afnemen van het exatóen; bedoeld bjj art. 4 van het kon. besluit van 10 September 1864 (Stbl. n°. 93), zooals het is gewijzigd bij It, art. 4b, van het kon. besluit van 12 Mei 1878 (Stbl. n°. 73)". De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks i schatkist op 15 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank 8,804,680.45 en bij de betaalmeesters ƒ3,893,087.25 te zamen 12,697.767.71. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de minister van koloniën een ingenieur naar Curasao gezonden om de noodige opnemingen te doen voor de verbetering der haven en voor de plaatsing van het droogdok. Het is zijn streven om de haveninrichtingen van Curasao in uitnemenden staat te brengen tegen de opening van het Panamakanaal. Dit ter toelichting van de zinsnede der troonrede, dat de aandacht der regeering gevestigd is op de gevolgen, die voor de kolonie Curasao zijn te wachten van de doorgraving der landengte van Panama. (Fad.) De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zuidholland heeft verklaard, dat de epidemie van mazelen te Rijnsburg heeft opgehouden te bestaan. De ritmeester baron Van Heeckerenvan het depót-escadron te Leiden, en de ritmeester-instructeur Ypey, van de rij- en hoefsmidschool. zullen de cavalerie-manoeuvres als fungeerend hoofd officier mede maken met het 3e reg. huzaren. De internationale letterkundige conferentie te Bern heeft jl. Donderdag aangenomen het ontwerp eener internationale kopijrecht-overeenkomst, dat aan het op 25 September a. s. te Amsterdam te houden groote congres zal worden voorgelegd. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde straat Bonifacius den 18d,n Sept. De Prins Hendrik, van Batavia herwaarts, wordt a. s. Donderdag te Amsterdam verwacht. De 15e lijst van de vijfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van 1 66429,42%, als de opbrengst van 375 locale comités. Het weldadigheidsfeest «Clingendaal-Ivrakatau", te Clingendaal te geven, is wegens de fancy-fair te Amsterdam van Zaterdag 22 tot Maandag 24 September e. k. uitgesteld. De heer Volck meldt: De Georgy, het tweede schip, dat uitgezonden was om de pool-expeditie op te sporen, is Zaterdag behouden in Archangel binnengeloopen. De Willem Barents was, volgens een bericht van Samo- jeden, bij de Karische Poort. Een later telegram uit Hammerfest, bij het Willem Barents-comité ontvangen, meldt: De Willem Barents lag 14 Sept. voor anker bij Masoe-Island, op veertig Engelsche mijlen N. 0. van Hammer fest. Aan boord was alles wel. Het woei toen hard uit het westen. Dit bericht is per staemer aangebracht. De Willem Barents zoo zou spoedig mogelijk naar Hammerfest vertrekken. Gisteren hield de afdeeling voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijs- geerige wetenschappen der koninklijke akademie te Amsterdam eene gewone vergadering, onder voorzitterschap van den heer mr. C. W. Opzoomer. Te genwoordig waren 18 leden. Na vaststelling van het proces-verbaal der twee vorige vergaderingen, deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, waarbij een brief van de natuurkundige afd. der akademie omtrent het sedert jaren gekoesterde plan tot vereering van de nagedachtenis van Chr. Huygens. Zij stelde voor eene nieuwe commissie te benoemen,gedeelte lijk uit wis-, natuur- en sterrekundigen bestaande, en versterkt met een lid der zusterafdeeling, welke bibliographisch advies zou kunnen geven. Door die commissie zou kunnen uitgemaakt worden of eene nieuwe uitgave van Huygens werken, dan wel het voor den druk gereedmaken van voorhanden manuscripten wenschelijk was. Daar hierbij de steun van boitenlandsche bibliotheken noodig zal zijn. werd op voorstel van den voorz. als bedoeld lid aan die commissie toegevoegd de heer Campbell. Hierna hield de heer dr. S. Hoekstra Bz. eene rede over het Faderschap van het vijfde Olympi sche Zegelied van Pindarus, waarin de spr., met prof. Beek, op verschil lende gronden betwijfelde of Pindarus wel de schepper van den vijfden zang was. Al werd hem wellicht de opdracht gedaan, zoowel uit de beelden als uit den stijl blijkt, op een aantal plaatsen, dat men hier met een anderen auteur te doen heeft. Aan de discussie hierover werd door de heeren Six, Franken en Van de Sande Bakhuyzen deelgenomen. Het kerkbestuur der Evang. Lulhersche gemeente te Amsterdam is voornemens den 400"'° geboortedag van Luther op plechtige wijze te her denken, 10 November des avonds en 11 November des morgens en des avonds, in de oude Luthersche kerk op het Spui. Behalve door godsdien stige toespraken, zal het feest worden opgeluisterd door het gezang van een groot koor met orkestbegeleidingonder directie van den heer Daniël De Lange. Onderscheidene werken van Bach en Handel (waaronder waarschijn lijk de Cantate van Bach over het koraal Ein fester Burg is unser Gott) zul len alsdan worden ten gehoore gebracht. Het kerkgebouw zal feestelijk versierd worden. De stoker, van wien indertijd werd gemeld, dat hij bewusteloos was gevonden op den weg tusschen Eede en Veenendaal en dientengevolge in het ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, heeft die inrichting hersteld verla ten, om voor den rechter te Arnhem inlichtingen te geven. Zaterdagavond werd aan den burgemeester van Eede eene serenade ge bracht bij gelegenheid zijner benoeming tot officier van de Eikekroon. De inwoners van Eede, Bennekom en Lunteren verkecren echter steeds met el kander op gespannen voet. Het feest werd dan ook met eene vechtpartij be sloten, waarbij geen gebruik van messen maar wel van de tanden werd ge maakt en een opzichter de halve neus af en in de linkerhand werd gebeten. Toen K. Oudman te Bedum eergisterenochtend iets uit de trommel wilde nemen, waarin hij gewoonlijk zijne geldswaardige papieren en eenige gouden voorwerpen bewaarde, vond hij die niet in zijn kabinet. Overal werd gezocht, nergens iels gevonden. Wanneer de trommel verdwenen is, kan 0. niet precies zeggen; wel weet hij dat zij Dinsdag nog op de gewone plaats stond.' Het slot van het kabinet moet met een sleutel zijn geopend, daar het niet beschadigd is. Tevens moet de diefstal over dag gepleegd zijn waarschijnlijk door iemand, die wist, dat 0. zijne sleutels in eene der kabi netsladen bewaarde. De inhoud van de trommel bestond hoofdzakelijk uit obligatie's en effecten, met eenig papier- en goudgeld. Voor O. en zijne vrouw, een paar oude luidjes, die zich door spaarzaamheid een kapitaaltje verworven hadden waarvan zij behoorlijk konden levenis het eene treurige geschiedenis. Gisterenochtend is per mailsteamer Prins Hendrik van Queensboro te Vlissingen aangekomen de oudste zoon van den prins van Wales met zijn adjudant en verder gevolg. Z. K. H. heeft met den mailtrein de reis naar Duitschland voortgezet. Gisterenavond had in de zaal van Zomerzorg de gewone vergadering van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde plaats. Na voorlezing en goedkeuring der notulen en het met acclamatie aannemen van een nieuw lid, was aan de orde de behandeling der ingekomen stukken. Als ingekomen was het eerst aan de orde een voorstel van de afdeeling Arnhem, om, buiten de drie bestaande tuinbouwbladen, nog een vierde op te richten. Op voorstel van den voorzitter werd dit voorstel gesteld in han den van de afgevaardigden ter algemeene vergadering. Verder was nog eene missive ingekomen van het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, gericht aan Z. M. den koning, ten einde toetreding tot dë Berner conventie te verkrijgen. Deze werd als notificatie aangenomen. De uitnoodiging van spreken voor de wintervergadering werd overgelaten aan het bestuur, dal zijne beste pogingen zal aanwenden om buiten de ge wone leden vergaderingen nog eenige nuttige avonden te organiseeren. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden in plaats van de aftredenden, de hh. Duivené de Witt, Henri De Lange en Van Lunteren, door het bestuur voorgedragen de hh. Van Oudermeulen Scalognc en Kleinstaring. De heer Speet stelde voor den heer J. D. v. d. Berghvan Jutfaas. Er werden door de vergadering benoemd de hh. Van Oudermeulen, Scalognc en Van den Bergh, te Jutfaas. Aangaande een plan tot een gezamelijk bezoek aan de kweekerij van de firma Groenewegen O. en aan Artis te Amsterdam in de laatste week der maand September, noemde de heer Witte dit voornemen een uitstekend middel om het nuttige met het aangename te vereenigen. De inrichting van de firma Groenewegen mag, volgens spreker, in alle opzichten een modelin richting genoemd worden; hij kon dan ook allen die belangstellen in prach tige planten dit bezoek aanraden; buiten den schoonen aanleg en zeldzame bloemsoorten bestaat er ook nog gelegenheid in Artis eene rijke collectie dieren te aanschouwen, zoodat, volgens zijne meening, deze dag op buiten gewone aangename wijze kan doorgebracht worden. Na deze inlichtingen verklaarden zich terstond een vijl en twintigtal leden bereid aan dien tocht deel te nemen. Vervolgens werden de in de bus gevondene vragen ter behandeling genomen, bestaande in: «Wat is de reden dat sommige boomen, inzonderheid appel en peerenboomen, hinder hebben van kanker." «Moet de oorzaak der ziekte aan den boom of aan den grond worden toegeschreven." «Bestaat er een middel ter verdrijving dezer ziekte of kan het door het planten of snoeien voorkomen worden." r De heer Witte beweerde dat deze ziekte aan twee oorzaken moet geweten wor- don, de eerste zoude men kunnen noemen eencfamiliekwaal.boomendiehet reeds bij den aanvang bij zich hebben, eene tweede aanleiding kan ook zijn een steeds kille en natte grond. In het eerste geval is er geen middel tegen, in het tweede ge val is de beste wijze ter voorkoming dezer ziekte het uitsnijden der aangetaste plaats en natuurlijk de boom in beteren grond te plaatsen. Een ander spreker geloofde, dat de oorzaak van kanker in boomen moet gezocht worden in een heel klein insect, het beste middel ter bestrijding van den kwaal geloofde hij, even als de vorige spreker, het uitsnijden der zieke plaats en het vervolgens inwrijven met groene zeep. De heer Boursse Wils geloofde dat een zeker middel lot genezing der door deze ziekte aangetaste boom niet bestaat, toch is zjjne meening dat er veel heil kan toe bijgebracht worden, door bij den aanvang dezer krankheid het aangetaste deel zooveel mogelijk te verwijderen en verder alle mogelijke zorg aan de boomen te wijden. Niemand meer over dit onderwerp het woord verlangende, wordt de dis cussie omtrent dit punt gesloten. Verder deelt de voorzitter mede, dat de benoemde afgevaardigden door deze afdeeling hunne benoeming hebben aangenomen. Hij betuigde vervolgens zijnen oprechten dank aan allen die medegewerkt hebben lot het op eene zoo prachtige wijze versieren der zaal van Zomerzorg, bij gelegenheid van het Oriëntalisten-congres in de afgeloopen week gehouden. De kosten, welke hieraan verbonden waren zullen met goedkeuring der vergadering uit de kas bestreden worden. Bij gedegenheid van deze laatste zomer-vergadering werf bij monde van den voorzitter de heer Couvée bedankt voor het afstaan der zaal. 's GRAVENHAGE, 18 September. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer J. W. Gnerin, hoofdambte naar ter provinciale griffie van Gelderland, tot officier der orde van de Eiken kroon bevorderd. Door Z. M. is de heer J. A. Mazel, Zr. M». buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te St. Petersburg, in die hoedanigheid benoemd te Weenen. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester van Zuidhorn, E. Bultin- ger, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Hooge en Lage Zwaluwe, D. J. baron Van Heeckeren van Brandsenburg; tot burgemeester van Lies hout, J. Van den Heuvel, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Vlijmen, P. A. Zwaans; tot burgemeester van Nieuwkoop, II. B. Onderwater. Door Z. M. is R. Luyten, thans hoofd eener school te Tesselbenoemd tot onderwijzer bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Door Z. M. is de luit. ter zee 2e kl. G. J. Buys, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen. Door Z. M. is de heer dr. S. Figee, leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Dc minister van financiën zal op den 20stel1 September a. s. geen audiettiie verleenen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegrammen, is Z.r. M». schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luit. ter zee 1® kl. II. G. llildcbrandt, den 1511"1 dezer Ie Gibraltar aangekomen en in des namiddag van den daarop volgenden dag van daar weder vertrokken, koers stellende naar Malta.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2