gadering van 31 Mei 1883, betreflende voorstellen tot overdracht der exploitatie van den Nederlandschen Centraal-spoorweg. - De heeren F. C. Zechner te Velp en H. Lauer te Arnhem hebben zich met een adres tot de tweede kamer gewend, houdende dringend verzoek om wijziging der wet op het lager onderwijs in den geest van het wetsontwerp- Vermeulen. Eergisteren is te Assen gevangen genomen zekere J. v. d. L., die vóór eenigen tijd in ontvangst had genomen een aangeteekenden brief, geadres seerd aan een ander ingezetenwelke brief, in plaats van dien voor v. d. L. bestemd, bij vergissing aan het postkantoor werd afgegeven. Toen hij eenige oogenblikken later met den geopenden brief terugkwam en de ver gissing werd ontdekt, was er 100 minder dan door den afzender was omschreven. De vermoedelijke dader van den voor ongeveer 2 jaar gepleegden moord op de dienstmeid Mina Koets, onder Zuidwolde, is gisteren ontdekt. Het is een zekere R. v. d. H., wonende aan de Samelwijk, onder Dedemsvaart. Twist tusschen hem en zijne vrouw moet laatstgenoemde tot het besluit hebben gebracht de zaak bekend te maken, waarop de politie hem heeft gearresteerd. Uit Siddeburen wordt aan de Pr. Gr. Ct. geschreven: Dat zich hier een booswicht van de ergste soort bevindt, is Zondag gebleken. Derk Kwant, daglooner te dezer plaatse, was 's avonds te 7 uur met vrouw en kind naar zijn zwager gegaan om een kop koffie te drinken. Te acht uur ongeveer stonden Harm Vrugt en Hendrik Puister op een paar honderd schreden van diens woning, toen zij eensklaps zagen dat er cene vlam uit opsteeg. Oogen- blikkelijk vlogen zij er heen, en bevonden dat het dak brandde. Gelukkig konden zij den brand blusschen. Toen Kwant te huis kwam, zag hij dat het hangslot van de deur was gebroken. Hij vermiste uit het kabinet zijn zuur verdiend loon, ten bedrage van twaalf gulden. Om deze diefstal te be dekken, schijnt de onverlaat het huis in brand gestoken te hebben. Yoor het kabinet lagen verscheidene afgebrande lucifers. De politie doet onderzoek. Gisterenavond zijn te Zierikzee van Burghsluis aangebracht 36 passagiers van het op de Zeehondenplaat gestrand stoomschip Rotterdam, van New- York naar Rotterdam. Het stoomschip zit gevaarlijk, bergers gaan derwaarts. Maandagavond is door de laatste tram naar 's Bosch, tusschen Middel rode en Berlikum, een man overreden die, ondanks het slechte weèr, op de rails lag te slapen. Terstond werd geneeskundige hulp verleend, doch te vergeefs; de man was reeds overleden. Gisteren hadden te Breda harddraverijen en wedrennen plaats van wege de Noordbrabandsche maatschappij van landbouw. Voor de officiers- steeple chase met 2 hindernissen waren 8 paarden ingeschreven, de prijs i 200 werd behaald door Fol Amourvan luitenant Romer, de l8te premie 75 door Furibond, van dezelfde,2e premie de inleggelden door Queen Louise, van luit. Metelerkamp. Nog werd een officiers-wedren op de vlakke baan gehoudenwaarvoor de dames der officieren van de veld-arttllerie in gar nizoen te Breda een bronzen groep als prijs hadden uitgeloofd. Volgens af spraak zou den prijs winnen bij den steeple-chase dezen rit niet mede ma ken. Genoemde prijs werd behaald door Queen Louise van luit. Metelerkamp. Omtrent het ongeluk te Breda, wordt nader gemeld: Toen de stoom tram, komende van Oosterhout, het station bijna genaderd was, had mej. A., dochter van den emeritus-predikant A. te Oosterhout, de onvoorzichtig heid onder het rijden van den eenen waggon in den anderen te willen over stappen ten einde bezit te nemen van haar koffertje. Ongelukkig echter struikelde zij, en voordat de tram kon stilhouden, waren haar de wielen van twee wagens reeds dwars over het lichaam gegaan. Hoewel de onge lukkige nog eenig teeken van leven gaf, is zij spoedig bezweken. Bij het afrijden te Oosterhout had zij ook gewaagd, buitenom van het eene balkon op het andere over te gaan en had het er toen goed afgebracht. Ofschoon door de passagiers gewaarschuwd, wilde zij dit bij Breda herhalen, doch thans kostte het haar het leven. 's GRAVENHAGË, 27 September. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Iudië bestemden soldaat B. Bakenhus, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71en van het onderscheidingsteeken 3e kl. voor 9-jarigen militairen dienst in Duitschland. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arrondissemenls-rechtbank te Dordrecht, mr. J. W. Mouton, thans kantonrechter te Woerden. Door Z. M. is aan jhr. A. L. Van Spenglcr, op zijn verzoek, eervol i ontslag verleend als ontvanger der dir. belastingen en accijnsen te Bemmel, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is de benoeming van de burgemeesters van Blokzijl J. H. J Coldewey en van Laren C. L. Velthuysen, tot secretaris dier gemeentenJ goedgekeurd. Door Z. M. is bij het artillerie vrijcorps te Helder, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. D. P. H. Aberson, als majoor-commandant; H. T. A. Janzen Ez.als le luit.-kwartiermeester; S. P. Marinkelle, als ka pitein: T. Mooy, als le luit., officier van kleeding en wapening; J. Schuyt, als lc luit., en K. W. Feilhals 2' luit. De benoemde officier van administratie le kl. W. E. Muller, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire, wordt met den laatsten October a. s. op non-activiteit gesteld en met 1 November daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 2e kl. W. A. Le Rulte. Door de afdeelingen der tweede kamer zijn gekozen tot rapporteurs over de Indische begrooting en het ontwerp tot voorziening in het Indisch kas-tekort, de heeren W. K. Van Dedem, Van der Hoeven, Rutgers, Schim- melpenninck en De Bruyn Kops. De behandeling der zaak van Mf. F. J. |M. A. Reekers, lid van de i tweede kamer der staten-generaal, vervolgd ter zake van verzuimd jtc hebben zijn pupil voor de nationale militie te doen inschrijven, is heden door den hoogen raad uitgesteld tot 11 October a. s. Het gerechtshof alhier heeft heden J. A. v. H. uit Haarlembeschuldigd van onderscheidene valschheden in geschriften, waaronder ook telegrammen cn het gebruikmaken van die valsche stukken, veroordeeld tol 5 jaren tuchthuisstraf en 20 geldboeten van f 50. Bij testament had juffrouw D. haar vermogen vermaakt aan hare bloed verwanten en als executeur-testamentair benoemd haar broeder, de heer D. welke den boedel in bezit zoude nemen; voorts had zij haar verlangen te: kennen gegeven, dat de bereddering des boedels zou worden opgedragen aan. een door haar aangewezen notaris, die het testament had gemaakt. Dc roerende goederen werden verkocht en de opbrengst bij den notaris verant - woord; een tot den boedel behoorende hypothecaire vordering ad 5000 werd afgelost, quitantie daarvoor gegeven door den executeur, terwijl heü geld werd ontvangen door en bleef onder den notaris, eu zoo ging het mei nog eenige postjes. Al dat geld, grootendeels de nalatenschap, bleek, nadat de notaris hangende de boedelbereddering was overleden, in diens insolven- ten boedel verzwolgen. Doch ten wiens nadeele? Was het een verlies door de gezamenlijke erfgenamen geleden, of was dc executeur voor hetgeen den overige erlgenamen competeerde aansprakelijk? De rechtbank te Dordrecht besliste in laatstgemelden zin, en daarmede, dat op de rekening en verant woording, die de executeur op de vordering zijner medeerfgenamen aflegde, de bovengenoemde posten als ontvangstposten maar niet als memorieposten (zooals de executeur wilde) zouden worden gebracht. Van dit vonnis kwam de executeur in hooger beroep, hetwelk gisteren voor het gerechtshof alhier werd bepleit. Voor den appellant werd het von nis bestreden door mr. Vlielander Hein. Pleiter kon zich met de voorstel ling, die de rechtbank zich in rechtskundigen zin van den executeur maakte, niet vereenigen. Het geleden verlies kon, volgens pleiter, niet den appellant alleen treffenmaar moest ook voor rekening der medeerfgenamen komen. Voor de geïntimeerden werd gepleit door mr. Van Stipriaan Luïscius. Of schoon ook hij de goede trouw van appellant niet in twijfel trok, kon plei ter niet toegeven, dat appellant voorzichtig had gehandeld, het ontvangen geld, waarvoor hij kwijting had gegeven, aan den notaris toe te vertrouwen, De markies d'Arcicollar, gezant van Spanje bij ons hof, is van zijne reis naar Hamburg, alwaar zijn souverein verblijf hield, in de residentie teruggekeerd. De familiebetrekkingen hier ter stede hebben uit Ned.-lndië het treu rige bericht ontvangen van het overlijden van den heer Elout Jr.aan onze landgenooten bekend door zijne werkzaamheid op het gebied der landont- ginning in gindsche gewesten. Het badseizoen te Scheveningen wordt Zaterdag 6 October gesloten. BUIT EN LAN DSC HE BERICHTEN. BELG1E. Het Anho. Handelsblad bevat de volgende inlichtingen aangaande de leesten, welke in- Mei 1885 te Leuven, ter gelegenheid van den 50,ltD ver jaardag der inrichting van de katholieke universiteit, zullen plaats hebben, «Buiten dc godsdienstige plechtigheid, welke door de akademische overheid zal geregeld worden, zal een historische stoet ingericht worden, uit meer dan 20 praalwagens zamengesteld, de geschiedenis der universiteit verbeel dende. Onder de voornaamste personen, die er in zullen voorkomen, noemt men Jan IV, hertog van Brabant, die de universiteit van Leuven stichtte, den 18den Augustus 1426; zijn raadsman Engelbert van Nassau; de Pais Martinus IV, schrijver der oprichtingsbullen; Paus Eugeen IV, stichter der faculteit van godgeleerdheid te Leuven; de beroemdheden der univer siteit, Vésalius, Veyês, Adrianus VI, Justus Lipsius, Vigilius en Cloyaer! aan het hoofd. De praalwagens zullen insgelijks de Leuvensche studenten] uit de XVde eeuw voorstellen; het leeraarscorps bij hare stichting; de sta-l denten heldhaftig de stad Leuven in 1572 verdedigde tegen de Fransehen,] die ze belegerde: keizer Karei V, leerling der universiteit; Albert en Isabelltl eene les van Justus Lipsius bijwoonende; de vijf faculteiten; de twee-a] veertig ambtgenooten van de Alma Mater; de herinrichting van de univetl siteit in 1834 door de Belgische bisschoppen; de rectorschappen van mgrl de Ram, Laforêt, Naméche en Pieracrts; de vrijheid van onderwijs, en twer] praalwagens zinnebeelden der laatste universiteits-scheppingcn; de bijzoi-l dere scholen der kunsten en manufacturen der burgelijke genie, der mijneil en van den landbouw." Onlangs verbrandde te Tourcoingeene stoomspinnerij. Een onder-I zoek heeft aan het licht gebracht, dat de brand moedwillig is aangi-l stoken. De portier bemerkte tegen 9 uur, dat de wachthond verdwenen wail Hij vond het dier in een hoek liggende, bezig een stuk vleesch te verorberenI dat in een doek gewikkeld was. Vervolgens bemerkte de man twee kerels! die, hem ziende, trachtten te ontkomen over de muur. Hij ging zijngewe#| halen, schoot en trol een der manner. Deze viel, doch stond weder opril gaf den portier een hevigen slag, waardoor hij op den grond tuimeldtl Hiervan maakte de kerels gebruik om te ontkomen. Kort daarop barstte lil brand uit op twee plaatsen tegelijk. RVGELA N D. Van de zes personen, die onlangs te Glasgow werden gearresteerdatl deelnemers aan eene dynamietzamenzwering, heeft zich een als aanbreng» van zijne medebeschuldigden aangeboden. De regeering nam dit aanbod aail De mededeelingen van den aanbrenger brachten het bestaan van een uit;» breid geheim genootschap aan het licht, zoodat men nog een aantal nienirtH arreslatiën verwacht. Zondag heeft te Newcastle eene manifestatie plaats gehad van tiendiiB zend werklieden, om gelijkstelling van stemrecht te vragen voor het plan» land met de bouronghs. Er werd eene motie aangenomen, om het ministeiiB te verzoeken, het ontwerp op de kicsrechthervorming zoo spoedig mogtljfl in te dienen. Sir Mozes Montefiore hoopt in de volgende maand zijn honderdsten vel jaardag te vieren. Ofschoon zwak wat het lichaamsgestel betreft, is® grijze philantroop volkomen vrij van de eene of andere ongesteldheid. Zn verstand en zijn geheugen zijn nog buitengewoon helder, zoodat hij nogsteil een levendig belang kan blijven stellen in alle wereldgebeurtenissen. The Times deeld een onderhoud mede, dat de zendeling Shaw, diet® Tamatave door de Franschen gevangen gehouden werd, met een der red» teurs van het blad gehad heeft. Deze laatste zou verklaard hebbendat indif» de Fransche troepen geen versterking kregen, zij door de Hovas verslag»» zouden worden, die goed gewapend zijn en de moderne strijdkunst kenneil Naar de Standard uit Hongkong verneemt duurt de spanning !l Kanton voort en gaan de Chineezen voort de forten in staat van verdedig® te brengen. Uit Soedan wordt aan de Daily News bericht, dat de expeditie® generaal flicks houderd tien mijlen bezuiden Khartoem is aangekomen wi der tegenstand te ontmoeten. Eerstdaags zal generaal Hicks optrekWl in de richting van El Obeid. De rebellen betoonen zich nog steeds on® neigd tot onderwerping. Door de hitte heerscht eeue groote sterfte ood« de kameelen. De Times verneemt uit Durban, dat Isibepu, die het reservegebi» steeds bewaakt, er op uit is Cetewayo le beletten zich bij de Boerenatj te sluiten. Aan Daily News wordt uit Pieler Marilsburg bericht; dat Cclewtl aanbiedt zich over te geven, mits hij beschermd worde tegen Isibepu. Volgens de Globe heeft de Alaska, van de Guionlijn, welke verled» Zondag te New-York is aangekomen, den overtocht van Engeland f den ongehoord korten tijd van 6 dagen, 21 uren en 40 minuten afgeWl Ilct in de Vcreenigde Staten ter verdediging van O'Donnell, den nww]

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2