PER TELEGRAAF. iSuvgcrlijfcc een reis van New-York naar Bremen, dezer dagen midden in den Atlantischen Oceaan in hare nabijheid een kolossalen ijsberg ontmoet. De manschap en de passagiers voelden weldra zulk eene onaangename koude, dat zij zich in warme kleèren moesten hullen. De ijsberg geleek op een vreeselijken vuur den met eene breede basis. De hoogte werd geschat op 200 voet. Zulk n fraaien ijsberg hadden zelfs oude zeevaarders nog nooit gezien. Hij bitterde in de zon met een prachtigen zilverglans. De berg bewoog zich lidwaarts en zou wel niet lang meer aan de oppervlakte van de zee zich rtoonen. Er heeft een groote brand gewoed in eene lompenfabriek te Cincinnati, cht vrouwen en een man zijn in de vlammen omgekomen, j Uit Ecuador zijn berichten ontvangen, inhoudende, dat de dictator Veutimelas is verslagen en naar Europa is gevlucht. Men vermoedde dat hij aanzienlijke sommen heeft medegenomen, lie zegepraal der revolutiepartij is tbans volledig. Reeds eer Ventimelas op de vlucht ging, heerschte er in Guayaquil eene volslagen anarchie; de soldaten van den dictator plunderden de huizen; de vreemdelingen namen de wijk naar de consulaten. Te midden dezer agitatie werd de verwarring vergroot tengevolge van vulkanische uitbarstingen. r pe Times meldt uit Durban, dat aldaar is binnengeloopen de pakket boot Taymouth Castle, komende van Mauritius en Madagascar. De kapitein Leeft niet in gemeenschap met Tamatave kunnen komen, dat nog steeds Boor de Franschen bezet is. Onder de passagiers bevindt zich de heer Shaw, die naar Engeland terugkeert; de admiraal Pierre zou op het eiland Reunion Bene stoomboot afwachten om naar Frankrijk terug te keeren. Onder de passagiers aan boord van de Garth Castle, die gisteren naar Engeland vertrok, bevindt zich de familie Carey en de getuigen tegen O'Donnell. f— Uit Pietermaritzburg wordt aan de Daily Seivs gemeld, dat in de 'cfficiëele kringen thans wordt geloofd, dat Cetaway© werkelijk dood is, en dat de personen, die zich voordoen als door hem afgevaardigd, eigenlijk door zijn opvolger zijn uitgezonden. Te Choremy Benachi is Zaterdag een magazijn van katoenpersen af gebrand. De katoenverzendingen zijn nog niet begonnen; er is, meldt men Sit Alexandria, geen voorraad van deze stof, maar met het persen zal men voortgaan tot de nieuwe periode aanbreekt. De sterfte aan cholera bedroeg in het jongste etmaal in Boven- Egypte 34. DUITBCHLANU. De Sordd. Mig. Ztg. meldt, dat de Italiaansche regeering aan den ltaliaanschen ambassadeur te Berlijn opdroeg, om aan de leden van het kei zerlijk hof en aan al de aanzienlijken, welke tot het welslagen van den kunstavondten behoeve van de noodlijdenden op Ischia georganiseerd, hebben bijgedragen, haar besten dank te betuigen. Ook aan het algemeen comité voor de Ischia inzamelingen werden de gevoelens van erkentelijkheid van het Italiaanscb gouvernement vertolkt. - Omtrent het spoorwegongeluk te Steglitz, verneemt men het volgende: langs het perron van het stationsgebouw staat een hek. Telkens wanneer er een trein in aantocht is, wordt dit gesloten; zoodat de passagiers op mik een oogenblik uit het station niet naar den spoorweg kunnen doorloo- penmaar moeten wachten lot het hek geopend wordt, hetwelk eerst ge schiedt wanneer de aangekomen trein stilstaat. Op den spoorweg liggen evenwijdig met hel hek twee sporen, het voorste voor de treinen uit Berlijn naar Potsdamhet achterste voor die uit laatstgenoemde stad naar Berlijn. De rs naar Potsdam moeten instappen aan de voorzijde van hel voorste spoor. De passagiers naar Berlijn gaan langs een omweg naar het achterste spoor, en moeten daar aan den achterkant instappen. Terwijl er nu Zon dagavond een trein, naar Berlijn bestemd, op het achterste spoor stond, waren eenige personen bevreesd, wegens den grooten toeloop geen plaats in de rijtuigen te kunnen krijgen. Daarom sprongen zij over het gesloten en liepen over het voorste spoor naar den trein, ten einde aan dien lant er in te slappen. Zoodra de wachtende menigte op het perron dit zag, drong alles naar het hek. 01 de baanwachters al riepen en waarschuwden dat er nog niemand op den weg mocht komen en dat er een trein naderde, dit hielp niets. Onstuimig drongen allen voorwaarts, en daar een onderofficier den grendel van een der hekdeuren wegschool, terwijl twee andere deuren onder den aandrang der ongeduldigen bezweken, liepen er in een oogenblik een aantal menschen over het voorste spoor. Juist kwam toen de trein uit Ber lijn, die over dal spoor heen moest. Op het zelfde oogenblik weergalmde er een ijzingwekkend gegil en het ongeluk was gebeurd. De passagiers die op het spoor liepen werden verpletterd, terwijl anderen, die er juist aan ol over waren, de kleederen. armen of beenen van het lijf werden gescheurd. Eenige lgken lagen letterlijk op een hoop in elkaar geperst en verfrommeld. Verderop lag een lijk zonder hoofd, ginds een paar enkele hoofden, armen ol beenen. Van een kind waren de beide handen afgesneden. Een man ia; zijne vrouw, die in weerwil van zijn geroep was doorgeloopen, onder de wielen verbrijzelen. Een veertienjarige knaap zag zijn vader, moeder en drie broeders hetzelfde lot ondergaan. Zeventien mannen, achtien vrouwen en vier kinderen waren gedood, en vijf personen zwaar gekwetst. Een de zer laatsten is spoedig bezweken. Op het eerste alarm kwam de brandweer aanrukken om hulp te ver kenen. De dooden werden naar het anatomielokaal gebracht, in afwach ting of zij door familie of vrienden zouden worden herkend. De zwaarge- kwetsten werden, na voorloopige hulp van drie geneeskundigen, naar een ziekenhuis vervoerd. Het aantal lichtgekwetsten kon niet worden geconsta teerd, doordien eenigen terstond waren heengegaan, anderen met den trein naar Berlijn vertrokken. Dat er dien avond zulk een aandrang was, lag aan eene bijzondere omstandig heid. Het Sedanfeest werd gevierd, en bij die gelegenheid waren te Steglitz ver scheidene schutters- en andere vereenigingen bijeen geweest. Onder anderen had het Berlijnsche scherpschulterscorps breundschajl er een optocht en wed strijd gehouden. De mandie bij dat corps den hoogsten prijs had gewon nen en tot schutterkoning was uilgeroepen, lag met zijn eeretceken op de borst en lauwerkrans om het lijf onder de dooden. Nevens hem lag het 'erscheurde lijk van zijn vaandeldrager. Er is een rechterlijk onderzoek omtrent de ramp ingesteld, en ofschoon er aanvankelijk een gerucht liep dat de dienstdoende spoorweginspecteur in arrest was genomen, scheen dit toch geen gelool te vinden. Voor zoover wen vooralsnog kon nagaan, viel er aan het stations- of wegpersoneel niets te verwijten en was de ramp alleen het gevolg van het onbesuisde doordrin gen der ongeduldigen. FRANKRIJK. De brief dien de graaf van Parijs aan de souvereinen van Europa schreef 's van den volgenden inhoud: "Ik heb u tot mijne smart het droevig verlies weetedeelen. dat het huis van Frankrijk heeft ondervonden in den persoon zijn hoofd, monseigneur Henri Charles Ferdinand Marie Dieudonnc d'Artois, hertog van Bordeaux, graaf van Chambord, overleden teFrohsdorf 24 Aug. 1883. Ik verzoek Uwe Majesteit aan het huis van Frankrijk in deze droevige omstandigheid wel haar hooge sympathie te willen schenken." Prins Napoleon is eergisterenavond naar Moncalieri vertrokken. II. M. de koningin van Portugal heeft Parijs verlaten en is naar Lissa bon teruggekeerd. Het dorp Battincourt is gisteren nacht geheel door brand vernield. Honderd zestien huizen zijn afgebrand. Tc Le Puy, depart. Haute Loire, is het standbeeld van Lafayette onthuld. Uit Noumea, Nieuw-Caledonië, is het bericht ontvangen, dat vier mili taire hoofdambtenaren in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens schen nis van de persoonlijke vrijheid en het plegen van geweld, waardoor een beletsel om te werken werd veroorzaakt dat meer dan 20 dagen aanhield. Te Bougival is overleden, de Russische schrijver I. van Turgeniefï. Via Zanzibar wordt thans officiéél bevestigd, dat Ranavalo. koningin van Madagascar, den 13en Juli overleden is. Zij werd op den troon opge volgd door hare nicht, Rafendré-Hesi. die den naam Ranavalo III heeft aan genomen. De eerste minister, eigenlijk de ware souverein der Howas, blijft aan het bewind. Tevens wordt medegedeeld, dat de Howas hunne aanval len niet herhaald hebben. ITALIË. La Perseveranza bevat een zeer belangrijk geschiedkundig document, namelijk den brief, waarin graaf Cavour in 1858, uit Baden, aan koning Victor Emanuel verslag gaf van zijn onderhoud met keizer Napoleon, ter voorbereiding van den oorlog met Oostenrijk. De Standard verhaalt, dat kardinaal Jacobini met den Paus een on derhoud heeft gehad over de vraag, welke houding men op het Vaticaan zou aannemen, indien zich iemand als politiek opvolger van den graaf van Chambord aanmeldt. Het resultaat zou geweest zijn, dat Z. H. Leo XIII besloten heeft, geen antwoord op eene dergelijke mededeeling te geven, eer de buitenlandsche politiek van den II. Stoel zal zijn vastgesteld. OOSTENRIJK. Te Weenen heeft eergisteren in het 9® stadsdistrict een hevige brand gewoed, die ontstaan was in houtloodsen aan het Donau-kanaal. De schade wordt op 2% millioen florijnen geschat. De royalisten hielden eergisteren te Görz verscheidene bijeenkomsten in den tijd, die er tusschen de beide lijkplechtigheden verliep. De groep die ver gaderd was in het llotel de drie Kronen keurde het zenden van het vol gende telegram aan de royalistische bladen te Parijs goed: "De Franschen te Görz vereenigd om de laatste hulde te bewijzen aan den graaf van Chambord verklaren onwrikbaar trouw te zullen blijven aan de tradioneele en erfelijke monarchie. Zij begroeten den graaf van Parijs als hoofd van het Fransche Koningshuis." Dit adres was geteekend door den hertog de Larochefoucauld- Bissaccia. Eene andere groep, die bijeengekomen was in het Post-Hotel, heeft aan den graaf van Parijs een door den heer Lareintiy gesteld en met vele handteekeningen bedekt adres gezonden In dit stuk wordt gezegd dat zij gehecht zijn aan het traditioneel beginsel der monarchie dat de graaf ver tegenwoordigd. Aan de gravin van Chambord is geen enkel adres gezonden. RUILAND. Naar aanleiding van het artikel van de Standard over het Sedanfeest stelt de Dloskau-Zeitung tegenover de mogelijkheid van een Fransch bond genootschap de weifelmoedigheid en onmacht der Fransche regeering. "Het zou moeieljjk zijn", naar het blad meent, een verbond le sluiten over welks bestaan men geen dag zeker kan zijn. Waarom zou Rusland naar zulk een bondgenoot haken? Wat gaat het Rusland aan, dat de chauvinisten van weerwraak droomen? Frankrijk heeft zijne vroegere overheerschende, maar tegen Rusland steeds vijandige stelling verloren. Welke dwaasheid zou het voor Rusland zijn, bloed te vergieten tot verheffing van een vijand, ten koste van krachtige bondgenootenwier belangen met die van Rusland over eenstemmen 's-GRAVENHAGE5 September. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal wordt op Vrijdag 14 dezer gesloten. Door Z. M. is Jhr. Van Eijsinga benoemd tot voorzitter van de eerste kamer gedurende het zittingjaar 1883/84. LONDEN, 5 Sept. De koningin heeft aan den oudsten zoon van den prins van Wales de orde van den Kousenband geschonken. Markies Tseng, de gezant van China, begeeft zich heden naar Parijs, om met de Fransche regeering- te onderhandelen. DUSSELDORF, 5 Sept. (Part. tel. II.) In den afgeloopen nacht, te 2,2% en 4 uur. heeft men alhier aardbevingen waargenomen, vergezeld van een dof, rollend, onderaardsch geluid. De beide eerstgevoelde verschijnselen waren hevig, de laatste beving daarentegen zwak. Van 30 Augustus tot en met 5 September 1883. BEVALLENJ. Fakkel, geb. Florijn. Z. A. Segstro. geb. Holm. D. M. v. Dissel, geb. v. d. Linden, D. M. Jansen, geb. v. Egmond, D. G. Gouwentak, geb. v. d. Bovekamp, Z. J. Sol li e, geb. Kriek, D. F. Gulay, geb. Rjjsbergen, Z. S. M. Arentsen, geb. Brittijn, Z.A. M. Nieuwenhuizen, geb. Hendriks, Z. E. Kloots, geb. Fontein, Z. J. A. L. Fontein, geb. Burgers, Z. K, Kooy- mans, geb. De Geus, D. S. Neuteboom, geb. Booma, D. J. E. M. G. De Haas, geb. Deelen, Z. A. J. lloitsema, geb. Brokmeier, D. G. v. d. Reyden. geb. Crispijn, Z. M. Verbiest, geb. v. Zonneveld. D. G. v. Vloodorp, geb. v. Wijn gaarden, D. C. Kalkhoven, geb. Wassenaar, Z. M. Spierenburg, geb. Keppel, Z. C. J. C. Stoett, geb. Schreuder, Z. - C. H. Eradus, geb. De Vrind, D. J. Petit, geb. Oppenoorlh, D. N. Splinter, geb. De Kort. Z. J. Eriks, geb. v. Mastrigt, R. A. Starre, geb. Hoorn, D. A. Kloots, geb. Piket, Z. J. Kling, geb. Zweers, D. C. De la Rie, geb. Sinteur, Z. A. J. Rienks, geb. Daniels, Z. A. Duyser, geb. Mirande, Z. H. De Leeuw, geb. Sacksionie, Z. J. C. Remond. geb. v. Biemen. D. OVERLEDENJ. II. Houps. 43 j. A. Piket, Z., 5 m. A. Stol, Z., 4 m. P. E. Van der Meer, Z.,6j. J. Van den Broeke. Z., 13 j. R. Thiel, 32 j. P. Rij vers, 75 j. 11. II, Tegelaar, Z., 9 m. C. W. J. Sprock, geb. De Munnik, wed. CO j. T. S. Van Hettinga Tromp, 24 j. J. M. Van der Wilk, D., 17 m. J. G. Van Wageningen, Vr„ 33 j. P. Van Daalen, D., 2 w. M. De Haan, D., 2 m. W. C. Van Loon, Z., 3 w. S. M. Van Klaveren, D., 8 m. J. J. Deggeller, wedr. 75 j. GEHUWD: F. Hakkaart, jm. en J. M. De Haas, jd. L. P. Van Es, jm. en W. Penseel, jd. G. Verlind, jm. en E. Keltenis. jd. A. Filippo, jm. en J. De Wit. jd. S. Van Polanen, jm. en J. Duk, jd. D. De Lange, jm. en E. H. Dekker, jd. J. J. Van der Blij, jm. en E. Brakel, jd. P. L. Uanou, jm. en M. E.Heykoop.jd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3