LEIDSCDE COURANT. DINSDAG 25 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. I »>ia De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere rege! meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 24 September. Aan den konstabel-majoor r. U. D. L. Soer, gedetacheerd bij de kweek school voor zeevaart alhier, is uitgereikt het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met daarbij behoorcnd brevet en gesp Atjeh 1873/80. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, ƒ18, ƒ3.80 en 1.90de laagste ƒ35, ƒ17.50, ƒ3.50 en 1.85. Men schrijft ons: Hoogstwaarschijnlijk zal dit jaar geen hulp gevraagd worden aan het buitenland om te voorzien in winteraardappelen. Dit jaar zon anders het vierde zijn dat er uit Saksen en meer andere streken aan voer plaats vond van aardappeleu om daarmede aan den door nattigheid geleden oogst tegemoet te komen. Zeeland, het land der Brielsche jammen, waarop in de eerste plaats vertrouwen wordt gesteld, rooit zeer voordeelig zonder veel ziekte in het product. Gelderland volgt, nergens eigenlijk worden slechte aardappelen gerooid. Het beschot is ruimer, de knol groot en de ziekte tamelijk gering. Te dien opzichte is dit jaar, met zijn al wisselend weder, bevredigend. Ook wat ander veldgewas aangaat, werd goede uit komst verkregen. Duizenden uitmuntende bloemkool werd verzondengroote appelen worden er bij manden vol gepluktdoch peren waren niet zoo raim. Van erwten en boonen zijn de nieuwe kapusijners aan de markt gebracht, die best voldoen, gelijk de andere peulvruchten niet zullen tegen- vaileu. Uet voortreffelijke zomerweder van deze maand heeft gunstig ge werkt op de druif van den kouden grond, die in de volgende maand als rijpe vrucht zal kunnen worden gesneden, llier wordt gehooid en de hooi- bouwers hadden door de warmte in de vorige week nog hunne opperklee deren afgelegd bij het voeren van zeis of hark; ginds snijdt de ploeg door het bouwland, dat weldra weder met winterkoren zal bezaaid worden; overal vindt het rundvee nog gras, jeugdig malsch voedsel en eerst voor een paar dagen namen de zwaluwen afscheid, die altijd lustig nog maar om de boerenhofstede hadden rondgevlogen, waar zij genesteld hadden. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in den loop der maanden November of December e. k. gele- mheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging tan een getuigschrift als apothekers-bediende. Zij zullen worden afgenomen Ie Kampen en te Utrecht. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in den loop der maanden November en December e. k. gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging tan een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden algenomen te Am sterdam. - De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is ten aan het postkantoor te Ravestein ingeschreven postwissel, groot ƒ5.52, wegens te min betaalde successierechten door een onbekende ingezonden. - Volgens de memorie van toelichting op de begrootiug is het totaal der uitgaven voor den dienst 1884 op ƒ143,259,769.47 geraamd. Voor 1883 was toegestaan ƒ139,944,792.69, dus voor het volgende jaar meer/ 3,314,791.78 he raming van 1884 overtreft de uitgaven voor 1882 met ƒ13.370,536.96. - Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java. vertrok 23 Sept. te] ochtends van Suez. De Burgemeester den Texvan Amsterdam naar 'ia, passeerde te Kaap St. Vincent den 23sUn September. De Prins Alex- 'nder. van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 23 Sept. Sedert 14 Sept. jl. is ten nadeele van K. Oudman, te Bedum, ont- 'reemd eene kleine blikken trommel bevattende verschillende geldswaarden, obligaliën Rusland, aandeelen Groote Russische spoorwegmaatschappij, bankbiljetten van ƒ200, 40 en 25, muntbiljetten van ƒ10, gouden tien guldenstukken zilvergeld en onderscheidene hypotheekactenbenevens nog andere obligatiën. De officier van justitie te Groningen verzocht opsporing tan bericht. - Aan giften en toezeggingen ter bestrijding van de kosten der Pool- ïpeditie (onderzoekexpedilie enz.) is tot en met 7 September ingekomen 956, verdeeld als volgt: In de cattle ƒ12,661, in de premie ƒ267,50, "voorwaardelijk ƒ65,774,82 in cautie en premie 2,253,15% als boven 80,956,47%, - Tot regent van het seminarie Ilageveld is benoemd de zeer eerw. heer J, Brouwer, deken van Alfen en pastoor te Aarlandervecn. Aan de 16 aspiranten, die aan het toelatingsexamen voor de Theol. school te Kampen hebben deelgenomen, zijn 11 toegelaten en 5 afgewezen. Als studenten zijn ingeschreven: F. de Boer, L. Bos, A. van Beuren, J. Op 'I Holt, N. Koers, J. 11. Laatsman, B. F. van Maas, F. Olgema, D. Tilkema. voor de litterarische, en A. M. Donner (Leiden) en J. Visscher, voor de theologische lessen. Gisteren voormiddag omstreeks 9 ure is in eene benedenwoning aan den Groenendaal te Rotterdam een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, bewusteloos gevonden. Men vermoedt, dat zij in dien toestand zijn gekomen door een lek in eene gaspijp. Man en vrouw zijn naar het Ziekenhuis overgebracht, doch thans herstellend, terwijl de kinderen geen letsel hebben bekomen. Bij de harddraverij, Vrijdag te Dordrecht gehouden, is de prijs van 250 behaald door de Prinses van P. Smit Jr., te Rotterdam, pikeur de heer P. van Santen, de le premie van 100 door Prins Alexander van den heer W. Doon te 's Hage; en de tweede premie van 50,— door Protest van den heer A. van Aardenne te Voorburg, pikeur de heer A. de Koning. Zaterdag II. heerschte eene ongewone drukte op het tentoonstellings terrein, bij gelegenheid van de fancy-fair, welke zou worden gehouden ten bate van hen die schade beliepen bij de ontzettende ramp in Indië. Tegen 10 ure was ongeveer alles in orde en wachtten de dames-verkoopsters, door een aantal hceren bijgestaan, op de bezoekers, die weldra in groote getale kwamen opzetten. In het hoofdgebouw, de koloniale afdeeling en het pers paviljoen, lagen op tafels de voorwerpen uitgespreid, welke zoo bereid wil- '■7 door de inzenders en industriëelen voor dit goede doe! waren afgestaan, liet was er recht gezellig en prettig, en wie er was gekomen bleef er, want behalve de gewone aantrekkelijkheden van een fancy-fair, had men ruimschoots voor muziek gezorgd. Drie orkesten, een voor het konings paviljoen, een op de brug der Duitsche afdeeling en in het koloniale ge bouw, gaven vrolijke stukjes ten beste. Onder de voorwerpen, zooals boe ken, platen, snuisterijen enz., welke in het paviljoen der pers werden ten verkoop aangeboden, was hel merkwaardigste eene internationale courant Krakatau, die de journalistenkring voor deze gelegenheid hadden uitgege ven, welk blad bijdragen bevatte in de talen van bijna alle op de tentoon stelling vertegenwoordigde volken. Ook in dit paviljoen ontbrak het niet aan koopers. Tegen 11 ure kwam Z. M. den koning, vergezeld door den hertog van Albany, op het terrein aan, waar de burgemeester de hooge be zoekers ontving, en door hen alles met de meeste belangstelling werd gade geslagen. Eenigen tijd later arriveerden H. M. de koningin met H. D. zus ter de hertogin van Albany. Ook deze hooge bezoekers namen het tentoon gestelde in oogenschouw, totdat in het koning-paviljoen de vorstelijke personen elkander ontmoetten, alwaar door hen een lunch werd gebruikt en de bur gemeester en diens echtgenoote hunne gasten waren. Na afloop begaven de hooge bezoekers zich naar het paleis op den Dam. Alleen aan entreegelden is op dien dag over de 8000 ontvangen. Op de tentoonstelling van vruchten te Amsterdam zijn o. m. de vol gende bekrooningen toegekend: Gouden medaille, de Pomologische vereeni- giug te Boskoop; zilveren medaille, mr. I. P. Amersfoort, te Haarlemmer meer; bronzen medaille, Mathot en Rutten, te Boskoop; H. Beekman, te Oegstgeest; VV. C. Boer, te Boskoop; S. Van Velzen, te Alfen aan den Rijn; 3e, 4e en 5e prijs, voor boomen, W. C. Boer, te Boskoop; 4e prijs, voor Dahlia's, G. F. Hemerik, te Leiden; 5e prijs, voor vaste planten, firma P. G. Von Sieboldt, te Leiden. Door den. heer E. Hendrikse, onlangs te Amersfoort overleden, is een legaat van ƒ500 vermaakt aan de armen der hervormde gemeente en een van gelijk bedrag aan het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis derzelfde gemeente aldaar. Te Arnhem is, na eene kortstondige ziekte, op 61-jarigen leeftijd over leden de gepensioneerde generaal-majoor A. J. E. Diemont, oud-kommandant in Atjeh. Donderdag ochtend bevond de heer H., ongehuwd, uit Gorinchem, van omstreeks 50 jaren, die de uilvoerigen ter gelegenheid van het Sint Grego- riusfeest bijwoonde, en voor zijne gezondheid eiken morgen een bad moest nemen, zich in de badinrichting te Zwolle. De badmeester was op zijn post. De heer Kn. van Zwolle, insgelijks willende zwemmen, maakte bij het binnenkomen een praatje met den vreemden heer, ontkleedde zich, bleef vijf minutefi in het water en merkte op, dat H. altijd nog doorzwom. Nadat de heer Kn. in n°. 7 der afgesloten kamertjes zich aangekleed had en langs n°. 4 ging, waar de kleeren van den vreemdeling hingen, miste hij den persoon en waarschuwde terstond den badmeester. Deze had niets

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1