genistraf van vier jaren en twee geldboeten, elk van ƒ300. De verdediger, mr. D. Z. Van Duyl, had op het ontbreken der doleuse intentie gewezen, aangezien beschuldigde de bedoeling had gehad, uit later te verkrijgen gelden alles te restitucerensubsidiair pleitte hij verzachtende omstandigheden. In de te Utrecht gehouden 15'1' algetneene vergadering van den Neder- landschen Weerbaarheidsbond zijn tot leden van het ccntraal-comité van dien bond herkozen de aftredende heeren: tnr. C. R. Merkus, F. W. Klokke en J. W. Schubart. Tot het doen van voorstellen tot herziening van het bondsreglement is benoemd eene commissie van 5 leden, bestaande uit de heeren: mr. D. P. 11. Aberson te Helder, H. A. Ros te Rotterdam, J. Wichers Wiersma te Leiden, II. Waldeck te i.oosduinen en J. VV. Schubart te Utrecht; vóór 15 December e. k. zal die commissie hare voorstellen aan het centraal- comité indienenwaarna tot behandeling er van eene buitengewone algemeene vergadering zal worden gehouden. In beginsel is besloten tot hel oprichten eener nationale schietbaan in of nabij Utrecht als centraal punt van Neder land. De rechtbank te Arnhem veroordeelde gisteren den vroeger vermelden C. II., ter zake van het inzamelen en ten eigen bate aanwenden van giften ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers uit Paesens en Moddergat, lot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar en 5 geldboeten, ieder van f25. De nieuwe gouverneur der kon. mil. akadcmie te Breda heelt aan de cadetten van het eerste verblijfjaar verboden lid te worden van de cadetten- sociëteit, zoomede het bezoeken van de koffiehuizen binnen de kom der ge meente; in de omgeving der stad zijn door hem eenige koffiehuizen aange wezen, waar de toegang hun geoorloofd is, doch ten strengste werd hun het gebruik van geestrijke dranken verboden. Deze bepaling, waardoor weder eenige scheiding tusschen oude en jonge cadetten wordt gebracht, komt velen zeer gewenscht voor. 's GRAVENHAGE, 12 September. Z. M. heeft goedgevonden, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de van het leger in Nederland bij dat in Nederlandsch-Indië gedetacheerde le luit. der infanterie F. II. Donner, en de fuseliers van laatstgenoemd leger P. Keuning en E. R. P. Wolf!, als hebbende zich onderscheiden bij den aanval op den tijdelijk bezetten post te Tandjong (Zttider- en Oosterafdeeling van Borneo) op den 8®len Mei 1883. Door Z. M. is aan den heer A. J. C. Brouwer, waarnemend griffier bij den raad van justitie op St. Eustatius, vergunning verleend tot aanne ming van het ordeteeken der vijfde klasse van het Borstbeeld van den Be vrijder, hem door den president van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan P. II. Hopper, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Assen. Door Z. M. is aan mr. W. J. Van Wclderen baron Rcngers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Leeuwarden. Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester der gemeente Waardenburg, \V. Wijnveldt, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester der gemeente Sommelsdijk, A. .1. De Graaff, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is dr. L. Steiner, arts te Leuk, in Zwitserland, benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. Door Z. M. is de officier van administratie 2e kl. F. J. Olivier, die nende aan boord van Zr. M®. schroefstoomschip Alkmaar, gestationneerd te Curacao, op zijn gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den datum waarop hij het administratief beheer over voornoemd schroef stoomschip aan zijn opvolger zal overdragen. Door Z. M. is benoemd bij het 2e reg. huzaren, tot le luit, de 2e luit. jhr. J. W. F. Von Schmidt auf Altcnstadt, van het corps. Door Z. M. is de heer dr. H. F. Ifïert, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot officier van gezondheid bij het leger in Nederlandsch-Indië. De luit, ter zee 1® kl. J. Van Scheers, dienende aan boord van Zr. M®. wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 October aanstaande gedetacheerd bij het corps lorpedislcn der marine aldaar. De luit. ter zee 2e kl. A. Voormolen, officier van politie bij het koninklijk instituut voor dc marine te Willemsoord, wordt met 15 October aanstaande op non-activiteit gesteld en met 16 daaraanvolgende vervangen door den luit. Ier zee 2e kl. W J. De Bruyne, die met laatstgenoemde datum aan boord van V. M®. wachtschip te Willemsoord wordt vervangen door den luit. ter zee 2e kl. C. Meyboom. De minister van binnenlandsche zaken zal op 15 September a. s. geen audiëntie verleenen, Gisteren was het 10 jaren geleden dat de 's Gravenhaagsche ambachtschool alhier werd geopend. In de rijk met tropeeën en bloemen versierde school lokalen, verbeidden de jongelieden met ongeduld de komst van een aantal genoodigden, waaronder werden opgemerkt de ministers van hinnenl. zaken en van waterstaat, benevens het collegie van burg. en weth.leden van den gemeenteraad en andere belangstellenden. Na een welkom van den voorzitter', den beer A.) P. Godon, werd door dien spreker in korte trekken de geschiedenis van die instelling herdacht en aan een 18-tal leerlingen de door hen behaalde prijzen, bestaande in nuttige voorwerpen voor handwerks lieden, uitgereikt vier hunner ontvingen bovendien als eereprijs respectieve lijk een gouden remontoirhorloge, een Iraai boekdeel en twee leerlingen een zilveren horloge. Van tijd tot tijd werd door de leden van de Kon. Nationale zangschool voor handwerkslieden eenige zangstukken uitgevoerd. Een heer, die gisteravond in de Van den Boschstraat wandelde, werd door een onbekend man aangesproken, die hem vroeg hoe laat het was. Nauwelijks had die heer zijn horlogie uit den zak gehaald of dc man trok het hem uit de hand en koos het hazenpad. Ofschoon de beroofde den dief nog een poos achtervolgde, gelukte hel hem niet dezen in te halen. De po litie tracht den straatroover op te sporen. Dusver is hij nog niet geval. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BEL, «IE. Zondagmiddag had in het Park te Brussel het feest plaats, waarvan de opbrengst bestemd was voor de ongelukkigen op Java en Ischia. Onder de bescherming van koning Leopold, hadden de Nederlandsche en Italiaan- sche gezantschappen, de Brusselsche gemeenteraad en een groot aantal ver- eenigingen dit feest op touw gezet, en namen daaraan 15 zang- en muziek- vercenigingen een werkzaam deel. Het prachtige weder deed eene groote menigte naar het Park stroomen. Eenige Brusselsche winkeliers hadden een aantal prijzen gezonden voor een tombola, waaraan elk kind kon deelnemen. Te 7 uur was het Park geïllumineerd en te 10 uur werd een vuurwerk afgestoken, waarmede het feest eindigde. ENGELAIVIt De heer Gladstone doet een tochtje langs de Schotsche kust met het stoomschip Pembroke Castle. Op zijne reis naar Barrow, waar het gezel schap zich inscheepte, werd de oude heer overal door de bevolking met gejuich ontvangen. Ruim 30000 personen waren te Waterford bijeengestroomdom Michael Davitt bij zijne aankomst aldaar te begroeten en te overladen met adressen. De Khedive van Egypte heeft de doodstraf, die uitgesproken was tegen tien mannen van het corps der Musta-fezzin, veranderd in levenslangen dwangarbeid, omdat hunne deelneming aan de moorden van Alexandrië niet voldoende bewezen is. Luidens een bericht uit Loando van 15 Augustus, was Stanley na een verren tocht in het binnenland te Stanley Pool teruggekeerd. Men gelooft, dat hij voornemens is naar de Oostkust te trekken, aldus zijn vroegeren tocht in omgekeerde richting herhalend. De llcrinneringskerk op het slagveld van Zoeloeland, alwaar de kei zerlijke prins van Frankrijk gesneuveld is, heeft onlangs hare voltooiing bereikt. Het moet een prachtig gebouw zijn, in Gothischen stijl. Uit een telegram uit Canton, van gisteren, medegedeeld door de te New-York verschijnende Herald, blijkt, dat de rustverstoringen aldaar het gevolg zijn geweest van het verongelukken van een Chineesch ambtenaar, die zich aan boord wilde begeven van de stoomboot van llankow bij hare aankomst in de haven van Canton. Tengevolge van dit treurig ongeval liep eene tallooze menigte te hoop en stak verscheiden huizen in brand, gelegen in de onmiddellijke nabijheid der haven. Vervolgens lag de oproerige menigte de hand op eene zekere hoeveelheid petroleum, waarmede nog een groot aantal huizen werd in brand gestoken. De bewoners dier huizen, allen vreemden, namen de wijk aan boord van nabij liggende vaartuigen. Aan randingen van personen hebben niet plaats gehad. Vijf uren nadat de onge regeldheden een aanvang hadden genomen, rukten Chineesche troepen aan, die de rustverstoorders niteenjoegen en de openbare orde herstelde. De vreemde bewoners verlaten de stad. Drie kanonneerbooten zijn uit Hong kong naar Canton gestoomd. FRANKRIJ K. Admiraal Pierre is overleden. De Temps zegt, dat lord Lyons zijne goede diensten heeft aangeboden voor de regeling van Tonkin's nieuwe grens. Een telegram van gisteren uit Hongkong meldt, dat Portugeezen een Chinees te, Canton hebben gedood en bevestigd, de overige mededeelingen omtrent dc onlusten. Op de kermis te Rijssel had Vrijdagavond een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. In een beestenspel ontplofte, tijdens de voorstelling, eene petroleumlamp. In een oogwenk hadden de vlammen het linnen, dat tot dak diende, verteerd. De wilde dieren brulden op ver schrikkelijke wijze, terwijl twee luipaarden op het punt waren van te ont snappen. Niet alleen in deze, maar ook in de aangrenzende tenten ontstond een paniek onder de toeschouwers, die zich naar de uitgangen drongen. Dank zij het krachtig optreden van de hoofden der politie, zijn geen ern stige ongelukken te betreuren. Aanzienlijk is het aantal schepen, die in den jongsten storm verloren gingen, o. a. een Zweedsch vaartuig, Karl John, dat op eene rots bij het eiland Molène (Brelagne) te pletter werd gestootcn en van welks bemanning slechts een scheepsjongen werd gered, die een geheelen dag zich aan de rots wist vast tc klampen. Ook het eiland Martinique heeft, zooals reeds werd gemeld, veel geleden. De officiëele lijst der bij de ramp van Ischia omgekomenen is versche nen. Te Casamicciola kwamen om 992, te Lacco Ameno 128, te Forio 305 en te Barano-Testaccio 10. Serrara-Fontana ontbreekt op de lijst. UUITNCHLAV S*. De koning van Spanje is Zondagavond om half 10 te Weenen aange komen en door den keizer en bijna de geheele keizerlijke familie aan hel station ontvangen. De ontvangst was bijzonder hartelijk. De Kreuszeitung vestigt de aandacht op het feit, dat uit de artikelen nopens de vei houding van Rusland tot Frankrijk, welke voorkwamen in de Russische pers, duidelijk blijkt, dat het wantrouwen in Rusland jegens Frankrijk niet geldt dat land zelf, maar de republikeinsche regeering, waar door het nu gekweld wordt. OOITKNRIJ K. In eene bijeenkomst, die over, Croatië's aangelegenheden werd gehouden, onder voorzitting van den president-minister Tisza, hebben de vertegenwoor digers van Croatië, uitgenoodigd door den voorzitter van den raad, verklaart bereid te zijn om alle pogingen in het werk te stellen, ten einde snel eene bevredigende oplossing tot stand te brengen, door de medewerking van den gemeenschappelijken rijksdag. Er zijn geen berichten van de grenzen ontvangen, welke bijzonderheden meèdcelen, maar het is builen twijfel, dat de bevolking der plaatsen tusschen Glina en Petricina in vollen opstand is tegen de grondbezitters. Sterke afdeelingen troepen zijn daarheen gezonden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2