LEIDSCHE €0 IJ'RA UT. 1883. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN PATENTBLABEI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 228. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5, le al. der wet van den 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door J. C. Fancier Straaten, vrouw van D. C. Van Altenburg, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uit oefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Burgsteeg n°. 3. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 September 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Iloofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot Jrie uren en wel Woensdag 36, Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeien worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 September 1883. DE KANTER. LEIDEN, 26 September. Tegen N. De V., die zich heeft schuldig gemaakt aan het wegnemen tan lood en verkoopen van hetzelve, tijdens hij werkzaam was aan een perceel op den Ouden Singel alhier, is te dier zake door de politie proces verbaal opgemaakt. De houten benedenramen van het akademiegebouw alhier, welke oor spronkelijk, toen het gebouw nog tot het klooster der Witte Nonnen be hoorde, met de bovenramen een geheel vormden, zullen door zandsteenen Gothische traceeringen vervangen worden. Behoudens goedkeuring van gedep. stalen zal door de Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij in exploitatie genomen worden de stoomtramdie Noordwijk over Katwijk met Leiden zal verbinden. De lijn Piet Gijzenbrug- Noordwijk komt echter niet tot stand. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg bij de Nederlandschc bank f 9,078,127.90% en bij de betaalmeesters 4,243,795.91 te zamen ƒ13.321.923.82. In 1878 besloot het bestuur der Waalschc gemeenten in ons land de bouwstoffen te verzamelen voor eenc geschiedenis van die gemeenten, en benoemden daartoe eene commissie, bestaande uit de beeren P. Q. Brond- geest, A. J. Enschedé, F. II. Gagnebin, W. N. Du Rieu, C. G. Chavannes, T. D. 0. Obreen, J. Soutendam, R. N. L. Mirandolle, C. A. Cbais van Buren en Ch. M. Dozy. Deze commissie begon natuurlijk met op te teekenen alle regis ters en bescheiden, die in de gemeenten bewaard worden. Bij die werk zaamheid bleek dat veel verloren was geraakt en er groote gapingen beston den, zoodat aan het zamenstellen van eene geschiedenis nog niet kon worden gedacht. Voor eenige monographiën was er echter materiëel genoeg, en de commissie besloot nu, ook in de hoop daardoor de bronnen zonden vermeerderen, een Bulletin uit te geven in afleveringen, al naar de hoe- veelheid der stof en de belangstelling van het publiek. In dat Bulletin zal de commissie opnemen, niet alleen de resultaten van haar vijfjarigen arbeid, naar ook de documenten welke zij bezit en ontvangt. De uitgave zal ver der niet alleen de geschiedenis der Waalsche kerk betreffenook de staat kunde en het maatschappelijk levenvoor zoover Refugiés daarop invloed aefenden of daarvan invloed ondervonden zullen er behandeld wordenver der biographieëngenealogiënbibliographieenz. Van dit Bulletin is thans de eerste aflevering verschenen. Zij behelst, als inleiding, een uit voering overzicht van de geschiedenis der Waalsche gemeenten in ons land, d°or den heer F. H. Gagnebin, en de levenschets van Lambert Daneau, 'en stichter der Waalsche gemeente te Leiden, welke de heer Du Rieu in '881 bij de viering van den 300,l,n verjaardag dier gemeente heeft uitge ven, doch verrijkt met verscheidene, latere ontdekte bijzonderheden. Bij deze schets behoort eene afbeelding van het Bagijnenhof van SE Agnes, waarin de universiteit gevestigd was van Sept. 1575 tot Jan. 1581, waarna een jaar lang de Walen de kerk gebruikten, die vervolgens dienst deed als anatomiezaal, Engelsche kerk en bibliotheek. (/V. R. C.) Aan de theol. school te Kampen is de nieuwe cursus begonnen met 73 studenten, 48 theologische en 25 litlerarische, terwijl aan 4 aspirant-studen-< ten, die de vorige week bij het admissie-examen niet slaagden, vergund is de lilterarische lessen te volgen. Naar men verneemt zal het paleis van Z. M. den koning op het land goed Oranje-Nassau's-oord door aanbouw aanmerkelijk worden vergroot en verfraaid. Naar men verneemt, verbeterd de toestand van den minister van staat, mr. Modderman, in die mate, dat hij nog voor den winter de terugreisnaar Nederland zal kunnen aanvaarden. De heer M. P. Pels is, naar men verneemt, door den Sultan van Tur kije benoemd tot commandeur en de heer A. W. Stortenbeker, architect, tot officier der Medjidie-orde, de eerste als gedelegeerde, de tweede als ver tegenwoordiger en architect der Egyptische afdeeling van de Amsterdamsche tentoonstelling. De leden van de Société des Ingénieurs Civiles te Parijs, die de afge- loopen week ons land kwamen bezoeken, hebben een bedrag van 550 fr. ter beschikking gesteld ten behoeve van de ongelukkigen door de ramp in Indië. De kon. akodemie van wetenschappen (afd. wis- en natuurkunde) zal op Zaterdag 29 September te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, vertrok heden morgen van Aden. De Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 18 September. De Padang, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde hedenmiddag te Londen. De Prinses VPilhelminavan Batavia naar Amster dam, vertrok van Batavia 26 September. Tot onderwijzeres te Voorschoten is benoemd mej. J. A. Prins, te Oegstgeest. Als een zeldzaam verschijnsel kan medegedeeld worden, dat te Noord- wijk aardbeziën voor de 2de maal in bloei staan. De fancy-fair van jl. Zaterdag op het tentoonstellingsterrein te Amster dam heeft ongeveer 28,000 opgebracht, met inbegrip der entréegelden. Heden was hel 25 jaar geleden dat de heer D. G. Bingham, generaal- agent van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht, in dienst trad. Dat men dit feest niet onopgemerkt wilde laten voorbijgaan,getuigde de aanbieding van een kolossaal tafelmiddenstuk, zwaar uitgevoerd in zilver van eerste gehalte, van wege de gezamelijke beambten dier maatschappij. Een arbeider, die 18 jaar van zrjn leven wegens diefstallen in de gevangenissen heeft doorgebracht cn pas 3 maanden uit het tuchthuis te Leeuwarden is ontslagen, na daar 7 jaren le hebben verblijf gehouden, kwam Vrijdagnamiddag te 3 uur te Groningen, trachtte eenige goederen té verkoopen en zat twee uur later goed en wel reeds weder achter slot. De politie wist reeds waar hij bedoelde goederen den avond en den nacht te voren in de provincie had gestolen. Maandag had te Breda een vreeselijk ongeluk plaats. Eene jonge dame uit Oosterhout, op het punt van naar Iudië te vertrekken, sprong nabij het station te Breda van den nog bijna in volle vaart zijnden stoomtram. Zjj viel, werd deerlijk verminkt en was oogenblikkelijk een lijk. Bij een hevig onweder, dat Vrijdag jl. te Sterksel woedde, sloeg de bliksem in den schapenstal van den landbouwer Heesakkers en doodde 17 zijner schapen. Er ontstond een begin van brand, die echter dadelijk gebluscht werd. 's GRAVENHAGE, 26 September. Door Z. M. is aan den gepensioneerden Oost-Indischen hoofdambtenaar mr. S. C. J. W. Van Musschenbroekgewezen resident van Menado, vergun ning verleend tot aauneming der onderscheidingsteekenen van ridder der tweede klasse van de Koninklijke Kroonorde van Pruisen, hem door Z. M. den koning van Pruisen, keizer van Duitschland, geschonken. Door Z. M. is aan den kapitein-luitenant ter zee A. baron Collot d'Es- cury de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3' klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Stalen van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan mr. J. Rutgers, op zjjn daartoe gedaan verzoek,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1