HET ORIENTALISTENCONGRES. altijd kan, naar der Landwirth zegt, de //pips" in den aanvang, als de stem van het dier een ongewone klank aanneemt, met zekerheid genezen j worden. De zoo gebruikelijke en vrij wreedaardige tongoperatie is als scha delijk volkomen afkeurenswaardig en het gebruik van peperkorrels volmaakt doelloos. Men geve de zieke dieren een stukje boter ter grootte van een vingerhoed en herhale zulks in erge gevallen des anderen daags. Door dit hoogsteenvoudige middel, zoo zegt de schrijver van het stukje in genoemd vakblad, heb ik. jaren lang op tamelijke groote schaal pluimvee fokkende, nooit door //pips" verliezen geleden. LdbCt D8. J. A. De Vlieger, pred. te Katwijk aan Zee, is beroepen tot predi kant bij de Ned. flerv. gemeente te Harderwijk. Op 90-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer E. P. De Monchy, oud-voorzitter der Nederl. Handelmaatschappij, van 1850 tot 1874, commandeur in de orde van deu Nederlandschen Leeuw, grootofficier in de orde van de Eikekroon. Prins Roland Bonaparte heeft in de Indische afdeeling der tentoonstel ling te Amsterdam o. a. de Atjehsche woning aangekocht, die naar het park zijner villa tc St. Cloud zal worden overgebracht. Eenige inzenders hebben het voornemen om met het einde dezer maand met hunne goederen de tentoonstelling te Amsterdam te verlatenten einap tijdig deel te kunnen nemen aan de tentoonstelling te Nizza of Calcutta. Aangaande de sluiting onzer tentoonstelling is evenwel nog niets bepaald. In de laatste zitting van het Internationaal koloniaal geneeskundig congres was aan de orde de speciale opleiding van geneeskundigen voor de koloniën. Nadat door vele sprekers het noodzakelijke daarvan was in het licht gesteld, werd, naar aanleiding eener motie van den heer dr. Gori, door den voorzitter, prof. Stokvis, in herinnering gebracht dat een weten schappelijk congres niet gewoon is zich door middel van motiën, bij stem ming, uit te spreken, de gedachtenwisseling aldus te resumeeren, dat het gebleken is de algemeene wensch te zijn, dat de vorming van geneeskun digen voor de koloniën zoo veelzijdig mogelijk zij, en dat hiertoe eene speciale opleiding gevorderd wordt. De vergadering acclameerde deze nit- spraak, en hiermede was de orde van den dag afgehandeld. Nadat door dr. J. Menno Huizinga. namens de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, dank was betuigd aan het comité van organisatie, voor de uitvoering welke het aan zijn denkbeeld heeft gegeven, sloot de voor zitter de vergadering met dankbetuiging aan allen die tot het congres hadden medegewerkt, hij koesterde de stelligste verwachting dat het goed begonnen werk tot nut der wetenschap en tot heil der menschheid zal worden voortgezet. Gisteren bracht een 100-tal leden van het congres een bezoek aanScheve- ningen, alwaar ter hunner eere na afloop van het diner op het terras van het badhuis een vuurwerk werd afgestoken. In de Marnixstraat te Amsterdam is Zaterdag een driejarig meisje, dat een oogenblik door de moeder alleen gelaten, uit een venster op de j derde verdieping keek, door het breken van eene stang, waarop het leunde, naar beneden gevallen. De arme kleine was terstond dood. Zekere K.die 10 jaar geleden wegens mishandeling door de arrond.- rechtbank te Breda tot 2 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, onttrok zich door de vlucht aan die straf en vestigde zich te Antwerpen. De be geerte zijn vaderland nog eens te bezoeken, deed hem dezer dagen de gren zen overschrijden, in de verwachting dat niemand hem meer zoude herken nen. Hij bezocht in stilte Steenbergen, doch werd door de rijkspolitie her kend en gevangen genomen. Heden morgen werd het hier te houden Oriëntalisten-congres geopend door den heer Heemskerk, minister van binnenlandschezaken, eere-voorzitter van het congres. Hij ving zijne rede in het fransch aan met het welkom toe te roepen in deze vreedzame stad Leiden, waar onze voorvaderen door hunne voorbeelde- looze moed er volharding de grootste en voornaamste universiteit van ons land hebben gesticht en welke hoogeschool velen, die zich wilden toeleggen op de kennis der Oostersche talen tot zich trok. Verschillende omstandig heden gaven hiertoe aanleiding, vooreerst het bezit van bekende ge leerden als Drusius en Scaliger, later de Schultens en Van der Palm; ook de handel op het Oosten, die zich spoedig ontwikkelde, en die de kennis der Oostersche talen noodig maakte, deden velen hierheen komen, ten einde de lessen van de zoo even gen. beroemde mannen bij te kunnen wonen. Spreker behoelde echter niet zoo ver terug te gaan, ook de hedendaagsche hoog leeraren hadden in ruime mate bijgebracht om de oude roem der akademie in eere te houden, hij behoefde slechts den naam te noemen van Reinhard Dozy. Niet alleen in Leidenook elders in ons land worden in den laatsten tijd de Oostersche talen bestudeerd. In 1841 werd de hoogeschool te Delft gesticht, waarvan de toenmalige kroonprins, thans onze geëerbiedigde koning, beschermheer was. Spreker eindigde zijne rede met de oprechte wensch dat het verblijf te Leiden de bezoekers in alle mogelijke opzichten aangenaam zoude zijnen dit congres evenveel vruchten van zich zoude werpen als zulks bij de vorige het geval geweest was. Hij noodigde allen levens uit om de talrijke museums en scholen en andere wetenswaardige inrichtingen met een bezoek te vereeren. Hij werd zeer toegejuicht. Na hem betrad prof. Ktienen, president van het uitvoerend comité van het Oriëntalisten-congres, het met bloemen en planten versierde spreekgestoelte. Hij begon eveneens in de fransche taal met zijnen dank te betuigen aan den vori- gen spreker als vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeeringvoor de hulp en den bijstand die het congres ook van die zijde had mogen ondervinden. Hoe groot de vreugde ook wasdie hier heerschte, zoo vervolgde spreker, omdat het kleine Nederland de eer te beurt is gevallen dit congres in zijn midden te zien, die vreugde, die blijdschap was echter niet geheel en al onverdeeld. Een andere mond dan de zijne toch had thans hier het woord moeten voeren, een ander had hen het welkom moeten toeroepen en wel de op 29 April overleden II. Dozy. De sectie, waartoe de overledene behoorde, zal het spreker niet ten kwade duiden, indien hij hem hier openlijk hulde bracht, hij mocht zulks doen, want Dozy was op zijn gebied een prins, op wiens beurt niet alleen de sectie der Arabische talenmaar allen fier op waren. Indien de man nog leefde zoude hij den toehoorders toeroepen: applaudite cives! Zulke teekenen passen echter niet voor een doode. Wanneer er een groot man, lid eener volksvertegenwoordiging sterft, dan is op dat oogenblik alle partijhaat verdwenenallen vereenigen zich om de laatste hulde te bewijzen aan den overledene, met plechtig en tevens eerbiedig stilzwijgen staan allen op. Doen wij zulks ook ter eere van Dozy. De geheele vergadering voldeed aan die wensch. Hierop ging spreker na, aan welke reden Leiden te danken had, dat het congres binnen hare muren werd gehouden, waarom Nederland de eer te beurt viel dit congres in haar midden te zien, ofschoon grootere en machtigere rijken dat geluk nog niet hadden mogen genieten.— Hij geloofde de oorzaak hiervan gemakkelijk te kunnen vinden. Was Neder land toch door zijne kleine uitgestrektheid uit alle mogelijke politieke twisten i gesloten, er was echter nog menig gebied, nog veel terrein, van hetwelk het niet werd geweerd, zooals thans duidelijk bleek. Veel, zeer veel invloed heeft ons kleine land uitgeoefend op alles wat in betrekking staat met het Oosten. Vooreerst heeft Nederland zijne koloniën, vervolgens het Bat. Genoot, schap voor K. en W. zijne sociétés de philologie et de géographie, de indische inrichtingen te Leiden en te Delft, en ook nog de Amsterd. tentoonstelling die hun weldra als gasten hoopt te verwelkomen. Dit alles had, volgens sprekers meening, er niet weinig toe bijgebracht om het vorig jaar bij gelegenheid van het vijfde orientalistisch congres te Berlijn de leden te doen besluiten hunne bijeenkomst ditmaal te Leiden te honden; waren er ook al eenige moeilijkheden aan verbonden de samenkomst op deze plaats te houden, naar men niet even als in het Oosten zijne tenten onder de blooten hemel kan opslaan, dit alles werd overwonnen door de Oostersche gastvrijheid, die de leden van de inwoners dezer stad mochten ondervinden, van het gemeentebestuur dat deze zaal kosteloos ten hunne behoeve heeft afgestaan en hen allen hedenavond op Zomer- zorg feestelijk zal ontvangen, van Rijnland dat zijne zalen ter beschikking stelt, van de afd. Leiden en Omstreken den Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, die hem, spreker, door de prachtige versieringen, als het ware in de verbeelding doet zijn in een der verhalen van Duizend en een nacht te vertoe ven en meer nog. Als aandenken aan deze stad bood spreker aan ieder lid van het congres een exemplaar aan van een werk, getiteld: //Levini Warneri de rebus Turcicis Epistolae", brieven van Warner over hetgeen er te Konstantinopel tijdens zijn verblijf aldaar op staatkundig gebied voorviel, bijeenverzameld door dr. W. N. Du Rieu uit de handschriften der Universiteits-bibliotheek en in het rijksarchief te 'sGravenhage en op rekening van het staatssubsidie gedrukt. Verder memoreerde spreker de tegenwoordige Oriëntalisten, waarop wij ons kunnen beroemen, en wel op De Goeje, hoogleeraar aan de universiteit alhier, wiens naam in het buitenland ten zeerste gewaardeerd werd, zooali bleek uit een over hem en over zrjne werken geschreven brochure, op de firma's Elzevier, Brill enz. Ook zijne rede vond algemeen bjjval. Inmiddels was een brief ter ver gadering gekomen van Z. K. H. de prins van Oranje, waarin hij als zijnI leedwezen te kennen gaf, dat gezondheidsredenen hem niet toelieten hel congres bij te wonen. Hoezeer de voorzitter het ook betreurde het voor recht, Z. K. II. in hun midden te zien, niet te mogen hebben, voelde hg zich echter ter zeerste vereerd en ten hoogste dankbaar voor het voornemen door hem opgevat. Hij vervolgde met het opnoemen der personen, die belangrijke boekdeeleu,I handelende over het Oosten, hadden geschonken. Ook voor deze teekeneoI van sympathie bedankte spreker. Nog verschillende sprekers, als de hh. Schefer van Parijs, Du Rieu van I LeidenPandit SchyAmaji KrishnavarmA van Oxford (welke laatste gaarne zoude j zien, dat ook eens het congres in zijn geliefd Indië zoude gehouden wor-| den), Speijer, lector aan de Amsterdamsche universiteit, Van der Lithhoog-1 leeraar te Leiden, namen het woord en deden hunne rede meestal vergezeldj gaan van geschenken in boekwerken. Prof. De Goeje eindigde de rij der sprekers met hel doen van een voor-E stel. Ongetwijfeld de beroemdste der bestaande bibliotheken, le musée Brill tanique, zeide hij, leent onder geen enkele voorwaarde manuscripten aanI personen, die hierin ten zeerste belangstellen. Zulks verdient, volgens! spreker, geene goedkeuring. Het is toch dikwijls voor ver verwijderd»! personen uiterst moeielijk eene reis naar Londen te maken alleen met heil doel om zulk manuscript te bestudeeren. Buitendien is volgens hem de vrees* voor beschadiging ongegrond, hij kan zulks op goede gronden bewijzen. De[ Leidsche bibliotheek toch en vele anderen hier le lande ook schromen nietj werken uit le leenen, zonder dat zij hierdoor ooit benadeeld zijn gewor-1 den. Hij stelde derhalve voor dat het congres aan het Britsch museum hetI verzoek richle voortaan ook hare geschriften ter leen te geven. Ten laatste ging men over tot het vormen der sectiën. Als voorloopigtl voorzitters der sectiën werden door den voorzitter, prof. Kuenen, bcnoemil Sectie 1 n. voor Arabische taal en litteratuur van de Islam, den heer Cb.K Schefer, van Parijs; b. voor andere Semitische talen, den heer E. Scliraderl van Berlijn, voor de 2e sectie, sectie der Arische talen, den heer R. Von Roth.oiil Tubingen; voor de 3e sectie, Egyptische talen, den heer J. Lieblein, vail Christianiavoor de 4e sectie, Midden-Afrika en achterste gedeelte van heli Oosten, den heer Von der Gabelentz, van Leipzig; voor de 5e sectie, Mi j leisch en Polynesisch, den heer P. Favre, van Parrjs. Hiermede was deze vergadering geëindigd. Onder de aanwezigen merkten wij nog op de ministers Van BloetMi Waanders, Weitzel, den oud-minister Vissering, den burgemeester en well houders dezer gemeente, den rector der Leidsche akademie P. Van Geer«l meer anderen. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan heeft het bestuurder verschilled! sectiën zich aldus geconstitueerd. Sectie 3 Lieblein. pres.; Eisenlohr, vitt-1 pres.; GolenichefT, secret. Sectie 5 Favre, pres., Cust en MusschenbroekJ vice-pres.Marre en llumme, secret. '8 GRAVENHAGE10 September. Door Z. M. is aan dr. C. H. D. Buys Ballot, te Utrecht, verlof verleen® tol het aannemen en dragen van de onderscheidingstcekcnen van ridder ïg klasse der Koninklijke Kroonorde van Pruisen. Door Z. M. is P. A. Derksbenoemd tot burgemeester der gemeen® Ilavelte, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemee»fI Nijevcen. De minister van oorlog zal op den IS11"1 September a. s. geen audienii® ve rleenen. Z. K. H. de kroonprins van Portugal, wordt naar men meldt, in®

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2