LEIDSCHE DONDERDAG 18 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. H°. 240. De Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke ncmmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 17 October. De wind ruimde tegen den middag naar het westen, nadat hij met toenemende kracht uit hel zuiden gewaaid had met regenbuien. De ongun stige stand van den barometer bedroeg 750 mM.; thans rijst hij, zoodat j waarschijnlijk beter weer en het wijken der //depressie" of lage druk kan worden verwacht. De grauwe lucht is althans schoon gewaaid en heeft aan het zonnelicht plaats gegeven. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, at in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Stil. n». 222). Zij, die tot de examens wen- schen te worden toegelatenmoeten daarvan vóór 20 November e. k. schril- telijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenden hoog leeraar dr. J. W. Gunning te Amsterdam. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 17 October. Ter verkrijging der onderwijzersacte werden 15 en 16 October te 's Hage geëxamineerd 15 candidaten. 7 werden algewezen en toegelaten 8, al.de hh.J. Rosenbach, J. A. Akveld, S. Valk en T. G. Van Duuren, van Botterdam; W. C. Van der Kraan en K. Uyterlinden, van IJselmonde; G. Den Hertog, van Waddingsveen, en W. C. J. Van Leeuwenvan Lekkerkerk. Te 9.45 hedenmorgen arriveerde de koning en de koningin der Belgen te Breda. Te 11.26 werd de reis vervolgd en kwamen de hooge gasten te 12.55 op het Loo aan, alwaar zij op de minzaamste wijze door HH. MM. de kening en de koningin werden ontvangen. Te 8.40 vertrekken HH. MM. Daar Amsterdam. Morgen te 11.10 reizen koning Willem en de koningin naar Amsterdam om nog des avonds naar het Loo terug te kceren. Het stoomschip Batavia, van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren naar Colombo. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren tan Suez. De Prins Hendrik is hedenochtend te tien uur van Amsterdam naar Batavia vertrokken. De Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Suez den IB"1"1 October. In jaren, zoo schrijft men aan het D. v. Z. en 'sGr., zijn de aard appelen wat deugdzaamheid betreft niet zoo goed geweest als nu het geval is, terwjjl er zeer weinig zieke aangetroffen worden en de opbrengst in veertig jaren (sedert voor het eerst de ziekte ontstond, niet zoo groot was. Men koopt o. a. in de IJselstreken dan ook de beste kleiaardappelen tegen ƒ2.25 en ƒ2.50 per mud. Vele paarden, dus schrjjft De Landman, hebben een zadelrug d. i. een al te zeer ingebogen rug, een gebrek, dat den verkoop bemoeilijkt van alle dierendie er mee behebt zijn. Een landbouwer, zoo zegt het blad verder, schrijft dit gebrek hieraan toe, dat de jonge paarden uit te hoog geplaatste ruiven moeten eten. De dieren zijn genoopt de kop te zeer op te steken en op hun achterlijf te steunen. Daaruit ontstaat langzamerhand het inbuigen tan den ruggegraat. Als een paard in zijne eerste levensjarentot zulk moeilijk staan gedwongen is om bij de ruif te kunnen komen, krijgt het eene ruggegraatverkrommingdie zeer toeneemt, zoodra het ingespannen is en arbeiden moet. De Arabieren geven eene goede les aan onze landbouwers. Om zadelruggen bij hunne paarden te voorkomenmaken zij een vóór- aan een achterbeen vast. Zoo zijn de veulens, in hunne bewegingen belemmerd, ge dwongen om te knielen ten einde hun voeder, dat op den grond ligt, op te temen. Hun rug blijft altijd recht, eer bolrond dan het tegendeel. Het is dos geraden om de veulens te laten eten uit een bak, die op den grond staat. Desgelijks bij rundvee. Een rechte rug bij een staldier is immers eene goede eigenschap. Het berichtin de bladen opgenomenalsof door den heer Beelaerls 'an Blokland reeds een weigerend antwoord zou zijn gegeven op het aan- zoek der regeering van de Zuid-Afrikaansche republiek, om de betrekking Tan staats-procureur te aanvaarden, is onjuist. De heer Beelaerls van Blok land behoudt zich zijne beslissing over dit aanzoek dat op de meest wreerende wijze tot hem kwam voor, totdat de weldra te verwachten deputatie uit de Zuid-Afrikaansche republiek zal zijn aangekomen. De staats president, die, gelijk men weet, deel van die deputatie uitmaakt, zal dan mondeling het antwoord van den heer Beelaerls vernemen. UollAfr.) Naar men verneemt, is door den heer Van Valkenburg te Alfen con- aangevraagd om, langs de //Ilooge zijde" van den Rijn, de Leidsche tot Gouwsluis door te leggen. cessie Tot onderwijzer te Katwijk aan Zee is benoemd de heer Kruymel, te Goedereede. Bij de behandeling van het hooger beroep in de zaak van Jaantje Struik en hare medeplichtigen, aanstaanden Dinsdag voor het gerechtshof te 'sllage, zijn, naar men verneemt, van wege het openb. min. 23 getuigen gedagvaard, waaronder verschillende leden van de familie Woudhuyzen en de heer Brandei. Men verwacht, dat de behandeling van dit appèl twee dagen in beslag zal nemen. Het zeer uitvoerig rapport over de procedure in eerste instantie zal door den raadsheer mr. Van Geuns worden uitgebracht. Jl. Zaterdag had te Delft de cindwedstrijd plaats tusschen de 6 over winnaars bij den schietwedstrijd, aangeboden door het Delftsch studenten corps ter gelegenheid van het 5de lustrum in Juni dezes jaars. Deeereprijs, aangeboden door jhr. G. Den Tcx, van het Delftsch studentencorps, bestaande in een prachtig bewerkten bokaal, werd behaald door jhr. J. Van Reenen, van het Leidsch studentencorps, met 157 punten van de 15 schoten. Z. K. H. de hertog van Braganza, kroonprins van Portugal, is uit Stockholm gisteren te Amsterdam aangekomen met talrijk gevolg en in het Amstel-hötel afgestapt. Het bedrag der na 10 October 11. ontvangen entree-gelden in de tent der Surinaamsche inboorlingen op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam, dat voor hen werd bestemdbedraagt de niet onaanzienlijke som van ruim 2000, welke onder 28 personen, met inbegrip van de kinderen, verdeeld wordt. De hoofdman der Indianen, Jean Baptiste Kaja-roe, is door eene plotselinge ziekte van zijne vrouw gedwongen voorloopig met haar en hun kind hier te blijven. Allen ontvingen van prins Roland Bonaparte een ge- scheuk in geld, terwijl deze bovendien aan Kaja-roe, voor zijne bijzondere hulp in het verkrijgen van inlichtingen, een fraai geweer vereerde. De 39-jarige schilder J. Bruin en de 26-jarige vroedvrouw G. Rab uit Tessel, stonden gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam terecht, de eerste ter zake van kindermoord op twee Augustus gepleegd op het kind waarvan de tweede bevallen was, de tweede ter zake van medeplichtigheid door het desbewust bijstaan van den dader in de bedrijven, die diende tot het volvoe ren van het feit. Het dooden van het kind werd door den eersten beschul digde erkend, en ook, dat hij het daarop had begraven in het portaaltje zijner woning, waarin hij met de tweede had geleefd. Hij doodde volgens zijne opgave het kind door het neusje en het mondje met een doek dichtte drukken, totdat het gestikt was. Over de vraag of tusschen beiden was over eengekomen dat het kind zou worden gedood, en dat de vrouw de bewuste doek had aangewezen twijfelde zij ter terechtzitting. Vijf getuigen werden gehoord, waaronder de doctoren Simon Thomas en Dorbeek, die verklaarden dat het kind geleefd heeft en door verstikking ten gevolge van aangebracht geweld is gestorven. De advocaat-generaal mr. Op ten Noort oordeelde ten aanzien van beide beschuldigden het ten laste gelegde bewezen. De vrouw had medegewerkt daar zij niets voor de bevalling had gereed gemaakt, en zij haar medebe schuldigde het feit had zien en laten plegen, zonder iets daartegen te doen. Zijn eisch luidde tegen den eersten beschuldigde eene tuchthuisstraf van tien tegen de tweede eene van vijf jaren. De advocaat mr. K. J. Philips was van meening, dat de bekentenis van den eersten beschuldigde op zich zelf slaat. Hij kan wel uit liefde voor de vrouw de schuld op zich genomen hebben, ook blijkt niet dat hij de vader is van het kind, hetgeen tot de veroor deeling ter zake van kindermoord noodzakelijk is. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De advocaat mr. J. W. Ramacr sloot zich ten aanzien van de laatste be wering bij zjjn ambtgenoot aan en oordeelde dat de vrouw zelfs niet door eene verwijderde handeling tot de dood van het kind had medegewerkt. Et- is hier hoogst genomen een //delictum omissionis"; van medeplichtigheid van kindermoord kan geen sprake zijn. Ilij concludeerde tot vrijspraak en sub sidiair tot cellulaire gevangenisstraf. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 23 October e. k. Een der voornaamste winkeliers te Amsterdam had hel vermoeden, dat een zijner winkelbedienden geld wegnam. Hij kon het hem echter niet be wijzen. De winkelier teekende daarom een muntbiljet van 10 en gaf dit zijn buurman, met verzoek het te komen wisselen, als de bediende alleen in den winkel was. Dit werd gedaan, en na eenigen tijd, tijdens de bediende afwezig was, zag de winkelier het muntbiljet niet meer. De politie werd gehaald, en zij vond werkelijk het muntbiljet bij den ontrouwen bediende. Hij beweert het reeds verscheidene maanden onder zijne berusting te hebben. De Arnh. Ct. schrijft: Een zonderling geval werd ons gedaandat nog

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1