BUIÏENLAN DSCHE BERICHTEN. spraken, te bevorderen. De Nederlandsche regeering verklaart de haar toege zonden stukken met de meeste belangstelling gelezen te hebben en ze in handen gesteld van den minister van buitenl. zaken, "die reeds gelegenheid had met de gouvernementen van verscheiden staten over hetzelfde onderwerp van gedachten te wisselen". Uit Bergen, Noorwegen, wordt aan de Amsterdammer gemeld, dat de bemanning van de Varna te Hammerfest is aangekomen. De mededee- lingen omtrent het zinken van de Varna enz. komen overeen met hetgeen reeds werd vermeld. Nopens de wetenschappelijke resultaten van den tocht wordt gezegd, dat de uitkomsten voldoende zijn, met uitzondering van de magnetische. De Dymphna zou den 4d*n Augustus verder gaan en heeft nu waarschijnlijk de kust van Jalmal reeds bereikt. Gisteren werd te Delft op het met vlaggen en wimpels gelooid terrein de eerste steen gelegd tot het bouwen der eerste Nederlandsche arachide- oliefabriek op groote schaal. Aan de vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch bij Nijmegen is door wijlen den heer N. Van der Straal een legaat besproken, groot 5000, vrfl van het recht van successie. Een dronkaard, die van zich zelf geloofd, dat hij een "lijk" is, behoort zeker niet tot de alledaagsche. Zulk een buitengewone drinkebroer dan, sprong gisterenavond te ruim 11 uur te Amsterdam in de sloot en zwom of waadde door den modder naar de Oosterbegraafplaats. De man rustte niet of hij moest op het kerkhof zijn. Eenmaal daar, danste hij van pleizier en zong het hoogste lied. Geen wonder dat tegen het naderend spookuur honderden op de been waren en geheel onder den indruk kwamen van iets geheimzinnigs, toen o vreeselijke verschijning! twee doodgravers, ieder met eene brandende lantaarn in de hand, over het kerkhof dwaalden. De politie maakte aan het drama een einde, en belaste zich met de <lijk"be- zorging naar haar sectiepost aan de Muiderpoort. Door den gemeenteraad van Anna Paulowna is tot secretaris en ont vanger der gemeente gekozen de heer J. C. W. Strick van Linschotente Alfen aan den Rijn. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den Pool, Kossuth, die onlangs Oranje-Nassau's-Oord bezocht en de koningin aansprak. Wegens landlooperij is hij veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van twee maanden; van de hem ten laste gelegde oplichterij is hij vrijgesproken. Door curatoren van het instituut van Kinsbergen te Elburg, is totg directeur dier inrichting benoemd de heer J. W. Hartkamp, thans instituteur te Velp. Dezer dagen werd eene fatsoenlijke dienstbode op den weg tusschen Deventer en Twello door een kerel van 24 jaren aangerand. Nadat hij haar deerlyk mishandeld had, ging hij, onraad bemerkende, op de vlucht. Het mocht evenwel der politie gelukken den dader van deze gruweldaad spoedig in handen te krijgen. Zaterdag werd hij van Twello gevankelijk naar Zutfen overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Op het landgoed van den heer W. G. Boele, Jacobahoeve, nabij Hat- temis thans een merkwaardige oogst in vollen gang. Daar staan, deels aan den straatweg, deels tusschen de dennen, waarmede vóór een dertig jaren de schrale heide bezaaid is, een vier- of vijftal bunders maïs, van de kostelijkste soort, tot bij de drie Ned. ellen hoog, welke thans wordt afge sneden, fijn gehakt en ingekuipt, om over zes, acht en tien maanden als uitmuntend veevoeder te worden opgebruikt. De opbrengst wordt geschat op 90000 KG. het bunder; de voedingswaarde van maïs wordt berekend op van die van hooi. Het merkwaardigste is, dat nog voor vier ol vijf jaren de heide, die thans zulk voortreffelijk gewas levert, van geenerlei waarde werd geacht. BaarlC.) De aangekondigde vergadering van Nederlandsche looiers werd Maandag te Tilburg gehouden. De heer Bahlmann, lid van de tweede kamer der sta- ten-generaal, nam de leiding op zich en hield eene rede, waarin hij zijne bekende denkbeelden omtrent eene herziening onder tariefwetgeving uiteen zette. De hoofdvraag was, of er onder de tegenwoordige omstandigheden redenen bestaan, die het in het belang der lederindustrie wenschelijk en noodzakelijk maken, tot eene herziening van de tariefwetgeving over te gaan. Die vraag werd eenparig bevestigend beantwoord, en er werd eene commissie van 15 leden benoemd, aan welke opgedragen werd een adres op te stellen, aan de ministers van financiën, binneulandsche zaken en water staat te richten, en waarin verzocht zal worden, het beschermend stelsel in Nederland in te voeren. Na de vaststelling van dit adres zal het door geheel Nederland aan de leerlooiers, lederhandelaars enz. ter onderteckening worden toegezonden. Bij opgravingen in de Stokstraat te Maastricht, tot het plaatsen van een riool, zijn op een meter diepte overblijfselen gevonden van eene oude Romeinsche badinrichting, ongeveer 300 meters verwijderd van de plaats, waar in 1840 eene dergelijke inrichting ontdekt werd. die beschreven is door den heer Leemans, directeur van het museum van oudheden te Leiden. Bo vendien werden nog gevonden een koperen Romeinsche munteen beenen priem en allerlei stukken aardewerk. Deskundigen meenen, dat de bad inrichting zich verder uitstrekt, tot achter het koor van de nabijgelegen Lieve Vrouwekerk, en wenschendat daar opgravingen gedaan zullen worden. 's GRAVENHAGE, 5 September. Door Z. M. is Arnout Cornelis Théodore Gevers Leuven, te 'sGraven- hage, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven. Door Z. M. is benoemd tot lector aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de ontleedkunde gedurende het studiejaar 1883/84, dr. D. Van Haren Noman, adsislent bij de pathologische anatomie bjj de rijks-universiteit te Leiden. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der gemeente Heinkens- zand, B. Vermande, secretaris en ontvanger van Heinkenszand en 'sHeer Arendskerke. Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen majoor intendant van het leger in Nederlandsch-lndië C. T. Reisig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. M», militairen dienst, met toekenning van pensioen, wegens finale ongeschiktheid voor den kolonialen militairen dienst, tengevolge van lichaamsgebreken. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijver heid is A. Kooreman te Sas van Gend, na voorafgaand vergelijkend onder zoek, met ingang van 15 September 1883, benoemd tot opzichter van's rijks waterstaat 4C kl. Heden twee uur vergaderde de Hoofdcommissie tot leniging van dc ramp op Java en Sumatra ten paleize en onder voorzitterschap van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje. Het verheugd ons hier aan de mededeeling te kunnen voegen, dat het Z. M. den koning behaagd heeft het beschermheerschap van deze commissie te aanvaarden. Wij deelen thans de volledige lijst van de leden der hoofdcommissie mede: jhr. mr. G. C. J. Van Reenen, vice-president van den raad van state; jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, voorzitter van de eerste kamer der staten-gene- raal; O. Van Rees, voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal; mr. C. L. De Vos van Nederveen Cappel, president van den hoogen raad; E. A. A. J. De Roy van Zuidewijn, president der algemeene rekenkamer; mr. G. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, mr. S. A. Veiling Meinesz, burgemeester van Rotterdam; mr. J. G. Patijn, burgemeester van 'sGra- venhage; J. D. Fransen van de Putte, lid der eerste kamer: mr. G. de Vries Az.lid van den raad van state; M. Jansen, lid van den raad van state; jhr. mr. H. C. van der Wijck, oud-lid van den raad van Ned. Indië; luit-generaal Bouwmeester, oud-legercommandant in Ned. Indië; mr. N. Trakranen, president der Ned. Handelmaatschappij; luit.-generaal Reuther, lid der tweede kamer; A. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid der tweede kamer; en M. G. Van Heel van Rossum. HetZ). v. Z. en's Gr. meldt dat Zaterdag a. s. de gepensioneerde generaal Duycker zijn 90"1 verjaardag hoopt te vieren. Deze waardige grijsaard toch heeft reeds deel uitgemaakt van la grande armee van Napoleon 1 en als zoodanig den verschrikkelijken veldtocht naar Rusland medegemaakt. Daarna diende hij ons vaderland en bereikte bij het wapen der infanterie den hoogsten rang in hetleger. Steeds, zoowel vroeger als later, bewees hij, in de gewichtigste betrekkingen, den lande de grootste diensten; maar voor al mag dit gezegd worden van die, welke hij in de moeielijke jaren 1830-31 verleende. Hjj betoonde zich in de veelvuldige betrekkingen, wel ke hij vervulde, altijd een uitmuntend en humaan chef. Tot in 1879 was generaal Duycker kanselier der beide Nederlandsche orden. Hij is gedeco reerd met de Militaire Willemsorde, kommandeur van de orde van den Neder landschen Leeuwgrootkruis van de Eikenkroon en werd door keizer Napo leon 111 benoemd tot kommandeur van het Legioen van Eer. Generaal Duycker is nog adjudant van Z. M. den koning in buitengewone dienst. Naar men verneemt zou de betrekking van griffier bij het kantongerecht alhier zijn opgedragen aan mr. J. P. Huyser, kantonrechter in het le kanton te Amsterdam. In de gisterenavond gehouden zitting van den gemeenteraad werd een voorstel van prof. Evers tot ontheffing, met toestemming hunner ouders, van leerlingen aan de middelbare scholen van de verplichting tot bijwoning van alle lessen, nadat door verschillende leden daar tegen krachtig het woord was gevoerd, met 16 tegen 10 stemmen aangenomen, na wijziging der redactie in dien zin, dat zij, aan wien vrijstelling "op verlangen van ouders of voogden" is verleend, de lessen, in de vrijstelling begrepen, niet meer in het loopend jaar kunnen volgen. De heer C. A. Eckstein, de verdienstelijke directeur van de topogra fische inrichting van het ministerie van oorlog, is door den koning van Denemarken benoemd tot commandeur 2' graad van de Danebrogsorde. De gezant van Z. M. bij de Fransche republiek baron Van Zuylen van Nijevelt bevindt zich hier ter stede. De huishoudel. wedstrijd door het offfcieren-schietgezelschap der dd. schut terij te 's Gravenhage, Woensdag 12 September op de schietbanen van het proefveld te geven, bestaat uit personeele wedstrijden op 300 en 200 passen tusschen de leden van het gezelschap; een wedstrijd op eene vrije baan van 200 passen, uitsluitend toegankelijk voor de leden van het gezelschap; een wedstrijd op vrije banen van 200 en 300 passen, toegankelijk voor officieren van land- en zeemacht, alsmede een wedstrijd met den revolver op eene vrije baan van 25 passen. BELGIË. De koning is voornemens! den 8" of 9en het einde der veldmanoeuvres bij te wonen zoodat waarschijnlijk van zijne reis naar Amsterdam op Vrijdag 7 dezer niets zal komen. In de nabijheid van Namen, waar een deel van het Belgische leger op groote schaal manoeuvres uitvoert, ligt het dorpje Spontin, waar Zondag II. vele troepen ingekwartierd waren. In den nacht op Maandag is aldaar in eene boerenhofstede brand uitgebroken, met het ongelukkig gevolg, dat twee der daarin ingekwartierde lanciers in de vlammen zijn om gekomen. BN GEI.ANO. De Standard brengt in een artikel naar aanleiding van den Sedan dag allen lof aan de politiek, door Duitschland sedert den oorlog van 1870 gevolgd. Het blad noemt Rusland en Frankrijk de elementen, die het meest de rust van Europa bedreigentegenover Duitschland en Oostenrijkdie een vreedzamen en conservatieven geest vertegenwoordigen. De stoomboot Donau, van den Noord-Duitsche Lloyd, heeft, op hare

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2