COURANT. LEIRSCIE ZATERDAG 15 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 218, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere i LEIDEN, 14 September. De 28lle verjaardag van H. K. II. prinses Hendrik werd heden op gebruikelijke wijze herdacht. Het garnizoen hield tegen den middag eene parade, welke werd geinspecteerd door den kolonel-kommandant van het 4de reg. infanterie F. J. G. W. Leers. Wapperde Neerlands driekleur reeds de geheele week ter eere van de Oriëntalisten, zeker is door velen het geboortefeest van de beminde prinses in stille herdacht. Dank zij de even welwillende als milde bepalingen voor den overtocht stoomden gisteren morgen onze vreemde gasten, de Oriëntalisten, per extra trein naar Amsterdam, ten einde een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Aldaar aangekomen begaf dit 180-tal reisgenooten zich in drie gereedliggende vaartuigen naar het terrein der tentoonstelling. Hier werden zij welkom geheeten door den voorzitter, de heer Pels, met betuiging van zijn leedwezen dat de hoogleeraar P. J. Veth, door treurige familieomstandigheden verhin derd was hier tegenwoordig te zijn. Nadat door prof. A. Kuenen in harte- ljjke woorden dank was gezegd voor de gesproken woorden, werden de verschillende zalen met belangstelling bezichtigdbij welke gelegenheid de heer Pels zich onafgebroken bezighield met het geven van inlichtingen. Na het op onbekrompen wijze toedienen van ververschingen betuigde prof. Kue nen, namens allen zijne erkentelijkheid voor de gulle en onverwachte ontvangst hen hier ten deel gevallen. Aan den avond was het gezelschap ten stadhuize genoodigd, alwaar ook de leden van het congres van handel en nijverheid werden verwacht. Hier was het den burgemeester, mr. G. Van Tienhoven, die allen het welkom toeriep, na welke toespraak door den hoogleeraar Von Roth, uit Tiibbingen, uit de volheid zijns harten namens al zijne ambtge- genoolen o. a. werd getuigd hoe van den eersten dag van hun verblijf in Nederland zamenstemmig was geweest tusschen het vriendelijk zonlicht der natuur en de vriendelijkheid der burgers, die den vreemdeling zoo gastvrij en zoo hartelijk had ontvangen. Insgelijks per extra trein keerde het gezelschap naar Leiden terug. Heden avond vereenigen de Oriëntalisten zich aan een diner in de Stads- zaal, die voor deze gelegenheid op waarlijk passende wijze is gedecoreerd. Rondom de galerij zijn de vlaggen van de verschillende natiën aangebracht, terwijl door het uitvoerend comité aan de hh. bloemisten A. Kouwenhoven, J. D. Speet en A. C. Kriest was opgedragen voor de bloemenversiering zorg te dragen. Genoemde heeren, ten deele bijgestaan door den heer J. Mater, kweten zich uitmuntend van die taak. Een en ander is zoodanig ingericht dat die heeren, aan wien de zorg is opgedragen, zeker voldoening voor hunne bemoeiingen zullen hebben. Heden morgen viel van eene schuit in het water aan de Oude Vest de 19-jarige warmoezier P. S. Door de hulp van een brugwachter werd ge noemde persoon spoedig weder op het droge gebracht. De minister van binnenlandsthe zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toe gelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 1878 [Stbl n°. 222), zal zitting houden op Maandag 1 October eerstkomende en volgende dagen, te Utrecht. Rij de centrale commissie is van Z. M. den koning en van II. M. de koningin ontvangen de belangrijke som van ƒ5000, bestemd voor de nood lijdende bevolking van Nederlandsch-Indiëtengevolge der ramp door de uitbarsting van het Ivrakatau-eilandterwijl bjj Z. K. 11. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, is ingekomen, voor hetzelfde doel, van 0- K. H. de groothertogin van Saxen, prinses der Nederlanden, te Weimar, eene som van ƒ3000. He minister van marine geeft kennis, dal gisteren van den komman- dant der zeemacht te Batavia, het volgende telegram is ontvangen: «Vaar waters Straat Sunda veilig, uilgenomen tusschen Krakatau en Sebessie. Vierde punt krijgt spoedig hulplicht." Aan een particulier telegram, op 12 September afgezonden van Kotta Boemi (Lampongsche districten), door een ambtenaar van Telok Belong, is het volgende ontleend: «Telok verwoest door een golfslag. Alles verloren zonder dak. Gezondheid goed". (/V. R. C.) De koninklijke akademie van wetenschappen (afdeeling taal- en letter- [j kunde) zal op 17 September te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. ;el meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Door de bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij is gisteren weder 16000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheele derhalve 86000. Ter aanvulling van ons bericht betreflende de belastingplannen der regeering kunnen wij nog mededeelen, dat een invoerrecht op het graan van ƒ1.50 per last zal worden voorgesteld. [Fad.) Het stoomschip Limburg, van Java naar Nederland, vertrok gisteren namiddag van Aden. De Utrecht, van Rotterdam naar Java, arriveerde hedenmorgen te Marseille. Den 24e° September a. s. zal te Kampen, 's Bosch en Delft met het schriftelijk gedeelte van het examen voor onderofficieren dingende naar den rang van tweeden luitenant der infanterie, cavallerie en artillerie, alsmede van 2d« luitenant-kwartiermeesters een aanvang worden gemaakt. Het monde ling gedeelte van bedoeld examen zal den llen October d. a. v. te 's Hage beginnen. De navolgende plaatsen zjjn opengesteld: Infanterie: 24 hiertelande onbe paald Ned.-Indië: Cavalerie: 2 hiertelande, Artillerie 7hiertelande, onbepaald Ned-Indië; administratie, 7 hiertelande, 7 Ned-Indië. Voor deze plaatsen hebben zich aangemeld!; voor de infanterie van de hoofdcursus te Kampen 34, van die te 's Hertogenbosch 24 en van den artillerie-cursus te Delft 7 onderoffi cieren. Namens de Fransche regeering is aan 11. M. de koningin een prachtig koffie-servies van Sèvre-porselein aangeboden. II. M. heeft met de meeste welwillendheid dit geschenk aanvaard- Naar men verneemt, bestaat er alle kans, dat Z. M. de koning de wed rennen te Clingendaal op morgen zal bijwonen De Amsterdammer maakt gewag van een brief van luit. Hovgaards, den kommandant van de Dymphna, die te Kopenhagen ontvangen is en die de tijding inhoudt, dat wanneer het schip loskomt uit het ijs, nog eenige tijd zal besteed worden aan zeevaartkundige waarnemingen. Daarna hoopt de kommandant, midden October, Noorwegen te bereiken. De Nieuw-Malthusiaansche bond zal op het congres van de «Fédération brittannique, continentale et générale pour l'abolition de la prostitution spé- cialement envisagée comme institution légale et tolerée" van 17 tot 22 Sep tember e. k. te 's Gravenhage te houdenvertegenwoordigd worden door de hh. Gerritsen te Amersfoort en mr. Calisch te Amsterdam, beiden bestuurs leden van den bond. De Valkenburgsche paardenmarkt, nog altijd van groote beteekenis onder de Nederlandsche markten, is het overblijfsel van de groote jaar markt, die in de middeleeuwen en reeds veel vroeger te Valkenburg gehouden werd. S'. Lambert, de dag die midden in de 14 dagen der jaar markt viel, gold in de Westelijke deelen van ons land als termijn van be taling van landrenten en kooppenningen. De terp, waarop de kerk van Valkenburg en de huizen daaromheen gebouwd zijn, is van Romeinschen oorsprong. Bij ontgravingen stuit men nog altijd op Romeinsche grond slagen, die zich uitstrekken tot onder het zoogenaamde Marktveld, eene groote vlakte, die in vroeger eeuwen geheel door de jaarmarkt werd in genomen. (/V. v. d. D) De lijst van bekroningen in de Fransche afdeeling der Amsterdamsche tentoonstelling is door de Gazette de llollande openbaar gemaakt. Toege kend zijn 166 eere-diploma's, 348 gouden, 322 zilveren en 240 bronzen medailles en 126 eervolle vermeldingen. Een speciaal eere-diploma voor ameublement is toegekend voor het paviljoen der Fransche commissie. Voor Algerië zijn toegewezen 10 eere-diploma's, 25 gouden, 40 zilveren en 56 bronzen medailles en 61 eervolle vermeldingen. Naar men verneemt, moet de vrouw, met wie de gedetineerde Ver hoeven zijne wandelingen op de tentoonstelling te Amslerdam deed, niet geheel vrij van schuld zijn, daar de justitie termen gevonden heeft haar gisteren in arrest te nemen. De kroonprins van Zweden en zijne gemalin vertrokken gisterenoch tend per Rijnspoor van Amsterdam over Hamburg en Kopenhagen naar Zweden, na een verblijf van een paar maanden hier te lande, deels teZand- voort, deels te Amsterdam. De vorstelijke personen vermaakten zich te Amsterdam blijkbaar zeer; geetie enkele merkwaardigheid bleef door hen onbezichtigden bijna dagelijks bezochten zij de tentoonstelling. De wan kelende gezondheid van den kroonprins heeft door zijne behandeling te Am sterdam eene groote schrede voorwaarts ten goede gedaan, terwijl beiden zich door hunne minzaamheid jegens de velen, met wie zij dagelijks in aan raking kwamen, veel genegenheid hebben weten te verwerven. Welgemoed

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1