BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 22 October 8883iV°. 249. STADS-BE RICH TEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden op Donderdag 25 October a. s., waarin o. m. de begrooting der gemeente voor 1884 zal worden behandeld. LEIDEN, 20 October. Aanst. Maandag, van 12—4 uren, wordt in bet Nutsgebouw de gele genheid gegeven voor deelnemers en ook andere belangstellenden, het dezer dagen aan den heer J. W. Schaap door zijne leerlingen aangeboden huldeblijk te komen bezichtigen. Van 6—9 November aanst. zal door de firma E. J. Brill eene belang rijke boekverkooping worden gehoudennagelaten door den hoogleeraar R. P. A. Dozy. Wij houden ons overtuigd dat voor beminnaren van degelijke lectuur eene zeldzame gelegenheid wordt aangeboden zich iets schoons aan te schaffen. De catalogus bevat keurige en ook zeldzame werken over Oostersche literatuur en geschiedenis, spaansche geschied- en letterkunde, Nederlandsche en builenlandsche literatuur, alsook eenigc werken over God geleerdheid en andere wetenschappen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 69 volwassen personen en 9 tot 14 kinderen. Men schrijft ons: Lang voordat men op den inval kwam wind en regen uit den binnenkant met den term van //depressie" aan te duiden, hadden zeelieden en landbewoners reeds een spreekwoord, hetwelk zij zich niét uit het hoofd lieten praten: een Maandagsche maan, die moet met regen en wind vergaan. Het staat zoo vast als een paal boven water dat v er geen regel zonder uitzondering is, doch op welke goede gronden dat spreekwoord nu deze maand te wederleggen Nieuwe maan toch viel op Maandag den l"eo, is dus een Maandagsche maan; het weer sloeg om, de wind brak los en de regen viel bij stroomen. Deze week heeft het zelfs zóó gestormd dat de herfst, wat alleen zijn fraai, nog zoo dicht gebladerte betreft, reeds eene reuzenschrede naar den winter heeft gedaan. Slechts twee kalme, echt zonnige dagen bracht October tot nogtoe voort, onder een gebied van hooge drukking bezorgd. Als nu deze Maandagsche maan met regen en wind moet vergaan, kan het ruwe weer tot den laatsten dezer maand voortduren. Dit zal de tijd leeren. Men leest in het IVieuwsbl. v. d. BoekhDen 16d,D October jl. overleed de oud-boekhandelaar Johannes Wilhelmus Van Leeuwen, te Leiden, in den gezegenden ouderdom van bijkans 94 jaren. Hij was de oprichter van de bekende /aak, welke thans nog te Leiden onder zijn naam door zijn zoon, den lieer C. P. Van Leeuwen, wordt voortgezet. Te Haarlem geboren, begon J. W. Van Leeuwen zijn boekverkoopers loopbaan in Juli 1812. Den lslen Januari 1813 werd hij door het Fransche bestuur bij brevet als boekhandelaar aan gesteld; den 27sltB Juli legde hij den gevorderden eed af »de ne veudre, //débiter et distrubuer aucun ouvrage contraire aux devoirs des sujets, envers le souverain, et a l'intéret de l'Etat" en den 6d'D Juli 1814 opende hij pu bliek zijn winkel. Den l"l(D Januari 1862 trad zijn zoon als deelgenoot of vennoot op, en 1 Januari 1869 ging de zaak op dien over, welke dus thans ruim 70 jaren bestaat en gedurende al dien tijd in den wetenscbappelijken boekhandel te Leiden als eene der voornaamste firma's bekend stond. Door den minister van waterstaat handel en nijverheid is de volgende circulaire aan de commissarissen des konings in de provinciën gezonden »De toetreding van Nederland tot de op 3 November 1881 te Bern gesloten internationale overeenkomst tot wering van de druilluis (phylloxera) vordert, dat ter uitvoering van de bepalingen dier overeenkomst maatregelen worden genomen. Daartoe behoort o. a.dat van regeeringswege toezicht worde gehouden op de boomkweekerijentuinen en audere inrichtingen, die hoo rnen, planten, gewassen en andere voortbrengselen van land en tuinbouw naar het buitenland afvoeren. Het voornemen bestaat om voor dat doel officiële deskundigen in elke provincie aan te stellen, door wie, volgens nader te geven instructie, terstond na hel in werking treden der vast te stellen voorschriften en verder b. v. éénmaal 'sjaars, de genoemde inrichtingen zullen worden geïnspecteerd. Van die inspectie zal dan een verslag aan de betrokken burgemeesters moeten worden uitgereikt, op welk verslag de, overeenkomstig de bepalingen der overeenkomst, door de burgemeesters af te geven verklaringen, welke bij de bezendingen van planten enz. naar bet buitenland moeten worden gevoegd, moeten zijn gegrond. //Ten einde, met hel oog op de belangen van onzen handel tot vaststelling der voor schriften terstond tot de uitvoering daarvan te kunnen overgaan, heb ik de eer u te verzoeken, mij zoo spoedig mogelijk te willen verstrekken: '1°. eene opgaaf van de in de verschillende gemeenten uwer provincie aan wezige kweekerijen en andere inrichtingen, die boomen, planten, gewassen en andere voortbrengselen van den land- en tuinbouw naar het buitenland uitvoeren; //2" eene opgaaf van het aantal deskundigen, dat, in verband met het getal kweekerijen, in uwe provincie noodig zal zijn. //3». eene voordracht van personen, die, naar uwe meening, voor deze betrekking in aanmerking komen, waarbij ik o. a. uwe aandacht vestig op de rijksvee artsen en opzichters van beplantingen, die ook in het naburig België daar toe bij voorkeur in aanmerking zijn gebracht. //Met het oog op de finan ciële zijde der zaak zal hel wenschelijk zijndat de standplaats der deskun digen zooveel mogelijk gevestigd zij in of in de nabijheid van die gemeenten waarin de meeste kweekerijen worden aangetroffen." Het stoomschip Padang, van Amsterdam naar Batavia, is gisteren avond van Suez vertrokken. De Prins Hendrik, van Amsterdam naar Ba tavia,' arriveerde gisteren te Southampton. De Samarang, van Rotterdam naar Java arriveerde heden te Port-Said. Aan het op gisteren afgeloopen examen voor onderofficieren ter verkrij ging van den rang van 2e luit-kwartiermeester bij het Ned. Indische leger hebben voldaan de sergeanten: Geerling, Corsten, Kuijk, Spree, Abels en Engelbrecht van Bevervoorde, terwijl een onderofficier werd afgewezen. Den 29en October zal de eerstvolgende ploeg hier ter stede het examen ter verkrjjging van den rang van 2e luit. der infanterie afleggen. Bij de regeering schijnt het plan te bestaan, om aan de rijksuniversi teit te Leiden een tweeden leerstoel in de algem. geschiedenis, en wel speciaal voor de oude geschiedenis, op le richten, evenals dit thans reeds aan de Groningsche universiteit het geval is. {U. D.) De 29. lijst van de vijfde jaarcollecte voor de scholen met den bjjbel wijst een totaal aan van 104812,17, als de opbrengst van 625 locale comités. Men deelt aan de N. R.C. uit Wiesbaden mede dat de toestand van den minister van staat mr. Modderman minder gunstig is. Na reeds een paar maal per rijtuig te zijn uitgegaan, is hij wederom ingestort. De oude kwaal heeft zich hërhaald; het dragen der wonden en de koorts, werkt, vooral de laatste zeer nadeelig op zijn gestel. In den aanstaanden zomer zal, naar uit Petersburg wordt medegedeeld, te Charkow bijeengeroepen worden een entomologisch internationaal con gres, om over maatregelen le beraadslagen, nuttig of noodig om de meer en meer toenemende verwoestingen, die door schadelijke insecten aan deu landbouw worden veroorzaakt, met kracht tegen le gaan. Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning van België verleend de ster met brillanten van het Grootkruis der Leopoldsorde aan de ridder-groot kruis in die orde de heeren graaf R. J. Schimmelpenninck Van Nijenhuis, grootmeester van het huis van onzen koning en onze koningin en opperka merheer en baron Fagel, opperhofmaarschalk en opper-intendant over de koninklijke paleizen. Tot ridder-grootkruis in de Leopoldsorde zijn voorts benoemd de vice-admiraal baron Van Capellen, adjudant-generaal des konings, en tot kommandeur jhr. Schorer, commissaris des konings in Noordholland, en mr. G. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Barendrecht is beroepen d9. Wensinck, pred. te Aarlanderveen. Z. K. H. de kroonprins van Portugal, die zich thans te Amsterdam bevindt, is een neef van Z. M. den koning der Belgen. Zijn grootvader, ko ning Ferdinand, was n.l. van geboorte een hertog van Saksen, Coburg en Gothavolle neef van den thans regeerende hertog en van prins Albert, die met koningin Victoria gehuwd was. Prins Ferdinand trad in 1836)in het huwelijk met koningin Maria da Gloria van Portugal en kreeg den titel van koning. Hij was na den dood zijner gemalin in 1853, regent tijdens de minderjarig heid van zijn oudsten zoon Peter V, die in 1861 stierf en door zijn broeder Lodewijk, den tegenwoordigen koning van Portugal werd opgevolgd. De oudste zoon van koning Lodewijk, prins Earel, is den 28 Sept. jl. 20 jaar geworden. Leopold I der Belgen, vader van koning Leopold II, was even zeer een prins van Saksen, Coburg en Gotha. Hij was de tweede broeder van den vader van den thans regeerende hertog en dus oom van prins Albert en van koning Ferdinand. De munten en penningen die onlangs te Hamburg gestolen werden, zfln te Amsterdam door den gesignaleerden persoon te koop aangeboden en zelfs eenigen verkocht. Bij eene in het lokaal de Brakke Grond, te Amsterdam gehouden vei ling van inboedel, werden o.a. voor 18 geëmailleerde porceleinen bouillon bordjes met de daarbij behoorende 6 bouillonkommen met deksels het aan zienlijke cijfer van 2,304,50 besteed met de opgelden. Uit Terschelling wordt van 18 October gemeld: Een driedaagschestorm heelt hier aan huizen en schoorstecnen vrij wat schade veroorzaakt. Een paar schuiten werden masteloos binnengebracht en een groote Engelsche stoom bootvan Huil op Harlingen, raakte met vliegend weer hoog op de grind in de Zuiderzee. Nadat men seinen opmerkte was de gewezen postschipper Tjirk De Haan weer de eerste en eenige schipper die hulp verleende, schoon een drietal slecpbooten spoedig volgden. Wat moed en zeemanschap er toe behoorden om in zulk vliegend weer schuit en leven te wagen, zullen allen beseffen, die welen hoe onstuimig het water tusschen Vlieland en Terschel ling kan wezen. Eergisteren nacht ontstond er op het Zand, onder de gemeente Huisen, een hevige brand die, door een feilen wind aangewakkerd, een dreigend aanzien kreeg en binnen weinig tijds drie perceelen, door vier gezinnen be woond, in de asch legde. Het vee heelt men nog kunnen redden; overigens is alles eene prooi der vlammen geworden. Door nu wijlen mejuffrouw P. E. H. Van der Heyden is aan het R. K. parochiaal kerkbestuur te Groesbeek een legaat besproken groot f 1450, onder den last van kerkelijke diensten, en aan het R. K. parochiaal armbe stuur aldaar een legaat van 500. Na een zeer stormachtigen nacht, vergezeld van zware regenbuien, ont lastte zich den 18den October te Fredriksoord tusschen 10% en 11% uur een zwaar onweder met regen en hagel, bij welke laatste zeer velen de grootte van kleine knikkers hadden. Het behoort tot de zeldzaamheden, dat er in't najaar zulk een hevig onweder plaats heeft. Men meldt uit NoordwoldeTot nu toe was men algemeen van oor deel, dat de heide, zonder voorafgaande ontginning, niet voor boschcultuur geschikt was; de proeven, door den heer mr. Verwer, eigenaar van het bui ten //Zorgvlied" en de daarbij behoorende gronden, groot p. m. 1400 HA., op groote schaal genomen, hebben het tegendeel bewezen. Ruim 30 HA. heide werden tol op 80 a 90 cM. omgespit, waarop toen de stekken van eikberk en amerikaanschen eik werden geplant, die op deze gronden zelfs weliger dan op de oude bouwgronden van Gelderland tieren. Ook de larix en de abeel schijnen op deze gronden uitstekend voedsel te vinden en schoten bard op. Uit Franeker wordt aan de N. R. C. gemeld: Nadat in den nacht van

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5