BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. Ons land komt er beter af! //liet oelent een vreemde bekoorlijkheid over ons uit, hel is auders dan alle andere landen, vreemder, meer betooverend moredistant, dan eemg ander in Europa". En over dit land met zijne //zwarte grachten, zwarte poorten, zwarte bruggen, zwart vee, zwarte molenwieken, zwart-getinde wilgen en populierenkrijgen we nog zulke amusante nieuwtjes dat bij het lezen er van wij sombere, stijve, zoete, Hollanders zeker uit de plooi zullen raken en voor eens meer dan een kalme glimlach op onze hoter- achtige gezichten merkbaar zal zijn. [De Portefeuille Ook door het hoofdbestuur der algemeene Vereeniging voor bloembol lencultuur te Haarlem is een adres aan Z. M. den koning gericht met het verzoek het noodige te willen doen verrichten, dat Nederland zich aansluite aan de conventie tot wering der Phylloxera (drnifluis) te Bern gesloten. In dat adres wordt het groote nadeel uiteengezet dat reeds nu geleden wordt door de Nederlandsche tuinbouw, teugevolge van dit verzuim. Was bij veror dening de invoering van alle van wortels voorziene gewassen, afkomstig uit staten niet tot de conventie behoorende, over de grenzen van het Duitsche rijk verbodendie maatregel wordt levens toegepast op alle bloembollen zonder wortels; tengevolge waarvan verscheidene honderde kisten met bloem bollen aan de grenzen worden opgehouden of teruggezonden. Wanneer niet spoedig wordt toegetreden, mag men zonder overdrijving beweren, zeggen adressanten, dat een zeer groot deel van den handel in bloembollen er door zal worden vernietigd. Zij vertrouwen dat die aansluiting geen bezwaar zal opleveren, aangezien de beoefenaren van het tuinbouw vak zich zeker gaarne zullen onderwerpen aan de maatregelen van voorzorg en bepalingen die genomen en vastgesteld moeten worden om aan de conventie van Bern te voldoen. Het vervolg van den uilslag der te Clingendaal gehouden wedrennen is: Internalionaale prijs. Harddraverij voor paarden van alle landen, rassen en ouderdom, onder den man gereden, prijs ƒ1500, premie ƒ500, de prijs werd behaald door Zmerka, van den heer Lambricourt, de premie door Pourtehak van den heer F. W. baron van Tuyll van Serooskerken. Officiers- stceplechase, prijs ƒ600 en 70 van den inleg, premie ƒ35 inleg: de prijs werd behaald door Clontarf Boy, van den ritmeester Wynstroom, de pre mie door Laby van den Luit. O. I). van Diepenbrngge; prijs van Schevenin- gen. internationale wedren met hindernissen, prijs /1500 de prijs werd behaald door Factor van den heer G. Woltmann; Oud Wassenaar Cup. Wedren op de vlakke baan voor gentlemenridderseere prijs ƒ550 en 2/3 der inleggeiden en forteils. de tweede aankomende ontvangt 1/3 der inleggelden en fortcits: de cereprijs wend behaald door Volante van den heer J. Peterse, de tweede aangekomende Fol Amour van den Luit. G. P. A. G. H. Romer. -- Naar het Handelsblad verneemt, is thans bij het bestuur der Vereeni ging voor den Effectenhandel te Amsterdam in overweging het brengen van eetic verandering in de zamenstelling en de uitgave der prijscourant, welke steeds in omvang zoo aanmerkelijk toeneemt, dat het gereed komen op den daartoe bepaalden tijd zeer bemoeilijkt wordt. Het plan zou zijn, uit de da- gelijksche prijscourant te doen vervallen de fondsen van plaatselijken aard en van industriëele ondernemingen, alsmede die waarin niet geregeld handel gedreven wordt, en bedoelde fondsen op te nemen in een afzonderlijk koers- blad, dat, insgelijks vanwege de vereeniging, een of tweemaal in de week zou verschijnen. Vrijdagavond geraakte nabij de Gijnhurg (Weespercarspel) het paard, gespannen voor een wagen, met den wagen te water, waarin zich vier per sonen bevonden. Twee hunner verdronken; de andere, een landbouwer en zijne dochter, werden gered. De lijken werden spoedig opgevischt. Voor ongeveer 3 jareu is te Manden onder Tubbergen eene poging tot moord gepleegd op een rijks-ambtenaar in functie. Hiervan werd beschuldigd zekere J. P., die dan ook door de rechtbank veroordeeld is. Thans echter meldt de Asser Ct., dal zekere A. B. op zijn sterfbed verklaard moet hebben, dat J. P. onschuldig en hij de dader was; de veroordeelde zou dus reeds 3 ja ren onschuldig gevangen hebben gezeten. De officier van justitie van Almc- loo is te Tubbergen aangekomen om de zaak nader te onderzoeken. Vrijdag overleed te Groningen de heer dr. H. J. Rink, hoogleeraar bij de faculteit der natuurkundige wetenschappen aan de universiteit aldaar. •s GRAVENHAGE, 17 September. Door Z. M, is den heer C. A. Ecksteindirecteur der topographische inrichtingvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur van den 2l"n graad der Danebrogsorde, hem door Z. M. den koning van Benemarken geschonken. Door Z. M. is aan mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen van Nyevelt, be noemd lid van den raad van state, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Weenen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten doorhem als zoodanig aan den koning en aan den lande bewezen. Door Z.M. zijn benoemd: A. P. van der Schoot, ontvanger der directe belastingen enz. te Eysden (land), tot ontvanger der directebelastingen en accijnsen te Heerlen; C. G. Bannier, ontvanger der dir. bel. en acc. te Bodegraven, tot ontvanger derzellde middelen te Maarsen; A. Bakker Abzn, ontvanger der dir. bel. en acc. te Tubbergen, tot ontvanger dcrzelfde middelen te Akkrum; J. Heyt ontvanger der directe bel. en acc. te Nieuwerkerk, tot ontvanger derzelfde middelen te Oude Tonge; E. W. van der Meulen, boek houder der 2* kategorie ten kantore der invoerrechten en accijnsen op de suiker te Amsterdam, tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Ruinerwold; W. E N. Muskeyn, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te IJzendijke, tol ontvanger derzelfde middelen te lledel. Door Z. M. is aan mr. A. F. baron Van I.ynden, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als adjunct-commies bij het departement van binnen- landsche zaken. Door Z. M. is bij het wapen der artillerie, en wel bij het 3» reg. vesting-artillerie, benoemd tot 2e luit., de bij Z. M. besluit van 31 Augustus 1883 n». 27, op zijn verzoek, eervol ontslagen 2e luit. van het wapen der artillerie van het leger in Nedcrlandsch-Indië A. L Maas. De kapitein der mariniers J. R. J. I>. Cambier. geplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam en belast met den dienst der draagbare wapenen, en de 1» luit. der mariniers P. 1. Van Trooyen, belast met het bevel over het aan boord van V. Ms. wachtschip te Willemsoord ingescheepte detachement mariniers, worden met 1 October a. s. ter beschikking gesteld van den kommandant van het corps til met dien datum respectievelijk vervangen door de le luitt. der mariniers A. P. Timmers en J. C. J. B. A. De Josselin de Jong. Z. M. de koning heeft heden voormiddag te 10 uren beëedigd de leden der staten generaalvoor zoover aanwezig, die bij de periodieke en buiten gewone verkiezingen in dit jaar herkozen of benoemd zijn. In eene vereenigde zitting van de beide kamers der staten-gencraal heelt Z. M. den koning heden de zitting 1883/84 geopeud met de vol- 1 gende rede: Met genoegen zie Ik de Vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder vergaderd om 's lands belangen te behartigen. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn hoogst vriend schappelijk. De vloot en het leger geven Mij reden tot tevredenheid. De tentoonstelling te Amsterdam, door bijzondere onderneming in het leven geroepen en door Mijne Regeering gesteund, gaf aan de Nederlandsche nij verheid en kunst gelegenheid, met die van het buitenland te wedijveren. De oorlogstoestand in Atjeh vordert nog steeds groote inspanning van krachten en eene te waardeeren plichtsvervulling van onze strijdkrachten te water en te land. In enkele andere gewesten moesten vijandelijke bewe gingen worden bedwongen. Ook door andere rampen werd Nederlandsch-Indië bezocht; in eenige ge westen heerschten ziekten van menschen en vee, en eene bijna voorbedde- looze vulcanische uitbarsting verwoestte een deel van Westelijk-Java en van Sumatra's Zuidkust. Het medeljjden met hen die door deze ramp alles hebben verloren, toonde zich reeds door milde weldaden. Aan de veerkracht bij Mijne Regeering en de Volksvertegenwoordiging vereischt om de ondervonden bezwaren te boven te komen, vertrouw ik dal het niet zal ontbreken. De kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart. Mijne aandacht is gevestigd op de gevolgen die voor de kolonie Curasao te wachten zijn van de doorgraving der landengte van Panama. Eene onmisbare versterking van 's Rijks inkomsten zal U worden voor gesteld. Weldra zullen U wetsontwerpen bereiken, strekkende om de invoering van het wetboek van strafrecht mogelijk te maken. Ook aan andere belangrjjke onderwerpen ter behandeling zal het U niet I ontbreken. I Met het onderzoek, van welke bepalingen der Grondwet herziening raad-I zaam is, houdt de door Mij benoemde Staatscommissie zich bezig. Moge Gods onmisbare zegen rusten op onzen gemeenschappelijken arbeid I tot bevordering van het heil des Vaderlands. Ik verklaar de vergadering der Stalen-Generaal te zijn geopend. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de ingekomenI geloofsbrieven van de nieuwe leden ter onderzoek verdeeld over twee com-l missiën. Morgen te 2 uren zal de kamer weder zitting houden. HH. MM. de koning en de koningin maakten gisterenmiddag met hel» prinsesje een rijtoer door het llaagsche Bosch in de uren van de muziek-I uitvoering. Bij arresten, heden door den hoogen raad gewezen, werden yerwor-I pen de cassatie-verordeningen van 11. De K.warmoezier te GorinchentJ tegen een arrest van het gerechtshof te 'sGravenhage, waarbij hjj is ver-I oordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf ter zake van moedwilligen manslag enK eenvoudigen diefstal; en J. J. C. R., zaakwaarnemer te 'silage, tegen eenI arrest van hetzelfde hof, waarbij bevestigd is een vonnis der Haagsche recht-K bank houdende zijne veroordeeling tot 1 jaar celstraf wegens het smaden honen en lasteren van den persoon des konings. De heer L. J. T. Broekhof!, secretaris-generaal bij het departement van marine, werd heden voormiddag op zijn bureel door eene beroerte ge-1 troffen. Naar zijne woning per brancard overgebracht, was hij bij aankomstI aldaar reeds overleden. Hem was met ingang van 1 October a. s. een eer-I vol ontslag verleend uit de betrekking die hij nog heden waarnam. Naar aanleiding van loopende geruchten als zou de bij gelegen-1 heid van de opening der vereenigde vergadering van de beide kamers der staten-generaal van de zijde der sociaal-democraten staatkundige demon-I stratiën worden gehouden, waren door justitie en politie maatregelen vanB voorzorg genomen. Alles liep echter zonder stoornis af. Wel werden door hen biljetten rondgestrooid, waarin men werd uitgenoodigd eene openbareK vergadering in htm gewoon lokaal te komen bijwonen en aldaar met elkan-I der het algemeen stemrecht te bespreken. Nadat in die vergadering de troon-1 rede was voorgelezen en de verschillende gevoelens daarover waren geuit, ging men tot de behandeling van hel genoemde onderwerp over: waarbij het soms vrij druk toeging. In de Trèves-zaal, daartoe welwillend door den minister van water-I staat afgestaan, vergaderde heden middag de Britsche Algemeene bond teil bevordering der afschaffing van de prostitutie. De voorzitter van de rege-I lings-commissie voor dit congres, de heer A. baron Schimmelpenninck Yaoi der Oye van Nijenbeek, opende deze bijeenkomst met een welkom aan dti voorstanders van eene heilige zaak op Neêrland's bodem, in een land, dat,i onder bescherming van de vorsten uit het stamhuis van Oranje, de bakerI mat is geweest van gewichtige en werkelijke liberale beginselen, waarnil' door prof. E. De Laveleye eene redevoering werd gehouden, waarin doaill spreker de jammerlijke toestand werd voorgesteld en aangetoond hoe oii;e-l rijmd het is dat eene dusdanige ondeugd beschermd werd door wettelijktl bepalingen. Spreker eindigde deze schoone toespraak met de profetie, dat de gewettigde prostitutie zal vallen even als de slavernij onder de eensten-l mige afkeuring der beschaafde volkeren. Behalve in Engeland wordt ijl reeds elders met succes bekampt. En in dit land waar het gevoel voor tóf goede zoo krachtig is, zal zij ook niet lang meer voortbestaan. Onze een»! zal niet gedoogen, dat de wel en de staat zich tot medeplichtigen makrif' van de zedeloosheid Een persoon, die zich aan een vischmaal wenschte te vergasten, trail den winkel van den vischhandelaar II., op de Groenmarkt binnen, en lidl daar eenige ververscltingen voorzetten. De consument kreeg crediet omdill hij den naam opgaf eener bekende familie hier ter stede. Later bleek, datl men in dit gezin niets van de zaak wist, zoodat de vischhandelaar dti dupe was van een oplichter. Als zoodanig is de vischeler door de polilitl aangehouden. E W CJ E ï-, A TV U. Er worden aanstalten gemaakt tot het houden van eene internationale nijverheidstentoonstelling in het Kristallen Paleis te Sydenham, van 3 April tot 31 October 1884. Uit Glasgow meldt de Central News, dat de Engelsche regeeringdez« dagen zeer onrustbarende mededeelingen betreflende het in Engeland en ScW land bestaande feniansch complot ontvangen heeft. Groote magazijnen zii'l met nitro-glycerine gevuld, om te dienen bij de uitvoering der plannen vatl de zamenzweerders te Londen en le Glasgow. De verklikker, die deze kfrl richten gezonden heeft, wordt eerstdaags uil Antwerpen in Engeland 'dl wacht.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2