om diverse redenen nog niet konden geven. Wij hopen dit echter dezer dagen te doen. Eeue uitgelezen schare van Amsterdamsche dames hebben zich bereid verklaard voor den verkoop der diverse voorwerpen. Ook voor amusementenvooral's avonds op het terrein, wordt gezorgd. Drie orkesten, waaronder het uitstekende van de koninklijke grenadiers te Brussel, direc teur Bender, zullen zich dien dag bij afwisseling doen hooren. Het gebouw der Hollandsche Restauratie, daartoe welwillend door de heeren Adlon Todt afgestaan, zal 'savonds als café-concert zijn ingericht, waar alweder geheel belangloos diverse artist en op velerlei gebied zich zullen doeu hooren. Het belooft dus op het terrein een ware dag van uitspanning te worden. Voegt men daarbij de vele gelegenheden die aangeboden worden om wel te doen, dan twijfelen wij niet ol een druk bezoek zal der commissie eene prachtige uitkomst verzekeren. [/t. C) Tc Utrecht is overleden de heer A. Verloop, in leven ingenieur bij de kanaalmaatschappij te Port-Said. Na zijne studiën aan de Ecole centrale te Parijs geëindigd te hebben, was hij achtereenvolgens werkzaam in verschil lende fabrieken voor ijzer-constructiënbij leigroeven in Frankrijk, bij de Cóln-Mindener spoorwegmaatschappij, bij de Oost-spoorweg te Bromberg in Pruisen en bjj de Nederl. Indische spoorwegmaatschappij in Indië. Nadat de gevolgen van den oorlog in het jaar 1870, die hem Frankrijk hadden doen verlaten, geweken waren, keerde hij aldaar terug en trad in dienst van de Suez-kanaalmaatschappijwaar hij tot voor enkele weken in verschillende betrekkingen te Ismaïla, Terre-plein en Port-Said, ook door zijne uitgebreide taalkennis, aan deze maatschappij gewichtige diensten bewees. De overledene, die om zijne groote bekwaamheden algemeene achting had verworven, mocht slechts den ouderdom van 40 jaren bereiken. Gisternacht is te Mill ter gelegenheid van de kermis een moord ge pleegd op zekeren Boers, oud 25 jaren, wonende te Beers. Den verslagene was met een scherp dolkmes in de keel gestoken. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Het bebloede dolkmes werd nog bij hem gevonden. Men deelt aan het Hbl. mede, dat de ambulante postambtenarendienst doende op trein 14 van Emmerik naar Amsterdam, gisterochtend aan een groot gevaar ontsnapt zijn. Een jager toch schoot, wellicht bij gebrek aan hazen, bij kilometerpaal 77 op het postrijtuig n°. 12 en verbrijzelde eene glasruit aan de achterzijde er van, zoodat de scherven door het rijtuig vlogen. De ambtenaar, die anders aan die zijde de aangeteekende correspondentie be handelt, was gelukkig juist aan de voorzijde van het rijtuig, zoodat het hem nu niet deerde. 's GRAVENHAGË, 19 September. Door Z. M. is de heer dr. C. A. Rath, arts te Bonn, benoemd tot offi cier van gezondheid bjj de landmacht in West-Indië. De luit. ter zee 2e kl. J. H. W. Ivuyl, dienende aan boord Zr. M». rammonitor Haat, wordt, in slede van op Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp. met 21 dezer, overgeplaatst aan boord Zr. M". schroefstoomschip Leeuwar den, terwjjl de luit. ter zee 2' kl. L. N. De Bruyne met dien datum in stede van op laatstgenoemd stoomschip, op eerstgemelden bodem wordt ge plaatst. Voorts zal de luit. ter zee 2e kl. A. M. P. C. Van de Laar, in slede van met 1 October aanstaande, met 21 dezer geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. rammonitor Haai. Z. M. de koning heelt heden namiddag ten 1 ure de commissie uit de tweede kamer ontvangen, belast met de aanbieding der candidatenlijst voor het voorzitterschap van dat wetgevend lichaam. Z. M. maakte aan de depu tatie zijn voornemen kenbaar om zich onmiddellijk met eene keuze bezig te hou den. Op de gebruikelijke officiëele wijze begaf de commissie zich naar het paleis. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten 5 ure uit handen van graaf De Rilvas in ontvangst genomen de brieven van terugroeping als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Portugal bij het Neder- landsche hof. Ten 5& ure heeft Z. M. ontvangen den nieuwen gevolmach tigden minister van dat rijk, graaf San Miquel, die Hd. zijne geloolsbrieven heeft aangeboden, ten overstaan van Z. Exc. den minister van buitenland- sche zaken. De diplomaat; werd door 'skonings kamerheer-ceremoniemeester in een gala-rijtuig naar het paleis en teruggeleid. Z. M. de koning verleende heden ten 5% ure audiëntie aan de hoofden van vreemde zendingen hier ter stede en aan eenige leden der Nederlandsche diplomatie o. aaan V. Ms. minister-resident te Madrid jhr. De Sluers, met verlof alhier aanwezig. Tegelijkertijd werden de dames van het corps di plomatiek bjj H. iM. de koningin toegelaten. In de hedenmorgen gehouden zitting van de eerste kamer der staten- generaal werd door de commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede, bestaande uit de hh. Merkes van Gendt, lluydecoper, Pijn appel en Teding van Berkhout, haar ontwerp-adres ter tafel gebracht, dat naar de afdeelingen is verzonden. 1IH. MM. de koning en de koningin met gevolg woonden gisterenavond de eerste voorstelling in dit seizoen bij in den schouwburg, waar door de kon. vereeniging /'het Nederlandsch looneel" het treurspel "Romeo en Julia" werd opgevoerd. Namens den raad van beheer werd H. M. een sierlijken bloemruiker aangeboden en met dankbaarheid door haar aanvaard. De hertog van Albany en gemalin, zuster van de koningin der Neder landen, worden, naar men meldt, deze week hier ter stede verwacht, om een paar dagen de gasten van HH. MM. te zijn. BU1 TE N L A N I)SCH E B ER 1 CHTEN. EA'KELASB, De moordenaar van Carey is gisterenmorgen te Southampton aange bracht. De overheid had maatregelen genomen om alle pogingen tot zijne bevrijding te verijdelen; maar geen enkele poging daartoe heeft er plaats gehad. O'Donncll werd gisteren in den namiddag gebracht voor het polilietribunaal in Bowstreet te Londen ten einde de autoriteiten de formaliteiten konden vervullen, welke het verzenden van den beschuldigde naar de assises moe ten voorafgaan. Op verzoek van den procureur der koningin werd de be handeling van deze zaak eene week verdaagd, wegens de afwezigheid van sommige getuigen. Met het proces tegen O'Donnell, den moordenaar van Carey, zal in het begin van November een aanvang gemaakt worden. Men verwacht buitenge wone onthullingen van Carey's vrouw, die zou aangeboden hebben eene zeer belangrijke verklaring al te leggen. Zij heeft der overheid verscheidene brie ven gezonden uit eene correspondentie met een lid van het parlement. Talrijke beambten der Londen-stoomboot-maatschappij hebben thans de werkzaamheden gestaakt, waardoor de stoomvaart op de Theems grootendeels stilstaat. Het slot "Cortachy Castle", in het Engelschc graafschap Forfar, het eigendom van lord Airlie, maar bewoond door graaf Dudley en zijne gemalin, is door brand vernield. De brand ontstond 's middags in een der dienstboden- kamers, en de vlammen breidden zich zoo snel uit, dat, ondanks de ijverige pogingen tot blusschen, het kasteel nagenoeg geheel in de asch gelegd werd. Van de meubelenschilderijen en kunstvoorwerpen werd slechts weinig gered. Er waren, met de bezoekers en dienstboden, ongeveer 100 bewoners van het kasteel, en een groot deel hunner verloren alles wat zij daar hadden. De Standard ontvangt per telegram zorgwekkende berichten uit Canton; wel is de rust voor het oogenblik niet gestoord, maar de berichtgever van dat blad vreest voor aansluiting der Chineeschc land- en zeemacht bij de op roerlingen, voor het geval dat nieuwe onlusten mochten ontstaan. De Engel- sche bevelhebber te Hongkong bereidt zich voor op alle gebeurlijkheden; ook is eene Britsche kanonneerboot vertrokken naar Foochow, omdat de houding van het volk aldaar tegen de Europeanen alles behalve geruststellend is. In Tonkin moet de wanverhouding tusschen de Fransche militairen en hel burgerlijk bestuur toenemen en zou, volgens berichten van genoemd blad, de stelling te Palain onhoudbaar zijn, tenzij de Franschen versterking krijgea, Volgens bericht uit Durban zjjn Britsche cavalerie en artillerie naat het zoogenaamd //reservegebied" opgerukt. Cetewayo is opgeëischt om mei zijne aanhangers zich binnen 10 dagen aan den Britschen commissaris over te geven daar hij anders gearresteerd zal worden. De Daily Neios meldt uit Maritzburg, dat Cetewayo's troepen een aan val hebben gedaan op Hamu. De regeering zond hem een ultimatum. Uiter lijk binnen tien dagen moeten hij en zijne gewapende volgelingen zich over geven. Zoo niet, dan zullen er troepen oprukken om hem te arresteeren. De overheid neemt maatregelen om alle ontsnappogingen te verijdelen. Mam- poer, Njabel en twintig andere aanvoerders moeten te Pretoria terechtstaan, onder beschuldiging van moord en onrechtmatig verzet. Een decreet van den Khedive bepaald, dat de verkiezingen voorden wetgevenden raad en voor de algemeene vergadering in de verschillende dis tricten zullen plaats hebben tusschen 29 September en 8 October. De New-York Herald heelt van haren correspondent op Madera beves tiging ontvangen van hel bericht van verwoesting te Loanga door het oor logschip Sagitlaire, omdat inboorlingen weigerden land te verkoopen. Stan ley bevindt zich in Stanley-Pool en maakt toebereidselen om den Boven- Kongo op te varen. De Brazza vertrok naar Stanley-Pool. De correspondent zegt dat De Brazza's expeditie mislukt. Chicago vierde den 10den Augustus zijn vijftigjarig bestaan. In 183! werd op dien datum de stad opgenomen onder de sleden der Unie. Bel telde toen 600 inwoners; tegenwoordig 600,000. FBAKKRIJ K. De president der republiek keert in het begin der volgende week te Parijs terug, om zijn terugkeer te doen zamenvallen met den doortocht van den koning van Spanje. Door den prefect van het Seine-departement is de organisatie der school- bataillons vastgesteld. Alle tot militaire oefening geschikte leerlingen dei gemeentescholen, en ook die van de bijzondere scholen, wanneer zulks dooi de ouders verlangd wordt, zullen bij deze bataillons ingelijfd worden. Ik stad Parijs levert de wapenen, de ouders zorgen voor de uniformen en.zjji deze onbemiddeld, dan neemt de stad alles voor hare rekening. In dehoold- stad zullen 24 bataillons zijn en ter bestrijding der kosten is een krediet vat 500,000 fr. geopend. Volgens den Parijschen berichtgever der Times, is het door den Spaan- schen gezant, den hertog de Fcrnan Nnuez, gevraagde ontslag niet verleend, maar is integendeel de schrijver van het artikel, dat hem tot het iudieiiea daarvan noopte, gedwongen geworden om het zijne te nemen. Het vonnis van de rechtbank van koophandel tegen de directeuren vit den Union générale is nog niet volledig bekend gemaakt, zegt de correspon dent der Daily-News, maar uit een uiltreksel blijkt, dat onder degenen, dit tot vergoeding worden veroordeeld, zijn de prins de Broglie, Maryoldt Ltipe van de Union, Eugéne Veuillot van de ünivers, de edellieden de Dot' toux, de Raincourt, de Ranneville, d'Harconrt, de la Bouillevie en de Cir- court, die met eenige anderen zijn veroordeeld, ongeveer een millioen p.sl aan de schuldeischers der zwendelaars onderneming te betalen. SouimigM zijn in staat hun aandeel te voldoen, maar de meesten niet en daar ij solidair aansprakelijk zijn, moeten de eersten ook voor de overigen betalen De Gaulois meldt, dat prins Victor, zoon van prins Napoleon Jeröme. in de volgende maand, wanneer zijn dienstijd als éénjarige vrijwilliger verstre ken is, naar Moncalieri zal vertrekken om eenige weken bij zijne moeder, prinses Chlotilde, door te brengen. Daarna begeeft hij zich naar Zvvedei om in hel Zweedsche leger Ie dienen. Royalistische plakalen zijn Zondag op verscheiden huizen van Fontenaj, Vcndée aangeplakt. Deze plakatenwaarbij eenheid om den graaf van Pt rijs gepredikt werd, zijn door de inwoners afgescheurd. De regeeriii heeft over dit voorval een onderzoek bevolen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2