PER TELEGRAAF. De Internationale en Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. £-■ Hófidefdvtjftig Anndmitische galeiboeven, d!e bfj het bouwén van den lichttoren te Bai-KHa'n gebruikt worden, zijn aan het muiten geslagen, en hebben zich de vrijheid verschaft. Dé Franschen opzichter Bedault is zwaar verwond; een anderen Franschfflan een een inboorling, insgelijks beambte, zijn vermoord geworden. De twee Franschen hadden niet méér dan zestien Annamitische soldaten ter beschikkingén deze leverden dadelijk hunne ge weren aan de galeiboeven over. Zestig muitëlitigen maakten zich van een wslvischboot en van een sloep meester en gingen daarmede in zee, na zich raim voorzien te hebben van chassepótsmunitie en mondbehoeften. De overi gen trokken af in* de bosschen en bergen. ITAlilÜ. Bij Brindisi heeft het San Giorgio-kanaal, door hevige regens gezwol len, den omtrek overstroomd. Twee spoorwegbruggen werden vernield, in de districten FriggianoNoicattaroRutigliano en San Michele werden groote verwoestingen aangericht en twee menschen kwamen om het leven. Het spoorwegverkeer kan slechts worden voortgezet door passagiers en goederen per vaartuig van den eenen trein naar den anderen te brengen, langs een afstand van 1300 meters. Te Dallegno, een dorp, dat bijna geheel uit hou ten huizen bestond, is door brand vernield. Volgens de berichten zouden er 1000 menschen van hun onderkomen beroofd zijn. DUITICHLAWD. De Reicha-Anzeiger bevat een verbod op den uitvoer van Nederlandsch rondvee, kalveren meegerekend naar de provincie Düsseldorf en de landdrostij Awiebi De schilderijen-galerij te Berlijn bezit thans, met in begrip van //Jozef em Potifar", het stuk dezer dagen voor 200,000 mark gekocht van Sir Thomas Lawrence, zestien belangrijke doeken van Rembrandt, die alle tijd perken van zijn kunstenaarsloopbaan vertegenwoordigen. Daarbij komen nog-twee schilderijen, aan welker echtheid getwijfeld wordt, en eCnekopie naar een spoorloos verdwenen oorspronkelijk werk van Rembrandt. In een particulier kabinet te Berlijn, dat van den heer A. v. Carstanjen, bevindt zich bovendien het portret van den predikant Silvius, uit het jaar 1645; verder //Petrus onder de knechten van den hoogepriester" in de galerij van den heer Otto Pein, en «Simson en Dalila", dat aan den grijzen monarch toebehoort. Het prentenkabinet bezit een aantal kostbare teekeningen en aquarellen van Rembrandtbenevens al zijn etsen in verschillende drukken. De leden van de Duitsche Noordpool-expeditie, die aan den Cumber- laodsond deelnam aan de internationale waarnemingen, zijn* Woensdag te Hamburg aangekomen. Naar zij verklaren, hebben zjj het voorgeschreven programma bjjna geheel kunnen uitvoeren. Door de Beiersche regeering is bij de kamer van afgevaardigden een omwerp ingediend om de bezoldiging der ambtenaren met 8 pCt. te ver- hoogen. DEAKIARKEA. Het Folkething heeft met 50 tegen 16 stemmen het voorstel van Hoe- Tups (linkerzijde) aangenomen, om alle voorstellen van de regeering bij de eerste lezing naar eene commissie te verwijzentotdat het ministerie zal zjjn afgetreden. De rechterzijde protesteerde. ZWEDEN. Omtrent den aanslag op dr. Oscar Dickson, te Gothenburg, verneemt men thans nader: Een gewezen artillerist kwam bjj hem op de studeer kamer en vroeg om geld. Dickson, die hem niet kende, wees hem af. De man bood hem toen een brief aan. Dickson weigerde dien in ontvangst te nemen. Daarop dreigde de aanvrager hem met een pistool. Dickson sprong op hem toe, sloeg hem het wapen uit de hand, wierp hem omver, ging de kamer uit, deed de deur op slot en liet de politie halen. Deze was dade lijk bjj de hand en opende de kamerdeur. Maar inmiddels had de aanran der 38 dynamietpatronen nedergezet en dreigde nu met eene ontploffing. De commissaris van politie liet toen de deur weer sluiten en eené brand spuit halen. Zoödra die was aangebracht, werd de deur met een ruk ge- opend en op 't zelfde oogenblik een forsche waterstraal op den indringer en zjjne dynamietpatronen uitgespoten. Daardoor gelukte het, den verme lden gast te arresteeren. Hg bekende, voornemens te zijn geweest, Dickson eene asnzienljjké som af te persen en hem in geval van weigering dood te schieten. OOSTENRIJK. Te Weenen zal eerlang eene proef genomen worden met eleclrische verlièhting voor het zoeken van dooden en gekwetsten op het slagveld; 50 studenten in de medicijnen, 100 vrijwilligers der brandweer en 15 genees- hecretizullen de gevallenen voorstellenhét personeel der Weener vrijwilligers- ambulance zal dan 's avonds tusschen 6 en 7 uur bij electrisch licht het gefin geerde slagveld afzoeken. Na den slag van Gravelotte duurde het vier dagen voordat aan alle gekwetsten hulp gebracht was, en het behoeft wel niet ge zegd te wordenhoevelen van den dood gered zouden zijnindien men in den avond en nacht onmiddellijk na den slag dadeljjk met het reddingswerk hjj voldoende verlichting had kunnen beginnen. De te Freiwaldau in Oostenrijk-Silezië bij de badplaats Grafenberg ge legen en door wijlen H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden gestichte protestantsche kerk met pastorie is jl. Maandag plechtig ingewijd. HD. dochter, hertogin Wilhelm v. Mecklenburg Schwerin, geb. prinses Alexandrine 'au Pruisen, woonde deze plechtigheid met HDr. dochter prinses Charlotte bij. beoevens de Oostenrijksche lands-president van Silezië en andere autori teiten en tal van genoodigde evangelische geestelijken. De super-intendant dr. Haase hield de feestrede en bevestigde tevens den nieuw aangestelden leeraar 'n ajjn dienstwerk. - Een artikel der Neue freie Presse betoogt dat de goede verstandhou ding tHsschen Nederland en Belgie niet genoeg geroemd kan worden. De Nederlanders geven door de vriendschappelijkheid, waarmede zjj het Belgi sche vorstenpaar ontvingen," een uitmuntend voorbeeld, hoe men zich met het verledene verzoenen en historische feiten erkennen kan. Het Fremdenblatt ziet in het bezoek van Belgie's vorstenpaar een ge wichtig historisch feit; het bezegelt den vrede en de vriendschap tusschen twee naties, die in beschaving op geljjke hoogte staan en onderling door dezelfde belangen voor den vrede verbonden zijn. Indien België en Neder land ter beveiliging hunner grenzen zich vast aan elkaar aansluiten, voor komen zij slechts de wenschen van Duitschland, hetwelk groot belang heeft bij de integriteit der grenzen van België en Nederland. RVSLAND. De inkomsten des Rijks tot 1 Juli 1883 beloopen 286,741,511 roebels tegen 296,105,129 r., en de uitgaven 314,801.348 r. tegen 303,721,657 r. in hetzelfde tijdperk van 1882. Te Kertch, aan de zee van Azof, is eene bende zeeroovers ontdekt, die op kunstmatige wijze de schepen averij deden krijgen, ten einde zich van de ladingen meester te maken. Verscheiden kooplieden en de Engelsche vice-consul zijn door deze ontdekking gecompromitteerd. LONDEN, 20 October. De Times heeft een telegram uit Hongkong van gisteren meldende, dat volgens berichten uit het noorden een korps Chi- neezen van 2500 man, in de richting van Cennam rukt. GIBRALTAR, 20 October, Heden zijn alhier 3aardbevingen waargenomen, welke spoedig op elkander volgden. De beide eerste verschijnselen van dien aard gevoelde men kort op elkander na middernacht, het ander twee uur later. De richting der beving was steeds van 't noorden naar 't zuiden. Amsterdam, 20 October 1883. Wij zullen nu de Belgische afdeeling bezoeken en het allereerst de twee doeken van Jan Van Beers in oogenschouw nemen. Het eene, //een zomer avond", stelt voor een dametje, in een rooskleurig toilet, gezeten op eene bank te midden eener weelderige natuur; op den achtergrond staat de coupé met twee zwarte //cobs" bespannen, de koetsier in deftige houding op den bok en de palfrenier in niet mindere deftige houding naast het portier, op hunne meesteres te wachten. De uitvoering van het //dametje", alsook van het rijtuig, is meesterlijk; het landschap echter, dat ons wel ietwat erg groen voorkomt, bevalt ons minder. Het schilderij trekt zeer veler aan dacht, omdat het sujet juist niet alledaagsch genoemd mag worden. De tweede, //de sirene", is eene dame die op een sierlijk jacht plaats gaat nemenwelke ter hare eere een saluutschot lost. Door een adelborst ge holpen stapt zij deftig de stijger af, waarbij de sloep staat die haar naar het jacht brengen moet. Gij weet zeker, dat, toen het schilderij te Brussel tentoongesteld was, een bezoeker de kwaadwilligheid had met een scherp voorwerp op het paneel te krabben, om zich te vergewissen, dat het geen photographie was. Cap's //echtelijk toezicht" stelt een atelier voor van een schilder. Het model, een oogenblik rustende, komt het werk des meesters beschouwen. Moeder de vrouw komt even om het hoekje kijken, daar zjj nogal jaloersch op mijnheer is. Van Sevérdonck's //terugtocht van het Fransche leger uit Moskou in 1812" is brèedvoerig en meesterlijk uitgevoerdalsook de //laatste charge der ku rassiers te Waterloo", zoo poëtisch in Victor Hugo's //Misérables1' beschreven, Onnoodig u te zeggen dat in de Fransche afdeeling la nu dormeuse" en dat portretten van mej. X. of mej. Z. ook overal prijken. Wjj zullen deze ter zijde laten en u alleen spreken over de schilderijen die het meest de aandacht getrokken hebben. De //aankomst van hulptroepen op het slag veld", van E. Médard, is eene droevige épisode uit den Fransch-Duitschen oorlog. De hulptroepen ontmoeten ieder oogenblik gewonde soldaten die naar de ambulances gedragen worden of zien anderen die hulpeloos stil de dood afwachten. P. Langlois heeft een aardig paneeltje ingezonden //l'atelier deé émailleurs" van Barbedicnne, de groote bronzen fabrikant waarover ik u in mjjne vorige kronijken gesproken heb en die eene zoo prachtige col lectie bronzen voor onze tentoonstelling gezonden heeft. Van Blanchon heb ben wij twee doeken van zeer groote afmeting. Het eene stelt voor eene huwelijksplechtigheid in de mairie en het andere eene geboorte-aangifte, twee pendanten zooals ge ziet. Het eerste is treffend van realisme en ieder figuur is in het bijzonder uitgewerkt geworden. Het tweede schilderij schijnt ons wel ietwat slordiger geschilderd te zijn. D. F. Laugé's //pijnbank" is eene akelige vertooning. Een man, aan wien men reeds de oogen uitge brand heeft, gebonden op eene pijnbank, waaronder een fel vuur brand en gillende van de zware smarte, wordt toch nog door een monnik onder vraagd. Op den achtergrond een tribunaal, waaraan vijf rechters gezeten, die bedaard de zaak bespreken. Men voelt zich pijnlijk aangedaan bij het aanschouwen van dit schilderstuk. Aan wien is de werkstaking van Coppée onbekend? Paul Soyer heeft dit onderwerp gekozen voor een van zijne schoonste doeken. Het stelt het oogenblik voor dat de smid zijn kameraad in eene herberg neergeveld heeft. Dit schilderstuk, evenals het vorige, geeft u een somberen indruk. Voordat wij dit verslag eindigen willen wij u nog melding maken van een schilderij van Wertheimer in de Oostenrijksche afdeeling, daar de Itali- aansche en Duilsche inzendingen geen melding waardig zijn. Het stelt voor //de kus der sirene": een zeeman die te midden van den hevigstcn storm door eene zeenymph naar de diepte der wateren gelokt wordt. Uitvoering en conceptie, alles is hier even bekoorlijk. Wij kunnen van hier gaan met de troost dat de Hollandsche kunst nog maar altijd de palen der overwinning behaald. Indien de omstandigheden het toelaten zal ik u in m(jn volgend schrijven eene korte schets van de koloniale afdeeling geven. N.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 7