baan voor paarden door heeren liefhebbers bereden. De prijs, een kunst voorwerp, uitgeloofd door den heer T. W. baron Van Tuyll van Seroos- kerken, werd behaald door jhr. H. Cliflord, met zijn donker bruine ruin Havock. III. Wedstrijd in het schoontijden van tweespan paarden. De prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer A. W. J. J. baron Van Nagell, werd behaald door den heer A. Baans, met één span paarden. IV. Harddraverij voor inlandsche paarden door heeren eigenaren gereden voor een chais. De prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den beer A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, werd behaald door den heer A. H. Jurgens, met zijn schimmel-ruin Apollo. -— V. Wedstrijd in het schoonrrjden voor paarden van alle landen en rassen onder het zadel bere den. De prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer Th. A. Van den Broek, werd behaald door A. N. J. M. baron Van Brienen, met zijn bruine ruin Badminton. Een tweede prijs, uitgeloofd door den heer 11. Enthoven llLzn. werd behaald door jhr. II. Ghllord, met zijn bruine ruin havock. VI. Wedren op de vlakke baan voor poney's van alle landen en rassen, gereden onder den man. De prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer J. Petersen, werd behaald door den heer J. Van der Oudermetilen, met zijn donker bruine ruin Estofelte. VII. Wedstrijd in het schoonrijden voor één- span paarden. De prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door jhr. 11. Clifford, werd behaald door den heer Van Franck, met zijne bruine merrie Cobby. De wedstrijden II en VI wekten bijzonder de belangstelling. Wegens ongesteldheid van den Ieeraar dp. P. A. Bózon, is de heer H. Elion, phil. dr. te Leiden, tijdelijk benoemd om te voorzien in de lessen in scheikunde en nat. historie aan de middelbare scholen te Schiedam. Op de begraafplaats onder Schooten werd gisterenmorgen het stoffe lijk overschot van den oud-hoogleeraar Van Vloten ter aarde besteld. De heer Gallandat Huet, uit Haarlem, sprak over den overledene als een oprecht vriend en warm vaderlander. Op morgen zal in het gebouw der Vrije gemeente te Amsterdam een congres gehouden worden, gewijd aan kunst en letteren. Behandeld zullen worden: 1. Invloed van de vreemde letterkunde op deNederlandsche. Rap porteur dr. J. Ten Brink. 2. De Hollandsche kunstenaarsschool. Haar aan deel in de Europeesche kunstbeweging. Rapporteur prof. J. A. Alberdingk Thijtn. 3. Invloed van de studie der inboorlingen onzer koloniën op de ver gelijkende taalstudie. Rapporteur prof. M. G. K. Niemann (Delft). 4. Het aandeel der Nederlandsche muziek in den vooruitgang der vreemde muziek. 5. De invloed van het bezit van koloniën op de Europeesche letterkunde. 6. De ontwikkeling der kunst in Europa, uit het oogpunt van den invloed van den handel met het Oosten en de Arabieren. De dag der sluiting van de tentoonstelling te Amsterdam is thans be paaldelijk vastgesteld op 31 October a. s. Te beginnen met 1 October worden de gebouwen der tentoonstelling 'savonds te 5 uur gesloten; de buiten-terreinen zullen eerst te 6 uur behoeven verlaten te worden. Vau 1 tot 31 October malinée musieale van 12 tot 2 en van 3 tot 5 uur. Een persoon werd onlangs aan een politiebureau te Amsterdam ontboden, om zich omtrent eenige feilen te verantwoorden. Bij het woord //politie" schrikte hij zoo hevig, dat hij een gereedstaand glas water opdronk, waarna hij uitriep: //binnen een uur ben ik dood." Voor alle zekerheid gaf men hem spoedig tegengif in en bracht hem naar het gasthuis, dat hij na een verblijf van 24 uur als hersteld verliet Intusschen was gebleken dat hij eene hoe veelheid morphine in het water had gemengd. Te Beesd brak in den nacht van Zaterdag op Zondag om 2 uur een feilen brand uil bij den landbouwer J. Kersjes, lil korten tijd werden drie woningen en tv** honihpro^ndnnr bet vuur verteer^ nok vephrandiipn '2 vette varkens en 12 biggenbenevens eene geit en eenige kippen. Al het meubilair, bedden, kleederen, linnen enz., is verloren gegaan. Alles is tegen brandschade verzekerd, maar veel te laag. De oorzaak der ramp is onbekend. Ten voordeele van de ongelukkigen door de ramp in Indië zal in de volgende maand te Breda in de zaal Concordia eene opera-voorstelling wor den gegeven door officieren van de verschillende wapens. Het eigenaardige er van zal zijn, dal de opera, «de Doge van Venetie" getiteld, gecompo neerd is door een officier, aldaar in garnizoen, dat de officieren niet alleen als acteurs en koor zullen optreden, doch tevens het orkest zullen vullen. Zelfs het decoratief wordt door een officier vervaardigd. Te Venloo is in den nacht van Zondag op Maandag, bij gelegenheid van de kermis aldaar, de milicien Theunissen, van Maastricht, die den 27sltn dezer met groot verlof naar huis zou gaan, doodgeschoten. Het feit droeg zich volgenderwijze toe: De maréchaussées Sanders en Wceda waren tot handhaving der orde in dienst en arresteerden een huzaar, die door den getroffene zoude bevrijd worden, waardoor deze met de genoemde politic handgemeen werd en hun de karabijn poogde af te nemen. Een hunner moet daarbij meermalen tegen den grond geworpen zijn, altijd onder vast houden van het vuurwapen. Dit was ook het geval toen Sanders het schot loste en den noodlottigen kogel toebracht. Een daarachter staand jongeling bekwam een schamschot in den voorarm. De justitie zal een onderzoek in loco instellen. Op meerdere plaatsen is in dien nacht door huzaren gevochten. Door dr. Zaalberg, predikant te Paramaribo, wordt de waarneming bericht van een zonderling natuurverschijnsel. Op Zondag 2 Sept. was de zon aldaar volkomen zuiver, helder indigo blauw. Deze wonderlijke kleur had zij bij haar opgang en behield zij den gansehen dag, nu eens donkerder dau weer lichter, lol aan haar ondergang. Een volkomen blauwen zon dus. Daarbij was er een bedekte hemel, volkomen windstilte en heerschteer eene versmachtende hitte. De Surinamers profeteerden allerlei ellende die uit dit verschijnsel zou voortvloeien. Dr. Z. dacht dat er wellicht zamenhaug kou bestaan met toen aldaar nog onbekende vulkanische verschijnselen. Overigens leverde de indigo-blauwe zon, zonder stralenkrans, een prachtigen aanblik op. 's GRAVENHAGE, 25 September. Door Z. M. is aan den oud-kapitein-luitenant ter zee D. J. Brouwer, oud-consul der Nederlanden te Port-Saïd, vergunning verleend tot het aan nemen van het kommandeurskruis der Keizerlijke orde van den Medjidieh, hem door den Khedive van Egypte geschonken, en aan den lieer G. F. Mehlbaum, secretaris bij het consulaat-generaal van Zweden en Noorwegen te Amsterdam, vergunning verleend tol het aannemen van het ridderkruis der Koninklijke Wasa-orde, hem door den koning van Zweden en Noorwe gen geschonken. Door Z. M. is G. L. Derkx, ontvanger der directe belastingen enz. te Terschelling, benoemd tot ontvanger dier middelen te Amstenrade. De heer G. Kienitz, consul der Nederlanden te Christiania, is bevor derd tot consul-generaal. Door Z. M. is A. G. Montfoorl, te Rotterdam, benoemd tot Ieeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Assen. Door Z. H. is W. Koning, directeur van een der rijkstelegraaf kanto ren op zijn verzoekmet ingang van 1 November 1883benoemd tot tele grafist le kl. bij den rijkstelegraaf. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst 3e kl., 4' afdeeling, bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord A. D. Slumphuis, op daartoe gedaan verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, met den laatsten dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. In de zitting van de tweede kamer van heden is. na zeer uitvoerige discussiën', waarin de hh. Reuther, Scbimmetpenninck Van der Oije, Keuchenius, Wintgeus en Lobman bezwaren tegen den vorm van het adres volhielden en de heer Schaepman die vorm verdedigde, als bedoelende de regeering te be strijden noch te steunen, maar aan den arbeid te laten, is de algemeene strekking van het adres aangenomen met 47 tegen 30 stemmen. De regee ring verklaarde in die bedoeling te berusten, zij verklaarde dat zij aan de verbetering van de levende strijdkrachten hare aandacht bleef wijden, dat fiuanciècle wetsontwerpen binnen weinige dagen zouden aangeboden worden en nam, tegenover de hh. Keuchenius en Van der Hoeven de verantwoorde lijkheid op zich van de handhaving van den gouverneur-generaal, wiens zwich- en voor een parlementair votum nadeelig zou zijn voor het prestige in Indië. Nadat de heer Keuchenius zijn leedwezen had betuigd over de afwezigheid van den kroonprins bij de opening der kamers en zijne blijdschap had te kennen gegeven dat de kroonprins eene Krakatau-commissie had gevormd, is het geheele adres aangenomen met 49 tegen 28 stemmen. Vervolgens antwoordde de regeering op de interpellatie van den heer Viruly, dat de consul-generaal te Bern gemachtigd was om Nederland te doen toetreden tot de Berner-conventie van 1881, betreffende de phyloxera, wat de vrije invoer van Nederl. tuinbouwproducten insluit. i, De minister van marine zal op 28 September a. s. geen audiëntie verlcerien. De heer Van der Hoeven, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Z. M. te Berlijn, is met verlof hier ter stede aanwezig. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, heeft de Italiaansche gezant bij ons hof, graaf della Croce, aan den heer burgemeester eene zeer aan zienlijke gift doen toekomen als zijne bijdrage in de dezer dagen hier ge houden collecte voor de noodlijdenden door de ramp van Krakatau. BUI TEN LAN DSCHE BERICHTEN. EMCEIiANf Volgens gerucht zou het Engelsche gouvernement voornemenszijn, de door de aanhangers van Parnell beraamde meetings door geheel Ierland te verbieden. De orangistische partij van Tyron zou besloten hebben, zich des noods rad geweld tegen elke Pamellistische manifestatie in genoemd graafschap le ver zetten. Uil Dublin wordt van den 22e° Sept. gemeld, dat in het graafschap Tipperary weer eene agrarische misdaad is gepleegd. Eene weduwe, Filz Pa trick genaamd, die met hare familie een twist had gehad naar aanleiding van het koopen van eene boerenplaats, is door eenigen hunner Donderdagavond aangevallen. Zij en twee harer zoons werden met eene hooivork gekwetst, de derde zoon kreeg een geweerschot. De toestand van de vier gekwetsten is zeer ernstig. De daders zijn in hechtenis. In de zitting van de geografische afdeeling der Britsh Association heeft de heer Jhonstone een brief voorgelezen van Stanley, gedagteekend uit Leopoldville 23 Juli, waarin de schrijver ten krachtigste aanbeveelt de vestiging van een protectoraat der Iiritsche regeering over de inlandsche hoofden aan de Congo, opdat zij niet in de macht der Portugeezen vallen, waardoor de bevolking weder in slavernij zou worden gebracht. Volgens de jongste berekeningenwelker uitslag door prof. Ball dezer dagen in de zitting van de Britsb Association werd medegedeeld, moet de afstand van de aarde tot de zon 92.700.000 Eng. mijlen bedragen. Vroeger raamde men hem op 96,000,000. Het cijfer is nog slechts bij benadering le verkrijgen. Sir George Remington, de beroemde ingenieur en aannemer van spoor- wegwerken, is den 19den September overleden. In 1840 ontwierp hij met zijl vader het eerste plan voor eene ondergrondsche spoorbaan te Londen en ii 1864 kwam hij op het denkbeeld Engeland en Frankrijk door een onderzee- schen spoorweg te verbinden. Ook het scheepskanaal te Manchester is eei zijner gewrochten. Aan den bouw van den Londen-Manchester en den Lon- den-Brighton spoorweg en van de dokken te Dagerham en Greenwich heeft hij medegewerkt. De commissie, die zich te Manchester heeft gevormd, ter inzameling van giften voor de slachtoffers van Krakatau, heeft blijkens de laatste op gave reeds ruim 1400 ontvangen. De Times herinnert, dat de quaestie van het Suez-kanaal nog niet it opgelost en zij komt terug op hare vroegere bewering, dat de eenige prac- tische oplossing is een nieuw kanaal, onder een bestuur, dat volkomen op de hoogte is van de behoeftenwenschen en gewoonten van de natie, dit van het kanaal het meest gebruik maakt. De tegenwoordige toestand ii onhoudbaar; van de 7.000.000 tonnen, die jaarlijks door het kanaal gaai, zijn 5.500.000 Engelsche en het bestuur is geheel in handen van Franse!» Aan the Daily News wordt uit Konstantinopel gemeld: Het paleis ii door de ontdekking van een beweerd komplot tegen den Sultan in rep ei roer. De verdenking is gevallen op den troonopvolger prins Rescind Effendi en diens intieme omgeving, en een beambte van hoogen rang is plotse!? op zeer geheimzinnige wijze verbannen. De verkiezingen voor den wetgevenden raad en de algemeene verga dering in Egypte, zijn Zondag begonnen en zullen den 275len eindigen. Eti groot aantal kiezers is opgenomen. FiiASi&BIJR. De koning van Annam is met het grootkruis van het Legioen va» Eer begiftigd. Zijne ministers van binnen- en van buitenlandsche zaken zijn tol grootofficieren dier orde benoemd. De derde lijst aangaande de veranderingen in het rechterlijk personeel, houdt uitsluitend hel ontslag in van voorzitters van rechtbanken. Van de 356 dier voorzitters in Frankrijk zullen 109 hunne plaats voor anderen ruimen. De royalisten hielden Zaterdag te Parijs eene vergadering, waar sproken werd over het herstel der monarchie. Het doel was, den graaf van Parijs tot koning te verheffen. De heer Estancelin, de vriend van d« pretendent, was niet verschenen. Dit is een maatregel van voorzichtigheid, daar van hooger hand gezegd is, dat, ingeval er eenige poging wordt gedaan om de regeering te veranderen, alle Orleansen uit het land zul! worden verwijderd, de hertogin van Alenijon, die eene zuster van keizer Frans Jozef is, niet uitgezonderd. De graaf van Parijs wilde zijne fatni!

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2