COURANT. LEI1SC M°. 251. WOENSDAG 24 OCTOBER, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 23 October. Voor de betrekking van leerares in de handwerken aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier wordt door burg. en weth. aan den ge meenteraad, na gehoorde adviezen der commissie van toezicht en van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, voorgesteld mej. R. H. C. Diest Lorgion. Tegen eene 17-jarige fabriekarbeidstergenaamd J. V., is proces-ver baal opgemaakt, ter zake zij zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een zakje met eenige centen, ten nadeele van een verpleegde in het Minne- buis alhier, tijdens zij zich op een bankje op het plantsoen nevens den man bad nedergezet. De voormalige president der Wcrklieden-vereeniging, afd. Leiden, J. J. v, d. B., is, ter zake diefstal van geld uit eene winkellade alhier, veroor deeld tot 2 maanden celstraf. Wij achten het niet ondienstig onze lezers opmerkzaam te maken op achterstaande annonce, vermeldende eene veranderde dienstregeling tegen 1 November van den Hijnlandschen stoomtramweg. De minister van binnenlandsche zaken heeft 's konings commissarissen in de provinciën verzochtvoorloopig ook geen vergunning te geven tot in voer van schapen nit Duitschland. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank /3,793,946.07 en bij de betaalmeesters ƒ4,199,664,50, te zamen ƒ7,993,610.57. De commissie voor de Grondwetsherziening heeft gisteren zitting gehou den en is van plan dagelijks te vergaderen. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. De Koord Brabant, van Rotterdam naar Java, passeerde gisterennamiddag Ponta de Guia. De Samarang, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. De Zeeland vertrok 20 dezer van Batavia naar Rotterdam. De heer N. A. Roozendaal, te Oegstgeest, is benoemd tot ouderwijzer te Arnhem. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan de R. Ct. Het bad-seizoen, sedert een paar weken gesloten, is zeer gunstig geweest. Het is waar dat het dage- lijksch bezoek aan ons strand niet zoo groot was als in vorige jaren, doch dit moet aan niets anders dan aan de Amsterdamsche tentoonstelling toegeschreven worden, liet aantal badgasten echter was veel grooter dan dat van andere jaren. Het kan op ongeveer 600 geschat worden. Niet alleen landgenooten, maar ook vreemdelingen, vooral Engelscheu en Duitschers, leveren van jaar tM jaar grooter contingent. Allen roemen de inrichting onzer badplaats. De breede eu lange straatweg, welke in het vorige jaar is aangelegd, en die langs het strand gelegen de verschillende hotels met elkaar verbindt, strekte tot algemeene wandelplaats. Een nieuw pension is voltooid, en een hotel met ongeveer 50 kamers is in aanbouwen zal voor de opening van het aan staande seizoen in exploitatie gebracht worden. D». J. H. Wensinck pred. te Aarlandervecn, is beroepen tot pred. bij de Ned. llerv. gemeente te Mijdrecht. Door eene onbekende oorzaak werd 11. Vrijdagnacht de woning en bakkerij van G. Lagerwey te Aalsmeer in de asch gelegd. Niets is gered; persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Alles was verzekerd. Een Engelsche visscher heelt weder van zes schuiten der Scheveningsche vloot de netten beroofd door ze af te zeilen of af te hakken. Pogingen om den naam of het nummer van het schip te kennen zijn mislukt. De sectie Oudewater—Gouda, van de IJsel-sloomtramweg-maatschappij aal den 1<° a. s. geopend worden. In den Zondag nacht, te omstreeks 3 ure, werd door huisgenooten ontdekt, dat zich iemand bevond in de woning van den koopman Cohen, aan de Kipstraat te Rotterdam. Nadat de politie was ingeroepen, werd in tone der kamers een persoon achter eene canapé verborgen gevondendie bleek een vroegere knecht van Cohen te zijn en mede naar het politie-bureau w«d genomen. Het bleek, dal uit verschillende kleedingstukken twee por- temonnaies met geld eu een taschje met papieren geld vermistjwerden ,*vvelk ten en ander is teruggevonden in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de verdachte zich achter de canapé verborgen had. Daar de straatdeur van de woning van Cohen eergisteren avond te elf ure was gesloten en later n'et geopend bleek te zijn, moet de verdachte vóór dal uur zijn binnenge slopen en zich hebben laten insluiten. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De van ouds welbekende bijbeldrukkerij, binderij en magazijnen van oc firma Brandt en Zn., te Amsterdam, zijn Zondag verbrand; de schade ls groot, ook voor vele werklieden, die nu broodeloos zijn. De Hervormde gemeente te Zeist werd dezer dagen verblijd door de ontvangst der som van 10,000, aan hare diaconie geschonken door mevr. de douairière Vis, geb. S, C. F. van Romondt en mevr. Bijleveld, geb. VV. p- Van Romondt. Zij gaven daarmede gevolg aan den weusch van wylcn baar broeder, jhr. mr. O. d'Aumale van Romondt, in leven kerkvoogd dezer gemeente, in het begin des jaars hier overleden. {Kerk. Ct.) Boven Dronrijp ontlastte zich Donderdagmiddag een hevig ouweder. Twee personen op een afstand van enkele minuten van het dorp op het veld werk zaam, werden door den bliksem getroffen. Een hunner, hoofd van een gezin, bleef op de plaats dood. De ander bevindt zich in hopeloozen toestand. Gisteren werd te Tilburg een paarden-wedloop gehouden. Aan den prijs van Tilburg werd deelgenomen door 9 paarden. Eerstaankomende was de Volante, van den heer J. Petersen; tweede Ruther Glen, van luit. Mete- lerkamp en derde Fatinitza, van graaf De Ribaucourt. Voor de prijs van Noordbrabant liepen 5 paarden. Eerstaankomende Evening Standard, van graaf De Ribaucourt; tweede Vluie d'or, van luit. Metelerkamp;derde Japo- naise, van den heer St, Martin. Andermaal hebben er in de laatste avonden zamenscholingen te Tilburg plaats, maar nu op een ander terrein, nl. het Goirke en Veldhoven, aan de noordzijde van de stad. Het bekende liedje op de wijze van "Malbroek" werd weder gezongen. Eergisterenavond waren daar troepen van 100 en 200 personen, jongens en mannen, bijeen. Ook in andere straten trof men troepen zan gers aan. Behalve dat Vrijdagnacht de glazen bij den fabrikant Jacs. Eras zijn ingegooid (die eene groote premie op het ontdekken van den dader heeft uitgeloofd) zijn er geene baldadigheden gepleegd. De huzaar die zich te Venloo mede tegen de maréchaussee verzette, toen zijn kameraad werd doodgeschoten, is door den krijgsraad veroordeeld tot drie maanden celstraf wegens verzet tegen gewapende politie. s GRAVENHAGE, 23 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude jhr. W. Ph. Teding van Berkhout; tot burgemeester van Amby A. H. Hennus; tot burgemeester van Woensel c. a.F. C. Schutjes, en tot burgemeester van Bunnik, Odjjk en Werkhoven jhr. mr. F. H. De Pesters. Door Z. M. is P. Lycklama a Nijeholt benoemd tot burgemeester der gemeente Leeuwarden, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Leeuwarderadeel. Door Z. M. is G. Van Baaien, ontvanger der directe belastingen enz. te lloogeveen, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Assen. Nog is bepaald, dat het gedeelte der gemeente Rotterdam, behoorende tot de ka dastrale sectie G., voor zooveel de heffing der directe belastingen betreft, zal behooren tot het kantoor der belastingen, eerste afdeeling aldaar, en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Rotterdam 2e afd., J. A. Geukama Bakker, thans ontvanger der dir. bel. enz. te Harlingen. Door Z. M. is de 1° luit. D. C. A. Smit, van hel 6e reg. infanterie, de 2' luit. 11. A. Du Croo, vau hel le reg. iufauterie, op pensioen gesteld en aan laatstgenoemde officier de rang verleend van eerste luitenant. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: tot le luit., de 2e luit. J. 11. E. Wilmar, van het wapen, gedetacheerd bjj het leger in Nederlandsch-Indië; bij het 2e reg., lot kapitein, de le luit. H. P. Staal, van liet 4e reg.; tot le luit., de 2e luit. F. Van der Breggen, van het 7e reg., thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; bij het 8e reg., tot le luit., de.2e luit. N. D. De Ridder, van het corps. De heer A. C. Teixeira is erkend en toegelaten als consul-generaal van Brazilië voor Nederland met standplaats te Rotterdam. De minister van oorlog zal op 25 October a. s. geen audiëntie verleenen. If. K. 11. prinses Hendrik is heden voormiddag circa 11 ure alhier teruggekeerd, laatstelijk komende uit Hamburg en werd aan het Rijnspoor station alhier verwelkomd door de dames en heeren van hare hofhouding, alsmede door den lijdelijken zaakgelastigde van Duitschland aan ons hof, den commissaris des konings in Zuidhollandbenevens den burgemeester van 's Gravenhage. De heer mr. W. F. H. Von Weckherltn, minister-resident bij de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika is, na een langdurig verlof alhier te heb ben doorgebracht, gisterenmiddag naar zijn post teruggekeerd. Heden verscheen voor het gerechtshof Jaantje Cornelia Struik, Van Zutphen, Van der Heem en Consenheim. Een groot aantal verdrong zich om in de rechtszaal te worden toegelaten. Jaantje zag er kalm, eenigzins bleek, maar overigens goed uit. 23 getuigen zijn gedagvaard, waarvan 21 verschenen, daar Woudhuizen en juflr. Oskamp door ziekte verhinderd waren te komen. Gehoord zijn de getuigen Marinus Wildenboer en diens huis vrouw Alida Wildenboer en Jansje Wildenboer. De verklaringen door hen afgelegd komen hoofdzakelijk overeen met die voor de rechtbank te Rot terdam, doch worden voor het meerendeel door Jaantje ontkend. Ook de verklaringen van het echtpaar van Van Vliet, te Haarlem, dat Jaantje tegen hun stellig van de erfenis gesproken had, worden door haar ontkent, in weerwil de voorzitter haar wijst op de verklaringen bij den rechtercommis saris afgelegd, waarin zij heeft medegedeeld van de deelgerechtigdheid tot de erfenis wel gewaagd te hebben. Door Elisabeth Van Vliet, dochter van de laatste getuigen worden de verklaringen van hare ouders bevestigd. De I achtste getuige, Woudhuizen Jr., geeft een zeer omstandig verbaal van de wijze waarop hij door Broman met Jaantje is in kennis gekomen, deelt mede de voorspiegelingen welke Jaantje deed omtrent de erfenis. Te zamen heeft hij haar 48,000 verstrekt, waarvoor zij accepten gaf, negen in getal en tol een bedrag van 225,000, waarop de voorzitter de aanmerking maakt dat dit nog al een aardig winstje moclu heeten. Voorts gaf getuige hoog op vau de mildheid van Jaantje en verklaarde dat hij haar beschouwd

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1