stel werd echter niet ondersteund en kon dus niet in behandeling genomen worden. Volgn. 50 (geldleening) werd vermeerderd met 4500, benoodigd voor de werken aan de Langebrug. Volgn. 51 (aflossing op hypotheken en obligation) werd vermeerderd met 30200, afkomstig van de gasfabriek en 15000 door de bank van leening afgelost, terwijl deze zelfde post moet verminderd worden met ƒ810, als zijnde mindere interest tengevolge van de aflossing groot 16200 door de gasfabriek. Ten slotte werd de geheele begrooting, zijnde in ontvangst en uitgaaf ƒ809,504, met algemeene stemmen op een na (van den heer Verster) aange nomen. Het voordeelig overschot bedraagt 12781. Dientengevolge werd voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen de plaatselijke directe belasting te verminderen met een bedrag van 12500, terwijl de post aan koop van inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld 2% pCt. met ƒ281 vermeerderd werd. Men deelt ons het volgende mede: Als aan de benedenvensters van het academiegebouw alhier, die thans vernieuwd worden in gothischen stijl, de tracering onthouden was en slechts loodrechte posten waren aangebracht, zij zouden den indruk bewaard hebben, dat zij met de bovenste vensters eertijds een geheel uitmaakten. Thans is die indruk verbroken door eene, hoezeer dan ook eenvoudige drie-halfcirkelvormige tracering, waarbij het moeielijk valt aan te nemen dat ooit een verlengd vierkant raam zich leende tot eene gothische constructie met tracering. Overigens verdient het werk, het vervangen der onhebbelijke houten ramen, door ramen van bergsteen met zooveel beter licht, geen afkeuring. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Sedert de vorige opgaaf zijn van de haringvisscherij teruggekeerd: schipper li. De Best, reeder W. Taat, met 160 kantjes pekelharing, 30 ton steurharing en 22000 stuks sleurharing; schipper KI. Van der Plas, reeder F. E. Meerburg, met 60 kantjes pekel haring, 50 ton steurharing en 20000 stuks steurharing; schipper C. Varke- visser, reeder F. E. Meerburg, met 130 kantjes pekelharing en 35400 stuks steurharing; schipper L. De Vreugd, reeder F. E. Meerburg, met 80 kantjes pekelharing en 15400 stuks steurharing; schipper D. Nijgh, reeder W. Dub beldam, met 310 kantjes pekelharing en 6000 stuks steurharing; schipper C. Roois, reeder D. Weidenaar, is met 250 kantjes pekelharing en 10000 stuks steurharing te Vlaardingen binnengekomen, en schipper W. Hoek, reeder P. C. Guyt, is met 20 kantjes pekelharing en 12000 stuks steur haring te Maassluis binnengekomen met verlies van de geheele vleet (bijna nieuw), met al de reeptouwen en breels; de vorige reis had hij reeds 10 netten verloren en zal nu met de haringvisscherij eindigen. Er werd be steed: voor pekelharing ƒ23.20 a ƒ23.40 per ton, volle steurharing ƒ16 a ƒ19 per 1000 stuks, ijle steurharing ƒ10.75 a 14 per 1000 stuks. Volgens mededeeling van Zr. M». gezant te Berlijn heeft ook de over heid te Munster en te Trier, te rekenen van 18 dezer, den invoer van Nederlandsch vee verboden. Vee echter, dat reeds vóór dien datum in Ne derland met bestemming naar Duitschland is verkocht, kan alsnog worden ingevoerd tot het einde der loopende maand, onder voorwaarden als ver meld zijn in de Staatscourant van 21 en 22 dezer. Met het stoomschip Limburg zal 27 October aanstaande, 's morgens te 9 uren, eene brievenmaal van Rotterdam naar Batavia en Padang wor den gezonden. Het stoomschip C. Fellinger vertrok gisteren van Batavia naar Amster dam. De Madura, van Batavia naar Amsterdam, passeerde den 24slen Octo ber Kaap St. Vincent. De Koning (Pillem III, van Amsterdam naar Java, is gisterenavond te Gravesend aangekomen. De Prinses Marie, van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd 24 October en vertrok 25 Oct. Als onderwijzeres zijn 22-24 October te 'sHage geëxamineerd 15 ean- didaten, waarvan 13 werden toegelaten, zijnde: mej. M. Van Papendrecht, J. M. Van der Linden, H. Van Efferen en E. A. D. M. Van Elk. te Dor drecht; J. M. M. Van Rijkom, te Gorinchem; A. De Bruyn en M. G. Kleyn, te Leerdam; C. De Leeuw te Nieuw-Lekkerland (Kinderdijk); H. Brejijnte Oude-Tonge; M. A. Van der Schalk, te Schiedam; C. K. Van Dijk en L. Van Trierum, te Hellcvoetsluis, en M. E. Hans, te Brielle. Te Utrecht is na afgelegd examen tot arts bevorderd de heer H. J. Scheidelaar, cand, arts, en toegelaten voor het eerste gedeelte de heer J. C. Overduin, doctorandus. Naar men verneemt zal de tweede kamer op 6 ol 7 November weder bijeenkomen. Aan de Meuse wordt uit Brussel geschreven: "Men vindt den datum April wel wat verwijderd om koning Willem feestelijk te ontvangen; maar men zal zich den tijd ten nutte maken om bij zijn bezoek eene plechtigheid te organiseerenwaarvan de geschiedenis zal gewagen. Willem III is een Brus selaar van geboorte, en de hoofstad zal in hem een stadgenoot begroeten. Op 13-jarige leeftijd verliet de prins zijne geboortestad; hij is die dus nog niet geheel vergeten, al zal hij haar evenals Antwerpen veel veranderd vinden. Men mag Willem III een triomftocht in België voorstellen; in de provincies zal men van harte meedoen. De Aprilfeesten zullen het historisch en schit terend complement zijn op de jubelfeesten van 1880. Te Noordwijk aan Zee zijn van de haringvisscherij teruggekeerd de bomschuiten A. IF. 7 en 10, beide met schade aan de vleet. Twee andere schuiten hadden eene volle lading haring en zijn tijdens den storm eene haven binnengeloopen. Eergisterenavond is in de Gouwe een praamschip, waarvan de lantaarn was uitgedoofd, door eene stoomboot aangevaren en gezonken. Toen men de boot zag naderen, beproefde men op de praam licht te ontsteken, wat echter door de agitatie, waarin men verkeerde, mislukte, terwijl daaren boven een der opvarenden het roer verkeerd stuurde. In eene Maandag gehouden corpsvergadering van het Delftsch studen tencorps is de volgende motie voorgesteld en, onder luid applaus, aangeno men: "Het Delftsch studentencorps dankt zijne oud-leden voor de bewijzen van sympathie, welke het van hen heeft ondervonden bij de viering der Lustrumfeesten in Juli 11., dankt hen, die tegenwoordig waren op 10 Juli, voor de verleende hulp, tijdens en na den brand van het iecstgebouw, en dankt vooral de onderteekenaars van het zoozeer gewaardeerde schrijvenop 10 Juli II. aan het Delftsch studentencorps gericht." De tentoonstelling van retrospectieve kunst te Amsterdam zal nog tot December geopend blijven, De zalen in hel museum zullen daarvoor ver warmd worden. Om het ongunstige weder hebben de muziekuitvoeringen op de Amstcr- damsche tentoonstelling niet meer in de muziektent op het terrein, maar in de middelgalerij van het hoofdgebouw, op de ijzeren brug bij de üuitschc afdeeiing, plaats, hetgeen het vertoeven in den omtrek zeer veraangenaamt. Vele tenten op het terrein zijn, waarschijnlijk om dezelfde reden, reeds gesloten en te koop gesteld, de kiosk van Figaro wordt afgebroken, P. Schoorr's Munchener biersalon ligt verlaten, in het kort: de tentoonstelling, die maanden achtereen duizenden bij duizenden tot zich trok, loopt ten 5 einde. Zelfs een der olifanten aan den voorgevel, dit gure klimaat niet ge j woon en door een zwaarmoedig gevoel neergedrukt, maakt zich los van dei voorgevel, dien hij heet te schragen. Aan de Stadhouderskade en Utrecht I sche Zijde is men inlusschen druk bezig met het op de rails zetten van i i wagens, welke dienen moeten om de artikelen der tentoonstelling, bij hart sluiting, naar de verschillende middelen van vervoer terug te brengen. (ZV.c.c/j. In eene gisteren te Utrecht gehouden buitengewone vergadering vai i aandeelhouders der Nederl. centraalspoorweg-maatschappij is het contraci betreffende de exploitatie van den weg door de Nederl. Rijnspoorweg-maat schappij ter tafel gebracht en besproken, maar eene beslissing is nog niet i genomen. De vergadering werd ten slotte verdaagd tot 4 December e. k. Zaterdagavond werd een man, die per spoor te Leeuwarden aankwan en door de zijnen afgehaald werd, medegenomen naar het bureau van po, litie, als verdacht van diefstal van bankpapier. Aanvankelijke ontkenteoii I mocht niet baten; bij nauwkeurig onderzoek werd in de voering van'smant pet het corpus delicti gevonden, waarna hij zijne schuld beleed. In eeno vlaag van wanhoop trachtte hij zich in de arrestantenkamer door wurging het leven te benemen. Uit Breskens meldt men aan de N. R. Ct. van 23 October: Hedei voormiddag ontstond er brand in een der lokalen van het oude havenfon alhier, hetwelk door den heer F. Meijer wordt gebezigd tot berging vat graan. De brand liet zich in het begin ernstig aanzien, en men vreesdi zelfs voor de nabijliggende bergplaatsen, waar voor duizenden guldens waard; aan vlas is geborgen. Te vergeefs zocht men naar eene oorzaak, tot, eet uur nadat de brand was opgemerkt, een zekere Delaat, van Oostburg, kleer maker van beroep, zich bij de maréchaussée aanmeldde als de stichter vat den brand, tevens kennis gevende, dat hij zijne eigen woning te Oostbut! verleden Zondagnacht in brand had gestoken, en dat alleen uit "aardigheid." Op het oogenblik van de afzending van dit bericht, twee ure 'snamiddags, is men het vuur nog niet meester. Niets is tegen brandschade verzekerd. Omtrent het noodlottig verdrinken van acht menschen in de haven li Zevenbergen wordt aan de IV. R. Ct. nader medegedeeld, dat ce'n hunna gehuwd is, die eene weduwe en twee kinderen nalaat, terwijl al de oven gen kinderen en jonge personen zijn. De oorzaak van het omkantelen van het vaartuig is niet alleen geweest het te groot aantal personen, dat ziel hierin bevond, maar vooral ook dat een paar knapen de boot lieten scliom- melen. De lijken der omgekomenen zijn alle opgevischt. De voortdurende landaanwinning te Helenaveen verschaft den peelbt- woners aanhoudende welvaart. In 1882 leverde de verveening 778,939 toi turf, twee hectaren werden in cultuur gebracht, zoodat op het einde van hel jaar 170 hectaren in cultuur waren. Twee fabrieken door stoom gs dreven, tot het maken van turfstrooisel, werden gebouwd en in werkio; gebracht. De vaste bevolking bestond uit 98 huisgezinnen met 502 zielen. In eene sloot bij Helmond is eergisteren het lijk gevonden van een jon; meisje, fabriekarbeidster aldaar, hetwelk blijken draagt van gewelddadig) vermoording. De justitie uit Roermond is reeds overgekomen om onderzot! te doen. De minnaar van het meisje, met wien zij Maandagavond nog in ge zelschap gezien werd, is in hechtenis genomen. Eene kapitale hofstede, in het gehucht Spek, gemeente Swalmenis eer gisterenavond door brand verwoest. Alle stallingen, schuren, de geheeli oogst, gereedschappen, meubelen en al het vee zijn vernield. De schadeii zeer aanzienlijk. •s GRAVENHAGE, 25 October. Door Z. M. zijn voor vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Neder- landsch-Indië, de le luit. G. F. Van Muiken, van het le reg. infanterie, ei bij het leger hier te lande, en wel bjj het le reg. infanterie, de le luit. U.G. Gerritsen, van het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-lndii, De luit. ter zee 2e kl. jhr. S. B. Ortt, officier van politie bij het ko ninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatstei dezer op non-activiteit gesteld en met 1 November daaraanvolgende vervan- gen door den luit. ter zee 2e kl. C. Meyboom, die met laatstgenoemde! datum aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord vervangen word! door den luit. ter zee 2e kl. M. W. L. Olivier. Ook heden was het gerechtshof door eene groote menigte nieuwsgieri gen bezet, bij de voortzetting van de zaak van Jaantje Cornelia Struikc.s. De eerste getuige, welke thans werd gehoord, was II. W. De Bruyn, dieeei verhaal doet van zijne kennismaking met Jaantje, van haar hoog opgeven van te verwachten millioenen en van zijne onderzoekingen of die opgaven juist waren, hoe zij hem zeide een duren eed gezworen te hebben om niet te zeggen hoe zij aan het geld gekomen was enz. Voorts geeft get. eent beschrijving van hetgeen hij in het huis van Van Zutphen heeft bijgewoond, waaronder ook de bekende geschiedenis omtrent het pakje. Nadat door dei voorzitter op de schuldbekentenissen van Jaantje werd gewezenverklaart zij ti gelooven dat ze van haar zijn en als de voorzitter bij haar aandringt zegt ze: het kan wel zijn. Jaantje houdt echter vol gekocht te hebben om o; 1 Augustus te betalen.. Op eene vraag van den advocaat Van Gigli ver klaart get. dal Jaantje reeds vroeger in het Bible hotel juweelen droef, Thans werd gehoord J. F. Verschoor, inspecteur van politie te Rotterdam, welke bij Van der Heem de twee armbanden in beslag genomen heeft. Op de vraag van mr. Van Gigli komt deze get. eenigzinsop zijne verklaringen terug,afge legd voor de rechtbank te Rotterdam en verklaart pertinent dat van der Heem oorspronkelijk gezegd heelt dat Jozef Brandei kooper was der armbanden en hj Van der Heem ze van Brandei in voorschot had. Door den voorzitter wordt gewezen op zijne afwijkende verklaring vreemder met het oog op den aard zijner betrekking. Get. verklaart dat h| te Rotterdam onwel was geworden. De getuige P. Christen legt verklaringen af in denzelfdeu geest als vroeger wat betreft het bewaren van het pakje, waarop de voorzitter doet opmerken dat getuige's houding zeer vreemd is, daar hij na de arrestatie van Jaantje de politie had moeten kennis geven van het bezit van het pakje. Nadat door getuige Jozef Brandei was verklaard dal hij door Jools was geinformeerd dal er een aardig rijkdommetje le ver dienen was en verder zijne handelingen mededeelde. Opmerkzaam ge maakt dat get. beter zou gedaan hebben den eenen steen die door Jools uit het pakket zou zijn genomen en in getuige's huis gevonden en door gel- achtergehouden terug te geven, spreekt get. iets tegen, waarop de voorzitter hem herinnert dat hij hier staat als getuige, maar eigenlijk op eene andere plaats had moeten zitten. Get. noemt bet onwaar dat hij armbanden gekoekt heeft en Van der Heem hem geld er op voorgeschoten had en ze in pand geno men. Integendeel hij leende aan Van der Heem 100 voor door deze wellicht te doene aankoopen. Nog werden gehoord de getuigen Isaac Brandei en de agent van politie Randsen. Jaantje blijft de juweelenontvreemding bepaald en ten stelligste ontken nen. Zij heeft de juweelen gekocht en er geld op afbetaald. Wie verzekert, vraagt zij, dat Bosch zelf niet het pakje met juweelen heeft geopend?

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2