waar het waarschijnlijk ten volle recht op heeft. Zeggen wij veeleer dal het geheel een buitengewoon succes heelt gehad, dat er bij allen een recht onderhoudende en levendige toon heerschte, waartoe het bal, dat na afloop der voorstelling plaats had, niet weinig toe bij bracht, kortom dat "India O-ieiitalis" met trotsch mag neerzien op het liefdadigheidsfeest den Leidschen ingezetenen aangeboden. Memoreeren wij nog ten laatste dat de alhier te lande vertoevende prins Roland Bonaparte hel feest met zijne tegenwoordigheid heeft vereerd., die dan ook op eene wijze, in overeenstemming zijner waardigheid, zijne vrij gevigheid heelt betoond. Naar wij vernemen wordt de bruto-opbrengst ge schat op circa f 1950. 's GRAVENHAGË, 29 September. Door Z. M. is Z'. M». commissaris in Noordbrabant gemachtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Donderdag 11 October a. s.om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van mr. A. F. Vos de VVael, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Door Z. M. zijn benoemd: tot telegrafist 2e klasse: G. J. Hofker, J. Raemaekers, J. Bos, 11. Meppen, E. Harmsen, P. Böckling, J. Lohmann, A. Stoorvogel, P. Le Grand, J. A De Haas, F. De ProuwA. 11. Pans, B. 11. Cuypers, F. A. Van Vloten, J. B. Van Voorst, D. Ilelmens, 11. Van Wigcheren, mejuffrouw V. Kraay, allen thans leerlingen-telegrafist en F. J. Genlis, thans telegrafist 3e kl. De luitt. ter zee le kl. F. J. Stokhuyzen en F. Bóhtlingk, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De heer J. H. A. Van Daalen, advocaat-generaal alhier, is eervol ont heven van de verdere waarneming der betrekking van procureur-generaal. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren behalve in de reeds vermelde zaken, ook arrest gewezen in de zaak van H. A. D.uit Dordrecht, beschuldigd van het vervaardigen en gebruikmaken van een valschen wissel, liet hof was van oordeel, dat niet bewezen was, dat de haudieekeningen op het geschrift valschelijk door den beschuldigde waren gesteld of dat bij van de valschheid van den wissel bewust was. Op grond daarvan volgde ook hier eene vrijspraak. Door de rechtbank alhier zijn voor de vervulling van de vacature van rechter, in alphabetische orde, aanbevolen: m'. C. üiemontrechter te Breda, mr. Ph. VV. Van lleusde, advokaat en rechter-plaatsvervanger alhier, en mr. J. W. Van Oosterzee, rechter te Rotterdam. De locomotiel van den laatsten trein langs den Rijnspoorweg is giste renavond, dicht bij het station alhier, in botsing gekomen met een veewa- vag'-n van de staatsspoorwegen, die le veel vooruitgeschoven stond op de rail, welke met het bereden spoor zamenloopt. De aanraking bepaalde zich tot eene beschad.ging van den wagen en had geene persoonlijke ongelukken ten gevolge. BU1TBNLAN DSCHE BERICHTEN. BSIGBIA B. O'Donnell is verwezen naar het hof van assises, onder beschuldiging van moord op den aanbrenger Carey. De vrouw van Carey bevestigde dat O'Donnell na den moord haar beeft verklaard uitgezonden te zijn om de mis daad te bedrijven. De heeren O'Connor en Small, parnellistische leden van het lagerhuis, zijn eergisteren le Anghnacloi aangekomen, om toebereidselen te maken voor de aangekondigde manifestatie ter eere van Parnell. De Orangisten, die bezit van de stad genomen haddenbeletten hun toespraken te houden en zijn gekampeerd op de groote markt van Dungannon, vast besloten niet te dulden dat Parnells medestanders eene estrade zouden maken voor de mee ting, die legen gisteren belegd was. Driehonderd bereden agenten van po litie bevinden zich te Dungannon. De Orangisten wilden eergisteren den afgevaardigde O'Connor, die zich aan het Portadown-station bevond, te lijf, maar het gelukte hem onge deerd te ontkomen. De grondeigenaar Crotty is Donderdag in het graafschap Mayo door êen sluipmoordenaar doodgeschoten. Het gebeurde te Wexlord, dat nl. een groot aantal arbeiders van een landheer verschijnselen van vergiltiging vertoonden, is, blijkens een gerech telijk onderzoek, het gevolg hiervan geweest dat al die menschen hadden gegeten van het vleesch eener koe, die aan miltvuur bad geleden. Volgens bericht uit Durban aan de Times duren de gevechten in Noord- Zoeland voort, en bevestigt zich het gerucht dat Cetewayo zich wil over geven. E-m conflict dreigt in den Vrjjslaat Itisschen de Barolongschc Kaf- ferhoofden. De Standard meldt uit Hongkongdat bij verkenningen uil Hanoi de ontruiming; geconstateerd is der vijandelijke werken. De Franschen bezetten Phu-Kai zonder tegenstand; blijkbaar trokken de Zwartvlaggen terug naar Sontay. De Franschen vonden de hoofden van dertig Franschen, onder welke ook dat van Rivière, die door de Zwartvlaggen in Mei onthoofd werd. De Londcnsche correspondent van de Manchester Guardian zegtdat de quaeslie van Nieuw-Guinea waarschijnlijk op eene voor alle partijen bevre digende wijze zal worden opgelost. De correspondent heeft gehoord, dat eene expeditie door particulieren uitgerust, goed gewapend en ruim van geld voor zien, binnenkort uit Australië naar Nieuw-Guinea zal vertrekken, om daar eene nederzetting te vestigen. Als dit is geschied, zal aan het Engelsche gouvernement een charter worden gevraagd als de Noord-Borneo-maatschappij indertijd heeft ontvangen. Dit zou moeielijk kunnen worden geweigerd en voor de rest zouden de Australiërs zeiven wel zorgen. F li Ut H Si 1.1 li. Het Journal Offlciel bevat de derde lijst van ambtenaren, die inge volge de wet van 30 Augustus jl. uit het personeel der rechterlijke macht verwijderd moeten worden. Niet minder dan 103 voorzitters en onder-voor zitters van civiele rechtbanken worden door hel derde decreet van president Grévy getrollcn. Reeds zijn 391 rechterlijke ambtenaren ontslagen en nog 223 moeten volgen. De president der republiek heelt den minister van onderwijs en fraaie kunsten gemachtigd, een door de weduwe Paul de Musset vermaakt legaat, dat eene jaarljjksche rente alwerpt van 6000 fr., aan te nemen, welke rente dient: 1». om een terrein aan te koopen voor het oprichten van een wit mar meren geleiikteeken ter cere van Alfred en Paul de Musset; 2°. om drie achtereenvolgende jaren aan een verdienstelijk, doch onbemiddeld beeldhou der een jaargeld uil le keeren. De minister van marine heelt de bevestiging ontvangen van hel berichl, dat de Zwartvlaggen den 15'1"1 dezer de stelling ontruimd hebben, welke zij voor Sontay bezet hadden. Twee baiaillons zullen op beide oevers eene verkenning naar Sontay ondernemen. De Franscbe vertegenwoordiger te Hué heeft gedaan gekregen, dat twee der eerste ministers naar Tongkin ge zonden worden, belast met hel toezicht op het aldanken der Annamitische troepen, die zich nog niet onderworpen hebben. De Franscbe legatie te Hué wordt bewaakt door een detachement marine-infantcrie, terwijl de Chateau lienald voor den mond der rivier geankerd ligt. De rehtgenooten van vijf der veroordeelden in het proces der Union Générale hebben, nu hare mannen gezamenlijk en hoofdelijk tot betaling der 20 millioen fr. veroordeeld zijn. aanvragen tot boedelscheiding ingediend, en het is wel waarschijnlijk, dat de heeren hunne schuldeischers nog kunuen uitlachen. Te Douai en Rijssel zijn verscheidene post- en telegraaf beambten in hechtenis genomen, beschuldigd van geldverduisteriugeu door middel van valsche postwissels, welke in België door medeplichtigen werden geïncasseerd en waarvoor nagemaakte slempels gebruikt waren. E n medeplichtige was beambte aan het postkantoor te Brussel, die, ten laatste beangst geworden, de zaak aangaf. Het bedrag der gestolen gelden is nog niet bekend. Thans wordt uit Oran het gerucht gemeld, dat Si-Sliman. het Maho- medaansche opperhoofd, gedood zou zijn bij een maaltijd, waartoe een paar aanzienlijke leden van zekeren stam hem genoodigd hadden. liet aantal bezoekers van de nationale tentoonstelling le Zurich lot dusver bedraagt het voor Zwitserland zeer hooge cijfer van 1,522,000. Men rekent, dat het eindcijfer wel 1,600,000 zal zijn. B&JITSCULAN». Gisteren werd het gedenkleeken van Duitschlands eenheid, het Germa- niabeeld in het Niedcrwald, onthuld. Een vloed van vreemdelingen was te Rüdesheim aangekomen. Onder klokgebrom en kanongebulder is het (eest begonnen. De keizer werd bij zijne aankomst in bet Niederwald door de feestcommissie voor het nationaal gedenkleeken ontvangen. Op de tot hem gerichte aanspraken antwoordde hij in hoofdzaak hel volgende: Wanneer de Voorzienigheid haren wil op aarde verkondigt, kiest zij daartoe den tijd, hel land en het werktuig om dien wil te volbrengen 1870/71 was daarvoor het geschikte tijdperk. De Almachtigde voerde de Duitsche wape nen van overwinning tot overwinning; miilioenen harten dankten God daar voor en brachten Hem lof, omdat Hij ons waardig bevond Zijnen wil uit te voeren. Doch ook voor het verre nageslacht wil Duitschland aan dit gevoel van dankbaarheid duurzame uiting geven, liet is met dit doel, dat het ge- denkteeken is opgericht. Ik wijd het in met woorden mijns vaders: den gevallenen ter gedachtenis, den levenden tot dankbaarheid, het komende geslacht tot navolging. Dat geve God! Hierop ontblootte de keizer hel hoofd en reikte aan de vorstelijke personen de hand, terwijl het omhulsel viel van het gedenkleeken, onder het gebulder van hel geschut en bet aan- heflen van "Die Wacht am Rhein". Hel Germaniaheeld, met de Dnilselie keizerskroon in de eene en het zwaard in de andere hand, vormt hel hoofd gedeelte van het monument. Naast de Germania staan de beelden van den oorlog en den vrede. Kolossale bas-reliefs stellen den keizer en zijne gene raals en eeltige episodes van den oorlog voor. De "Wacht am Rhein" is in hel voetstuk gebeiteld. Aan het diner bij den keizer te Wiesbaden namen alle vorstelijke gas ten deel en voorts de burgemeesters van Hamburg. Breinen en Lubeck. de ridders der orde van den Zwarten adelaar, de comtnandeerende generaals, de ministers en de leden van den bondsraad, het bureau van den rijksdag, en de leden van de commissie voor bet gedenkleeken. De koning van Saksen dronk op den keizer aan wiens roemvolle leiding niet alleen de eenheid van Duitschland, maar ook het behoud van den vrede is te danken, zoowel «oor de Duitsche stalen onderling als tusschen Duitschland en Europa. De keizer verzocht in zijn antwoord te mogen niet drinken op den koning van Saksen uil sluitend, maar op alle bondsvorstendie tot de eenheid van Duitschland hebben bijgedragen. Wiesbaden is schitterend geïllumineerd. De keizer en de overige vorstelijke personen woonden eene voorstelling bij in bet theater llet plan bestaat te Berlijn een gedenkleeken voor van Beethoven op te richten. Er zal een groot muziekfeest in het voorjaar worden gegeven, waarvan de opbrengst tot dat doel zal worden beschikbaar gesteld. Prins Von Bismarck met zijne gemalin en graaf Herbert Von Bismarck zijn gisterennamiddag naar Friedrichsruhe vertrokken. Een Pommersche boer vond dezer dagen bij bel omploegen van zijn land te Voszberg, bij Usedom, 20 pond zilver, meest munten, maar ook sie raden. De munten zijn allen van omstreeks het jaar 1100. Deze kostbare vondst is door het museum voor de geschiedenis van Pommeren aangekocht. De terugreis van den Czaar uit Kopenhagen is tot den li11'» October uit gesteld. Die van den koning van Griekenland is voor onbepaalden tijd ver schoven. Het stoomschip Sofia, met Nordcnskïold's expeditie aan boord, is te Gothenburg aangekomen. RU8LANI). Met het oog op den onaangenamen indruk, teweeggebracht door het arti kel betreffende Bulgarije, dezer dagen openbaar gemaakt door het Journal de St. Tetersbourgwordt te St. Petersburg in regeeringskringen op den voor grond gesteld dat Rusland ten aanzien van Bulgarije zijne vroeger gevolgde staatkunde blijft handhaven. Rusland houdt vast aan zijne vredelievende po litiek te dezen aanzien en deukt er niet aan om andere candidaten voor den Bulgaarschen troon aan te bevelen. De geruchten dienaangaande verspreid, zijn len eenemale ongegrond. Rusland wenscht dat ook in Bulgarije de vrede zal worden bewaard. Liever zou Rusland hebben gezien, dat de vorst van Bulgarije het programma volgens onderlinge overeenkomst vastgesteld, verder had nageleefd. Maar niettemin zal Rusland zich tevreden gesteld achten, indien het aan de toongevende kringen te Sofia zal gelukken, zij het ook langs een nieuw gekozen pad, liet land op den duur voor schokken te bewaren. Bij de ongeregeldheden in de Russische stad Novomoskowsk zijn 200 gezinnen van hun onderkomen beroofd. Van de Israëlielische gebouwen bleven slechts eene synagoge en drie huizen gespaard. De telegraphische gemeenschap met Jekaterinaslaw was afgebrokener; de ter hulp gezonden kozakken kwamen doordoor eerst 's avonds in de stad aan. Zij herstelden spoedig de orde; vijf der oproermakers werden gedood en dertig gevangen genomen. Dc aanleiding tot de ongeregeldheden moet het plunderen van eene kerk geweest zijn, waarvan men aan de Joden de schuld gaf. PER TELEGRAAF. i HONGKONG, 29 Sept. Er zijn hier ongunstige berichten ontvangen uit Kanton. De mindere klassen onder de bevolking is verbolgen over den afloop van het rechtsgeding tegen Logan gevoerd. Dc vreemde bewoners der slad zjjn echter buiten gevaar voor het oogenblik. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MTJRÉ, voorheen J. C, Dbabbb.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6