PER TELEGRAAF. Dc Internationale en Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. was zóó goed gestolen en verzegeld, dat haar inhoud, ecne zeer sterk rie kende likeur, geen invloed van het zeewater schijnt ondervonden te hebben. Aan de Daily News wordt uit Soedan gemeld, dat aldaar eene bui tengewone hitte heerscht. Drie honderd soldaten zijn op den eersten dag- marsch naar Obeid nedergevallen. De campagne zal langer en moeielijker zijn dan men had verwacht. Uit Wecnofi wordt aan de Daily News bericht, dat in Oostenrijk nieuwe nioeielijkheden ontstaan, doordat de Ruthenen, die de helft der be volking in Gallicië uitmaken, eene reeks van priviligiën eischen. De moordenaar van Carey, Patrick O'Donnell, ontving van hel New- Yorker comité 300 ter bestrijding van de kosten zpner verdediging. Generaal Pryor is van New-York naar Engeland vertrokken, om als Amerikaansch raadsman deel te nemen aan het voorbereiden der verdedi ging van O'Donnell, den moordenaar van Carey. In verscheiden gedeelten der presidentschappen Bombay en Madras is gedurende de laatste dagen van Augustus jl.een zeer zonderling natuur verschijnsel waargenomen, dat in hooge mate de aandacht der bevolking heeft getrokken. Verscheidene dagen had de zon eene groene kleur. Aan vankelijk stond ieder verbaasd op het waarnemen van dit zoo zonderlinge verschijnsel. De onkundige, bevooroordeelde menigte was het eerst bij de hand om de verklaring daarvan te geven. Deze stond in het zonderlingste verband met schrikkelijke gebeurtenissen, tengevolge waarvan angst en beving de gemoederen van eene tallooze menigte vervulden. De sterrekmi- digtn aan het gouvernemenls-observaioriuni te Calcutta, hebben de volgende oplossing van het verschijnsel openbaar gemaakt. Zij schrijven die groene kieur der zonneschijf gedurende die dagen toe aan de groote massa zware laze dampen, opgestegen uit deu vulkaan Krakatau, welke den dampkring destijds vervulden en naar genoemde streken van Engelsch-Indië doorlucht- stroonien werden overgebracht. Eene deputatie, vertegenwoordigende cenige in Egypte woonachtige Eugelschen. heeft gisteren te Alexandrië met den heer Baring een onderhoud gehad en hem gevraagd of hrj ten naasten bij kon zeggen op welken datum de betaling der schadevergoedingen zou plaats hebben. Hij heeft hierop een ontkennend antwoord gegeven, maar tevens gezegd, dat het gouvernement de ijUaestie in overweging had genomen. Tevens deed bij uitkomen, dat het van de zijde der aldaar woonachtige vreemdelingen eene anomalie was, het Egyptische gouvernement verantwoordelijk te stellen voor de vernieling van eigendom en deswege vergoeding te eischen, terwijl zij waren vrijge steld van alle belasting, en niets bijdroegen in de kosten voor bescherming dier eigendommen. Hij voegde er bij, dit er dus geen enkele reden bestond om pressie uit te oefenen op het gouvernement, hetwelk echter zooveel mo gelijk de uitbetaling van vergoeding zou bewerkstelligen. FUAYlilf ÏJ li. De betrekkingen met Spanje zijn niet meer gespannen sedert het ont slag van generaal Thibaudin. Geene nota is eergisteren door den hertog Fernau-Nuncz aan Challemet-Lacour overhandigd. De keuze van den opvol van generaal Thibaudin is nog niet beslist, maar de vacature zal niet van langen duur zijn. De Uniters maakt thans de zesde lijst van inschrijvingen bekend voor het gedenkteeken van Louis Veuillot in de kerk van het Heilige Hart op Montmartre. In het geheel is tot dusver ingeschreven voor 18,267 fr. De een-en-dertigste lijst van bijdragen tot het oprichten van een monu ment voor Gambetta toont het cijler van 4,629.07 fr. aan, zoodat de com missie thans over 287.947.90 Ir. te beschikken heelt. In vele groote modemagazijnen te Parijs bestaat de regel, dat ver- kochie goederen, die niet bevallen, worden teruggenomen tegen teruggaaf van den koopprijs. Van die gelegenheid hebben twee //dames" een niet zeer loffelijk gebruik gemaakt. Zij kochten stoffen van aanzienlijke waarde en hechten de merken die er aan zaten en o. a. den prijs opgavenaan gelijk soortige stollen van geringer waarde. Deze werden dan teruggebracht, als goed dat niet beviel, en daar het bedrog niet terstond ontdekt werdmaakten de dames aldus een aardige winst. Deze week echter werden zij betrapt en zullen nu wegens oplichting terecht staan. Bij de wedrennen van Chaleaurottx had Zondag een vreeselijk ongeluk plaats. Een bekend sportman, de Bretonsche edelman Lc Bric, sprong hel eerst met zijn paard over eene breede sloot met vaste hindernis; aan den overkant stortte het paard echter en verpletterde zijn ruiter door den val. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat twee flesschen met ontplofbare stollen Woensdagmiddag gesprongen zijn bij den ingang van de bibliotheek der kamer van koophandel te dier stede. Drie personen zjjn gekwetst, van welke een zwaar. -— Dinsdagavond is te Mantua een aardschok in de richting van hel zuid westen naar het noord-oosten gevoeld, die eenige minuten duurde. ODlTICilLAIfli). De Kieler Zeilung meent uit zekere bron te weten, dat de Duitsche keizer tot een bezoek aan het Deensche hof is uitgenoodigd in de eerste hellt van October, en dat men op Fredensborg van de aanneming der uit- noodiging zoo zeker is. dat aldaar reeds de noodige toebereidselen voor de ontvangst gemaakt worden. De Nordd. 4!g. Zeilung bevat een brief uit Rotterdam, waarin ge sproken wordt over het streven der Ncderlandsche kooplieden, om voor de Nederlandsche havens den transito-handel in katoen naar het noorden van Duitschland, eventueel met door den staat gesubsidieerde stoomboollijnen te verkrijgen, liet blad maakt daaruit de gevolgtrekking, dat het oprichten van Duitsche stoombootlrjnen, welke subsidie van den slaat ontvangen, noodzakelijk is. De heer Marcard, onder-secretaris van staatis naar Mainz vertrokken, om aldaar conferentiën te houden over de verbetering van den loop des Rijns, ovpr welk onderwerp de rijksdag eerlang beraadslagen zal. Omtrent de invoerin» van een revolvergeweer in het Duitsche leger be val de Berlijnsche Kreuszcitung cenige mededeelingenwaaruit men mag opmaken, dat de voordeelen van dat geweer geacht worden niet op te wegen legen de daaraan verbonden bezwaren, zoodat voorshands van die invoering niets zal komen. 11e Indép. Beige deelt de volgende bijzonderheden mede over de arres tatie van den afgevaardigde Antoine te Melz. In den loop van den dag werd bij hem een politieagent of liever een spion gezonden. De heer Antoine was afwezig. Ilij kwam thuis om te eten en ging 's avonds naar zijn gewoon café. Op hei oogenblik, dat hij daar binnenkwam .naderde hem een inspec teur van politie, die zeide, dat de chef der politie hem wilde spreken. Zonder aarzelen voldeed de heer Antoine aan het verzoek. Op het bureau gekomen, werd hem medegedcelt, dat hij in hechtenis zon worden genomen volgens een bevel van den procureur bij het rijksgerechthof te Leipzig. Op zijn verzoekwerd den heer Antoine veroorloofdonder geleide van d politie naar zijne woning te gaan, ten einde zijne familie te waarschuwen. Teruggekomen in de ge vangenis, onderging hij een kort verhoor. De rechter van instructie vroeg hem, of hij de teruggave van het geannexeerde land aan Frankrijk door middel van geweld wenschle. //Ja," antwoordde Antoine, //doch ik zou lie ver zien, dat het langs diplomatieken weg en zonder oorlog geschiedde." Te Keulen is thans het kinderziekenhuis voltooid, dat de barones Yon Oppenheim, na den dood van haren echtgenoot, nu vijfjaren geleden, be sloot te stichten en naar hem //Abraham Von Oppenheims kinderhospitaal" genoemd heeft. Zij schonk 400.000 mark voor den bouw en de rente van 300,000 mark voor onderhoud. Kinderen van elke geloofsbelijdenis zullen daar worden opgenomen en de inrichting moet aan alle eischen van den laatsten tjjd voldoen. OOST E Y 15 IJ K. De Pol. Corr. bevat een schrijven uit Sofia, waarin wordt beweerd, dat Jonin, de beruchte Russische agent, getracht heeft eene militaire bewe ging legen vorst Alexander uit te lokken, hetgeen hem evenwel niet gelukte. De officieren zijn aan vorst Alexander gehecht en zelfs de meeste Russische officieren zijn op des vorsten hand. De gedelegeerdendie met de Fransche regcering zullen onderhandelen over een nieuw Oostenrijksch-Fransch handelsverdrag, hebben Weenen ver laten om zich naar Parijs te begeven. PARIJS, 6 Oct. De minister van marine heeft een telegram uit Hongkong ontvangen gedagteekend van gisteren. Op 30 Sept. jl. heeft de admiraal Courbet eene conferentie gehouden met den commissaris en den legercomman dant. Allen waren eenparig van gevoelen, dat de slechte toestand der we gen voorloopig alle militaire operatiën ondoenbaar maakt. De troepen zijn in zoodanige stellingen, dat zij gerustelijk de aankomst van versterkingen kunnen afwachten. Naar men beweert is de admiraal Courbet, door wien dit tele gram aan den minister is toegezonden, op weg naar Parijs. Het gerucht dat de prefect van politie zijn ontslag heelt ingediend, wordt tegengesproken. De portefeuille van het ministerie van oorlog is voorloopig opgedragen aan den minister van marine. Amsterdam, 4 October 1833. Nog vier weken duurt onze tentoonstelling en dan zal men ook weder kunnen zeggen «sic transit gloria mundi". Amsterdam heeft een roemrijk tijd perk doorleefd en is al meer en meer in Europa bekend geworden. Vooral voor Frankrijk was Holland steeds eene //terra incognita" en ik zal nimmer vergeten dat, toen ik nog in Parijs vertoefde een Franschman mij zeide: «ah! oui la Uollandec'est lont prés de l'Espagne quoi?" Trouwens sch ij den de Frauschen meer ervarenheid in hel fluiten, dan wel kennis op aardrijkskundig gebied verkregen te hebben. Wat het ook zij, zullen de vreemdelingen, aangemoedigd door hun eerste bezoek, ook Holland's winters willen bezoeken's winters wanneer ons land een zoo eigenaardig schouw spel oplevert. Alhoewel heden het water met slroomen uit de hemel valt en dat het wel schijnt alsof //le ciel a la. hé ses écluses", zullen wij u uitnoodigen ons naar de tentoonstelling te vergezellen en dat wel naar de schilderijenzalen. Be zoeken wij het eerst de llollandsche afdeeling. I. Israels heeft twee zeer schoone schilderijen tentoongesteld: //de strijd om het beslaan", een arme schelpenvisscher en //de laatste vriend". Minder ingenomen zijn wij met de kunstgewrochten van de jongere Israels. Wat een geluk voor hun dat hij zoo een roemrijke naam draagt! En wanneer men aan Isaac Israels de hoogste onderscheiding toekend, met welke lauweren zou men dan wel Joseph Israels moeten bekronen? De //begrafenis eencr soldaat" van Isaac Israels is ontegenzeggelijk met veel virtuositeit uitgevoerd, maar indien de vader van de gestorvene (op de achtergrond geplaatst bij de twee doodgravers) weg gebleven was, hadden wij het hem volstrekt niet kwalijk genomen. Van D. Bles hebben wij een lief damesportrel en zonder indiscreet te zijn mogen wij u wel vertellen dat die lieve dame ZEd's dochter is. De schilderij van mej. Schwartze //Sjoukje" die wij reeds in de gelegen heid waren in den Haag le bewonderen, trekt ook hier zeer de aandacht door de breede uitvoering. O. i. is hel wel ietwat te veel //posé". Laten wij ook de aandacht vestigen op het schoone doek van I. Kever: //liet maal van den daglooner". Het is geheel en al in de genre van Israël geschilderd en is reeds lang verkocht. (Hordt vervolgdN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 6 October. verkochte hoeveelheid prijzen. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver. Lichte r Duivenboonen Paardenboonen Boter (1»«* qualiteit vat) (2de - H u (l8te per kil.) e (2de r Turf haardbr. 1'" soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 7 0 6 /I 7 0 8 0 6 6 7880 kilog. dubb. heet. 6000 Laagste Hoogste f 9-- 10.- O U 8 8.50 - 6 59 7.- n 5.50 r 6.50 5 5.50 6 6.50 4.25 v 4.75 r 3. 3.50 8.— 8.50 v 7.-- U 7.50 70.- V 76.- 64. r 68- 1.75 v 1.90 1.60 1.70 0 0 0 0 0.23 0.26 Heden waren de 87 stapels, wegende 25554 Kg. DELFT, 6 October, prijzen der Kaas ƒ22 a ƒ27.de 100 kilo. Verkocht Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C, Drabbb.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6