WOENSDAG 17 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 18 October 1883, des namiddags te twee uren. 1. Benoeming van een lid van het college van Vrouwen-Kraammoeders. (198). 2. Idem van een Slads-Genees- en Heelkundige. (200) 3. Idem van een lid der Commissie voor de strafverordeningen. 4. Voordracht tot overplaatsing van den tweeden onderwijzer H. A. Koo renhof van de school 3de klasse n°. 1 naar de school 3dc klasse n°. 2. (199). 5. Idem van de derde onderwijzeres Mej. C. Van der Harst van de school 4de klasse n°. 1 naar de school 3de klasse n°. 3. (207) 6. Verzoek van Mej. A. J. Van Loghem, om ontslag als derde onderwij zeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (201) 7. Voordracht betrekkelijk eene staking van den winterdienst op den tram, lijn Haven-Station. (165, 178 en 205) 8. Verzoek van H. A. Meijer, om restitutie van schoolgeld. (196) 9. Voordracht tot het instellen van eene rechtsvordering tegen Iden pachter van den tol aan het Delftsche Jaagpad en diens borgen. (202) 10. Idem tot het doen rooien van boomen op de begraafplaats. (206) 11. Verzoek van C. F. A. Hoefftcke ter bekoming van gemeentegrond. (208) 12. Voordracht tot vermindering van de kapitalen aan de Gasfabriek ver strekt. (209) 13. Idem betrekkelijk de likwidatie van het Utrechtsche Jaagpad. (192) 14. Begrootingen voor 1884 van de niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, als: a. het R. K. Armbestuur. 5. het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, c. Vrouwen-Kraammoeders. (195) 15. Idem van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, als: a. het R. K. Wees- en Oudeliedeuhuis. b. hét Evangelisch Luthersch Wees- en Oudenliedenhuis. o. het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur. (194) 16. Idem van de Bank van Leening. (193) 17. Idem van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (203) 18. Inlichtingen van Commissarissen der Gasfabriek omtrent de lichtsterkte van het gas. (138) LEIDEN, 16 October. Door den heer B. M. Wepster, onderwijzer aan de openb. school der 3'klasse n". 2, en mej. A. J. Van Loghem, onderwijzeres aan de meisjes school der 2' klasse alhier, is een eervol ontslag aangevraagd. In zake de regeling van het Utrechsche Jaagpad, tusschen de gemeeuten .Leiden, Utrecht en Woerden, stellen burg. en weth. aan den gemeenteraad voor het volgende besluit in overweging te nemen: Over te gaan tol de finale liquidatie, scheiding en deeling der gemeenschap tusschen de steden Leiden, Utrecht en Woerden, aangegaan hij overeenkomst van 20 Septem ber 1663, bekend onder de benaming van het Leidsche Jaagpad langs den Rijn, en zulks onder de navolgende bepalingen en voorwaarden: Het Leid sche Jaagpad, gelegen langs den Rijn, loopende van de stad Leiden langs Woerden tot aan de stad Utrecht, gelegen gedeeltelijk in de provincie Zuid bolland en gedeeltelijk in de provincie Utrecht, met alle wegen, terreinen, wateren, bruggen, sluizen en andere werken en onroerende zaken en rech ten of gerechtigdheden, daartoe van ouds behoord hebbende en nog com- pcteerende. niets hoegenaamd uitgezonderd, wordt in vollen en vrijen eigen dom en beheer en onderhoud, zonder eenige reserve hoegenaamd, toebedeeld «n toegescheiden, als volgt: aan de gemeenten Leiden en Woerden al het geen daaraan is gelegen of ressorteert in de provincie Zuidholland, en aan de gemeente Utrecht al het overige, gelegen in de provincie Utrecht. Ten gevolge van dit besluit zal door de gemeente Utrecht aan de gemeente Leiden worden betaald, bij het passeeren der overeenkomst, ƒ4090.65 en md de gemeente Woerden eene som van ƒ79.74, en zulks tot finale afre kening van alle kosten, voorschotten en uitgaven, door ieder der gemeen ten voor zich gedaan of nog verschuldigd. Door den heer T. W. Van Hartrop en 36 anderen, allen eigenaars of be woners van panden in het Noordeinde, is een adres aan den gemeenteraad ingediend, waarin zij hunne bezwaren te kennen geven tegen den aanleg tan trottoirs in die straat. Ook door den heer mr. J. Van üuteren is, als eigenaar van 3 panden aldaar, bedenking ingebracht; requestrant betoogt fiat het behoud van het bordes zijner woning niet mogelijk is; wil men bet plan doorzetten, zou hij er genoegen mede nemen dat alle onvermijde lijke veranderingen werden bekostigd door de gemeente, ofschoon hij de a(j wandering der waarde van zijn pand en het ongerief der bewoning in booge mate zou bejammeren. Naar aanleiding het aannemen eener motie van den heer Buys in de laatst gehoUdene vergadering van den gemeenteraad, om alvorens een besluit te nemen in zake het slaken gedurende de wintermaanden van de llavenlijn, bbi een onderzoek in te stellen omtrent de werkelijke finantiëele cijfers van den Datadienst, wenden de heer P. li. Hoos en 35 andere ingezetenen zich nog maals tot den raad om te betoogen dat dit onderzoek zeker ongunstig zal uitvallen; echter vertrouwen zij dat het opheffen van een aantal ritten op de lijn Plantage zeer zeker het voortbestaan van de lijn Haven zal in de hand werken. Mocht echter de raad besluiten, ondanks het door hen aangevoerde, aan het verzoek te voldoen stellen zij voor die lijn voor góed op te heHen; zij zullen dan wel hun aandeel moeten betalen in de kosten en aan het ge not van het zuidelijke deel der gemeente, maar dan toch verlost zijn van den overlast en de belemmering in het verkeerdie door de rails op de Haarlemmerstraat worden teweeggebracht. De Leidsche Trio-vereeniging, bestaande uit de hh. Th. Enderle, piano, Jan G. Striening, viool, en C. Locher, violoncel, gaf Zaterdag 13dezerhare vierde Trio-soirée, met welwillende medewerking van mej. Anna Mirano, con cert-zangeres uit Berlijn. De heeren Striening en Enderie openden het pro gramma met eene keurige en geacheveerde voordracht van Grieg's G moll Sonate. Mej. Anna Mirano droeg het zekerlijk niet gemakkelijke aria uit Odysseus, van Max Bruch, //Hell strahlender Tag, o warum erwecht mich dein heiliges Licht aus sauft betaübenden Schlummer" zoodanig voor, dat zij hare hoorders in verrukking wist te brengen. Hare krachtige, veel omvat tende heerlijke altstem en goede school kwamen later nog meer tot haar rechtmet de vertolking van Schumann's Lied //Mit Myrthen und Rosen" en Max Bruch's //Weg der Liebe", waarvoor haar een daverend applaus ten deel viel en.waarop zij »Es blinkt der Thau", van Rubenstein, ten beste gaf. Wij mogen deze gelegenheid niet laien voorbijgaan heeren orchestdirec- teuren en bestuurders van zangvereenigingen op deze concert-zangeres attent te maken, die, overal waar zij in Nederland zal optreden, zekerlijk niet min der lauweren zal inoogsten, dan haar tot hiertoe in het buitenland ten deel vielen. De heer Enderle toonde in da voordracht eener Sonate van Beethoven op 110 een degelijk pianist te zijn, die door zijne genuanceerde voordracht zijn hoorders weet te boeien. Een strijk-trio van Beethoven besloot het keurig zaamgestelde programma, waarmede de concertgevers, bijgestaan door den heer Doesburgh (alt), van het auditorium, dat al was dit niet zoo talrijk vertegenwoordigd als waarop zij met recht aanspraak mochten maken, de grootste bijvalsbetuigingen ontving. Men schrijft ons: Tuin- en bouwlieden hebben dit jaar wel eenige reden tot klagen dat hunne veldvruchten zoo weinig aftrek vinden en er dus geen geld van te maken is, terwijl zij over hoedanigheid en hoeveel heid in 't geheel niet ontevreden mochten zijn. Met de opbrengst van kool o. a. wist men haast geen raad, de andijvie komt met schuiten vol van het veld en aan meer andere groenten is geen gebrek. Het gemak dat er het geheele jaar door ingemaakte groenten te verkrijgen zijn, die voor versche niet behoeven ouder te doen, helpt mede bij den tragen handel met het buitenland, dat geen behoefte heeft, omdat het zich door eigen teelt beter dan vroeger kan voorzienom het vertier in moeskruiden en toespijs te be perkenhierbij vooral niet den overvloed van boomvruchten te vergeten. Bloemkool werd op het veld tegen den ongehoorden prijs van /15 de dui zend verkocht; uien, waarvan de teelt in de laatste jaren zeer was toe genomen, liggen opgehoopt, wachtende op koopers en zijn betrekkelijk geen geld waard. De zwaar beladen takken der vruchtboomen buigen of kraken onder het gewicht der appelen en dan welke vruchten! In geen jaren werden er voortreffelijker tafelperen en appelen geplukt als thans. Aan den kleinsten kweekboom ontbrak nog niet eene groote, gave en geurige vrucht. Het gewas van snijboonen mag als in den besten tijd van den groei mislukt gerekend wordenhet is slechts een onderdeel van de moezerij. Daarentegen behoort de graan-, aardappelen-, kool- en boorn- vruchtenoogst dit jaar tot een der gelukkigste en hij werd in geen drie jaar zoo gunstig gekend. De minister van financiën herinnert bij deze belanghebbenden aan de bepalingen, vastgesteld bij kon. besluit van den 14dt" November 1869 (Stbl. n". 168), houdende: «dat de huwelijksgeldcn ingesteld door vrouwe Clara Jansdr. van Sparwoude voortaan slechts zullen worden uitgekeerd aan die familieleden, welke zich vóór of op 15 November van ieder jaar aan het departement van financiën, onder overlegging hunner bewijsstukken, zullen hebben aangemeld, met dien verstande evenwel, dat de uitkeering slechts plaats heeft ten behoeve van personen, wier huwelijk sedert 1». November van het onmiddellijk voorgaande jaar is voltrokken." Zullende dienovereen komstig, mits aanvrage vóór of op 15 November aanstaande gedaan worde, thans slechts uitkeeririgen geschieden aan die familieleden wier huwelijken zijn voltrokken van 1°. November 1852 af tot 15 November 1883. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 13 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank /l,058,351.47 en bij de betaalmeesters ƒ3,627.980.44, te zamen 4,686,331.91. Blijkens een bjj het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M». scliroefstoomsehip Bali, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. G. Ilildebrandtin den namiddag van 14 dezer te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. M'. schroefstoomschip Bonaire is den 15d,n dezer te Nieuwediep binnengekomen. Bij kon. besluit is vastgesteld eene nieuwe regeling der traktementen bureclkosten, soldijen, daggelden en toelagen bij de koninklijke militaire akademie.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1