PER TELEGRAAF. Aan het examen ter verkrijging van den rang van 2en luit. der infan- i terii, van 1113 Oct. jl. te Den Haag gehouden, hebben voldaan de se- geants C. A. Den Beer Poortugael Barendregt, J.A. Van der Hegge Zijnen, F. W. J. HubertsH. F. C. baron Mulert en W. C. Schönstedt van het instr.- bat.P. C. J. P. Kroeze van het le, A. Brjleveld van het 4' en K. De Hartogh van het 7' reg. inf.alien van den hoofdcursus te Kampen. Afgewezen nie mand. De examens worden voortgezet. Uit een staat van behandelde burgerlijke zaken bij de verschillende rechtbanken hier te lande, blijkt o. a.dat jn het jaar 1882 zijn uitgespro ken 828 faillietverklaringen oï' 93 meer dan in het vorige jaar. Het stoomschip Noordbrabant, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisterenmiddag te Southampton. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia den IB1180 October. De Prins tan Oranje passeerde hedenmorgen te 11 uur Dungeness en kan dus morgenochtend in IJmuiden en in den loop van den dag aan de Handelskade te Amsterdam aankomen. Tot gemachtigde van het kiescollege te Voorschoten is bij de her stemming gekozen de heer W. Lekkerkerker en tot notabel de heer J. Van Santen Sr., terwijl er voor de tweede eene vrije stemming moet plaats hebben. Te Voorschoten heeft eene vrouw haar zoontje zoodanig tegen den buik geschopt, dal het aan de gevolgen is overleden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren het vonnis der rechtbank aldaar bevestigd, waarbij de geëmployeerden aan de tentoonstelling aldaar. De Lange Wendels en Snijders, ter zake van misbruik van vertrouwen, tot j eene celstraf van een jaar zijn veroordeeld. Gisteren werd te Utrecht in tegenwoordigheid van HH. MM. den koning en de koningin het standbeeld onthuld van graaf Jan van Nassau. De bur gerij meende Z. M. op vorstelijke wijze te moeten ontvangen, vandaar dal de aangebrachte Versieringen prachtig mochten worden geheeten. De hooge bezoekers werden aan het station ontvangen door den commissaris des konings, den burgemeester enz. Onderscheidene corporatiën hadden zich en haie geschaard en sloten zich aan den spoedig voorttrekkenden stoet aan. Toen HH. MM. op het feestterrein waren aangekomen, nam de feestrede naar, ds. Ruitenschild, het woord en heette de hooge gasten welkom en herinnerde voorts wat door graaf Jan van Nassau voor de vrijheid was ge daan. Nadat de onthulling was geschied, hernam spreker zijne rede en dankte ten slotte Z. M. voor zijne tegenwoordigheid aan den voet van het standbeeld van Zr. M». grooten voorzaat. Een en ander werd opgeluisterd door een kinderkoor, dat met| frissche stemmen de volksliederen aanhief. Nadat door HH. MM. de oorkonde was geteekend, begaven zij zich naar de woning van den commissaris des konings, waar hun een collation werd aangeboden. Spoedig vervoegde zich aldaar eene commissie tot het aanbie den van een geschenk der ingezetenen, bestaande in de teekening van het album, waarin de verschillende photografifn van stadsgezichten zullen wor den verzameld. Hoogst voldaan verlieten HH. MM. ten 3.25 onder het ge juich der menigte de stad. De inktkoker en pen, expresselijk voor deze gelegenheid vervaardigd, werd, na gemaakt gebruik, door den heer Schu- bart, voorzitter van het comité voor de oprichting van het standbeeld, aan Z. M. ten geschenke aangeboden en door HD. dankbaar aanvaard. De feestelijkheid werd besloten met een diner en des avonds muziekuit voering en vuurwerk op het Vreeburg; alles liep in de beste orde af. Het L'tr. Dagblad gaf een feestnummer uit met eene afbeelding van het standbeeld. Door wijlën den heer N. Van der Straal is aan de weesinrichting le Neerbosch een legaat vermaakt groot ƒ5000, vrij van rechten. Men schrijft aan het Hbl. uit Veenendaal van 15 October: Hoopten velen alhier dat de wevers heden wederom ter [Veenendaalsche stoom spinnerij en weverij zouden worden toegelaten, de directie kon, en onzes inziens terecht, daartoe niet overgaan, daar, zoolang zich de belhamels nog onder de menigte verschuilener geen rust te wachten is. Onder de fabrieksarbeiders zijn de opruiers bekend; laat men hen den directeur der fabriek, den heer Whalley, die toch zooveel jaren voor de belangen der ar beiders streed, aanwijzen; en dan valt het niet te betwijfelen of de hoofddi rectie te Amsterdam zal zeker gaarne het werk doen hervatten. Eerst moet er eene opruiming plaats hebben en het prestige van de directie hersteld worden anders is niets gedaan. Eergisteren is in den watergang aan den Veerschen rijweg te Middel burg het lijkje gevonden van een 14-jarig meisje dat voor 12 dagen het ou derlijk huis had verlaten, zonder dat men haar spoor had kunnen ontdekken. Door J. Ch. Van R.oud 51 jaren, handelaar in verfwaren, geboren en wonende te Vechel, is cassatie aangeteekend tegen het arrest van het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch van 10 October jl.waarbij hij ter zake van het moedwillig schieten van een kogel uit een geweer door eene glasruit van het venster der woning van jhr. De Kuyper, notaris te Vechelwaardoor die glasruit gedeeltelijk verbrijzeld en eene binnendeur beschadigd werdis ver oordeeld tot zes weken cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van 25, bij wanbetaling te vervangen door drie dagen celstraf en in alle kosten. De oploopen in Tilburg hebben zich Zondagavond herhaald. Reeds te 7 uren des avonds liepen troepen van ruim 100 man zingende door de stra ten. Langzamerhand groeide de menigte aan. De politie en maréchaussees zag men tusschen het zingende, tierende en sarrende volk loopeu, zonder, wegens hun gering aantal, iets te kunnen uitrichten. Tot laat in den nacht duurde het tumult voort, terwijl op vele plaatsen baldadigheden, als inslaan van vensterruitenenz. waren gepleegd en ook vechtpartijen met messen plaats vonden. Gisteren is het bij publicatie verboden op straat te zingente schreeuwen, of zamen te scholen, en aan de bewoners van de huizen in wier nabijheid de zamenscholingen geschieden, is het verboden buiten de deur hunner woningen te staan. liet huis van Frans Peters nabij de Limburger grens te Arcen,isdoor eene onbekende oorzaak afgebrand. Vier kinderen van 1%, 3, 4 en 5 jaren vonden den dood in de vlammen. De ouders waren werkzaam op het veld. Een treurig ongeluk had Zaterdag jl. onder Gemert plaats. Eene doove vrouw wandelde naar Beek, op behoorlijken afstand van de rails van de tram; deze komt haar achterop, doch de doove hoort het luide bellen van den machinist niet; toen de tram vlak bij was, merkt zij iels achter zich en willende uitwijken springt zij vódr de machine. De machinist stopte en gaf onmiddellijk tegenstoom, zoodat de geheele trein onder een geweldigen schok en merkelijke beschadiging bijna op den slag stilstond en de machine vierkant uit de baan sprong, maar de vrouw was er te kort bij geweest en werd levenloos ouder de locomotief uilgehaald. 's GRAVENHAGE, 16 October. Door Z. M. is benoemd: lot rechter in de arrond.-rechtbank te Maas tricht, mr. 11. 11. G. A. üoenegracht, thans kantonrechter aldaar; tot substi tuut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen, mr. A. Croockewit; advocaat te Amersfoort en beëedigd klerk ter griffie der arrond.-rechtbank te Utrecht, en tot griffier bij het kantongerecht te Hoogeveen, mr. Menno Oldenhuis Gratama, advocaat en procureur te Assen. De luit. ter zee 2e kl. E. A. Steinmetz, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is de conclusie der com- missie van het ^cWer-rapport tot dankzegging aan den minister van marine aangenomenna verwerping met 32 tegen 26 stemmen van een voorstel van den heer Lieftinck om daarbij den wensch uittespreken om maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling eener dergelijke ramp. De minister van marine wees er op, dat reeds voldoende aanschrijvingen aan kommandanten zijn gericht en de commissie constateerde dat in haar rapport voldoende wenken voorkomen. Ook is aangenomen een crediet van 40 mille voor het verleenen van hulp aan de Varna. De heer Van Wassenaer bracht hulde aan den heer Buys Ballot en den kloeke noordpoolvaarders. Na een uitvoerig debat werd aangenomen een suppletoir crediet voor onderwijs-uitgaven. De minis ter legde geen verklaring af. Morgen is het voorstel van den heer Vermeulen aan de orde. In de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof alhier, nam de adv.-gen. mr. Gregory conclusie in de vroeger door ons medegedeelde proce dure tusschen den executeur-testamentair 1»., appellant van een vonnis der rechtbank te Dordrecht, tegen de erfgenamen van mej. D., geïntimeerden. De vraag of de executeur aansprakelijk was voor en te vergoeden had dé gelden door hem bij den notaris gedeponeerd, doch door dezen verduisterd, werd door Z. E. Gst. bevestigend beantwoord en strekte alzoo de conclusie tot bevestiging van het vonnis. De gezant van België aan ons hoi, baron d'Anethan, verlaat heden deze stad, vergezeld van den gezantschapsraad, de secretarissen en attaches der legatie van het koningrijk hier ter stede, ten einde in Rosendaal de aankomst af te wachten van 1111. MM. den koning en de koningin der Bel gen en Hd. verder op reis naar het Loo te begeleiden. Het bericht dat de Belgische vorst en vorstin ook de residentie mei een kortstondig bezoek zullen vereeren vindt thans bevestiging. HH. MM. worden Zaterdag in den voormiddag hier ter stede verwacht. De Belgische gezant zal de eer hebben den souverein en gemalin aan een lunch ten zijnen huize te zien verschijnen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De inwijding van het paleis van justitie te Brussel heeft gisteren ii tegenwoordigheid van den koning en de koningin volgens het vastgesteld! programma plaats gehad. S3 W e E li A Hf Volgens particuliere berichten uit Pakhoi is de Chineesche admiraal met 4 kanonneerbooten naar Lyngmun, nabij de grens van Tongkin, ver trokken, om het grootste deel der aldaar gestationeerde Chineesche troepen in te schepen. De admiraal zal weldra terngkeeren naar Kanton met gene raal Fang. Men gelooft, dat de concentratie der Chineesche troepen op di grens van Tongkin zal worden opgegeven. FHASKRIJS. Op het feestmaal dat de gemeenteraad te Havre den ministers Ferry a Raynal heeft aangeboden, heeft eerstgenoemde de staatkunde der Union ré publicaine verdedigd. Ilij zeide, dat de republiek er behoefte aan heeft be stuurd te worden. Hij sprak verder van de beleedigingen en lasteringa der onverzoenlijkendie een afgrond gegraven hebben tusschen hen en regeering. Het monarchale gevaar bestaat niet meer. Het gevaar van da kant der onverzoenlijken moet tegengegaan worden door vereeniging vai alle republikeinsche krachten. Het land heeft te kiezen tusschen de staal- kunde der onverzoenlijken en de staatkunde van duurzaamheid en verstal- digen vooruitgang. SPANJE. De Agence Fabra zegt, dat de gereserveerde houding der Duitscbt officieuse pers over het voorval van 29 September en de keuze der nieuwt ministers bewijzen, dat er geene overeenkomst hoegenaamd tusschen Spanjt en Duitschland bestaat. Tevens wordt daardoor de ongegrondheid der me! ning van sommige personen aangetoond, die koning Alfonsus als vijandij gezind tegen Frankrijk beschouwen, niettegenstaande hij juist naar Pariji gegaan was om van zijne sympathieke gevoelens jegens Frankrijk te getuigei DUITSCHLANU. De Duitsche schoener Germania, kapitein Mahlstede, die de Duitscht Noordpool-expeditie (van het Duitsche waarnemingsstation) aan boord lieefl, is teruggekomen. Uit St. Petersburg meldt men, dat het bericht van den Gaulois.U de heer Giers voornemens is naar Parijs te gaan, ten einde eene zamei- komst met den heer Jules Ferry te hebbenvan de best ingelichte zijl) een ongegrond verzinsel wordt genoemd. AGRAM16 Oct. Hedenvoormiddag 9 uur zijn de wapenschilden van dt beide gebouwen van het ministerie van financiënin tegenwoordigheid vai een regeeringscommissaris en een compagnie infanterie, afgenomen. Beid! wapenschilden droegen omschriften in twee talen; zij werden vervangt! door wapenschilden zonder omschrift. Terwijl men bezig was met dit werk speelde de stafmuziek. PARIJS, 16 Oct. Naar men verneemt zijn ruim 3000 plattelandsbewo ners, te huis behoorende in de omstreken van Valenza de Mino, aan hel muiten geslagen, onder het aanheffen van den kreet: leve de republiek! De troepen zijn tusschen beide gekomen, waarbij eenige militairen en muitelin gen zijn gekwetst. MADRID, 16 Oct. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met de Parijsche zaak. Denkelijk zal deze als geëindigd worden beschouwd, door openbaarmaking van het verslag der zamenkomst van Z. M. den koning den president Grévy in de Gaceta, de officiëele courant van Madrid. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 15 October 1883). „Onze jongens", Bljjspel in drie bedrijven, uit het Engelsch door'" voorafgegaan door „Mijn gelukster", Blijspel in 1 bedrijf van Scribe. De lieerW. Van Zuylen, met zjjn Rotterdamsch gezelschap, bracht ons weet

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2