LEID8C («IR4AT. 1883. DINSDAG 2 OCTOBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. M°. 232 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nemmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere régel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. z.-jz e Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den d"1" October 1883, des namiddags te êen uur. LEIDEN, 1 October. Het verslag omtrent het verhandelde in de sectiën van den gemeente raad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor 1884 is in druk verschenen. Blijkens dat verslag werd in eene sectie door enkele leden verklaard dat de begrooting een treurigen indruk op hen had teweeg gebracht, omdat de plaatselijke directe belasting ongeveer op hetzelfde bedrag als ten vorigen jare was uitgetrokken, niettegenstaande thans een batig saldo van ƒ25000 in ontvangt kon worden gebracht en bij de behandeling van de begrooting voor 1883 door het dagelijksch bestuur de verwachting was uitge sproken dat de belasting dit jaar minder zoude kunnen bedragen. In het seclieverslag van het vorig jaar toch waren de redenen aangegeven op grond waarvan de begrooling voor 1883 bijzonder werd gedrukt, als hel gering feitelijk batig saldo der rekening over 1881de vertraagde aflossing van de aan de gasfabriek verstrekte kapitalen, tengevolge van het uitstel in de uitvoering van de werken tot uitbreiding der fabriek en ten slotte de buitengewone uilgaven voor onderwijs, die in een volgend jaar niet meer behoefden te geschieden. Dat niettemin de tegenwoordige begrooling zoo hoog was opge voerd werd hoofdzakelijk toegeschreven aan de iiooge sommen die voor fabri- cagewerken werden aangevraagd en zulks in tegenstelling van vorige jaren, toen wel eens geklaagd werd dat voor dezen tak van dienst te weinig werd besteed. Vermits nu het tegenwoordig bedrag der belasting in verband met de flnanciëele draagkracht der burgerij door die leden op den duur te hoog werd geacht, was de vraag gerezen of enkele der voorgestelde werken, als de vernieuwing van straten, het leggen van trottoirs enz. enz. niet tot een of meer volgende jaren konden worden uitgesteld. Een lid merkte hierbij nog op dat de toestand in werkelijkheid nog ongunstiger was wanneer men in aanmerking nam dat onder de gewone inkomsten begrepen was een aan zienlijk bedrag als winst der gasfabriek uitgetrokken, hetwelk toch niet als winst kon worden aangemerkt zoolang niet alle kapitalenaan de gasfabriek verstrekt, waren afgelost, en bovendien een niet te versmaden bedrag van ƒ13000 wegens opbrengst van het vergunningsrechteene bate die eerst sedert eenige jaren op de begrooting voorkwam en waarop uit den aard der zaak niet bij voortduring, althans tot zoodanig hoog bedrag, kan worden gerekend. Volgens de zienswijze van dat lid was de oorzaak van den minder gewenschten Snancieëlen toestand der gemeente voornamelijk gelegen in de niet noodzake lijke oprichting van schoolpaleizen in de laatste jaren, waarvoor kolossale sommen waren besteed tengevolge waarvan de gemeentekas gedurende tal van jaren zou worden gedrukt. Van de andere zijde werd gewezen op de overal waarneembare vermeerdering der behoeften waaraan door de gemeentebesturen moet worden voldaan en op de omstandigheid dat de welvaart ook in deze gemeente, vooral in de laatste 30 jaren, ontegenzeggelijk was toegenomen, waarvan de voortdurende verbetering en verfraaiing der woningen, bepaal delijk van den winkelstand, en de vele uitgaven die de burgerij zich voor kunstgenot en genoegen kon veroorloven de onomstootelijke bewijzen leverden. Bovendien kon het thans aan plaatselijke belasting geheven wordend bedrag niet hoog worden genoemd in vergelijking met de meeste andere gemeenten terwijl in vele plaatsen van Friesland zelfs 7, 8 en meer percenten van het inkomen werden geheven. In eene sectie werd de aandacht gevestigd op de jaarlijksche rente ad 5 kt pCt. door de kweekschool voor zeevaart te betalen voor de door de gemeente verstrekte gelden voor de aanplemping van een gedeelte der Singelgracht. Ten- gevolge die hooge jaarlijksche rente, zal de gemeente binnen eenige jaren Bet kapitaal voor die aanplemping besteedhebben terugontvangen, niettegen staande de gemeente eigenares blijft van bedoelde grond. De vraag werd daarom gedaan of er geen termen bestonden om tol eene herziening van het Betrekkelijk raadsbesluit over te gaan. Ook werd inlichting gevraagd of van de regeering nog niets naders was vernomen in zake het in leven roepen van bepalingen omtrent de zoogenaamde huizen van koop met beding van wederinkoop. In verband met de belangrijke uitbreiding der werkzaamheden van den burgemeester werd in eene sectie gewezen op de wenschelijkheid van eene verhooging diens jaarwedde. Wat aangaat de herstelling van den Sevcl van het raadhuis bleek uit de beraadslagingen dat men zich over het algemeen met het voorstel kon vereenigenterwijl ook de vraag werd geop perd of het voortdurend onderhoud van den herstelden gevel niet belangrijke uitgaven zouden tengevolge hebben. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ37ƒ19 ƒ3.90 en ƒ2, de laagste ƒ37, ƒ18, ƒ3.60 en 1.85. Zaterdag zijn van de kweekschool voor zeevaart alhier een 100-tal jongens naar elk der opleidingsschepen Anna Paulowna en /Jdmiraal van Wassenaer vertrokken. Op voorstel van de commissie van toezicht op hel godsdienstonderwijs alhier is door den kerkeraad besloten, den heer H. Tillema tegen 1 Januari 1884 als godsdienstonderwijzer en krankenbezoeker te ontslaan, om reden dat naar de innige overtuiging dier commissie gebleken is. dat de geest en de inhoud van het door hem gegeven onderwjjs niet in overeenstemming is met //de Heilige Schriften en met de leer der Ned. Herv. kerk als de eenige weg ter zaligheid". Aan den aldus ontslagen onderwijzer zal gedurende twee jaren eene tegemoetkoming van 400 's jaars door den kerkeraad worden verleend, doch het ontslag wordt niet eervol gegeven. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer F. C. X. Mosmans sedert 1872 kapelaan aan de kerk L. V. Hemelvaart alhier be noemd lot pastoor te burg op Tessel. -- Het moet allen, die op eene of andere wijze betrokken zijn geweest in het Orientalisten-Congres alhier aangenaam zijn te weten, dal er in buiten- landsche bladen met den hoogsten lof over wordt gesproken. Voor vele an- dere geeft de C. den aanhef van hetgeen The Academy van 22 Sept. schrijft: //Het zesde Congres van Oiientalisten te Leiden is volkomen gelukt. Het aantal deelnemers was grooter dan bij een der vroegere Congressen. En geland had er een groot aantal gezonden, maar er waren ook deelnemers gekomen uit de Nederlandsche Oost, uit Indie, uit Turkije, uit Griekenland uit Portugal. De gastvrijheid en de welwillendheid, waarmede de leden werden ontvangen, was onovertrefbaar, evenals al wat er gedaan werd om bet verblijf in Nederland aangenaam en nuttig te doen zijn. Het weder on dersteunde het streven van onze vriendelijke gastheeren; van het begin tot het einde was het Oostersch. in zijn helderen zonneschijn. Men schrijft ons uit WarmondHeden (30 Sept.) had in de kapel van het seminarie alhier de plechtige consecratie plaats van monssr C. J. M. Bottemanne. De bisschopswijding werd aan den door Z. H. den Paus benoem den bisschop van Haarlem toegediend door Z. D. H. den aartsbisschop van Utrecht, daarin, overeenkomstig de kerkelijke voorschriften, bijgestaan door twee andere bisschoppen, monssf Van Beek, bisschop van Breda, en monssr Godschalk, bisschop van 's Hertogenbosch. Een groot getal hoogwaardig heidsbekleders, prelaten, kanunniken en provincialen van religieuse orden, niet alleen uit het bisdom van Haarlem maar ook uil de andere bisdommen van Nederland, woonde de verhevene plechtigheid bij, terwijl de geeste lijkheid van het Haarlemsche bisdom van heinde en ver was samenge komen om getuige te zijn van de wijding van haren bisschop. De kapel van het seminarie was rijk versierd met groen en bloemen, en de ingezete nen van Warmond toonden door het uitsteken der vaderlandsche vlag hunne belangstelling. De plechtigheid begon te 10 uren; kort na één uur was zij volbracht en gaf de nieuw-gewrjdc bisschop voor de eerste maal aan al de aanwezigen zijnen bisschoppelijken zegen. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Beek (Limburg), ont vangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschil lig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 15 October c. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. j De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand November e. k. vier studenten in de geneeskunde aan dc univer siteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van genoemd gewijzigd reglement, zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 Staatsblad n". 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid der 2,le klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Blijkens medcdeeling van Zr. Ms. zaakgelastigde te Londen, zal in den zomer van 1884 te Edinburg eene internationale tentoonstelling van voor werpen betrekkelijk het boschwezen worden gehouden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1