PER TELEGRAAF. Havre van Consu de Transvaalsche deputatie en de Kaapsche eerste minister nog deze week naar Engeland zouden vertrekken. Een decreet van den Khedive benoemt de heer Gaillard tot vice-president der commissie voor de internationale schadeloosstellingen, ter vervanging van Yacoubby Artin. De heer Gaillard blijft tegelijkertijd direcieur-generaal der invoerrechten. Daar eene officieële kennisgeving inhoudt de verklaring, dat de cholera te Bombay niet epedimisch heerscht, zal de officier der openbare gezondheid in het vervolg vrijheid van verkeer toestaan. Gedurende de vorige week waren aldaar slechts 10 gevallen van cholera. Uit Teheran, wordt aan de Daily News bericht dat Rusland den Khan van Kbiwa en andere Turkmeensche hoofden naar Merv afvaardigt, om de bevolking van Merv over te halen Ruslands suzereiniteit te erkennen. De algevaardigden moeten haar geschenken toezeggen, ingeval zij Ruslands suze reiniteit aannemen, doch haar strengelijk strallen, indien zij weigert. Jl. Vrijdag ontplofte in Calefomie, nabij Pinola, eene kruitfabriek. Een Amerikaansch opzichter en veertig Chiueezen kwamen hierbij om het leven. De oorlog tusschen Chili en Peru wordt hardnekkig volgehouden. Er zijn versterkingen naar Arequipa gezonden. Als deze daar zijn aangekomen, zullen de Chileenen een aanval doen op de Peruaansche troepen. FKASKRU IA, Tot dusverre heeft nog geen der ministers zijn ontslag gevraagd, maar hel bestaan eener crisis is niet te loochenen. Het is althans geen geheim dat er een verschil van zienswijze tusschen het kabinet en den minister Thibau- din bestaat. Ook word verzekerd dat nog twee ministers, van welke één de minister Challemel-Lacour is, wegens gezondheidsredenen willen altreden. Naar men gelooft, heeft Jules Ferry den toestand aan Grévy onomwonden blootgelegd, en is eene oplossing der crisis in den loop der week waar schijnlijk. De Panama-kanaalmaatschappij heeft de openbare inschrijving geopend voor 600,000 nieuwe obligaties. Omtrent het kanaal zelf wordt bevestigd, dat het in 1888 gereed kan komen De hoeveelheid grond welke moet wor den uitgegraven, zal, in plaats van 80, naar men thans rekent, 100 mil- lioen kubieke meters bedragen doch de kosten zullen minder zijn, dan eerst geraamd was. Men rekende op zeer harde rots maar deze schijnt ten slotte of in het geheel niet te bestaan of in veel minder dikke lagen voor te ko men. De kosten worden thans alles en alles op 500 millioen fr. gesteld be nevens nog 100 millioen voor onvoorziene uilgaven. iet Journal du Havre van 1 October bevat eene lijst van giften, te verzameld, ten bedrage van 2045 franc, ten behoeve der slachtoffers s ramp in Ned. Indië, en tevens eene dankbetuiging van den Mederl. te Havre, den heer F. Buiige, aan de edelmoedige gevers. Het legaat, door den heer Galignani, oprichter van het dagblad the Galig lani's Messengeraan het armbestuur van Parijs vermaakt, om te Neuill f een oude mannen- en vrouwenhuis te bouwen, bedraagt 3.140.000 fr. Joor den hoogleeraar A. P. de Candolle is een prijs uitgeloofd van 500 fr. voi ir de beste monografie over een soort of familie uit het plantenrijk. De meded inging is open tot 1 October 1884. De antwoorden moeten gesteld zijn in het Latijn, Fransch, Duitsch, Engelsch of Ilaliaansch en ingezonden wor den b j prof. A. de Candolle, te Gcnéve. ITALIË. Alessandria, de geboorteplaats van Ratazzi, is een standbeeld te eere onthuld in tegenwoordigheid van den koning, de voorzitters van senaat en de kamer van afgevaardigden, van den minister-president en ninister van buitenlandsche zaken, van een aantal senatoren en afge vaardigden, van de familie van Ratazzi en van eene groote schare toeschouwers. De syndicus der stad en de voorzitter van den provincialen raad hielden eene feestrede. SPANJE De (koninklijke trein is langs den geheelen weg met geestdrift begroet. Aan het noorderstation werd de koning opgewacht doorde koninklijke fami lie, de ministers, het corps diplomatique, verscheidene leden van senaat en kamer, militaire en burgerlijke autoriteiten en een talrijk publiek. Het koninklijk paleis zal voor allen open zijn, die den koning wensclien welkom te hceten. De koning ontving bij zijne aankomst allerwege de warmste ova ties. Een dichte menigte omringde zijn rijtuig, waarin hij zonder eenig escorte naar het paleis reed. De prefect te Madrid heeft plakkaten met tegen Frankrijk vijandige strekking doen verwijderen. De Imparcial, gewagende van het plan om na de feestelijke ontvangst des konings manifestaties voor verscheidene ambas sades uil te lokken, spreekt de verwachting uit dat de bevolking van Madrid niet het gezond verstand en de voorzichtigheid, waarvan zij steeds blijken gaf, zal verloochenen. Er hebben geen manifestatiën plaats gehad tegen de Fransche ambas sade te Madrid, dank zij de houding van den prefect, die de menigte toe sprak en haar overreedde uiteen te gaan. Er waren biljetten op de muren geplakt, waarin het volk aangeraden werd zich van elke manifestatie tegen Frankrijk te onthouden. Ook in de provinciën heeft het schandaal te Parijs een diepen indruk gemaakt; maar met dit al komt de openbare meening tot bedaren en zij heelt den stap van den president Grévy gunstig opgenomen. De Gaceta melding makende van de ontvangst van koning Alfonsus op bet Elysée, zegt dat de koning aldaar met eerbied en groote beleefdheid be jegend werd. »UITSCSüL,ANEi>. Den 30»len September was het de verjaardag der keizerin. Het comité der Hygiene-tentoonstelling te Berlijn had groote feestelijkheden georganiseerd. De entrée was aanzienlijk verhoogd en zal strekken tot ondersteuning van ben die door de ramp te Steglitz getrofïen .zijn. Te zijner den den Prins Wilhelm van Pruisen heeft zich van Wiesbaden naar Stiermar ken begeven, om de jachten bij te wonen, welke door den kroonprins van Oostenrijk in genoemde landstreek zullen gehouden worden. Bij het feest te Rudesheim, ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken, is in eene bergplaats van wijnen, vlak naast de feestzaal, een dynamietpatroon ontploft, die daar door eene misdadige hand was neder- gelegd. Er hadden ernstige ongelukken door kunnen gebeuren; maar ge lukkig werden slechts een aantal flesschen wijn en een houten beschot ver nield, terwijl de talrijke feestvierenden in de zaal, bij de krachtige muziek, den knal bijna niet eens opmerkten. Men houdt het er voor, dat een per soonlijke vijand van den pachter van het gebouw de dader is. BEXE1IARKEX. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat met het Groenlandsche koopvaar-5 dijschip Lucinde het bericht ontvangen is, dat luitenant Greely, de bekende aanvoerder der Amerikaansche poolexpeditie, door zijne bemanning moet vermoord zijn. Het verhaal luidt als volgt; Met de expeditie van Nordens- kjüld naar Westgroenland, ging de welbekende groenlander Hans Hendrik mede. die aan verschillende arctische tochten heeft deelgenomen. Op een van deze trouwde hij met een Eskimoosch meisje uit de streek van Kaap York. welke aan den ingang van Smithssound gelegen is. Tijdens zijn bezoek aldaar in dit jaar vernam hij van de Eskimo's, dat in den loop van dit voorjaar, de tijdrekening der Eskimo's is niet gemakkelijk te volgen, toen de zon weer aan den hemel was gekomentwee Groenlanders met honden sleden van de Lady Franklinbaai waren aangekomen. Deze Groenlanders, die tot de expeditie van Greely behoorden en weer naar deze terugkeerden, vertelden, dat Greely door zijn volk vermoord was, maar het bericht moet natuurlijk niet onvoorwaardelijk vertrouwd worden. Inmiddels moet gezegd worden, dat Hans Hendrik als een zeer betrouwbaar man bekend staat, die nauwkeurig teruggeeft, wat hij waarneemt en die, vooral omdat hjjmeteen Eskimosche getrouwd is, volkomen hunne taal verstaat. Hij deelde het boven staande mede aan den kolonie-bestuurder te Upernivik en onze zegsmans was bij dit gesprek aanwezig. OOSTEN R IJ K. In Oostenrijk verschijnen met 1 October eene réeks van nieuwe post zegels. Zij hebben eene waarde van 2, 3, 5, 10, 20 en 50 kreuzer. De 15 en 25 kreuzer van de tegenwoordige reeks zijn weggelaten, daar zij te zelden gebruikt worden. Zoo ook het couvert van 3 kr. De postzegels van 5 en van 20 kr. zijn reeds vóór ongeveer vier weken verschenen, daar de voorraad der oude zegels uitgeput is. De nieuwe zegels hebben hetzelfde for maat en ongeveer dezelfde kleuren als de tegenwoordige; zij zijn echter fijner uitgevoerd. In de teekening hebben zij veel overeenkomst met die voor Bosnië en de Herzogewina. Zij vertoonen nl. den Oostenrjjkschen ade laar met een zwart cijler der waarde op het borstschild en daarboven, even eens zwart, het inschrift //Kais. Königl.-Oesterr. Post.'' Ook briefkaarten, omslagen en telegramkaarten voor de pneumatische post te Weenen worden met deze zegels voorzien nieuw uitgegeven. Het.proces tegen de moordenaars van den heer Mailatu is Maandag begonnen. Spanga is beschuldigd van moord, gevolgd door diefstal; Berecy van mede plichtigheid en als ontwerper van het plan, en Pitely als medeplichting aan de diefstal. Na het getuigenverhoor heelt Spanga bekend, den moord met Berecy en Pitely gepleegd te hebben. De koning van Servië is in zijn hoofdstad teruggekeerd. Onmiddellijk na zijne aankomst ontving hij den minister-president, die hem het schrifte lijk verzoek om ontslag van het kabinet ter hand stelde. RISLANO. Naar aanleiding van de berichten uit Weenen aan de Daily News over krijgstoerustingen van Rusland aan de üuitsche en Oostenrijksche grenzen, betreurt hel Journal de St. Pelershourg het, dat ernstige bladen zich tot het verspreiden van dergelijke berichten leenen. Ruslands politiek beoogt slechts het behoud en de bevestiging van den algemeenen vrede, hetgeen trouwens de diplomatie weet. PARIJS, 2 October. De afgevaardigden behoorende tot de rechterzijde zullen dadelijk na de opening der parlementszitting vergunnen vragen, de regeering te interpelleeren over de incidenten welke vóór en gedurende het verblijf van koning Alfonso te Parijs zijn voorgevallen. MADRID, 2 October. De koningin is naar het Escuriaal de koning te ge- moet gegaan. Officieren, senatoren en afgevaardigden zullen zich naar het paleis begeven om den koning de verzekering van hun getrouwheid aan te bieden. Aanzienlijke Franschen, met zwart floers om den hoed, bevonden zich op het station toen de koning aankwam. De koning trok door de stad en werd door het volk met geestdrift ontvangen. Deze manifestatie en de taal der meerderheid van de Fransche pers hebben de gemoederen veel doen bedaren. Tweehonderd-duizend menschen waren bijeen om den koning te verwelkomen. Geen enkele demonstratie werd gedaan. Geen enkele kreet van wrok of vijandschap tegen Frankrijk werd gehoord. Burgerlijk ^taub Van 2? September tot en met 3 October 1883. BEVALLEN: E. Grentzius, geb. Rahms, Z. W. Paardekooper. geb. v. d. Hulst, Z. C. Niemeijer, geb. Slothouwer, D. J. Borché, geb. Boterman, Z. M. G. M. Sijtsma, geb. Geerling, Z. M. M. v. d. Pot, geb. v. Weerlee. Z, W. J, v. d. Wiel, geb. Radstake, Z. G. C. den Holder, geb. Verhoog, Z. M. v. Mey- gaarden, geb. de Vos, D. F. M. H. Catijn, geb. De Does, Z. E C. C. Bik, geb. Schotman. Z. C. E. 1'. Bullart. geb Reuther, D. - M. G. Rhijnsliurger, geb. Krommenhoek, D. 11. Schutiring, geb. Ten Haken, D. E. Briëer, geb. Zuur deeg, D. M. Riebeek, geb. Broomans, A. v. d. Heyden, geb. Verburgt, D. - W. A. R. Horst. geb. Versteegh, D. J Filippo. geb. De Wit, L). G. Braxhovcn, geb. Lepelaar, W. Uigaar, geb. Chaudron, D. OVERLEDEN: J. Borst, geb. Akkerdijk, D. levenl. J. Franke, D., 3 w. M. lleykoop. geb. Singerling, 35 j. M. M. Laman, geb. Fontein, D. levenl. N. Blók, Z., 16 m. J. M. Haasbeek, Z., 11 m. M. Prins, D., 5 m. J. H Schnddemat, vr„ 81 j. T. J. P. Van Hoven, Z„ 2 m. - D. Chaudron, Z., 20 j. M. Uljee, geb. Korswagen, 46 j. GEHUWD: A. Van der Kaay, jm. en G. Sloos, jd. S. Doespek, jm. en P. Menck, wed'. W. F. Prevoo, jm. en C. Van der Linden, jd. P. J. Van Zijp, jm. en J. 11. Bltjleven, jd. J. M D. Stroebei, wed', en S. J. Blom, wede.A. D. Langeveld, jm. en C. J. F. Frank, wett. gesch. T. Hoogeveen, jm. en S. M. C. Van Es, jd. P. Kolpa, jm. en J. E. Van Dijk, jd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3