BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. De arrond.-rechtbank te 'sGravenhage heeft den handelsreiziger v. d. P., vrijgesproken van de aanklacht wegens misbruik van vertrouwen. 28 ma- len „ppleegd, door ten nadeele van zijn patroon, den handelaar H. v. W., ontvangen gelden tot een bedrag van eenige duizenden, ten eigen bate aan te wenden, he rechtbank achtte de bedriegelijkc verduistering niet bewezen. De verdediging voor den bekl. was gevoerd door advoceat van Gigch. De voormalige adsistent ten postkantore te Leiden P.moest heden voor de arrond.-rechtbank verschijnen ingevolge ecne aanklacht ter zake van verduistering van een pakket aan de post ter bezorging toevertrouwd en voor hem in zijn ambt daaraan onttrokken. Hij had een gouden dameshorloge met dito ketting, gesloten in een poe der-doosje door den advocaat V. D. te Leiden aan het kantoor der postpak ketten aldaar ter verzending bezorgd, van de onder zijne berusting zijnde oederen ontvreemd, het horloge bij een handelaar in gouden werken tegen een zilveren ingeruild met 1 toegift terwijl de ketting ten zijnen huize in beslag werd genomen. Berouwvol beleed hij dezen diefstal waarvoor geen reden kan worden op- »e»even en geen aanleiding bestond, daar deze postbeambte hoewel gehuwd, door geene huiselijke zorgen gekweld werd. De rechtbank zal Donderdag a. s. uitspraak doen op den eisch van het 0 51. tot veroordeeling van bekl. tot drie maanden celstraf wegens ont trekking van goederen hem krachtens zijn ambt in bewaring gegeven. Gisteren avond werd op de Prinsengracht alhier eene poging lot moord bedreven, welke door omstandigheden van des daders wil onafhankelijk, gelukkig' hare uitwerking miste. De gepens. onderofficier van het O.-I leger M., oud 46 jaren, wachtte voor een huis aldaar zijn 25-jarig nichtje a[ die van een partijtje moest huiswaarts keeren. Toen zij circa 11 ure per rijtuig thuis kwam en de woning binnentrad, drong M met haar den voorgang binnen en loste twee schoten op haar gelaat, waarvan één zijn doel^miste en de laatste rakelings langs het hoofd ging en er met een schramp af kwam Daarop richtte de snoodaard onmiddellijk het moordwapen op zijn gelaat en schoot zich in de keel, zoodat hij gevaarlijk gewond werd. De politie "">c inmiddels toegesneld die onmiddellijk geneeskundige hulp inriep. Eene familie quaestie moet de drijfveer tot dit voorval zijn. B W e li A M K. De secretaris van de London and River Plate Bank is plotseling ver dwenen. Het schijnt dat hij de Bank voor eene som van 40,000 te kort heeft gedaan ten behoeve zijner beursspeculatiën. Deze zaak heeft laat na middag de prijzen van sommige fondsen gedrukt. 1 Aan de Londensche spoorwegstations loopen dagelijks 4400 treinen af en aan. Door elkander, rekent men, vervoert elke trein honderd menschen. Er worden alle dagen dus 440,000jpersonen van en naar de City vervoerd. Rekent men nu nog daarbij het vervoer van den ondergrondschen spoorweg, de dui zenden omnibussen en andere rijtuigen, dan krijgt men een duizelingwek kend cijfer van het dagelijksch verkeer in de groote wereldstad. - lit Canton meldt de Standard-, De onderkoning heeft aan den consul van Engeland eene officiëele nota gezonden, waarin hij zich beklaagt over den uitslag van het proces tegen Logan, wiens vonnis (zeven jaren dwang arbeid, wegens het dooden van een jeugdigen Chinees) lijj een rechterlijk schandaal noemt. De consul antwoordde dat dit beklag zijne ove-tuiging vindt in het feit, dat de beschuldigde verschenen is voor eene r.gelmatig zamengestelde jury, in plaats van reeds feitelijk ter dood veroordeeld te zijn geworden, nog vóór dat hij gehoord was. De toestand in Canton is zeer gevaarlijk. Het vonnis wordt zeer kwalijk uitgelegd door het gepeupel, dat van recht geen ander begrip heeft dan "leven om leven", «wie dood moet gedood worden." Volgens een bericht van St. Thomas hebben de branden die te Port an Prince gewoed hebben gedurende de insurrectioneele beweging, acht honderd huizen verwoest. De waarde van Amerika's uitvoer gedurende de maand Augustus heeft die van den invoer met vier millioen overtroffen. De gebouwen der tentoonstelling te Pittsburg, in Pennsylvania, zijn door brand verwoest. De schade wordt geraamd op een millioen dollar. FKAKKKia K. De koning van Spanje heeft den Spaanschen gezant te Parijs gelast, 10,000 fr. aan den directeur van het armbestuur ter hand te stellen, om die te verdeelen onder de armen van Parijs. - De commissie van Fransche geneesheerendie door den heer Pasteur was aangewezen om in Egypte de cholera te bestudeereu, heelt Alexandrië verlaten om naar Parijs terug te keeren. i Te Parijs wordt eiken zomer geklaagd over de geuren, die uit de riolen opstijgen en den dampkring verpesten. Dezer dagen heeft de heer Roger Constantin aan de Fransche akademie van wetenschappen eene beschouwing over dat onderwerp gezonden, waarin hij betoogt, dat dit ongerief te wijten is aan den bouw der riolen, die naar de Seine afhellen, zoodat wel de vloeibare deelen in de rivier worden opeenomen, maar daarentegen de uit wasemingen naar boven trekken en in het midden der stad uit de riool- openingen zich door de stad verspreiden. Als hulpmiddel raadt hij het op richten van hooge schoorsteeneu aanwaardoor de gassen een uitweg zouden vinden zonder de benedenste luchtlagen te bederven. - Het dorpje Meolans, in het departement der Beneden-Alpen, is Vrijdag door een brand, door het inslaan van den biiksem ontslaan, grootendeels vernield. - Het proces te Bondry, in Zwitserland, tegen de "maarschalkin" Booth en hare genooten, is geëindigd met vrijspraak. Derhalve zijn de beschul- digden onmiddellijk op vrije voeten gesteld. SPANJE. Drieduizend personen, waaronder vele aristocratische dames, wachtten de koningin en hare dochters, die van La Granja terugkeerden, aan het station te Madrid op. Toen de vorstin haar wagon verliet, werd algemeen leve de koningin! leve de koning! leve Spanje! geroepen. Op den weg naar bet paleis ging een groot aantal officieren voor het rijtuig der koningin, dat zonder escorte was. Duizenden personen juichten H. M. over den ge- heelen weg toe. Voor het Duitsche gezantschapshotel te Madrid werd Maandag eene manifestatie van sympathie met Duitschland gedaan. Meer dan tweeduizend Personen namen er deel aan. Herhaaldelijk klonken de kreten: "Leve de tlanenkolonelLeve Duitschland!" De gendarmerie heeft een vijftig studenten verhinderd eene demonstratie aan den dag te leggen voor het gebouw van het Fransche gezantschap. Alle dagbladen uit de provinciën, zonder onderscheid van richting, protesteeren tegen hetgeen den koning Zaterdag te Parijs wedervaren is. De koning heeft op eene wandeling eene enthousiastische ovatie van de be volking gekregen. ITALIË. Te Napels is een stoomtram bij het binnenrijden van de stad omver- geslagen en van eene hoogte gevallen. Van de personen, die in de rijtuigen zaten, zijn vijf gedood, terwijl al de anderen gewond werden. Vier en f twintig verkeerden in een zoo ernstigen toestand, dat zij naar het gasthuis I gebracht moesten worden. De rijtuigen waren niet van remtoestellen voorzien. RliSTSCHLANl}. Naar aanleiding van de incidenten wegens het benoemen van den koning van Spanje lot chef honoraire van het 15" regement Ulanen, deelt een Duitsch blad de lijst der vorstelijke personen mede, aan welke door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, dezelfde onderscheiding is geschonken; zij zijn: Alexander IV, keizer aller Russen; Frans Jozef I, keizer van Oostenrijk- Hongarije, aartshertog Rudolf, kroonprins van Oostenrijk-Hongarije; Karei 1. koning van Rumenië. Leopold II, koning der Belgen; Willem III,koning der Nederlanden; Humbert I, koning van Italië; prins Amedeus vanSavoye, broeder des konings van Italië; Albert I, koning van Saksen; Lodewijk II, koning van Beieren; de prins van Wales; prins Alexander van Hessen; prins Alfred, hertog van Edinburg, en prins Arthur, hertog van Connaught. Het bericht, dat prins Von Bismarck eene nota aan het Fransche ka binet heeft gericht, waarin hij ernstige bezwaren oppert, zoowel wegens de demonstratie tegen den koning van Spanje, als ter zake van eene ook tegen Duitschland gerichtte uittarting, wordt hier als volkomen ongegrond, als een verzinsel beschouwt. Daarentegen moet het Spaansche kabinet voornemens zijn, aan de Fransche regeering te vragen, waarom de teks der verontschul diging van den heer Grévy nog niet in het Journal officiel is openbaar gemaakt. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat China toetreedt tot een Europeesche conferentie tot bijlegging van den over Tonkin ontstanen strijd, en de Roode Rivier volkomen voor den Europeschen handel zal openstellen, indien daardoor Frankrijk's nadering tot China's zuidelijke grens langs inter nationale weg kan verhinderd worden. Hoewel goedkooper het rooken van tabak uit pijpen is dan het rooken van sigaren, die meer en meer de pijp verdringen, blijkt uit de volgende cijfers, ontleend aan Horn's "Erzahlungen fiirden Arbeiterstand: De5,959,140.000 sigaren, dieper jaar in het Duitsche tolgebied verbruikt werden, hadden een gewicht van 751,307 centenaars en een geldswaarde van 249.269,000 Mark. De rooktabak had ongeveer hetzelfde gewicht, 731,391 centenaars, en daaren tegen een geldswaarde van 42,429,000 Mark. «OITENRIJH. Door de IVeue Preie Presse wordt betoogd, dat de reis van Bratiano naar Weenen reeds zooveel uitgewerkt heeft, dat Rumenië voor Rusland verloren is. Met is nu nog alleen maar de vraag, of het zich feitelijk er. vormelijk bij de midden-Europeesche alliantie heeft aangesloten. In elk ge val is reeds veel gewonnen, want de vredespolitiek var. Rumenië maakt het ontbranden van een nieuwen oorlog in het Oosten minstens veel moeielijker dan tot heden. Te Pressburg is op 52-jarigen leeftijd overleden de generaal der cava lerie graaf Ladislas Szapary, die als bevelhebber van het tweede legercorps; hetwelk in 1878 met de bezetting van Bosnië en de Herzegowina belast was, zich zeer verdienstelijk gemaakt heeft en daarvoor het ridderkruis der Maria Theresia-orde verworven heeft. Het ministerie in Servië heeft zijn ontslag aan den koning aangeboden. Van dit ontslag is in de volle zitting kennis gegeven. De commissie uit de Skuptschina voor hel onderzoek der geloolsbrieven heeft de verkiezing van 16 afgevaardigden meest regeerings-candidaten, onwettig verklaard. Het nieuwe ministerie is gevormd. Christrich, vice-president van den raad van state, is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken; Bogit- Chevich, gezant te Weenen, voor buitenlandsche zaken; kolonel Petrovitch, nu nog minister van openbare werken, voor oorlog; kolonel Protitch, adju dant des konings, voor openbare werken; Pautelich, lid van het hof van cassatie; voor justitie; Japsflch, directeur vau het ministerie van buiten landsche zaken, voor financiën. RÜILANO. In goed onderrichte kringen te St. Petersburg loopt het gerucht, dat de Russische regeering eene leening van 120 millioen roebels sluiten zal, en dat bankiers in deze stad zich verbonden hebben die leening te nemen op voorwaarde dat het hun blijve overgelaten het tijdstip te bepalen waarop zij in het buitenland geplaatst zal worden. Naar de officieuse Petersbnrgsche correspondent der officieele Wiener Zeitung meldt, mag eene bijeenkomst van den Czaar en den Duitschen keizer als zeer waarschijnlijk worden beschouwd, in spijt van alle beweringen van het tegendeel. BERLIJN, 3 Oct. (Part. tel. H.) De Parijschecorrespondent van de Times heeft een onderhoud gehad met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, de heer Vega Armijo. Deze verklaarde hem, dat de koning onver- ij wijld al hel gewicht inzag van de beleediging iiem aangedaan. De kalme I houding des konings, ten gevolge waarvan een overijld vertrek werd voor komen, heelt zeer veel er toe bijgedragen, dat de heeren Grévy en Ferry den koning de volledigste voldoening hebben gegeven. Buitendien deelde de minister den correspondent nog mede, dat hij, wel is waar, een onderhoud met den heer Von Bismarck had gehad, maar dat dit niet mocht worden beschouwt als eene geheime conferentie. Bij het gevoerde gesprek hadden zij beiden de politiek hunner stalen, ieder van zijn nationaal standpunt, be- 'j sproken. Van het aangaan eener werkelijke alliantie is daarbij echter geen sprake geweest. Een dergelijk verbond kan slechts onder toestemming der cortes worden aangegaan. MADRID, 4 Oct. Volgens gerucht heeft de ministerraad in overweging genomen de vraag of, tengevolge van hel gebeurde te Parijs, een nota aan de Fransche regeering behoort gezonden te wordenen zou morgen in een i door den koning te presideeren kabinetsraad de redactie van dit stuk vast gesteld worden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3