BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. Voor de acte als onderwijzer werden 1 en 2 October te 's Hage geëx amineerd 15 candidaten. 7 werden afgewezen en 3 toegelaten, nl. de lib.: P. Schmidt Pz. en J. J. Burg van Dordrecht, J. J. Pieren van Dubbeldam, A. Van Gungelen en J. W. Van der Zanden van Alblasserdam, 51. Woens- drecht, G. Eisbergen en C. A. Van Rhijn van Schiedam. Het stoomschip Gelderlandvan Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. De Zuidholland arriveerde Zaterdag van Rotterdam te Padang. Volgens te 's Hage ontvangen bericht is de heer mr. VV. C. Borsius, lid van de eerste kamer der staten-generaal, te Middelburg aan eene be roerte overleden. Naar men verneemt, heeft Z. M. benoemd tot grootkruis der orde van den Ncderlandschen Leeuw graaf De Rilvas, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Portugal. Thans is openbaar gemaakt de naamlijst van het hoofdbestuur en ver tegenwoordigers der internationale landbouw-tentoonstelling, van 25 Aug. tot 6 Sept. 1884 te Amsterdam te houden. Op die lijst komen o. m. voor: jh'. G. J. G. Klerck, oud-minister van waterstaat enz., te 'sGravenhage, eere-voorzitter; mr. C. J. Sickesz, op de Cloese bij Lochem, voorzitter; C. J. Van der Oudermeulen, te Wassenaar, 2e voorzitter; P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris-penningmeester, en voor de Maatschappij ter be vordering van nijverheid o. a. de heer mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek, te Leiden. Naar de Amst. verneemt zullen de hoofdingenieur, adviseur voor scheepsbouw, A. J. H. Beeloo en de ingenieur 2e kl. H. Cop binnenkort naar Engeland vertrekken om daar, ten behoeve der Eon. Ned. marine, onderhandelingen aan te knoopen voor den bouw van twee torpedobooten groot model. Deze schepen moeten ingericht en uitgerust worden met de noodige middelen tot het voeren en voortschieten van visch-torpedo's. Ver der zullen zij dienen als model voor later, hier te lande, te bouwen torpe dobooten groot model. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat door den heer C. Linden- bergh te Wemeldinge naar de vruchtentoonstelling te Naaldwijk zijn opge zonden 5 stuks peren (calabasse monstre), die te zamen 3.1 KG. wegen. De grootste heeft, bij eene lengte van 21 cM.een gewicht van ruim 8 hectogram. Een groot aantal exposanten hebben een adres geteekend, waarin zij op vervroegde slniting der tentoonstelling te Amsterdam aandringen, daar velen van vrij gunstig weder moeten kunnen gebruik maken, om hunne goe deren in de open lucht in te pakken. Het adres, waarop de namen van in zenders van eiken landaard voorkomen, zal gericht worden aan den Franschen consul-generaal te Amsterdam, wiens bemiddeling men bij het comité inroept. -- De Indiaan Majoe Koerana, zijne vrouw Maja Roekana, benevens de boschneger Kodjo-a-Slengribehoorende tot het personeel der Surinaamsche inboorlingen op de tentoonstelling te Amsterdam, of liever hunne beeltenissen, zullen binnenkort op het Panopticum aldaar te zien zijn. Koerana, ongeveer 45 jaar oud, is een roodhuid van Caraïbischen stam en woonachtig aan de boven-Suriname. Zijne 35jarige vrouw is minder fraai gebouwd en de moeder van drie jeugdige Indiaantjes, die zich op de tentoonstelling aldaar bevinden. Slengri is een boschneger, behoorende tot den stam der Aukaners, die mee- rendeels de oevers der Marowijne bewonen. Hij is mede een goed type en van forsche gestalte. Een paar honderd bedienden, die dezen zomer in de restaurants ter tentoonstelling te Amsterdam werkzaam zijn geweest, hebben met hunne dames in «Maison Stroucken" een afscheidsfeest gehouden. Concert, bal, komische voordrachten en een souper maakten deel uit van het feestpro gramma, dat met veel opgewektheid werd uitgevoerd. Te midden van het groen en de bloemen, waarmede de zaal versierd was, prijkten de bustes van den koning der Nederlanden en den keizer en den kroonprins van Duitschland, alsmede de naamcijfers der heeren Adlon en Todt. gelijk men weel, de aannemers der restaurants op het tentoonstellingsterrein. - Maandagmorgen ruim half twaalf uur brak er boven de gemeente Pols broek een hevig onweder los. Een paar slagen waren ontzettend en troflen twee koeien van den landbouwer K. K. doodelijk. Het onweder duurde ge lukkig niet lang, maar de hagel die neerviel bedekte het land voor een oogenblik met een wit kleed. Te Elburg is in 64-jarigen ouderdom overleden de heer dr. A. Kisse- lius, aan wien, nadat hij meer dan dertig jaren zijne beste krachten als rector aan de Lalijnsche school van het instituut Ivinsbergen gewijd had, voor eenige weken door heeren curatoren dier inrichting eervol ontslag als zoodanig met toekenning van pensioen werd verleend. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgcloopen maand 65 mM. De gemiddelde hoeveelheid van de Septembermaanden 1873 tol 1882 was 86; alzoo nu 21 minder. September 1879 was minder dan nu; toen viel er slechts 4.5 mM.; de overige 9 verschilden van 69 tot 129 mM. Hel onlangs gereglementeerde waterschap de Mtinle, onder Munten dam, Sleeden en Zuidbroek, heelt besloten tot de droogmaking van zijne gronden, die eene uitgestrektheid van 2350 bunders puiken bouwgrond zul len opleveren. Volgens bij de Nederl.-Amerikaansche sloomvaart-maatschsppij ontvan gen berichten, zit het stoomschip Rotterdam nog in zijn geheel op de Zee hondenplaat, doch was door de hevige branding niet te naderen. Het is geheel vol water; het getijde wast en valt in het schip gelijk met daar buiten, terwijl het tevens is doorgebogen. Eenige goederen, zoo beschadigd als onbeschadigd, zijn onder toezicht van den gezagvoerder geborgen en te Zierikzee aangebrachtvan waar zij naar Rotterdam zullen worden verzon den, alwaar bet bergloon zal worden bepaald. De pogingen lot verdere berging worden voortgezet, zoodra de toestand van wind en zee zulks toelaat. Een jongen van 12 jaren te Iloogkarspcl kwam op het denkbeeld,zijn proppenschieter met kruit te vullen en voor en achter de lading een kleinen knikker te stampen, waarna hrj door middel eener brandende sigaar 't ge- improviseerde vuurwapen wilde doen ontbranden. Dit gelukte dan ook, maar met het gevolg, dat het barstte en de stukken hem in 't gezicht vlo gen. Hevig bloedend viel de jongen neer, en hij zal, ten minste voor eenige dagen, het gebruik zijner oogen moeten missen. Zaterdagavond wilde te Lent een 70-jarig man. die in ziekelijken toe stand te bed lag, een nachtlampje van een nabijstaand tafeltje nemen en op de beddeplank plaatsen, llij liet het lampje op het bed vallen, en weldra stond het beddegoed in brand. Eer de huisgenooten dit bemerkten en tc hulp schoten, had de grijsaard reeds zoodanige brandwonden bekomen, dat hij denzelfden nacht na een vreeselijk lijden overleed. Toen Zaterdagavond omstreeks 6 uur twee personen van Nispen naar Esschcn huiswaarts keerden, vonden zij aan den weg, nog op Nederlandsch grondgebied, een hun onbekend man in stervenden toestand liggen, zeer waarschijnlijk het slachtoffer eener misdaad. Een der personen bleef bij den ongelukkige, die, naar zijne kleediug te oordeelen, een veekooper scheen te zijn, terwijl de andere politiehulp ging zoeken en ook weldra vond. De man, die bewusteloos was, werd naar Esschen vervoerd. Men heeft ver moedens op een Franscbman, een deserteur naar men zegt, die te Esschen door groote verteringen de aandacht op zich heeft gevestigd. 's GRAVENHAGE, 3 October. Door Z. M. is den adjudant-generaal van Z. 51., den gepens. luit.-gene raai jhr. G. 51. Verspijck, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van grootkruis der Leopoldsorde, hem door Z. 51. denkonin der Belgen geschonken. Door Z. 51. is de benoeming van mr. H. F. De Wildt, burgemeester van fleilo en van Limmen, lot secretaris in ieder dier gemeenten, goedgekeurd Door Z. 51. is de heer G. Ter 51arsch, laatstelijk hoofdonderwijzer aan de openbare-lagere school te Buitenzorg, thans met verlof hier te lande op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z. 51. is de luit.-kolonel J. N. A. baron Taels van Amerongen van hel 6e reg. infanterie, in zijnen rang overgeplaatst bij den generalen staf, Door Z. 51. is het besluit, waarbij de le luit. A. Picard, van het wa pen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië, voor den tijd vao vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, buiten werking gesteld. Door Z. 51. is de met verlol hier te lande aanwezige 1« luit. der artil lerie van het leger in Nederlandsch-Indië jhr. H. P. Tindal, die tijdens zijne detacheering bij het leger hier te lande, tengevolge van een val met zijn paard, voor altijd ongeschikt is geworden voor de waarneming van den militairen dienst, eervol uit den dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot wijziging van de artt. 240, 242 en 247 der gemeentewet. De gestichten wet zal spoe dig aan de orde worden gesteld. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd heden het appel behandeld van een vonnis der arrond. rechtbank te Dordrecht. Degeintimeerde 0, hal voor den appelant S., zeker werk ten uitvoer gebracht en eischte daarvoot betaling. Wel is waar waren de werkzaamheden overeengekomen, doel) daarin waren zoovele en ingrijpende veranderingen gebracht, dat hel contract als verbroken moest worden beschouwd. App. echter beweerd: dat het contract van kracht was gebleven en weigerde de volledige betaling van bijwerk, het welk niet schriftelijk was overeengekomen. Alvorens ten principale le beslissen had de rechtbank den geïnt. toege laten met getuigen te bewijzen, dat volgens eene teekening door hem het geding gebracht, het werk had moeten zijn ten uitvoer gelegd, ten eindt dan later de vraag te behandelenin hoeverre partijen zich daaraan hebben gehouden. Namens appelant werden de grieven tegen dit interlocutoir vonnis ontwik keld door mr. Rens, advocaat te Dordrecht, terwijl voor den geintimeerdi is gepleit door mr. C. J. Frangois jr. H. K. H. prinses Hendrik wordt over eenige dagen hier ter stede terug verwacht. EKREI.ANI». Tegen het gebruik is ditmaal tot lord-mayor van Londen gekozen niet de oudste der aldermen, de heer Iladley, maar een der andere leden van hel college, de heer Fowler. 5Iet teekenen van groote ontevredenheid w nam het publiek de aankondiging, en toen Fowler de gewone toespraak wilde houden, kon hij zich niet verstaanbaar maken. In de Times wordt verzekerd, dat koning Alphonsus niets van zijne benoeming tot chef van een Pruisisch cavalerie-regiment wist totdat hjjbaii te gelijk met de uniform van liet hem verleende regiment ontving. Keizet Wilhelm wilde zijnen gast daarmede eene aangename verrassing bereidene«- zegt de berichtgever van het Londensche blad, »de keizer staat niet bekeil als een 51acchiavelli en zou zeker noch met woorden, noch met daden zit! opzettelijk leenen tot iets, dat iemand, voor wien hij eene bijzondere gene genheid had opgevat, zou kunnen schaden. Prins von Bismarck had metd( zaak niets uil te staan. Dc Times verneemt uit Durban, dat de beide huizen van het Kaaps* parlement ontbonden zijn, en men een feilen verkiezingsstrijd te gemoei ziet, daar de «Dutch Africander party" alle krachten zal inspannen om* overwinning te behalen en dus aan het roer te komen. De verkiezing:' voor het hoogerhuis zullen in December, die voor het lagerhuis waarschip lijk in Februari gehouden worden. Voorts wordt aan het blad gemeld,®

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2