LEIDSCHE COURANT. 1883. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN HERHALIAGSOADERWIJS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. N°. 321. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nornmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tot regeling van het Herhalingsonderwijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter kennis van belanghebbendendat de inschrijving van leerlin gen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 17en tot en met den 21,t,D September a. s.voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare telken dage des namiddags van leven tot acht nren. Tot het herhalingsonderwijs kunnen worden toegelaten; 1« de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben liet getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 880 (Gemeenteblad 1881, n° 4); 2' zij die, bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 September 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 September. In het groot auditorium der rijks-universiteit droeg hedenmiddag de rector magnificus dr. P. Van Geer die waardigheid over aan zijn opvolger dr. D. Doyer. Alvorens daartoe over te gaan deed spreker op kernachtige wijze verslag van de lotgevallen der universiteit gedurende het jaar 1882/83. Na even stil te hebben gestaan bij het bepaalde in de wetdat de stalen zullen worden ge opend op den derden Maandag in September en de opening der lessen aan de universiteiten op den derden Dinsdagbracht spreker in herinnering het groote verschil dat bestaat in beide plechtigheden, bij de eerste die grootsche stoet, bij de tweede die groote eenvoud; toch hadden beiden iets gemeen en getuigde de jaarlijksche aftreding van den rector van de republikeinsche in richting der universiteit. Na een woord van dank aan hh. curatoren voor hunne trouwe zorgenherdacht spreker met weemoed den éénigen hoog leeraar in het afgeloopen jaar aan de universiteit door den dood ontvallen, dr. R. Dozy, schetste hem in zijn werkzaam leven en betreurde dat de opengevallen plaats nog niet was aangevuld. Met genoegen begroette den rector prof. Cobet; zou hij nog een jaar zijne krachten wijden aan de uni versiteit, spreker wenschte, dat, mocht zijn opvolger de taak zijn opgedragen afscheid van hem te nemen, nog dikwerf de plaats alhier door Cobet zal worden ingenomen. Vervolgens bracht spreker in herinne ring het groote verlies dat de universiteit zou hebben geleden, wanneer door prof. Roseustein, die een veel ruimeren werkkring was aangeboden, tot het besluit was gekomen zijn leerstoel alhier te verlaten. Vurig wenschte hij, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren ten nutte van de wetenschap alhier werkzaam te zijn. Vervolgens wendde spreker zich tot dr. W. F. R. Suringar, wien in het afgeloopen jaar zijn jubelfeest als hoogleeraar mocht vieren en reeds op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd den senior van de faculteit was, dit was wel niet het gevolg van den gewonen levensloop der natuur, maar helaas een uitvloeisel van het onverbiddelijk artikel der wel op het hooger onderwijs. Omtrent den toestand van den oud-minister en hoogleeraar Modderman waren tot heden de berichten van niet al te gunstigeu aard. Vurig wenschte spreker dat hij moge gespaard blijven niet alleen voor zijn gezin maar ook voor den staat. Drie studenten waren dit jaar door den dood aan de universiteit ontvallende hh. Lampc, Van Deven ter en Van Hettinga Tromp. De verschillende akadcmische inrichtingen besprekende en de gebreken van het universiteitsgebouw aantoonende kwam ook nog den overleden custos van de akademische bibliotheek, de heerC. A. Emeister sprake en werd hulde aan zijn werkzaam leven gebracht. Ten slotte gewaagde dr. Van Geer van de laatslverloopen dagen en wel van het Oriëntalisten-congres; spreker hield zich overtuigd dat door de onderscheidene vreemdelingen een grootsche indruk was verkregen over de beoefening van de vreemde talen aan de universiteit alhier. Ten slotte beval spreker zijn opvolger de belangen van de universiteit ten zeerste aan. De heer J. Van der Waals, alhier, is benoemd tot hoofd der bijzon dere school te Zuid-Beierland. Als lid van het hoofdbestuur van het N. 0. G. is door de afd. Leiden candidaat gesteld de heer Slangen van Haarlem. Niet minder dan een 23-tal jongens zijn er bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedurende de lste helft dezer maand bijgekomen. Hun aan tal alhier bedraagt thans 286. Omtrent de gisteren door ons medegedeelde melkyergiftiging kunnen wij nog berichten, dat de koe, waarvan de geïnfecteerde melk zeer waar schijnlijk afkomstig was en die reeds Maandagmorgen gestorven is, geleden had aan het besmettelijk miltvuur. Wij achten het niet ondienstig de ingezetenen te wjjzen op achterstaande aankondiging, waarbij wordt kennis gegeven, dat op Donderdag aanst. eene collecte aan de huizen zal worden gehouden. Het is zeker overbodig iets tot aanbeveling te zeggen; iedereen toch, die zich eeoigzins op de hoogte heeft gesteld van de ontzettende ramp, welke een groot deel van Ned.-Indië trof, zal zonder aarzelen doen wat mogelijk is tot leniging van den nood zoovele van alles beroofde natuurgenooten. De telephoonverbinding, door de Nederl. bell-telephoon-maatschappij voor de Noord-Zuid-IIollandsche tramweg-maatschappij tot stand gebracht, is in werking. Zij loopt van Leiden over Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hille- gomBennebroek en Heemstede tot Haarlem. Het centraal-station is te Hil- legom. De grootste afstand waarop langs de lijn kan worden gesproken is 34 kilometers. De verbinding bestaat tot nog toe alleen voor den dienst der genoemde tramweg-maatschappij maar zal, misschien reeds spoedigook ten gebruike voor particulieren worden ingericht. Gisterenavond ontstond brand in de scheepmakerij van P. J. Heins- bergen te Warmond. Naar wij vernemen is het geheele perceel in de asch gelegd. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 10 tot 17 dezer zijn aange komen schipper A. Schaap, reeder C. Schadde van Doorn, met 208 kantjes pekelharing en 19400 stuks steurharing; schipper O. Schaap, reeder C. Schadde van Doorn, met 145 kantjes pekelharing en 24800 stuks steurha ring; schipper B. Van Beelen, reeder F. E. Meerburg, met 166 kantjes pekelharing en 17400 stuks steurharing; schipper G. v. d. Plas, reeder F. E. Meerburg, met 120 kantjes pekelharing en 21000 stuks steurharing; schip per D. Den Haas, reeder N. Haasnoot, met 178 kantjes pekelharing en 13000 stuks steurharing; schipper W. Hoek, reeder P. C. Guyt, met 150 kantjes pekelharing en 16000 stuks steurharing; schipper C. Haasnoot, reeder P. C. Guyt, met 180 kantjes pekelharing. Er werd besleed voor volle pekel haring ƒ17.05 a t 18.30 per ton, volle steurharing 16.20 a 18.50 per 1000 stuks, ijle steurharing ƒ11 a 12 50 per 1000 stuks. Gisterennamiddag geraakte een hooiberg van A. Van DuynCz., voerman en koopman te Katwijk, in brand. Dank zij de krachtige hulp van inmid dels toegesnelde burgers en de werking van twee brandspuiten, was het on heil spoedig gewekenhoewel veel hooi is beschadigd. Burg. en weth. wa ren spoedig ter plaatse aanwezig. Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot het nemen van buitengewone maatregelen tot afwending van besmettelijke ziekten en tot we ring harcr uitbreiding en gevolgen. Aanleiding tot deze indiening is het in den zomer van dit pas dreigend gevaar van overbrenging der Aziatische cho lera uit Egypte en de waarnemingen dat gedurende heerschende pokkenepi- demiën herhaaldelijk de smetstof door lompen is overgebracht. Het wetsont werp verschilt in hoofdstrekking niet van de wet van 23 April 1873 (Stbl. n". 73), die met 1 Januari 1881 ophield verbindend te zijn. Thans is voor gesteld dat de wet alleen hij het voorkomen van die ziekten toepasselijk zal zijn, die bij eene andere wet besmettelijk zjjn verklaard. Bovendien is de aan de regeering toegekende bevoegdheid, voor zooveel de uit zee komende schepen en het verbod van den in- en doorvoer betreft, beperkt tot wier ziekten: Aziatische cholera, pest, geele koorts en pokken, de laatste alleen voor zoover de in- en doorvoer aangaat. Aan dit wetsontwerp is geen tijde lijk. karakter toegekend. Een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V voor 1882 is bij de kamer aangeboden, waarbij o. a. 11800 verhooging wordt aangevraagd voor uitgaven tengevolge van het heerschen der pokziekte te Rotterdam, en ƒ375.000 voor rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs. Den 16<len September 1883 heelt aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst lusschen Neder land en België, betreflende de zamenwerking van de Nederlandsche rijks postspaarbank en de Belgische algemeene spaar- en pensioenkas, in het belang der ingezetenen van beide landen. Stc In een bijvoegsel van de Staatscourant van heden wordt medegedeeld het "Verslag der commissie, voor het jaar 1883 hier te lande belast met het

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1