LEIDSCIIE COURANT. 1883. N°. 214. DINSDAG 11 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 10 September. Gisterenochlend ten 11 uur overleed alhier de zeer-eerw. heer A. C. Quant, oud-deken van Leiden en rustend pastoor. Hij was geboren te 's Gravenhage, den 31"" Augustus 1802. Toen den 1«« Mei 1817 het klein seminaire Hageveld nabij Velzen geopend was, kwam de heer Quant er den volgenden dag als leerling; hij was de eerste leerling van deze inrichting en verbleef er lot de vacantie van Augustus 1822. Van daar begaf hjj zich naar het seminarie te Warmond, waarna hij tot priester werd gewijd te Mechelen op 4 Juni 1826 en daarop tot kapelaan benoemd werd te 's Gravenhage aan de H. Willebrordus-kerk. Sinds twee eeuwen werd Scheveningen door een der Ilaagsche priesters bediend. De heer Quant was nu de eerste, die aldaar na de reformatie tot pastoor benoemd werd den 30"" Juli 1830. Van daar werd hij pastoor te Oegstgeest (destijds met Katwijk eene gemeente), en den 29"" Augustus 1846 in de plaats van pastoor P. A. Kervel, pastoor aan de H. Petrus-kerk alhier. Hjj werd tot deken van Rijnland benoemd den 6(1|!D Maart 1847. Bij de her stelling der bisdommen in Noord-Nederland, toen eene veranderde indeeling en vermeerdering der dekanaten ontstond, werd hij in 1853 deken van Leiden en was hij tevens daarbij de laatste der bestaan hebbende landdekens voor deze gewesten. In October 1865 werd hem ontslag verleend als pastoor, omdat hij bij het klimmen zijner jaren naar rust verlangde. Ilij vestigde zich van toen af aan de II. Lodewijks-kerksuccursaal van de parochiale Sint Petrus- kerk, waar hij zich aan de belangen van het dekanaat bleef wijden tot den gutn Augustus 1882, toen op zijn verlangen de bisschop hem van deze be trekking ontsloeg en waarbij hij den dank ontving voor de zorg, ruim 35 jaren aan het dekanaat besteed. Op Zondag den 4d" Juni 1876 vierde de oud-pastoor het gouden feest van zijn priesterschap in de H. Petrus-kerk, alhier. Pastoor Quant was lid van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, beminnaar der schilderkunst en verzamelaar van teekeningen. In 1851 schonk hij aan de H. Petrus-kerk een fraai altaarstuk, eene groep van meer dan levensgroote beelden, vervaardigd door Nicaise de Keyzer, te Antwerpen, waarbij de Heiland wordt voorgesteld aan den oever van het meer van Tiberias en Hij tot Simon-Petrus deze woorden spreekt: Pasce agnos meos, Pasce oves meas (Weid mijne lammeren weid mijne schapen). De groep Apos telbeelden op den tweeden grond vooral, is daarbij met eene meesterschap van toon geschilderd, die aan Rembrandt doet denken. Wijlen de zeer ver dienstelijke H. A. Bloeme te 's Hage, schilderde het levensgroot portret (een kniestuk) van den zeer-eerw. heer Quant, in 1852. Waar de nood drong trok pastoor Quant zich nooit terug en waar hulp werd gevraagd, schaarde hij zich altoos bereidwillig bij de commissie, die zich had samengesteld om hulp te verschatten, hetzij er onderstand werd ge vraagd voor nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers, hetzij er bij drage werd verzocht tot aanmoediging van geregeld schoolbezoek in het alge meen. In weerwil van zijne beginselen als R.-K. priester, toonde hij dat men in vrede kan leven met andersdenkenden en dat menschenmin nooit mag verloochend worden. Reeds om die redenen verwierf deken Quant de ach ting van alle welgezinden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 10Ö, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 36, ƒ17.50, ƒ3.90 en ƒ1.95, de laagste ƒ35, ƒ17.50, ƒ3.50 en 1.80. Naar wij vernemen is de zoo prachtige en rijke bloemversiering, bij gelegenheid van het Oriëntalisten-congres in de stads-zaal, aangebracht van wege de afdeeling Leiden van de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde, daargesteld door de bloemisten de H.H. A. C. Kriest en J. D. Speel. Dank zij de welwillendheid van de dames Cockde heer C. J. Van der Oudermeulen (donateur van de Maatschappij) en de heer A. Kouwenhoven, die volgaarne hunne prachtigste sierplanten voor deze gelegenheid in bruik leen afstonden, werd het de genoemde heeren gemakkelijk gemaakt deze zaal als hel ware in een paradijs te herscheppen. Gisterenavond brachten de leden van het Oriëntalisten-congres eenigen jijd genoegelijk door op de Buiten-socieleit Amicitia. Ook werden door hen in den loop van den dag onderscheidene akademische instellingen bezocht. lieden avond heeft eene receptie plaats van wege het gemeentebestuur in de zaal van hel koffiehuis Zomerzorg, bij welke gelegenheid den vreemde gasten een concert zal worden aangeboden. Men schrijft ons: Daar is geen reden om het weer te vertrouwen. Gisteren liep de wind door het noorden naar het oosten en hedenmorgen was hij zuid-oost met eene blanke lucht. De barometer, die inmiddels was gerezen, begon hedennamiddag echter te dalen en de lucht verkondigt het zuid-westen verandering. Terstond wordt een gebied van hooge drukking door //depressie" opgevolgd en het weer kenmerkt zich door on bestendigheid. De minister van financiën heeft bepaald, dat karbolzuur, zoowel in vloeibaren als in vasten toestand, voortaan vrij van rechten ten invoer kan worden toegelaten, zonder evenwel op het verledene terug te komen. Ook drijfriemea van gom-elastiek ol indiarubber knnnen evenals lederen en katoenen drijfriemenvrij van rechten worden ingevoerd. De minister van financien heeft, als beheerder van de stichting van Clara Jansdochter van Sparwoude, bekend gemaakt, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van ƒ150 's jaars, uit de gelden van voormelde stichting worden gekweten; De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Rotterdam ingeschreven postwissel, groot ƒ11.52, door N. N. wegens te weinig betaalde successierechten ingezonden. De Staatscourant van 9/10 Sept. bevat het programma voor de opening van de vergadering der stalen-generaal, op 17 Sept. a. s. Des middags te 12 uur zullen de leden der staten-generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de tweede kamer, en zich in eene algemeene vergade ring vereenigen, onder voorzitting van den door Z. M. den koning benoem den president van de eerste kamer. De ministers, hoofden van ministeriëele departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state, zullen zich des namiddags te 1 uur mede in die zaal vereenigen. Te 1 uur rijdt de koning met den prins van Oranje van het paleis af, door het Noord einde, de Hoogstraat, de Gravenstraat, over het Buitenhof naar het Binnen hof. Na afloop der plechtigheid, keert de trein over den Korten en Langen Vijverberg, de Plaats en het Noordeinde naar het paleis terug. Overigens wordt daarbij het gewone eeremoniëel gevolgd. In bijvoegsels van de Staatscourant n°. 212 worden medegedeeld de verslagen omtrent 'srijks oude archieven over 1882, uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken. Naar men zegt, zal de minister van financiën, nu de behoefte aan versterking van middelen al dringender en dringender wordt, naast de nieuwe belastingplannen, ook maatregelen nemen om andere bronnen van inkomst ruimer te doen vloeien. Zoo zouden de inkomsten uit de staatsloterij ,er" G'scrderd worden door beperking der veel te groote voordeelen van den tusschenhandel. [Fad.) Onder de nieuwe belastingplannen van deze regeering behoort, naar het Vaderland verneemt, ook eene verhooging van de belasting op het gedistilleerd. Er is gemeld, dat er plan bestaat bij de regeering om binnen korten tijd te Utrecht een cursus te openen voor jongelieden die zich wenschen te bekwamen voor het notariaat, en zou voor dat doel een lector worden be noemd. Dit bericht is niet juist. Bij de regeering bestaan geen dergelijke plannen. Wel is er sprake van dal zich iemand bij haar aangemeld heeft om tot privaat-docent (niet lector) in de notariëele wetenschap te worden aangesteld. (17. D.) Het stoomschip Gelderland, vertrok Zaterdag van Batavia naar Rot terdam. De Noordbrabaudvan Java naar Rotterdam, vertrok gisterenavond van Port-Said. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Bataviavertrok van Southampton op 8 September. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, ariveerde te Frian! (Marseille) den 10 September. De Voor waarts, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 10 Sept. en ging terstond het kanaal in. De Zuid-Holland, van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisterennamiddag van Suez. Naar wij vernemen, heeft jhr. mr. G.J.Th. Reelaerls van Blokland het hem gedaan aanbod, om benoemd te worden tot staatsprocureur in de Transvaalsehe republiek, niet aangenomen. [D. v. Z. 11. en's Gr.) De heer Gamel uit Kopenhagendie steeds zoo onvermoeid in ons be lang werkzaam was en wiens schip, de Dymphna, zeker veel heeft toege bracht tot bewaring en beveiliging der Poolreizigers gedurende den tijd, dat de Varna niet meer vertrouwbaar en eindelijk toen zij verdwenen was, seinde gisteren den heer Volck het volgende: Gelieve den heer Snellen met de geheele expeditie uit te noodigen, mijn gast te willen wezen gedurende het verblijf in Kopenhagen. De 12' algemeene vergadering der Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde zal plaats hebben op Donderdag 20 September te Amsterdam. Door bemiddeling der Nederl. Handelmaatschappij is weder 13000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java. In het geheel derhalve 58000. Voor Nederland-InsuHnde (uitgave F. B. Van Ditmar, Utrecht) zijn reeds ontvangen of toegezegd: Teekeningen van: J. H. EngeubergerAdriana lianen, Jos. Hilverdink, Jos. Hoevenaar, Bern. lliippe, li. J. Melis, prof. üudemans (leekening planeet Jupiter), Schmidt Grans, J. G.Smits, J. Sprin gerMarie Vos. Lelterk. bijdragen van; Agatha, J. C. Altofler, George Belinfanle, H. Th. Boelen. II P. Boudier, prof. Brill. J. M. Calisch, M. L. Van Deventer, 1.1. Estor, W. Gosler, B. Ter llaar Bzn., I. Hartog, prol. H. Van Herwerden, Arn. Ising, R. Koopmans van Boekeren. mr. L. W. C. Keuche- nius, I. K. v. d. Lans, prof. Lasonder, dr. E. Laurillard, dr. 1. A. Molster, prof. B. Van Meurs, Clir. Mttller, dr. C. W. Van der Pot, dr. R. C. H. Römer, Anih. L. De Rop, J. Smit Kleine (Piet Vluchtig), W. P. Wolters. Ook de heer Rosier Faasen heelt eene bijdrage ingezondenwelke bestaat uit de twee eerste tooneelen van een nieuw drama, die hij in bewerking heeft. Muzikale bijdragen van C. Goenen en Fr. Gernsheim. Bouwkundige schels van A. C. Bleys. Financiëele bijdrage van W. J. Van Dam,S/100. Afdoend middel tegen de //pip" bi) hoenders. //Pip" is de collectieve naam voor verschillende hals- en keelaandoeningen van het pluimgedierte. Om het even of zij door kouvatten of door parasiten veroorzaakt worden,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1