STERRENKUNDE. VERBETERDE OPROEPING. EindelijkEindelijk, Eindelijk??! Het Dinsdag te Scheveningen gehouden weldadigheidsfeest voor Indië heeft, met inbegrip der collecte opgebracht cene som van ƒ2600. BUITKNLAN DSCH E EER 1CHTEN. BELC1IK Het Journal de Charleroi zegt op grond van particuliere, bijna zoo goed als officiëele, inlichtingen te kunnen verzekeren, dat het ontwerp van een tolverbond tusschen België en Nederland gereed is te verschijnen. Het ontwerp zou de goedkeuring hebben weggedragen van Von Bismarck en de eerste stap zijn naar een tolverbond waardoor Nederland en België in den „Duitschen Zollverein" worden opgenomen. Ë1G£ E„ A IV De hertog van Aumale en de groothertog van Mecklenburg-Strelitz zijn gisterenavond te Londen aangekomen. Lord Granville is teruggekeerd van Walmer Castle. Lord Duflerin is naar Konstantinopel vertrokken. Uit Wcenen wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat de Sultan van Turkije voornemens is weldra de voornaamschc Europcesche hoven te bezoeken. Te Port-Saïd is de quarantaine voor schepen uit Alexandrië opgeheven. Men meldt uit Kaapstad dd. 28 Augustus: Men zegt, dat Cetewayo in zijne schuilplaats een bezoek heeft gehad van Transvaalsche Boeren, die zijn zoon te Utrecht hebben in veiligheid gebracht. Uit Basutoland wordt ge meld, dat zeer vele Basutos er mede zijn ingenomen, dal zij weder direct onder de Engelsche kroon komen. Masupha's volk is ontevreden en trekt naar den Oranje-Vrijstaat of naar elders. Uit Koewassic wordt via Cape Coast Castle bericht, dat Koffi Kalkali „eslagen en gedwongen werd, de hoofdstad van het rijk der Ashantijnen te verlaten. Hij moet in de richting van Gaman gevlucht zijn. Onder zijne aanhangers werd een vreeselijk bloedbad aangericht. FbtAil'tiRIJK. De president der Fransche republiek heeft tot commandeur van het Legioen van Eer benoemd graaf l)e Saint-Foix, consul-generaal te Amster dam, commissaris-generaal van de Fransche afdeeling der tentoonstelling aldaar; en tot officiers de inzenders Christofle te Parijs, Danel te Rijssel en Lauth 'te Sèvres. Aan Figaro wordt uit Amsterdam gemeld, dat de koning van Spanje voornemens is de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken, alvorens naar Madrid terug te keeren. De ontvangsten bij dé twee weldadigheidsfeesten, onlangs door het Parijsche pers-comité in den tuin der Tuileriën gegeven, hebben bedragen fr. 388,918 en de uitgaven fr. 153,521. Reuters Bureau te Tamatave seinde den dezer, dat de troepen op Madagascar geen andere dan eene defensieve houding hebben aangenomen se dert den 17d,D Juli. De Fransche bevelhebber heeft den Engclschen kapitein Johnstone aangeschreven dat deze, zoo noodig, weder actief kon optredenop de Oostelijke kust. De Engelschen oorlogsschepen Dryad en llanger zijn daarop vertrokken, zonder dat hunne bestemming bekend werd. Drie Fran sche oorlogsschepen verlieten eveneens Tamatave. De staal van belegdooi de Franschen afgekondigd, wordt nog steeds gehandhaafd. De politieke toe stand bleef ongewijzigd. UUITSCHLAN1». lu staalkundige kringen te Berlijn wordt de zamenkomst van den heer Gladstone en de Russische keizer beschouwd als van geene nadeelige strek king hoegenaamd voor het Duitsch-Oostenrijksche vredesverbond. Aanvanke lijk had de Russische minister Giers niet het voornemen opgevat om naar het buitenland te gaan voor 's keizers terugkeer uit Kopenhagen. De offici ëele politiek van Rusland is en blijft gelijk vroeger het erlangen van vrieud- schappelijken steun bij Duitschland. 11 K. 11. prinses Hendrik der Nederlanden vertrekt eerstdaags uil Berlijn naar Leusahn, in Holslein, om daar nog eenigen tijd door te brengen. OOSTENRIJ K. De koningen van Spanje en Servië zijn gisterennamiddag van Weenen naar Homburg vertrokken, na een hartelijk afscheid te hebben genomen van den keizer, de aartshertogen Albert, Wilhelm. Reinhardt en Eugenius, van de aartshertoginnen Elisabeth en Maria, en van den hertog van Nassau, die aan het slation waren gekomen. De Wiener Allg. Zeitung meldt uit Caïro, dat de Europeanen aldaar zeer misnoegd zijn over de handelwijze van den heer Malet, consul-generaal van Engeland, die de Franschen, de Italianen en de Oostenrijkers uitsluit van deelneming aan de werkzaamheden van den pas ingcslelden raad van state. Hij wordt hierin gesteund door Sherif pacha, minister-president. Het gedrag van den heer Malet heeft den onderkoning genoopt, zijne reis door het binnenland te verkorten en vroeger dan hij voornemens is geweest in de hoofdstad terug te keeren, alwaar ook Riaz-pacha is aangekomen. Men gelooft dat een kabinetscrisis niet lang zal kunnen uitblijven. RVILAM». Een der keizerlijke kamerheeren heeft zich van het leven beroofd, onder de volgende omstandigheden; de keizer en de keizerin vonden.in hunne vertrekken herhaaldelijk afschriften van nihilistische proclamatiën. Het strengste onderzoek was er niet in geslaagd, den man te ontdekken, die deze stukken daar waagde te brengentotdal de keizerin, onlangs onver wachts in haar boudoir komende, een der kamerheeren voor hare schrijftafel vond, terwijl hij eene nihilistische proclamatie uit den zak haalde. De kei zerin liet hem onderzoeken en het bleekdat hij verscheidene dergelijke stukken bij zich had. II. M. gebood hem naar zijne woning te gaan en hier schoot hij zich onmiddellijk dood. OOST-INUIE BATAVIA, 11 Augustus. De Javabode verneemt uit vertrouwbare bronnen, dal de Indische re- geering aan liet opperbestuur wederom een voorstel heeft gedaan tot aan koop of overname van de N.-l. spoorwegmaatschappij van de lijn Batavia— Buitenzorg, daar de wijze, waarop thans die lijn, in verbinding met de staats-lijn geëxploiteerd wordt zeer veel tc wenschen overlaat en op den duur niet houdbaar is. De gouverneur-generaal moet dit voorstel nog vóór zijn vertrek naar Atjeh ingediend hebben. Alle gezagvoerders van de reis hier aankomende rapporteeren harden wind buiten en voornamelijk builen straat Soenda. Krakatou rookt nog altijd en wel op twee punten, en dikwijls ondervinden voorbijgaande schepen nog aschregen. ^De resident van Samarang bericht, dat in den nacht van den 24en op den 25e0 Juli jl.legen 11 uur, door eene nog onbekende oorzaak brand is ontstaan in het Chineesche kamp te Demak, tengevolge waarvan 20 Chi- neesche en 11 Itilandsche woningen geheel zjjn vernield. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch de aangerichte schade bedroeg ongeveer 84000. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 1st"1 comm. ter alg. sec. C. L. G. Castens Ontslagen: eer vol, de resident van Cheribon J. Faes; de adjunct-comm. bij den post-en tel. L. E. Haase. Benoemd: tot resident van Cheribon, de ads.-res. vanLimban- gan (Preanger-Reg.) P. J. A. Spaan; tot ads.-res. van Limbangan, tevens vendtim., de ambt. op non-act. J. W. Stammler, laatstelijk ads.-res. van Poer- wokerto (Banjoemas); ter alg. secretarie: tot lste comm., de 2de comm. W. H. Wijnmalen; tot 2de comm., de amb. voor den burg. dienst, F. De Greve; bij het binn best., tot contr. lsle kl., de conlr. 2de kl. G. Schaap,totcontr. 2d" kl.de adsp.-contr. J. G. W. Lux, tot adsp.-contr., de ambt. op non-act. C. L. Thieme; bij den post- en tel. dienst: tot kantoorchef 3dJ kl.de comm. lBte kl. L. A. Bonman te Samarang; met bep dat hij als zoodanig zal op treden bij het kantoor te Ambarawa; tot kantoorchef 4de kl., de comm. 2de kl. J. H. Ahuys te Weltevreden en J. P. J. Cabri te Soerakarta, met bep., dat zij als zoodanig zullen optreden bij de kantoren tc Indramajoe en Pono- rogo; lot adj.-comm., W. L. Begemann te Tegal, L. R. Dekens te Soerabaia J. C. Tamson, H. J. Boerenbeker en N. M. G. Lina te Weltevreden en A. Th. F. Men tel te Pasoeroean, met bep., dat de eerste en laatstgenoemde ge plaatst worden bij de kantoren te Cheribon en Soerabaia en de overigen bij dat op hunne woonplaatsen. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den meesterknecht metaaldraaier bij den art.-constr. te Soerabaia J. G. Smit. Ontslagen: eervol, wegens volbracht diensttijd, met behoud van recht op pens., de majoor der inf. W. J. Thieme; de kol. der inf. C. Schafer. Bevorderd, bij het wapen der genie, tot l'te luit., de 2de luits. B. G. De Blauw, A. F. Rudolph en N. Ilageman. Gesteld op non-activi teit: bij de infanterie, de 2de luit. B. A. A. De Vlaminckwegens tijdelijke lichamelijke ongeschiktheid. PER TELE G~RATl\ LONDEN, 19 Sept. [Part. tel. B.) De Pall Mall Gazette, die met het kabinet in betrekking staat, verklaart in een blijkbaar officieus artikel: "Het is eene groote dwaasheid, in het bezoek van den heer Galdstone aan Kopenhagen een vijandelijke daad tegen Duitschland en Oosten rijk, of het uithangspunt voor de vorming van een anti-Bismarck- verbond tc zien. Engeland wenscht met Duitschland en Rusland in goede verstandhouding te leven; het acht een oorlog tusschen beide mogendheden in 't geheel niet noodzakelijk of aanstaande. Het zou daarbij ook geen partij kiezen. Voor 't overige acht Engeiand het veeleer nuttig, de oude vriendschap tusschen Duitschland en Rusland aan te kweeken." ADVËRTENTJEN Getrouwd: C. D. PROOT en A. GOES, die namens wederzijdsche betrekkingen hun dank beluigen voor de onder vonden blijken van belangstelling. Alkmaar, 20 September '83. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Zoon en Broeder FRAN- CISCUS HENDRICUS, na eene kortstondige ziekte, in den jeugdigen leeftijd van ruim 17 jaar. J. H. SALA. Leiden, 19 September 1883. C. P. SALA, Knaapen. Eenige en algerneene kennisgeving. Sollicitanten voor de van 1 November 1883 tot 31 December 1884 te vervullen betrekking van Wetenschappelijk Adsistent voor de Sterrenkunde aan de Rijks-Universiteit te Leiden worden uitgenoodigd zich daarvoor aau te melden bij gezegeld adres, gericht aan den Minister vau Binnenlandsche Zaken, doch in te leveren bij Curatoren der Universiteit. Aau de betrekking is, behalve vrije woning in het gebouw der Sterren wacht, eene jaarwedde verbonden van ƒ13100. De Secretaris van Curatoren voornoemd, Leiden 19 September 1883. W. G. DE BRUYN KOPS. De uitvinding van den Heer Med. Dr. LOWET trekt bijzonder de aandacht. Na lang zoeken is hel hem gelukt een HAARWATER te bereiden, dal alle vroegere dergelijke middelen overtreft. Dit middel bevordert binnen korten lijd een Hinken en vollen Baard en Haargroei, en verhindert bel uitvallen der Haren. De Uitvinder staat in voor een volkomen succes. Prijs per flacon 11. 4 en fl. 2.50. Alleen echt le verkrijgen bij den uilvinder Dr. LOWET, Antwer pen, 34 Avenue de Keyset' 34. Tegen rembours wordt niet ver zonden, maar tegen inzending van liet bedrag in blauwe postzegels en 5 Ets voor gefrankeerde toezending van hel pakje.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3