LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 22 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883# M°. 324. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- alsonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij «leze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 5, le al. der wet van den 28 Juni 1881, stbl. n°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door G. Esseling alhier een verzoek schrift is ingediend om vergunning voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Schoolsteeg n°. 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing inde Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 21 September 1883. E. KIST, Secretaris. Ramp in Nerierlaiidsch Isidië* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Ne- derlandsch Indië sedert de laatste opgave nog bij hen is ontvangen van de familie S. F. f 150, van II. G. V. D. S. B. 10, van een der kinderen B. f 1 en van de suppoosten van het Ziekenhuis 0.75. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 21 September 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 September. Aan den heer dr. W. J. A. Jonckbloet is, op zijn verzoek, met 1 October eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de universiteit te Leiden. Heden morgen werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat er in het achterhuis van den heer Aguilar was ingebroken, door het raam van de wijnbergplaats op te schuiven en een der ruiten le verbreken, zonder dat men daarbij iels miste, noch van de aanwezige gelden of wijnen. Uil een onderzoek door de politie ingesteld, bleek alzoo dat een en ander niet door vreemden konde zijn geschiedt; waarop de 13-jarige bediende, ondervraagd zijnde, bekende het feit te hebben bedreven om eens van de wijn te kunnen proeven. Daar de wijnbergplaats behoorlijk gesloten was, kon hij aan zijn voornemen geen gevolg geven dan op de wijze hierboven omschreven. Heden morgen had een 10-jarige jongen de onvoorzichtigheid om een stuk ijzer, dat voor eene werkplaats op straat lag, op te lichten, hetgeen hem echter te zwaar werd, zoodat hij een zijner vingers eenigszins kneusde. Naar wij vernemen wordt de hoog-eerw. heer J. A. Van den Akker, kanunnik, deken van en plebaan aan de kathedrale kerk le Haarlem, benoemd tot praesident van het seminarie te Warmond in de plaats van mgr. C. J. M. Boltemanne, die als nieuw benoemde bisschop de 11. wijding den 30'" dezer in de kapel van gemeld seminarie zal ontvangen. De minister van financiën brengt ter kennis, dat bij koninklijk besluit van den 9d") September 1883, n°. 33, vrijstelling van zegelrecht is verleend voor de quitanliën die op hetzelfde gezegeld papier gesteld worden, waarop de declaratiën of rekeningen, die tot de voldane vordering betrekking hebben, voorkomen. Deze vrijstelling is tevens toepasselijk verklaard op de quitantiën die vóór de dagteekening van gemeld besluit gesteld zijn op hetzelfde gezegeld papier, waarop de betrekkelijke declaratiën of rekeningen voorkomen. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Baarlo, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog lot 1". October e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 'n het jaar 1884 geene plaatsen worden opengesteld voor adelborsten 3< Masse met bestemming voor het corps mariniers. Het stoomschip Noord-Draband, van Java naar Rotterdam, passeerde gisterenochtend Ponta di Guia. De Conrad, van Amsterdam naar Balaviaj posseerde Aden den 19dtn September. Door de centrale commissie, werkzaam lot het verleenen van hulp tot leniging der ramp, die een gedeelte van Nederlandsch-Indië getrofïen heeft, is aan den minister van oorlog het verzoek gericht om medewerking tot het vervullen van de taak der commissie. Ter voldoening aan dat verzoek heeft de minister goedgevonden machtiging te verleenen om de gelden, welke voor dat doel door militairen mochten geschonken worden, van de administratiën der corpsen af te dragen, om door deze, hetzij aan de plaatselijke commis- siën in de standplaatsen van de hoofdadministratie, hetzij aan den penning meester der commissie te Amsterdam te worden overgemaakt. De overmaking za! steeds met spoed behooren te geschieden. Door bemiddeling der Nederlandsche handelmaatschappij, is gisteren weder 16,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java; in het geheel derhalve 153,000. De 16e en 17e lijst van de vijfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van 70844.09, als de opbrengst van 425 locale comités. De heer Volck meldt: De expeditie komt morgen 9 uur 32 m. te Utrecht, om aldaar ontbonden te worden. Van den luitenant ter zee Dalen, commandant van de Willem Barents, heeft het bestuur het volgende bericht ontvangen: //De Barents ankerde den 4de° Augustus op Kaap Grebeni, den westelijken ingang der Jugorstraat tot de Karazee. Geen doorkomen was mogelijk. Wij verlieten die straat den 7de" Aug. en kruisten onder Waygatz. Noord-Oostenwinden dreven het ijs westwaarts en zuidwaarts en storm dreef ons om de West. 11 Aug. lag de ijsrand 70° 13' NBr. 56° 38' OL. 15 Aug. lag die 69° 57' NBr. en 55° OL. l'J Aug. lag die 69° 37' NBr. en 55° OL. Geen verandering verwachtende gingen wij 21 Augustus naar de Matochkin Skar, om daar te onderzoeken; wij kwamen 30 Aug. aan den Oostelijken ingang en vonden de Karazee vol ijs en het jonge ijs zich vormende. Door naar de Matochkin Skar te gaan hebben wij de Louise niet gezien. Wij zullen een paar dagen te Hammer- fest blijven om te herstellen wat gebroken is van ons tuig." Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Valkenburg is beroepen dr. W. Van den Bergh, pred. te Schaarsbergen. Eergisterenavond omstreeks 7 uur brak te Haarlemmermeer bij den land bouwer H. S. aan den Spaarnwouderweg een felle brand uit in een grooten graan- en hooiberg. Door krachtige hulp is de woning bewaard gebleven, doch in den berg verbrandde pl. m. 30,000 kilo hooi, 70 hektoliter rogge, 240 hektoliter haver en wikke, 70 hektoliter gerst, 70 hektoliter tarwe en 120 hektoliter boonen, alles nog ongedorschen. De oorzaak van den brand is onbekend, er wordt vermoed dat de berg door broeiing in brand is ge raakt, doch even van te voren had men nog boonen in den berg gereden en van broeilucht niets bespeurd. In het paviljoen van de pers is druk gearbeid voor de fancy fair, die Zaterdag a. s. op het terrein der tentoonstelling te Amsterdam ten bate van de slachtoffers van Krakatau zal worden gehouden. Aan het einde van de groote zaal is eene fraai versierde toonbank getimmerd, en voor de deuren der zijzalen komen denkelijk ook nog dergelijke inrichtingen. Om aan de eigenaardigheid van den Journalistenkring getrouw te blijven, zullen daar over dag boeken, plaatwerken, photographiënvoorwerpen van kHnst, postpapier enz. worden verkocht. Met de meeste bereidwilligheid heeft een groot aantal uitgevers en magazijnhouders daartoe voorwerpen beschikbaar gesteld. Om gedrang te vermijden en tevens het publiek in de gelegenheid te stellen, te komen zien, zonder onmiddellijk te koopen, is over de geheele lengte van de zaal eene balustrade gesteldzoodat het publiek behoorlijk zal kunnen circu- leeren. De internationale courant, uit vrijwillige bijdragen in ongeveer 23 talen voor deze gelegenheid opzettelijk vervaardigd, zal in het paviljoen en op het terrein verkrijgbaar worden gesteld. Met opzet zijn de meeste voorwer pen zoo gekozen, dat geen hooge prijzen behoeven te worden besteed. In- tusschen zijn van enkele arlisten zeer te waardeeren bijdragen ontvangen en worden nog meer dergelijke verwacht. Geheel tot de drukkunst en aanver wante vakken zullen de verkoopsters in het paviljoen der pers zich niet be hoeven te bepalen. Er zullen ook letters van chocolade, quin caillerieën en dergelijke worden aangeboden en 's avonds bloemen en champagne. Het ge heel belooft een groot punt van aantrekking te zijn. De schilderij van Munkacsy: //Christus voor Pilatus," die in Arti te Amsterdam geruimen tijd tentoongesteld geweest en nu naar elders ver voerd is, werd in het geheel door ruim 44.000 mcnschen bezichtigd, een aantal, in de annalen van Arti zonder voorbeeld. Gisteren werd le Amsterdam de 12de algemeene vergadering gehouden

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1