LEIMCHE COURANT. 1883. 227. STADS-BERICHTEN Ramp in Nederlandsch Indië. PATEHTBIADEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. WOENSDAG Si' SEPTEMBER De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat sedert de laatste opgave bij lien is ontvangen van B. Z. 20 en van de kinderen in het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis f 5,02% en dat tot dusverre in het geheel is ontvangen: wegens de collecte op 20 September 2425,92van het bestuur van het Oriëntalisten-congres 984,91, van de regelings-commissie van het Liefdadigheidsfeest gegeven door hh. officieren van het garnizoen alhier 1159,42% en wegens verschil lende andere bijdragen 249,27% te zamen f 4819,53%. Onder dankbetuiging voor de welwillende medewerking van verschillende zijden in ruime mate ondervonden, verklaren Burg. en Weth. zich volgaarne bereid verdere bijdragen in ontvangst te nemen en aan de betrokken autori teit over te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 September 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5, 1" al. der wet van den 28 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door M. C. Fan der Weel vrouw van D. Van Noort, woonachtig te Oegstgeest, een verzoekschrift is ingediend om lergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Nieuwe Rijn n#. 112. En geschiedt hiervan openbare at kondiging door plaatsing in de Loidsoko Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 September 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VIIVIII en IXover het dienstjaar 1883/84bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot Jrie uren en wel Woensdag 26, Donderdag 37, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven i de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 September 1883. DE KANTER. LEIDEN, 25 September. Heden namiddag werd de 25-jarige sjouwer C. B. door een toeval getroffen. Nadat de noodige hulp was verleend, kon de man weder huis waarts keeren. üver het jaar 1883 werd door het rijk ten behoeve van de gemeente- gymnasia een subsidie verstrekt ten bedrage van ƒ185.160; Leiden komt voor/8931 in dit bedrag voor. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de door de prov. staten 'an Zuidholland vastgestelde verordening tot beteugeling van het kwaadaar dig klauwzeer of rotkreupel. Voor tijdelijk subsidie aan gemeenten die door de uitgaven van haar lager onderwijs onbillijk bezwaard werden (art. 49 der wet) was op 1 Juli 1883 beschikt over 216.866, waarvan 158.560 voor de buitengewone en I 58306 voor de gewone kosten van het lager onderwijs. Op dat tijdstip waren verder subsidiën aangeboden tot een gezamenlijk bedrag van 228.071 waarvan de definitieve bepaling op den uitslag der aanbestedingen wacht, l'oegt men daarbij 42000die beschikbaar dienen te worden gehouden 'oor nog aanhangige en nog te wachten aanvragen om subsidie in de ge wone kosten, dan blijft slechts 14000 over om te voldoen aan 46 op 1 Juli 1883 reeds bekende aanvragen om subsidie in de gewone kosten, waar- '°or naar matige berekening 500000 zal noodig zijn. Stelt men voor Jel 2e halfjaar 1883 nog eene behoefte van f 100.000, dan blijkt van een «kort op 1883 groot 600.000. Daartegenover staat dal van de voor 1882 h dezer zake bij de wet van 18 December 1882 (Stbl. u». 219) toegestane gelden, een bedrag van 159.300 is ongebruikt gebleven. Voorziening in «st tekort is onvermijdelijk. Er is geen reden om aan te nemen dat de aanvragen in 1884 verminderen zullen. Het onderwijzend personeel is nog Net op de vereischte sterkte, het aantal scholen, door de wet gevorderd, is h°g niet gesticht, vernieuwd, vergroot of verbouwd. De kwijnende toestand van den landbouw in de laatste jaren maakt voor het platte land en uitsluitend van daar komen de aanvragen het genot van buitengewone hulp onmisbaar. Op dien grond wordt voor het tekort op 1883 en ter voorj ziening in de behoefte van 1884, een gezamenlijk bedrag van 1.000.000 op de staaisbegrooting uitgetrokken. De subsidiën voor de monumenten welke ten vorige jare ondersteuning erlangden, zijn op de begrooting tot het zelfde bedrag uitgetrokken. De ver hooging van hel totaal is het gevolg van het uittrekken van subsidiën voor de kerk te Geertruidenberg en voor het raadhuis te Veere, welke monu menten reeds voor eenige jaren ondersteuning erlangden. Van de eerste werd de kap hersteld, nu eischte den slechten toestand van de steunbeeren spoedige hersteiling, en is men voornemens daartoe ƒ5000 bij te dragen, te verdeelen over 2 jaren; van het tweede wenscht men de houten gaanderij van den toren, welke dringend voorziening eischt, te restaureeren. De vermeerdering der uitgaven voor 's rijks monumenten laat toe zon der verhooging van het totaal bedrag, dat jaarlijks voor dit doel wordt toe gestaan, bijstand te verleenen tot de restauratie van twee gebouwen, welke geschiedkundige en kunstwaarde bezitten; de herstelling van het fraai ge beeldhouwde zuiderportaal van de in 1452 door hertog Arnold Van Gelder gestichte Groote kerk te Arnhem en de kerk van Meersen, gebouwd ter plaatse waar de villa Regia stond, binnen welke in 847 het rijk van Karei Den Groote verdeeld werd, dit is het fraaiste gebouw van dien aard in het zuiden van Limburg. Reeds zijn met behulp van bijdragen van gewest en gemeente herstellingen ondernomendoch om die ten einde te brengen ont breken de middelen. De bedoeling is van rijkswege het uitzicht te openen op eene ondersteuning van hoogstens f 11000 in onderscheidene termijnen te verdeelen. De minister van oorlog heeft op zijne begrooting voor 1884 gelden uit getrokken voor arte belangnjRc «ciueiermgen. in de eerste (nauw verhouding van het aantal le en 2« luitenants te veranderen van 3:2 op 2:1, zoodat de 2' luitenants ten minste één jaar vroeger bevorderd zullen wor den. Verder wordt de tractementsverhooging na zeker getal dienstjaren voor kapiteins en luitenants verbeterd. Eindelijk worden de pensioenen van onderofficieren en minderen, die vóór de wet van 1851 gepensioneerd zijn, met 30 pCt. en die der anderen (1851—1877) met 20 pCt. van het verschil vermeerderd. In de memorie van toelichting der Indische begrooting van 1884 is door den minister van koloniën uiteengezet, waarom hij in overleg met den minister van financiën gemeend heeft de voorziening in het Indische kas tekort niet, zooals tot dusver plaats vond, in de wet op de middelen, be- hoorende bij de Indische begrooting, maar bij een afzonderlijk wetsontwerp te moeten regelen. Aan de daar gedane toezegging wordt alsnu door de indiening van een wetsontwerp voldaan. Het vermoedelijk kas-tekort wordt geraamd op ƒ14.500.000. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is V. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Bali, onder bevel van den luit. ter zee 1« kl. H. G. Hildebrandt, in den voormiddag van 22 dezer te Malta aange komen. Aan boord is alles wel. Het stoomschip Burgemeester Den Texvan Amsterdam naar Batavia, passeerde Gibraltar den 24,len September. De Prins Alexander, van Am sterdam naar Batavia, vertrok heden van Suez. De Voorwaarts, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar den 248tel> September. De Willem Barents is Zaterdag uit Hammerfest vertrokken. De directie der Noord-Zuidhollandsche stoomtramweg-maatschappij ver zoekt aan het Bbl. het volgende mede le deelen: Naar aanleiding van ver schillende vragen, door of namens aandeelhouders tot de directie gericht, kan worden medegedeeld; 1". dat van 1 Januari tot 31 Augustus 1883 is ontvangen gemiddeld ƒ6.85 per dagkilometer; 2°. dat de uitgaven in het zelfde tijdperk hebben bedragen gemiddeld /5.48% per dagkilometer, zijnde 80 pCt. der ontvangsten: 3°. dat door de gedeeltelijke vernieuwing van de baan, door den aankoop van twee locomotieven en door den aanleg van eene telephonische verbinding langs de tramlijn, het geregeld op tijd ver trekken en aankomen der treinen zooveel mogelijk is verzekerd; 4». dat geen buitengewone middelen noodig zijn geweest, om in al deze uitgaven te voorzien. De ontzettende regenbuien, welke zich ook te Clingendaal gisteren ge ducht lieten gevoelen, waren voorzeker de oorzaak dat de toevloed van be langstellenden niet zoo groot was als men bij de gewone wedrennen gewoon is. In weerwil het een weldadigheidsfeest was en wel voor de slachtoffers in Indië, toch zag het terrein er smaakvol en netjes uit. De dames-ver koopsters beijverden zich dan ook hunne waren aan den man te brengen, terwijl door den heer baron Van Ttiyll het beroep van Bookmaker werd uitgeoefend. De verkoop echter ging niet vlot en besloot men ten laatste het publiek op het midden-terrein tot de tribune toe te laten. De aange kondigde volksfeesten konden niet doorgaan, tengevolge van gebrek aan deelneming. Daarentegen waren de wedstrijden zeer opgewekt en werd er zelfs schooner gereden dan Zaterdag 15 September II. De uitslag van dezen strijd was als volgt: 1. Harddraverij voor paarden van alle landen en ras sen. De prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer C. J. Van der Oudermeulen, werd behaald door T. W. baron Van Tuyll van Serooskerken met zijn Russische schimmel-hengst Pourtchak. II. Wedren op de vlakke

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1