LEIDSCHE COERANI. U 1883, DONDERDAG 13 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN mitimiYi.soYiiiii wt.iv BINNENLAND SCHE BERICHTEN. W°. 210. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels J.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. rar-vzb,us.xaitz.iEBtH Rtae$gBf^iK36E^I8CEee2553KaiBVÏ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2Je alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad N°. 4) Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3e en 4* klasse zal plaats hebben van den 3t0 tot en met den 15en September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in deBrandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n". 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwstecg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn lot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren brugsteegNieuwe Rijn, VischbrugHoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 Augustus 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tot regeling van het Herhalingsonder wijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad n". li); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van Oeerlin- j gen voor het lterhalingsonderwijs zal plaats hebben van den. jr,n tot 1 en met den September a. s.voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare telken dlge des namiddags van zeven tot acht nren. Tot het lterhalingsonderwijs kunnen worden toegelaten; 1' de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Gemeenteblad 1881, n° 4); 2< zij die, bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 12 September 188$. 1/ E. KIST, Secretaris Leiden, 12 September 188j. \j LEIDEN, 12 September. Gisterenavond werd het laatste der zomerconcerteu door de kapel der grenadiers en jagers op Zomerzorg uitgevoerd. Eene buitengewone groote naenigte van Leidens ingezetenen had zich gisterenavond in het eden van Lei den verzameld om, door langdurige bijvalsbetuigingen, der kunstenaars met hunnen verdienstelijken directeur, den heer J. 11. Völlmar, het vaarwel, maar levens liet tot weerzien toe te roepen. Ongetwijfeld hadden de uitvoerders alles in het werk gesteld om den achtergelaten indruk zoo aangenaam mo gelijk te doen zijn. Een uitgekozen programma, op meesterlijke wijze weer gegeven, was hiertoe ruimschoots in staat. Zelfs de natuur werkte mede. Geen regen, die de bewonderaars in overhaast de vlucht naar de zalen drong geen enkele schijn, die de prachtige en zachte toonen van de Fantaisie uit 'La Traviala", van Verdi, deed verloren gaan, niets wal slechts ook maar 'u geringe mate in staat «as ons in het heerlijk ger.ot te sloren. Buiten het program werd het "Wieu Neerlands bloed" en "iö Vivat" gegeven, welke beide liederen staande en met begeleiding van de aanwezige studen- ten werd aangehoord. Zeker hebben de menigvuldige vreemdelingen, die gisterenavond op Zomerzorg vertoefdeneen grootsch denkbeeld gekregen 'an het eerste muziekcorpswaarop Neerland kan bogen. - Naar wij vernemen zullen de leden van het Oriëntalisten-congres heden de residentie bezoeken en na afloop van het concert in het Haagsche bosclt bijeenkomen in de zalen van het kon. museum van land- en volkenkunde. Heden morgen is een schippersknecht met een zijner beenen beklemd geraakt tusschen de Vrouwensteegsbrug en het vaartuig waarop hij werk zaam was, doordien hij met zijn schipper trachtte het vaartuig, dat bijna niet onder de brug door kon varen, naar beneden te werken. Hij is ter geneeskundige behandeling naar het akademisch ziekenhuis overgebracht. Bij den uitgever J. Odé, te Schiedam, heeft het tweede deel der Alge meene geschiedenis ten gebrttikc bij liet middelbaar en gymnasiaal onderwijs van den heer J. A. De Bruyne, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zie- rikzee, het licht gezien. Dit gedeelte is aan de middeleeuwen gewijd. In korte trekken, maar tevens op eene heldere en duidelijke wijze, geeft het werkje ons een overzicht van het tijdperk van den ondergang van het YVest- ltomeinsche rijk tot de ontdekking van Amerika. Het boekske, in eene onderhoudende wijze geschreven, zal als handleiding ongetwijfeld uitstekende diensten bewijzen en derhalve volkomen beantwoorden aan het doel, dat schrijver zich heeft voorgesteld te bereiken. De Staats-Ct. van 12 Sept. behelst het verslag omtrent de in 1883 te Breda afgelegde eindexamens door de officieren, gedetacheerd bij de 1' af- deeliug der krijgsschool en door dc cadetten van het 4e studiejaar der ko ninklijke militaire akademie. Nader wordt bericht, dat HH. MM. de koning en de koningin re Vrjjdag a. s., 'smiddags le 2 uur, van Oranje-Nassau's oord naar 's II; zullen terugkeeren. Tol lid der tweede kamer, in plaats van mr. J. G. De Bruyn (tot der eerste kamer gekozen), is te 's Bosch gekozen mr. A. F. Vos de YV Hel stoomschip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, j seerde Aden den 10J<" Sept. Volgens eene nadere beslissing der Pruisische regeering, mogen th alle groenten, die van hunne wortel ontdaan zijn. Pruisen weder ingevo I worden, doch niets van vruchten, die in de aarde groeien of met wo verkocht worden. Bjj den minister van buitenlandsche zaken is ten behoeve der sla» oflers van de jongste ramp in Nederlandsch-lndië ontvangen: van het be stuur der «Eastern Extension Australasia and China Telegraph Company", te Londen, eene som van 250 van den heer Van Santen, Nederlandse!', vice-consul te"Liverpool en zijn gezin, eene gilt van 25.4 en van den beer J. YV. Königswarter, dr. jur., le Hanover, Nederlander van geboorte, eene gift van 300 M. Op eene uitnoodiging der hoofdcommissie onder voorzitterschap van Z. K. 11. den kroonprins aan de burgemeesters, vormen zich thans in ver schillende gemeenten commissies, om gelden in te zamelen voor de slacht offers der ramp in Nederlandsch-lndië. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij is gisteren weder ƒ12,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java. in hel geheel derhalve 170.000. De heer Alfred Krupp, chef der vermaarde firma Krupp te Essen, heeft door tusschenkomst van zijne agenten te Amsterdam, de heeren Merrern en La Porte, ƒ5000 geschonken ten behoeve van de noodlijdenden door de ramp op Java. De heden te Valkenburg gehouden paardenmarkt was druk bezocht, liet bij uitstek schoone weder lokte dan ook eene groote to.vloed van vreemdelingen derwaarts. Eergisterennacht is de zoon van den commissaris van politie van Delfs- haven, V. d. II.aan den Binnenweg tusschen Rotterdam en Delfshavcu door vijf personen aangehouden, die hem zoodanig hebben toegetakeld, dat hij in zeer gevaarlijken toestand naar hei ziekenhuis moest worden overgebracht. L. S., laatstelijk secretaris en ontvanger der gemeente Venhuizen en secretaris-penningmeester der banne Venhuizen, is gisteren door het gerechtshof te Amsterdam tot eene celstraf van twee jaren en twee geldboeten veroordeeld, ter zake van verduistering van gelden Item in zijne voormelde qualiteiten toevertrouwd, tot een bedrag van boven de 3000 francs, tweemaal gepleegd, liet tekort in de gemeentekas bedroeg 3167 97%. dat in de kas der banne 1522.56. De beschuldigde had hel reeds lang beslaande door familieomstandigheden veroorzaakte deficit verbor gen weten le houden, door telkens vóór de opname der kas, gelden van anderen en daaronder zelfs van den gemeente-veldwachter te leenen. Dc legen hem gedane eisch luidde veroordeeling tol eene correctioneele gevan-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1