mr. G. Van Tienhovcn; Voorzitter; D. Cordes; vice-voorzitters: A. G. C. Van Duyl en H. de Veer; secretarissen: W. A. Tobias en mr. W, F. Van Leeuwen; penningmeester: mr. W. Van der Vliet, bijgestaan door de commis sie voor financiën: A. C. Wertheim, M. J. Waller, Fedor C. Bunge; commis sie voor de organisatie: M. P. Pels, C. Bosscher, F. Tasson, E. Fors, E. Agoslini, S. De Clercq. J. De Koo; commissie voor aankoop: Aug. Mesritz, F. J. W. H. Schmitz, mr. J. Kappeyne van de Coppello, J. Wiisle, M. W. Van Rensselaer Bowier, C. L. Schijtler List, P. J. Van der Aa, W. E. Matthes, C. SchöfTer, mr. L A. A. Van Wensen, jhr. H. E. Bicker en Martin "Wolfl; commissie voor muziek, amusementen enz.: mr. Josephus Jitta.F. Browne van Streefkerk en G. W. van Barneveld Kooy Jr. Als datum is bepaald Zaterdag 22 September e, k. Een aantal dames zal uitgenoodigd worden, bij den verkoop der voorwerpen de commissie te helpen, op haar beurt geholpen door jonge dames naar hare keus en lieeren assistenten. De voorwerpen ter koop zullen verkregen worden door de hulp en wel willendheid der exposanten, van wie, evenals in het algemeen van buiten- landsche commissarissen, reeds een aantal royale toezeggingen zijn ont vangen of die zich bereid verklaard hebben een deel der opbrengst af te staan voor het goede doel door de Fancy-iair beoogd. Alle voorwerpen zullen op den dag van de fancy-fair voor het publiek te koop zijn voor de gewone prijzen. Aan ieder bezoeker zal zonder eenigen aandrang geheel worden overgelaten of hij iets tegen dien prijs koopen wil, dan wel meer dan de waarde van een gekozen voorwerp in den banden der dames leggen. Ook zij, die slechts een beperkte som willen besteden, kunnen dus zonder schroom aan dit werk der liefdadigheid deelnemen. De entrée zal zijn f 1.— Abonné's behouden vrijen toegang, doch 't is te verwachten, dat niemand dien dag van zijne doorloopende kaart gebruik zal willen maken. Voorts zij meegedeeld, dat het comité d'exploitation van de tentoonstel- ling voor dien dag op de onbekrompenste wijze geheel afstand gedaan heeft van de entrce's ten behoeve van het liefdadige doel en dus, na aftrek van de kleine onkosten voor dien dag, het volle bedrag der entreegelden Java ten goede zal komen, een bewijs van sympathie voor Nederland en zijne koloniën, dat ongetwijfeld door iedereen hoogelijk zal gewaardeerd worden. Eindelijk zij ten behoeve van allen, die eenige nadere inlichtingen mochten verlangen, vermeld, dat het bureau der commissie voor de Fancy- fair dagelijks van 3—5 uren zitting houdt op het terrein in het Paviljoen van den journalistenkring. A. C. de L. VV. en J. A. C. S geëmploieerden bij de tentoonstelling te Amsterdamzijn gisteren door de arrond.-rechtbank aldaar veroordeeld tot eene celstraf van een jaar en eene geldboete van f 12.50, ter zake van de uitgifte van valsche toegangskaarten tot gemelde tentoonstelling. De rechtbank heeft het te laste gelegde gequalificeerd als misbruik van ver trouwen, en niet aangenomen, dat hier zou zijn diefstal in dienstbaarheid en oplichting. De kroonprins en de kroonprinses van Zweden zullen heden over Ham burg naar hun vaderland terugkeeren. Vooraf zullen zij een bezoek brengen aan het Deensche hof, dat thans te Fredensborg vertoeft. Niet minder dan 100.000 personen hebben in het tijdvak van 5 Augus tus tot gisteren het Panopticum te Amsterdam bezocht. Aan de tooneelschool te Amsterdam studeert thans een Mexicaansch meisje, Adèle Godoy, in Noord-Amerika opgevoed en, en wegens den dood haars vaders, met hare moeder nu onlangs naar Amsterdam gekomen, om door journalistieken arbeid ter tentoonstelling een bestaan te vinden. Toen zjj hier aankwam kende zij onze taal niet; thans spreekt zij die reeds vrij goed; wordt de uitspraak geheel zuiver, dan blijft zij bij het Nederlandsche tooneei anders gaat zij naar Engeland. De luchtreiziger, de heer Lhoste, die gistcrennamiddag te 5 uren te Amsterdam opsteeg, is des avonds bij Leiden neêrgekomen. Het stoomschip Schiedam, van New-York te Amsterdam aangekomen, heeft van 31 Aug. tot 6 Sept,, op 48° NB., 26° tot 21° WL., een orkaan doorgestaan; het kreeg 10 voet water in, waardoor de vuren uilgingen en de machine niet meer werkte, en men was genoodzaakt 150 ton diverse goederen over boord te werpen. Equipage en passagiers hebben dag en nacht gepompt en alle booten waren gereed gemaakt en van proviand voor zien, uit vrees dat het schip zou zinken. Te Oosterbeek is een meisje door een molenwiek zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat het kind kort daarna is overleden. Te Haafien is eene petrolenmbron ontdekt. Op het erf van den heer J. Verploegh wordt uit eene pas geslagen pomp water en petroleum opgepompt, die brandende eene heldere vlam geeft. De hoeveelheid petroleum die de pomp geeft, staat nagenoeg gelijk met die van het water. De eigenaar verkoopt ze aan zijne mede-ingezetenen voor 6 ct den liter, tlij is voornemens de pomp te verbinden aan de in zijn korenmolen staande stoommachine, om spoedig de zekerheid te krijgen, of de olie-productie van den bodem van blijvenden aard zal zjjn. 's GRAVEN11 AGE, 13 September. De luitt. ter zee 2e kl. G. P. Van Hecking Colenbrander, dienende aan boord Zr. M». wachtschip te Amsterdam, en F. Pinke, worden met 1 Octo ber a. s. geplaatst aan boord V. M®. instructieschip Marnixlaatstge noemde onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Z'. M®. wachtschip te Hellevoetsluis. De gisteren door den procureur-generaal bij hel gerechtshof alhier, jhr. mr. A. J. T. 11. Van den Berghin zake het hooger beroep van den staat der Nederlanden, app.ca. mr. L. C. Driebeek qq., geïnt., genomen conclu sie strekte tot vernietiging van het vonnis a quo en toewijzing van den eisch. betreffende de kosten gevallen op de niet-verschijning van Pincoils ter terechtzitting van den hoogen raad. Het hof zal op 15 October a. s. in deze zaak arrest geven. De porliersjongens in het Oranje-Hotel te Scheveningendie gelden tot een bedrag van ongeveer ƒ300ten nadeele van den portier van het etablis sement ontvreemddenzijn door de rechtbank veroordeeld ieder tot 4 maan den cellulaire gevangenisstraf. Aan hel postkantoor alhier heeft zich een persoon een bedrag vau 17.50 doen uitbetalen op een postwissel, waarvoorzooals later gebleken is, de som ten postkantore alhier of elders niet was gestort. De man, die op deze wijze het geld had weten te bemachtigen, had den amhtenaar, met de uitbetaling belast, een formulier, dat aan alle vereischten voldeed, in handen gespeeld. Om den postwissel voor echt te doen doorgaan was op het zegel voor betaald recht het postmerk met datum nagebootst en moest eenig gekrabbelde aan den voet geplaatste handteekening van den ambte naar der posterijen voorstellen. De bedrijver dezer valschheid in geschrifte bevindt zich reeds in handen der politie. Het liefdadigheidsfeest te Scheveningen voor de noodlijdenden in Indië zal den 18den plaats hebben, liet zal het laatste feest zijn in het seizoen, en men zal dan eene illuminatie a la giorno hebben. B U 1 T f-: N L ANM)SCII BEB 1CHTEN BELCIE. Berichten uit Loango van den l®ltn Augustus melden dat de Brazza, die zich nog steeds aan de rivier de Agome bevindt, reeds vroeger een tractaat had gesloten met een machtig vorst, hetwelk hij nu aan de Fransche regee ring ter bekrachtiging zal aanbieden. De gezondheidstoestand van de Stanley-expeditie is weinig bevredigend. De kapitein van de stoomboot Heron is overleden. Er heeft tusschen de manschappen van Stanley en de Brazza geen enkele btsiongplaats gehad. KMCBLAND, De regeering heeft verrassende mededeelingen ontvangen nopens een Feniansch complot, waaruit blijkt, dat er uit Antwerpen groote hoeveel heden dynamiet verscheept zijn naar Londen en Glasgow. Verscheidene Ant- werpsche getuigen, die eergisterenavond hier aankwamen, zijn naar Glasgow vertrokken. De lord-mayor van .Londen heeft den Italiaanschen gezant andermaal 1000 t ter hand gesteld, zijnde de opbrengst eener collecte ten bate der slachtoffers van de ramp te Ischia. De lord-kanselier van Ierland, de heer Hugh Law, is Maandag II.over leden. Hij was in 1818 geboren, in de eerste helft van zijne rechterlijke loopbaan liet hij zich weinig met politiek in. Later werd hij procureur- generaal voor Ierland en in 1882 lord-kanselier. Hij had als rechtsgeleerde een zeer goeden naam. In het Engelsche graafschap Warwickshire is een kleine oorlog tus schen eene rondtrekkende bende Zigeuners en de politie gevoerd. De Zigeu ners hadden een ambtenaar, die hun toebehoorende losloopende paarden in een schuthok wilde plaatsen, duchtig afgeranseld. Door de politie opgezocht en vervolgd, sloegen zij de aanvallen van deze herhaaldelijk zegevierend af; eindelijk evenwel is de politie er in geslaagd, -/den koning" der Zigeuners gevangen te nemen. Uit Durban wordt gemeld, dat de boeren in groolen getale in Zoeloe- land getrokken zijn om Cetewayo hulp te verleenen. FR A Ni M IS IJ K. De Temps meldt uit Londen; //Na een onderhoud met lord Granville op Walmer-Castle keert lord Lyons, zonder het einde af te wachten van het verlof dat hij steeds in dezen tijd van het jaar neemtnaar Parijs terug. Deze terugkeer van den Engelschen ambassadeur zougelijk in zekere krin gen verzekert wordt, in verband slaan met een voorstel tot bemiddeling van Engeland tusschen Frankrijk en China. Volgens onze persoonlijke inlichtingen is bet woord //bemiddeling" minder juist. Het kabinet te Londen zou slechts, nadat er omtrent de grondslagen der schikking overeenstemming tusschen Frankrijk en China verkregen zal zijn, zijne goede diensten willen aanbieden voor het vaststellen der nieuwe grenslijn van Tongkin en voor de regeling der ondergeschikte daarop betrekkelijke quaesties." De heer Fernan-Nunez is als Spaansch ambassadeur te Parijs ontslagen, Men verzekert, dat zijn ontslag in verband staat met de geruchten, her haaldelijk door de Spaansche bladen verspreid, dat de hertog, hoewel ge waarschuwd tegen de geheime plannen van Ruiz Zorilla, verzuimd heeft daarvan zijne regeering in kennis ie stellen. De inhoud van het testament des graven van Chambord. door hemden 4Jen Juni met eigen hand, zonder getuigen, opgesteld, is bekend geworden. Geen politiek wordt er in behandeld. Verschillende familieleden en oude dienaren van den overledene zijn er in bedacht. Het transportschip Aveyron is van Foulon naar Tongkin vertrokken met 600 man en zes kanonnen. Alle bladen wijzen op de noodzakelijkheid, met het zenden van versterkingen voor te gaan. De Temps zegt niet te kunnen begrijpen, hoe iemand ernstig kan verlangen, dat Frankrijk het zen den van versterkingen zal staken, daar de gevoerd wordende onderhandelin gen in geen geval moeten verhinderen, dat de benden worden vernietigd, die Fransche soldaten hebben vermoord. De Chineesche diplomaten, zegt het blad, kunnen geen voorwaarden stellen in naam der Zwartvlaggenzon der de verantwoordelijkheid op zich te nemen, voor hetgeen de laatste heb ben gedaan. Zekeren heer Leborne is verleden maandag-avond in eene wachtkamer van de station van den Lyonschen spoorweg te Parijs een taschje ontfutseld, waarin effecten ter waarde van 60,000 fres. ITALIË. Bij de opgravingen, die nog steeds te Pompeji gedaan worden, heelt men onlangs in den tuin van een huis, het lichaam van een man gevouden. Het was voor een groot gedeelte ongeschonden bewaard gebleven, had een

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2