeengeroepen zullen worden. De zitting zou met eene troonrede geopend worden. OVITSCËLA1ÏD. De gravin Von Bose, geb. Reichenbach, dochter van den keurvorst van Hessenheeft aan de hoogescholen te Marburg en te Jena elk eene som van 700,000 mark vermaakt. Eergisteren nacht tegen 1 ure werd te Straatsburg bij een apotheker aangescheld. De bediende, een man van 50 jaar, ging de deur openen, en werd eenige oogenblikken later vermoord gevonden. Zijn hoofd was door midden gespleten; hij had een steek in de borst en de polsaderen waren doorgesneden. Het in den winkel aanwezige geld, ten bedrage van onge veer 15 mark, was gestolen. Dicht bij het lijk vond men een slachtmes. Toen een uur later de schildwacht bij den kruittoren aan de hospitaalpoort zou worden afgelost, vond men dien man nagenoeg vermoord. Er waren hem zeventien steeken toegebracht en men had hem op de hersens geslagen, naar het scheen met zijn eigen geweer, althans voor zoover men uit de ligging en uit het bloed aan den kolf kon afleiden. Op eenigen afstand lagen een mes en een valsche baard. Volgens de berichten gaf deze onge lukkige, toen men hem vond. nog teekenen van leven; maar er wordt niet bij vermeld of hij al dan niet later bezweken is. Aan Pauline Lucca is, naar men zegt, 500,000 mark geboden voor 60 voorstellingen in Amerika. Zij zou het aaubod hebben geweigerd. Fidès de Vries zal voor 8 voorstellingen te Monte-Cario 100,000 Ir. krijgen. Adeline Patti, die naar Amerika is vertrokken, ontvangt voor eiken avond, dat zij daar optreedt25000 fr. OOST E V K IJ K. Uit Agram wordt bericht, dat de koopman Barlolovics, te Essel, gewei gerd heeft voor een Israëlitischen rechter den eed af te leggenmaar dat door het bevoegd gezag die weigering ongegrond is verklaard. Bij Temasvaer, in Hongarije, heeft een tweegevecht met pistolen plaats gehad tusschen graaf Stefan Batthyany en dr. Julius Rosenberg, van Pest. De graaf kreeg een kogel in den slaap van het hoofd en viel dood neder. Er werd tweemaal gescholen zonder dat een van beiden gekwetst werd. De ge tuigen beproefden toen nog eene verzoening te bewerkenmaar zij slaagde daarin niet. Graaf Batthyany was gehuwd met eene vroegere verloofde van dr. Rosenberg. Laatstgenoemde heer is met zijne getuigen te Szakalhaza in hechtenis genomen. TUKHIJ E. Tengevolge van het weder verschijnen der cholera te Alexandrië heeft de Sultan opnieuw de toepassing bevolen van de gezondheidsmaatregelen, die b(j het begin van het uilbarsten der ziekte voorgeschreven waren. In de omstreken van Smirna duren de schokken van aardbeving voort. Dinsdag werden zes hevige schokken te Smirna waargenomen. Er is echter daardoor geen schade aangericht. De door de vorige schokken in de omstreken van Thesne ingestorte hui zen zijn meer dan 3000 in getal. Het aantal dooden is 50 en dat der ge wonden 300. ST. PETERSBURG25 October. Naar aanleiding van de ter beurze ver spreide onrustbarende geruchten doet het Journal de St. Pétersbourg uit komen, dat Rusland met alle regeeringen op den besten voet staat, en dat alle regeeringen een ten eencnmale vredelievende politiek volgen. Het Rus sische kabinet is overtuigd, dat geen der aanhangige vraagstukken grond kan geven lot de vrees voor stoornis der goede verstandhouding. Alle regeeringen streven naar het behoud van orde en rust, en wijden hare aan dacht aan de binnenlandsche aangelegenheden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3