coil KADIT. LEIKSCHE ZATERDAG 6 OCTOBER. STADS-BERICHTEN Ramp in Netlerlandsch Inclië. BINNENLANDSCHB BERICHTEN. 1°. 336. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar vow 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere i BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat sedert de laatste opgave bij hen is ontvangen door tüsschenkomst van den boekhandelaar J, v. d. S.: van A. J. ƒ2.50, A. W, ƒ0.50, F. L. ƒ0.50, J. F. ƒ0,50, C. C. ƒ0.50, Hooigracht 21 7.50, van mej. H. ƒ2.50, van N. N. ƒ2.50 en van het bestuur van India Oriëntalis de opbrengst van het Liefdadigheidsfeest van 28 September jl. ƒ1825.63, zoodat tot dusverre in het geheel is ontvangen /6662.16«i. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 5 October 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 October. Dezer dagen werd door de beestenwagen een mallejan aangereden met bet gevolg dat de bestuurder van dat voertuig, zekere J. B.zoodanige ver wondingen en kwetsuren bekwamdat bij sedert eenige dagen in het acade misch ziekenhuis wordt verpleegd. Tegen J. G. bestuurder van eerstgenoemde wagen, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Op de tentoonstelling van de Dairy Association in den Agricultur Hall te Londen, werd een eerste prijs voor boter toegekend aan de inzending van de Leidsche melkinrichting te Leiden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft V. M». schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. G. Hildebrandt, den 4dCD dezer de haven van Port-Said verlaten, koers stellende naar Djeddah. V. M'. gafïelzeilschoener /Irgus, onder bevel van den luit. ter zee le kl. A. G. Ellis, is in den namiddag van 3 dezer, van zijn kruistocht in de Noordzee, te Nieuwediep teruggekeerd. De koninklijke akademie van wetenschappen (afd. taal- en letterkunde) zal op Maandag 8 October te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Voor de acte als onderwijzer werden 3 en 4 October te 's Hage geëxamineerd 16 candidaten. 5 werden afgewezen en 11 toegelaten, nl. de hb. J. M. Laban, J. Bokhout en A. Opprel, van Oud-Beierland; J. Van Zijll, van Vianen; G. Den Besten, van Nieuwpoort; G. H. Ruisch, van Maasdam; C. Besseling, van 's Gravendeel; P. Van der Wende Gz., van Goedereede; C. P. L. Hagens, van Oudetonge; A. Timmermans en P. W. Van der Meu- len, van Schiedam. Hel stoomschip Padang, van Amsterdam naar Java, vertrok gistér- namiddag van Pauillac. De Conrad, ajriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia. De Gelderland, van Java naar Rotterdamarriveerde gisteren le Port-Said. Aan een particulier schrijven uit Nederl.-Indië wordt het volgende ontleend: «Vroeger was de positie van den onderwijzer in Indië veel beter. Indien men de hoofdakte had, werd men onmiddellijk als onderwijzer 2C klasse geplaatst, of althans binnen een jaar tot die klasse bevorderd. Tegen woordig zijn er onderwijzers 3e kl.die met de hoofdakte toch reeds 3% jaar dienst in deze klasse doen en nog altijd op hunne bevordering wach ten. In het laatste 10-tal maanden zijn er slechts 2 tot onderwijzer 2' kl. bevorderd. Komt er geene wijziging in de bepalingendan zal het nog slechter met de promotie gaan. Zonder veel lessen kan een gehuwd onder wijzer 3e kl., al heeft hij geen kinderen, onmogelijk leven zonder schulden te maken. Maar van dat lesgeven blijven de gevolgen niet uit. Een onder wijzer werkt hier in de school 554 per dag in eene temperatuur van 80 tot 90 gr. F. Zouden dan de school en de gezondheid onder die lessen niet lijdenVele onderwijzers moeten dau ook, tengevolge van overwerken wegens ziekte, met een tweejarig verlof naar Europa." Naar het gevoelen 'an den schrijver is het leven in het moederland met een karig hulpondcr- wijzers-tractement niet slechter. Op bijna honderdjarigen leeftijd is een aanzienlijk staatsburger, die in zijn tijd eene hooge positie in den lande bekleedde, overleden. Baron Van Nagell van Ampser. is ontslapen. Op 26 Juni 1784 geborenwerd hij in 1814 •boor koning Willem I tot kamerheer benoemd en bleef hij als zoodanig in werkelijken dienst bij den prins van Oranje en vergezelde Z. K. 11. naarSt. Petersburg bij gelegenheid van IlDs. huwelijk met grootvorstin Anna Paulowna. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. jel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Door de staten van Gelderland in 1822 gekozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaalbleef hij onafgebroken in 's lands raadzaal zetelen tot 1849. Dv. Z. en 's Gr.) De leden der Pool-expeditie hebben den heer Volck, als blijk van dank baarheid voor zijne bemoeiingen in zake den Pooltocht, een fraaien stoel aan geboden. {/imst.) Van een der beide speeltuinendoor de Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam opgericht, werd dit jaar door 69217, van de andere door 70252 kinderen gebruik gemaakt. De vereeniging hoopt de middelen te vinden om in 1884 nog een derden tuin te openen. In de 3* Wittenburgerdwarsstraat te Amsterdam viel gisteren middag eene heistelling om, met het ongelukkige gevolg, dat een der werklieden gedood en een ander zwaar gekwetst werd. Een van Winschoten's ingezetenen, zoo schrijft men aan het Bbl., zekere B. en op Hessenbril woonachtig, Zondagavond jl. met zijne vrouw te huis zijnde, hoorde ruim 10 uur een schot vallen in de nabijheid zijner woning. Buiten komende bespeurde B. in het duistere niet anders dan kruit lucht. Eenigen lijd later kwam eene dochter te huis, doch niet de jongere zoon, ruim veertien jaren oud, die zijne zuster om 9 uur was gevolgd, om -evenals zij, de kermis te kunnen bezoeken: de eerste verklaarde haar broe der niet te hebben gezien; de vader over diens uitblijven ongerust, verliet opnieuw zijne woning en er om heen loopende stiet hij tegen een op den grond liggend voorwerp, waarin de man het lijk herkende van zijn eeni gen zoon, met een gapende doodelijke wonde, toegebracht in de linkerborst, in de richting van het hart, met een pistool, die bij het lijk werd gevon den en die wegens de zware lading zich had verzet. Uit een voorloopig onderzoek is gebleken, dat de jonge B.weinig tijds vóór dat het schot werd gehoord, bij een op 15 min. afstand wonenden winkelier een pistool en daarbij behoorende zaken had gekocht en in den loop van den dag zijne ontevredenheid had betuigd over de weigering zijns vaders, die hem niet het aantal guldens lot kermisgeld wilde geven, die het maar al te zeer verwende ventje brutaal genoeg was te eischen. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Woensdag uitspraak gedaan in zake Coenraad Pfeiffer, den 41-jarigen Pruisischen mandenmaker, laatst uit Sittard, beschuldigd van in den avond van 27 Juni op de kermis te Mechelen (gem. Wittem, Limburg) aan twee personen, zonder aanleiding, met een mes verwondingen te hebben toegebracht, tengevolge waarvan e en hunner weinige dagen later is overleden. Het hof achtte den manslag niet wettig en overtuigend bewezen en sprak P. daarvan dus vrijdoch veroor deelde hem wegens moedwillige verwonding, werkbeletsel voor langer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, tot 1% jaar celstraf. Bij de besprekingen omtrent het al of niet staken van de tramlijn Sta tion—Haven, in de gisteren gehoudeu zitting van den gemeenteraad, ge looide ook de voorzitter dal men ongetwijfeld tot staking moet overgaan wil men het algemeen belang behartigen. De heer Buys bleef zijn amendement tol uitstel, dat terstond werd ondersteund, volhouden, hetwelk daarop met 14 tegen 10 stemmen werd aangenomen. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling van het verzoek van eenige ingezetenen betrekkelijk eene demping van het Rapenburg. De heer Zaaijer geloofde dat bij de behandeling van deze zaak eene moeielijkbeid bestaat en wel die dat de conclusiëu van burg. en weth. en van het rapport van de commissie van fabricage niet in overeenstemming zijn met het request. De bewoners van het Rapenburg hebben toch niet verzocht om het Rapenburg te dem pen, maar alleen tot benoeming van eene commissie van deskundigen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van al of niet demping. De heer Zaajjer is niet alleen tegen het benoemen van dusdanige commissie, maar zelfs tegen het benoemen van een enkelen deskundige. Het eerst beginne men met verbetering te brengen in den slechten toestand onzer riolen, door het invoeren van hel tonnenstelsel; voorloopig concludeerde hij tot afwijzing van het verzoek der adressantenvooreerst omdat de hiervoor gevraagde geldelijke offers te groot zijn en dat de demping van de gracht zonder betere rioleering voor de hygiënische toestand niet gunstig zoude zijn. De heer Zaalberg geloofde niet dat het dempen van het Rapenburg en een beter riool zoude beantwoorden aan de voorstelling van adressanten, Buitendien is volgens spreker nog een groot nadeel verbonden aan demping. Thans toch kun nen de slechte gassen genoeg ruimte vinden in de lucht, terwijl bij demping deze niet zullen kunnen ontsnappen, hetgeen ten zeerste nadeelig zoude kunnen zijn voor de bewoners der aan deze gracht belendende huizen. Hij gaat der-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1