LEIRSCIIE COURANT. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN PATEITBIA1EE BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. 230. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VIIVIII en IX, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel Woensdag 26, Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 September 1883. DE KANTER. LEIDEN, 28 September. Aan de universiteit alhier heeft de heer P. C. Verkerk met goed ge volg het 1« natuurkundig examen afgelegd. De uitslag van het notarieel examen, gehouden van af 17 tot 25 Sep tember 11. was, dat zijn geslaagd voor: 1°. gedeelte: H. W. Blanken te Krimpen aan de Lek; C. Van Rossum te Leiden, F. A. Wijnhoven te Venloo, A. G. Mulié te Noordwijk; J. II. O. Dominicus te Kruiningen; P. Drcnth te Appingedam J. J. F. Van Rijn te Hoorn; L. M. Schuurbeque Boeije te Helmond; H. Verlegh te WeertG. Van Doorne te Buren; M. L. M, Van der Linde te Geflen. 2'. gedeelte: J. Van der Veen, te Hoogeveen; II. J. Palmboom te Amster dam; 3». gedeelte: R. Dinger te Amsterdam; P. Roodzant te Leiden; C. L. Van den Bergh te 's Hage; M. Wiertsema te Groningen; J. Van Ek te Haarlem. Het notariëel examen is thans geëindigd. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Z'. M'. schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. G. Hildebrandt, den 27sten dezer van Malta vertrokken, Zr. Ms. schroef stoomschip Bonaire is den 27sten dezer te Londen aangekomen. Ingevolge eene door den tijdelijken zaakgelastigde der Nederlanden te Berlijn in de Nordd. Allg. Zeit. geplaatste oproeping, welke door de re dactie van dat blad kosteloos is opgenomen, is, ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch-Indiëbij den minister van buiten- landsche zaken ontvangen: van twee te Berlijn vertoevende Nederlandsche onderdanen, 100; van den consul-generaal der Nederlanden te Stuttgart, Rm. 100; van mejuffrouw Marie Meineber te Berlijn, Rm. 50, en van baron Von Siebold, secretaris van het Japansch gezantschap aldaar, Rm. 20. Het comité van het Roode Kruis in Griekenland te Athene heeft aan het hoofdcomité van de Nederlandsche vereeniging van het Roode Kruis eene som van 1000 fr. doen toekomen, ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op Java (Krakatau). De heer H. W. Mesdag, kunstschilder te 'sGravenhageheeft aan het rijk ten geschenke aangeboden eene schilderij gemerkt: Jacobvs Marrelivs- lecitVtreck. Anno1634. De voorstelling, op paneel geschilderd, bestaat uit eene vaas met bloemen op eene tafel geplaatst; naast de vaas ziet men oen achteroverliggenden kikvorsch; lusschen de bloemen bewegen zich ver schillende insecten. De bewerking van het stuk herinnert aan de manier 'an B. Van der Ast. Dit geschenk wordt in 's rijks museum van schil derijen te Amsterdam opgenomen. Het stoomschip Burgemeester den Texvan Amsterdam naar Batavia, 'ertrok van Marseille den 27s,eD September. De Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdamwordt Zondag aan de Rietlanden verwacht. Gedurende het tijdvak van 1 September 1882 tot 1 September 1883 werden bjj 's rijks zeemacht aangenomen: bij de kantoren van aanneming te Rotterdam 47, te Amsterdam 143, te Hellevoetsluis 11, te Willemsoord 58 en te Vlissingcn 25 jongens; bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden 88 jongens, en aan boord van Zr. M». schoener Argus 26 jongens. Door den heer P. A. Jansen, te Middelburg, is een adres aan Z. M. hen koning gericht, strekkende om te verzoeken, dat het hem op 30 Sep tember 1871 verleend ontslag uit den militairen dienst alsnog moge worden 'eranderd in een eervol ontslag, met toekenning van pensioen, waarop hij alsdan aanspraak had. De 20e lijst van de vijfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van ƒ86433,97, als de opbrengst van 500 locale comités. Woensdagavond had te Utrecht eene séance plaats waarop de 7%- jarige Philipp Roth zijne vaardigheid m het uit het hoofd rekenen zou ver- toonen. Prof. J. A. C. Oudemans deelt daarover in het U. D. mede: Het was voorwaar merkwaardig te zien, hoe hij vermenigvuldigingen, deelingen, worteltrekkingen, interestrekeuing enz. uit het hoofd uitwerkte, in ongeveer denzelfden of nog iets korteren tijd, dan een vlug rekenaar het op papier doen kan. Een bewijs, hoe hij zich de getallen weet voor te stellen, is,dat hij na een getal van 12 cijfers met een ander getal van evenveel cijfers ver minderd te hebben, de rest en onmiddellijk daarop de som der drie getallen opnoemde. Te Slochteren is eenige weken geleden een schandaal aan het licht ge komen, waarvan het einde nog niet is te overzien. Uren in den omtrek heeft men den mond er vol vau, maar niemand weet nog te zeggen hoe de vork in den steel zit. Dit schijnt echter vastgesteld te mogen worden, dat voor tientallen van jaren reeds gelden, behoorende aan het werkhuis aldaar, zijn verduisterd, die in de tien duizenden loopen. Wonderlijk is het echter dat er zoo buitengewoon velen bij deze zaak zijn betrokken en dat het zoo lang een geheim bleef. Zelfs moeten er bij deze zaak onzedelijke handelingen hebben plaats gegrepen. Het Volksblad van Oost-Goorecht en omstreken schrijft in zijn laatste nummer omtrent dit feit: De verontwaardiging over de ongehoorden schandalen, die te Slochteren in het financiëel beheer van het gemeente-werkhuis hebben plaats gegrepenneemt bij den dag toe. Geen wonder ook, want bijna elke dag brengt nieuwe leiten aan het liebt. Het laat zich nu reeds aanzien, dat er ongeveer twee honderd personen in de zaak zullen moeten getuigen. De vorige week is de oudburgemeester Wil deman reeds voor den rechter van instructie in verhoor geweest. De zaak blijkt alzoo met den noodigen spoed te worden behandeld. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch stond gisteren terecht Coen- raad Pleiffer, oud 41 jaren, mandenmaker, geboren le Rheindalen, wonende te Sittard, beschuldigd dat hij in den laten avond van 26 Juni 1883 onder Mechelen, gemeente Wittern, moedwillig met een mes Christiaan Bleser in het linkerdijbeen en Egidius Hubertus van Houthem in den buik heeft ge stoken, tengevolge van welke verwonding laatstgenoemde E. H. Van Hout- hem den 4deB Juli 1883 is overleden. De advocaat-generaal requireerde schul digverklaring aan: 1°. moedwilligen manslag en 2°. verwonding en eischte eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Omtrent den persoon P. Van H., die Maandagavond jl. nabij Berlicum door de stoomtram werd overreden, verneemt men nader, dat hij even te voren in eene naburige herberg was, waar hem, wijl hij in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, drank geweigerd werd. Hij schijnt dus, door den drank bedwelmd, op de rails in slaap te zjjn geraakt, en wegens de duisternis bleef hij onopgemerkt. De justitie uit Roermond heeft een onderzoek te Venloo ingesteld omtrent den doodgeschoten huzaar Joh. Hub. Theunisseu. Het moet gebleken zijn, dat de kogel tusschen de 5e en 6e rib in het lichaam drong, long, lever en ruggegraat doorboorde en zich toen een uitweg baande aan de andere zijde, om daarna in den arm te dringen van een daarbijstaand jonkman. Tevens is nader bekend geworden dat de overledene in het bezit was van de kara bijn van den maréchaussée en daarmede al zwaaiende op de politie los wilde. Hij werd daarop doodgeschoten. Het lijk is naar de woonplaats der ouders vervoerd. De heer Rutgers van Rozenburg heeft aan de tweede kamer ingediend een voorstel van wet tot aanvulling van de wet van 29 Juli 1881 (kanaal Amsterdam-Merwede) in dier voege dat het eenig artikel voortaan zal luiden: //Voor rekening van den staat wordt een kanaal aangelegd, breed in den bodem ten minste 20 meter en diep ten minste 3.10 meter onder den water spiegel, gemeen liggende met Amstellands boezem, van den St. Anthoniedijk onder Diemcn tot benoorden den Leidschen Rijn onder Utrecht en loopende van het Noordzeekanaal bij de Stadrietlandeu te Amsterdam met eene om buiging ten westen langs Utrecht, langs Vreeswijk en Vianen tot in de Merwede bij Gorinchem." Met dat voorstel beoogt hij eene poging om het plan van het Merwedekauaal te verbeterenwaarvan hij zich ook niet weêr- houden laat door de overtuiging, dal het kanaal, aldus verbeterd, nog de geldelijke lasten niet rechtvaardigen zalwelke het aan 's rijks schatkist oplegt. Na eenige beschouwingen over de regeeringsplannenblijkt, dat de voorsteller onverzwakt bljjft in zijne overtuiging, dat in de Keulsche Vaart

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1