te verward is om veel geloof te verdienen. Een zestienjarig meisje zou giste ren de woning harer ouders verlaten liebben, een briefje achterlatende, dat zij te Velp moest wezen bij eene tante. Een heer zou haar dit gezegd hebben. Met dien heer heeft zij in eene koets plaats genomen en is zij naar het Ivla- rendalsche bosch gereden. Ecuige uren later keerde zij terug, nagenoeg van al hare kleederen beroofd. Zij zeide den heer niet te kennen. Tot zoover het verhaal, dat in omloop is, en dat ook wij geven zooals het ons is medege deeld. Hoogstwaarschijnlijk zal er na het onderzoek van de justitie wel eene andere lezing volgen. Wegens de oploopen, die 'savonds te Tilburg plaats hebben, was de aldaar gestationeerde brigade marechause'es, versterkt door een detachement uit 's Bosch, gisterenavond te paard en gewapend op de plaatsen, waar de zamenscholingen geschieden, terwijl de straten werden afgesloten voor het openbaar verkeer. Er was veel volk op de been, zoodat nu en dan eene pa trouille met de blanke sabel ruim baan maken moest. Verwijderde de pa- trouille zich dan werden zij met luid geschreeuw uitgejouwd. Er hebben ver scheidene arrestatiën plaats gehad. Te 10% ure waren de straten ledig en bleef alles verder rustig. 's GRAVENHAGE, 17 October. Door Z. M. is H. P. J. Moonen, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen uit de inspectie Maastricht, benoemd tot ontvan ger derzelfde middelen te 's lleerenbcrg (gemeente Bergh). Door Z. M. is benoemd tot bewaarder van de hypotheekenhet kadaster en de scheepsbewijzen te GorinchemB. C. Van Berkel, ontvanger der regis tratie en domeinen te Hoorn; tot ontvanger der registratie en domeinen: te Harderwijk, J. W. Maassen, thans ontvanger derzclfde middelen te Sit- j tard; te Boksmeer, II. C. Couwenberg, thans surnumerair en commies ter directe dier middelen voor de provincie Zuid-Holland. Voorts is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan J. E. Loder, als ontvanger der directe be lastingen, enz. te Roosendaal. Door Z. M. is de heer W. A. Van Aken, gewezen controleur le kl. bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, en is de heer F. Hommes, gewezen opziener bij den dienst der kustverlichting in Nederlandsch-Indië, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen. Door Z. M. is de Je luit. der cavalerie G. M. Trip, thans op non-acti viteit, op pensioen gesteld. Bij beschikking van den minister van binnenlandschc zaken is bepaald, dat de commissiën die worden belast met het afnemen der examens in de Fransche, Hoogdnitsche en Ëngelsche talen, voor het jaar 1883 zitting zul len houden te Dtrecht; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie voor de Fransche taal dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage; tot leden: N. L. Verlint, leeraar aan de Rijks- 11. B. S. te Utrecht; dr. M. A. Boosten, leeraar aan de R. H. B. S. te Roermond; J. S. Piquet, leeraar aan de R. II. B. S. te Zwolle; H. Duvanel, leeraar aan de II. B. S. en het gymnasium te Dordrecht; N. L. Marie, leeraar aan het gymnasium te Assen; N. F. Stades, leeraar aan het gymnasium te Haarlem; tot leden-plaatsvervangers: M. A. E. Roberti, oud-lector van de akademie te Utrecht; P. J. Alberts, directeur der H. B. S. te llarlingen; tot lid en voor zitter der commissie voor de Hoogduitsche taal, d'. B. Symons, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen; tot leden: J. Klein, leeraar aan de openbare handelsschool te Amsterdam; J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium te Leiden; L. übermüller, leeraar aan de II. B. S. te Haarlem; A. L. Schmidt Jr.leeraar aan de H. B. S. te 's Gravenhage; tot leden plaatsvervangers: F. G. De Liefde, leeraar aan de R. H. B. S. en het gym nasium te Middelburg; H. Pol, leeraar aan de R. 11. B. S. en het pro-gym nasium te Gouda; tot lid en voorzitter der commissie voor de Ëngelsche taal, dr. W. G. Brill, oud-hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht; tot leden: J. G. Sennett, leeraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar; S. Van Braam, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; dr. A. J. Merlens, leeraar aan het gymnasium te Nijmegen; dr. K. G. P. Schwartz, conrector van het gymna sium te Stad-Doelinchem; J. S Robinson, leeraar aan de R. 11. B. S. te Utrecht; lot leden-plaatsvervangers: C. J. Voortman, leeraar aan de 11. B. S. te Amersfoort; F. F. A. Busé, leeraar aau het gymnasium te Arnhem. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn alle provinciale be lastingen aangenomen. Voorts een crediet voor een onderzoek van het droog dok en eene havenverbeiering te Curagao, met het oog op de opening van het Panamakanaal. Het voorstel van den heer Vermeulen, tot wijziging van de arlt. 56, 61 en 62 der schoolwet, werd vrij uitvoerig besproken. De minister Heemskerk verklaarde zich voor de nieuwe regeling wat de taalactes betrelt, maar tegen de onttrekking van de wiskunde aan hel hoofdonder wijzersexamen. Art. 1 werd verworpen met 39 tegen 36 stemmen, art. 2 verviel, art. 3, (taalacten afzonderlijk verkrijgbaar voor hoofdonderwijzers- examen.), werd aangenomen'met 57 tegen 18 stemmen. Het voorstel is alzoo aangenomen. De kamer is op reces gescheiden. Z. K. H. de prins van Oranje is naar wij vernemen ongesteld en daar door bedlegerig. Verschillende appartementen in het woonhuis van den Belgischen ge zant alhier zijn op weelderige wijze in orde gebracht voor de ontvangst van den koning en de koningin van België. De volgende onderofficieren van de hoofdcursus te Kampen, die van 15 tot en met 17 October hier ter stede het examen ter verkrijging van den rang van 2e luitenant bij het wapen der infanterie hebben afgelegd, zijn in bedoeld examen geslaagd, t. w. de sergeanten Steinbuch, Kalshovcn. Van de Pol, Vogelsang, Ferguson en Van Kappen. BUI TBN L A N O SC H E B E It 1 CIITE N ENfiËliANlli De insolvent geworden makelaar Thomas Lewis Watters, die op de beurs zaken deed voor den gearresteerden secretaris der London and River Plate Bank, George Warden, is op zijne beurt in hechtenis genomen onder de aanklacht van heling. Walters moet geweten hebben, dat de hem door Warden toevertrouwde papieren ontvreemd waren. Eene hevige aardbeving, die 8 a 10 seconden aanhield, heelt weder op Chios plaats gehad. Eenige plaatsen ziju vernield, en verscheidene per sonen gewond. Tc Syra hecrscht groote bezorgdheid, evenals aan de kus ten der Dardanellen en te Smyrna. Ook verneemt men dat de aardbevii» groote schade berokkend en menschenlevens gekost heeft te Aivalik ij Klein-Azië. Aan de Daily News wordt uit Soedan bericht, dat het leger van Uicki met groote moeielijkheden te kampen beeft ter verkrijging van water; veh kameelen ziju gestorven. De vijand trok terug, het vee medevoerende. The New-York Herald bevat het volgende uit Kingston (Jamaica) ontvan gen bericht: //Het stoomschip Alps begal zich op last van den Britschen consul van Porl-au-Prince naar Jeremie, om eenige vluchtelingen af te halen, Kon na aankomst aldaar opende het geschut van hel gouvernementsfort het vu» op den bodem. Granaten sloegen in den achtersteven, vlogen door de mail. kamer en den wijnkelder en beschadigden de kamer van den hofmeester. Dj passagiers aan boord en de equipage bleven ongedeerd. Drie mijlen buitec de haven van Jeremie werd het schip door den Britschen consul geënterd, Hij kwam aan boordvreezende dat zijne boot voor die van de zou worden gehouden. Up het oogenblik dat de consul aan boord ging werd opnieuw eene granaat afgevuurd, die ditmaal geen schade deed. Jen mie, waar tijdens het vuren op het Amerikaanschc schip groote opschud ding heerschtte, is een zeehaven van Haïti, op het zuidwestelijk schiereilan aan dat eiland gelegen en ongeveer 120 mijlen westelijk van Port-au-Princt Uit Kaapstad wordt 25 Sept. gemeld: Het proces van Mampoera Mapoch, te Pretoria, is geëindigd met beider ter dood veroordeeling. Mas poer was aangeklaagd van moord en rebellie. Tot zijne verdediging voerè hij aan, dat wat hij had gedaan, het uitvloeisel was geweest van den tor stand van oorlogwaarin het Ëngelsche gouvernement hem builen zijn schuil had gebracht. Niapel pleitte, dat hij een onafhankelijk opperhoofd was die geen trouw schuldig was aan Transvaal en volkomen gerechtigd, al neutraal vorst, aan Mampoer eene schuilplaats teverleenen. Hij protesteert tegen het over hem uilgesproken vonnis. De opperrechter gaf hem eeniji hoop. dat hij zou worden benadigd, maar dit deed hij niet, wat Mampoi betrof. Beide aangeklaagden zijn door advocaten verdedigd. Door den gewezen staatsprocureur der Transvaalsche republiek.l, Jorissen, is tegen Die Afrikaanse Patriot bij de rechtbank in Kaapsli) eene aanklacht wegens laster ingediend, gegrond op de beschuldiging.il zou de heer Jorissen 600 pond sterling uit 's lands kas hebben verduistert Volgens bericht uit Durban aan de Standard heeft Cetewayo definilii geweigerd, zich over le geven, terwijl aan de Times wordt gemeld, datl zich overgegeven heelt en zich reeds te Natal bevindt. De Daily iV« heeft uit Pietermaritzburg bericht ontvangen, dat Usibepu den stam ti Abaquiluse heeft overvallen en dat bij dien aanval een groot gedeelte ti Cetewayo's aanhangers is gesneuveld. FHASIkKMK, Volgens in het Journal Officiel openbaar gemaakte opgaven, lied gedurende de eerste negen maanden dezes jaars de invoer 3.636.756.000,1 uitvoer 2.531.189 000 fr. bedragen, tegen respectivelijk 3,554.847.0001 2.633.027.000 fr. gedurende hetzellde tijdperk in het vorige jaar. De ioi van levensmiddelen is van 1.157.664.000 lot 1.182.539.000 fr. vermcerdtri de uitvoer van 60G.585 000 tot 601.144.000 fr. verminderd. De invoer n ruwe stoften daarentegen steeg van 1.693 721.000 tot 1.731.334 000 fr.i de uitvoer verminderde van 493.126.000 lot 482.296.000 fr. De invoer n verwerkte stoffen steeg vhn 491.550.000 tot 494.562.000, de uitvoer daaru daalde van 1.402.004.000 tot 1.304.536.000 fr. De heer Alfred Niaudet, een van Frankrjjks specialiteiten op beta bied van electriciteit, is in den ouderdom van 49 jaar overleden. SPANJE De Progresso, een blad, dat het nieuwe kabinet ondersteunt, zegt, dal» ministerie, dat de groote beginselen der revolutie van 1868 aanncemt.l insurgenten van Badajoz en Seo d'Urgel behoort te amnestieeren. Eu liberale partij, die van hare kracht zeker is, moet weten te vergeven enl vergelen. De Liberal verklaart, dat het nieuwe kabinet niet de solidarili voor de daden zijner voorgangers aanvaardt. Sagasta en zijne gewei ambtgeuooten zullen derhalve zelve de regeeringshandelingen moeten vert disen, die betrekking hebben op den opstaHd te Badajoz en de buitenlui sche reis des konings. Men verzekert, dat Zorilla zijne revolutionaire plannen wil laten van en in Spanje zou terugkeeren. De hertog Fernan Nunez zal waarschijnlijk gezant te Parijs blijven. De 391c jaardag van de ontdekking van Amerika is Vrijdag te Mali gevierd met een groot banket, waar 300 bekende personen aanzaten. E afstammeling van Columbus, de heer Veragua, zat voor. Gelijk vanr spreekt werden lal van toasten gedronken op de toekomst van Amerika, Columbus, op Spanje enz. ITALIË Zekere Ugolino Salvadori, alias Baschieri, alias graaf Ferrando ïn randes, alias Baskier, vice-consul van Paraguay, die geruimen tijd te Kot den grooten heer speelde, zonder een duit op zak te hebben en in zijneij rijtuig de stad wist te ontvluchten, is te Prato, Toskane, in handenI karabiniers gevallen. Het proces van dezen oplichter, die naar Romei overgebracht, belooft zeer belangrijk te zijn. In de omstreken van Melilli, bij Syracuse, hebben vijf gewapende iui viduen een man, die zich met zijn zoontje op weg bevond, weggevoerd.1 vader werd onmiddellijk losgelaten en naar huis gezonden om 1000 liret halen lot vrijkoop van zijn kind. De vijf schurken werden echter sport in hechtenis genomen. 1)U1T»CBLANII. Maandag is de Hygiéne-tentoonstelling te Berlijn plechtig gesloten E muziek en redevoeringen. De financiëele uitkomsten zijn gunstiger dan® aanvankelijk had verwacht. Het garantiefonds belooft niet te worden as gesproken. De inkomsten bedroegen een half milliocn mark. De bekende Duitsche schilder August Siegert is te Dusseldorp na eii korte ongesteldheid overleden in den ouderdom van 63 jaren. Volgens de Breslauer Zeitung heeft een telegraphisch ontboden f' lessor van de Berlijnsche veeartsenijkundige school bij drie runderengisten te Breslau gestorven, runderpest als oorzaak bevonden van den dood. De plu waar de dieren waren is afgesloten geworden. Te Crefeld heeft een jongeling een meisje, dat met hem in dezelj fabriek werkzaam was, met een mes doodgestoken. Onbeantwoorde I» was de drijfveer tot dezen moord. OOITENRIJ K. De keizer van Oostenrijk bezocht Zondag Szegedinde stad, dit 1879 door eene overslrooming van de Theiss totaal verwoest werd, maartb' schooner dan le voren is herrezen uit hare puinhoopcu. De stad is volgen5'

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2