LEIDSCIIE COURANT. 1883. 217. VRIJDAG 14 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 September. Heden morgen had de plechtige ter aarde bestelling plaats ran het stoffe lijk overschot van den zeereerw. heer Arnoldus Cornelis Quant, oud-deken en pastoor alhier. Te tien uren werd in de kerk van den H. Petrus eene requiem-mis opgedragen door den zeereerw. heer G. J. W. Quant, pastoor te Waddinxveen, bijgestaan door mgr'. P. G. Schagt, pastoor te 's Ilage, en J.F.Vregt, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, omringd door eene tal rijke schare van geestelijken. Toen het lijk uit dit kerkgebouw op den lijkwagen was geplaatst en door hh. bestuurderen der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo de slippen van het lijkkleed waren opgevat, begaf de indrukwekkende stoet zich naar het R. K. kerkhof aan de Zijlpoort, alwaar de ker kelijke ceremoniën werden verricht door den zeereerw. heer F. P. M. Welters, de ken van Leiden, en pastoor aan de kerk van 0. L. Vrouwe Onbevlekte Ont vangenis. Eene groote menigte was aldaar te zamcn gekomen om getuige te zrjn van deze plechtigheid en zeker verlieten allen den doodcnakker, in stemmende met het «requiescat in pace", door dien geestelijke uitgesproken, welverdiend na een zoo werkzaam leven als waarin den waardigen over ledene zich heeft bewogen. Dinsdag den 1811"1 September a. s., des namiddags te 2 uren, zal de rector magnificus der universiteit, de hooglecraar P. Van Geer, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloo- pen jaar en het rectoraat overdragen aan zijnen opvolger, den hoogleeraar D, Doyer. Eene hartelijke ontvangst viel den Oriëntalisten gisterenavond ten deel in de residentie. Met een extratrein gebracht tot aan de Laan van Nieuw- Oostende, wandelde de leden, voor een groot deel met hunne dames, naar de Nieuwe Litteraire Sociëteit. Aldaar door het bestuur opgewacht, werden zij wel kom geheeten door den voorzitter dier sociëteit mr. Van Maanenwaarop prof. Kueuen, voorzitter van het congres, namens alle leden, zijn diep gevoelden dank betuigde voor deze gastvrije ontvangst. Nadat allen op het voor hun bestemde terrein gezeten waren en de heerlijke toonen van de muziek zich meermalen hadden doen hoorenverscheen de burgemeester van 's Hage. Ook hij riep den vreemde gasten het hartelijk welkom toe, hij herinnerde hoe geen stad in Nederland naijverig mocht zijn op Leiden nu de keuze was gevallen op die veste; geen stad toch kon bogen op het bezit eener universiteit, die in de Oostersche wetenschappen znlke schitterende namen had aan te wijzen om die der levenden niet te noemen, als van Scaliger, Van der Palm en Dozy. Dubbel aangenamer was het intusschen aan de hof stad die heeren Oriëntalisten uit verschillende lauden hier eenige uren van verpoozing aan te bieden. Prof. A. Kuenen was weder de tolk voor de aan wezigen en betuigde zijne erkentelijkheid voor de woorden door den heer l'atijn gesproken. Hij gaf o. a. [de verzekering dat er onder de liefelijke herinneringen, welke allen zullen medenemen, die aan het verblijf in het Haagsche bosch eene eereplaats zal innemen. Naar het Hbl. verneemt heelt prof. Theod. Jorissen te Amsterdam be dankt voor het hem aangeboden professoraat te Leiden, ter vervanging van wijlen den hoogleeraar Dozy. Ijorgen zal, zooals reeds gemeld is, het militaire feest ten behoeve der ongelukkigen in Bantam op Zomerzorg gehouden worden. Voor hen, die op de gecirculeerd hebbende lijsten nog niet hebben geteekend, wordt de gelegenheid nog opengesteld tot dit liefdadig doel mede te werken. Slechts een billijke entrée-prijs zal hen in staat stellen toegang tot het feest te bekomen. HH. MM. de koning en de koningin hebben eene gift van ƒ5000 'oor de noodlijdenden op Java aan de hoofdcommissie doen toekomen. De minister van binnenl. zaken heeft, op grond van door hem ontvan- ?en ambtsberichten, ter algemeene kennis gebracht, dat de pokken opge houden hebben epidemisch te Rotterdam te heerschen. De minister van buitenlandsche zaken brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de invoer van niet van wortels voorziene gewassen, ■net name van bloembollen, in Duitschland geoorloofd is, mits de verzen- ding plaats hebbe over de daarvoor aangewezen tolkantoren, onder welke 'oor Nederland voornamelijk van belang zijn Emmerik, Aken of Weener, of overigens beantwoorde aan de voorwaarden omschreven sub 3 van 4 der keizerlijke verordening van 4 Juli 1883, aangevende de wijze van ver- pakking en de vereischte verklaringen van afzender cn plaatselijke autori- le"- De bij sommige belanghebbenden bestaande meening, als zoude die invoer verboden of van eene bijzondere vergunning der Duitsche regeering afhankelijk zjjn, is het gevolg van onjuiste opvatting der gemelde verordening. 's Lands middelen hebben over de zeven eerste maanden dezes jaars opgebracht/65,742,800 28%, zijnde 1,139,822.73 minder dan in die maan den van het jaar 1882. 8/12 deel der raming bedraagt ƒ69,279,449.52. Uit het verslag betrekkelijk den dienst der posterijen bljjkt o. a., dat gedurende het jaar 1882 voor een bedrag van 4,614,107.03 aan port en frankeerzegels, enz., werd verkocht; dat is ƒ266,786.42 meer dan in 1881. Bovendien werd er nog een bedrag van ƒ32044 aan frankeerzegels gebruikt voor inleg in de rijks-postspaarbank. In het binnenlandsch verkeer werden verzonden 45,658,315 gefrankeerde en 320.296 ongefrankeerde brie ven, 16,303,600 enkele briefkaarten en 120,844 briefkaarten met antwoord betaald; dat is 1,820.715 gefrankeerde, 13,656 ongefrankeerde brieven. 917,800 enkele briefkaarten en 6,913 briefkaarten met antwoord betaald meer dan in 1881. In het buitenlandsch verkeer werden verzonden 6,885,031 gefrankeerde, 100.222 ongefrankeerde brieven, 1,197,140 enkele briefkaarten en 15,520 briefkaarten met antwoord betaald. Het getal der verzonden gewone aangeteekende binnenlandsche brieven bedroeg 912,295; dat met aangegeven waarde 94,944, tot een bedrag van f 57,023,959. In het bin nenlandsch verkeer werden verzonden 38,964,837 dag- en weekbladen en 14.508,039 gedrukte stukken; het gezamenlijk getal is 7.8 pCt. meer dan ia 1881. In 1882 werden verzonden 1,239,511 binnenlandsche postwissels, tot een bedrag van ƒ21,567,172; hieronder zijn begrepen 8767 telegraphische postwissels, tot een bedrag van ƒ754.891. Ter invordering werden 474,289 quitantiën voor het binnenland aangeboden, tot een bedrag vnn ƒ1857,569. Van 15 Maart, invoering der pakketpost, af tot 31 December 1882 werden in het binnenlandsch verkeer verzonden 421,149 pakketten. In het buiten landsch verkeer van 1 April tot 31 December 1882 werden verzonden 23,898 en ontvangen 48,863 pakketten. Geheel of gedeelteljjk werden er 430,077 per spoor vervoerd, waarvoor aan de verschillende maatschappijen ƒ43,891.10 werd uitgekeerd. Over het jaar 1882 bedroegen de ontvangsten 4,500,540.09%de uitgaven 3,312,215.90%het batig slot is dus 1,188,324 19. Met het stoomschip Noord-Holland zal 15 September aanstaande, 'smorgens te 9 uren, eene brievenmaal uit Rotterdam worden verzonden naar Batavia en Padang. Het stoomschip Macasser, van Amsterdam naar Java, is gisteren namiddag van Pauillac vertrokken. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St. Vincent. De Foorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd 12 September. De Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd en vertrok 12 September. Door het prov. kerkbestuur te Groningen zjjn tot den evangeliedienst toegelaten de hh. II. Feykens en H. Wildeboer, van Leiden. Volgens eene correspondentie aan the Morning Post uit St. Petersburg zou het gerucht loopendat HH. MM. de koning der Nederlanden en dc koning der Belgen naar Kopenhagen zouden gaan tijdens het verblijf van den keizer en de keizerin van Rusland aldaar. Zooals men ziet, is dit nieuws nog maar een gerucht, dat in elk geval bevestiging vereischt. Bljjkens verslag van het comité te Batavia tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der omgekomenen bij het vergaan van de Adderis het aanzienlijk bedrag van 14,800 uit Nederlandsch Indië overgemaakt, waarvan door bemiddeling der civiele autoriteiten en aan afzonderlijke gif ten is ontvangen 8194.45, van het Indische leger 2782.45 en van de Marine 3823.10. Het Utrechtsch feestcomité tot ontvangst van» onze teruggekeerde Pool reizigers heeft de volgende oproeping gedaan: Hulde aan de Nederlandsche Poolexpeditie. Het comité tot feestelijke ontvangst van de teruggekeerde leden der Noordpoolexpeditie noodigt alle belangstellenden uit tot deelneming aan de feestviering op Zaterdag 29 September a. s. Het feest zal bestaan uit een feestmaal in het park Tivoli, voorafgegaan door eene matinee. De kosten, met inbegrip van eene halve flesch wijn, zullen tien gulden bedra gen. Hun, die aan dit feest wenschen deel te nemen, wordt beleefdelijk verzocht zich aan te melden uiterlijk lot 24 September, bij den heer post directeur of bij den heer G. De Bruyne, secretaris van het comité, Ooster straat te Utrecht. De Fancy-fair voor Anjer en andere geteisterde plaatsen op Java, op het terrein der tentoonstelling te Amsterdam, is verzekerd. Eene commissie heeft zich gevormd en ter behoorlijke uitvoering van het plan in sub-commis sies verdeeld. Wij laten hier de namen der heeren volgen. Eere-voorzitter;

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1